پژمان جمشیدی

نکته قابل توجه در رقابت بازیگران شاخص فیلم‌های در حال اکران در گیشه، مربوط به رقابت پژمان جمشیدی و بهرام افشاری می‌شود. جمشیدی که در سال‌های قبل‌تر ثابت کرده بود یکی از موثرترین چهره‌ها در معادلات فروش در گیشه سینمای ایران است، امسال با رقیبی قدر به نام بهرام افشاری مواجه شد. افشاری با درخشش در نقش اصلی فیلم «فسیل» تا به اینجا پرفروش‌ترین بازیگر سال ۱۴۰۲ بوده است.

سایت شماره یک:

هرچند فیلم «فسیل» همچنان بافاصله‌ای نجومی از دیگر فیلم‌ها صدرنشین گیشه سالانه سینمای ایران است، اما در هفته دوم مهرماه و در فروش هفتگی، جایگاه خود را به دو فیلم «هتل» و «بچه‌زرنگ» واگذار کرده است.

فیلم‌های سینمایی «هتل» به کارگردانی مسعود اطیابی و انیمیشن سینمایی‌ «بچه زرنگ» به کارگردانی مشترک بهنود نکویی، هادی محمدیان و محمدجواد جنتی، از پنجم مهرماه به ترکیب فیلم‌های در حال اکران سینماها افزوده شدند و در حالی هفته اول اکران خود را پشت سر گذاشته‌اند که هر دو عملکردی بسیار موفق در جذب مخاطب به سالن‌های سینما داشته‌اند.

نکته قابل توجه در رقابت بازیگران شاخص فیلم‌های در حال اکران در گیشه، مربوط به رقابت پژمان جمشیدی و بهرام افشاری می‌شود. جمشیدی که در سال‌های قبل‌تر ثابت کرده بود یکی از موثرترین چهره‌ها در معادلات فروش در گیشه سینمای ایران است، امسال با رقیبی قدر به نام بهرام افشاری مواجه شد. افشاری با درخشش در نقش اصلی فیلم «فسیل» تا به اینجا پرفروش‌ترین بازیگر سال 1402 بوده است.

پژمان جمشیدی که پیش‌تر فیلم «شهر هرت» را در ترکیب اکران داشت و با فروش بالغ‌بر 66 میلیارد تومانی در رتبه دوم پرفروش‌ترین فیلم‌های امسال قرار گرفته بود، حالا با «هتل» به میدان آمده است و در اولین هفته توانست بهرام افشاری را پشت سر بگذارد. باید دید آیا در ادامه این رقابت، می‌تواند جایگاه پرفروش‌ترین بازیگر سال را هم از آن خود کند؟

در این گزارش هفتگی از وضعیت فروش فیلم‌های سینمای ایران، عملکرد پنج فیلم پرفروش هفته دوم مهرماه را مرور می‌کنیم.

رتبه اول؛ هتل/ ۱۲ میلیارد تومان

مسعود اطیابی پیش از این با فیلم‌های «تگزاس»، «دینامیت»، «انفرادی» و «بخارست» ثابت کرده بود که تسلط ویژه‌ای بر رگ خواب مخاطبان سینمای ایران دارد و فرمول صدرنشینی در گیشه را یاد گرفته است.

او که پیشتر با تهیه‌کنندگی ابراهیم عامریان فیلم‌هایش را به سرانجام می‌رساند، حالا با تهیه‌کنندگی محمد شایسته «هتل» را روانه پرده سینماها کرده است.

بازیگران اصلی «هتل»‌ پژمان جمشیدی و محسن کیایی هستند که تا به اینجا مخاطبان بسیاری را به سالن‌های سینما کشانده‌اند.

فیلم «هتل» در اولین هفته اکران خود با جذب 230 هزار مخاطب به سالن‌های سینما، مجموع فروش خود را از مرز 12 میلیارد تومان عبور داد تا ثابت کند از مدعیان جدی فتح گیشه سینماها در سال جاری است.

رتبه دوم؛ بچه زرنگ/ ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان

روز گذشته در گزارش مشروحی به انیمیشن «بچه زرنگ» پرداختیم و نوشتیم که این محصول تازه موسسه «هنر پویا» چگونه تبدیل به پدیده اکران پاییزی سینمای ایران شده است. انیمیشنی که هرچند توفیقش قابل پیش‌بینی بود اما کمتر کسی می‌توانست حدس بزند این فیلم در اولین هفته اکران خود می‌تواند فیلم قدری مانند «فسیل» را پشت سر گذاشته و در جایگاه دوم فروش هفتگی سینماها قرار بگیرد.

انیمیشن «بچه زرنگ» این هفته 95 هزار مخاطب را به سینماها کشاند و با ثبت فروش 4 میلیارد و 300 میلیون تومانی، دومین فیلم پرفروش سینمای ایران در هفته دوم مهرماه شد.

رتبه سوم؛ فسیل/ ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان

فیلم «فسیل» نه فقط در گیشه سینمای ایران در سال 1402 رکوردشکن بود که ترکیب فهرست پرمخاطب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران در بعد از انقلاب را هم در چند نوبت دستخوش تغییر کرد.

این فیلم به کارگردانی کریم امینی و با تهیه‌کنندگی ابراهیم عامریان از نوروز 1402 روانه پرده سینماها شد و تا امروز با ثبت فروش 265 میلیارد تومانی، صدرنشین گیشه سالانه سینمای ایران محسوب می‌شود.

با ورود رقبای جدید اما صدرنشینی 6 ماهه این فیلم در گیشه هفتگی سینماها به پایان رسید.

«فسیل» این هفته 69 هزار مخاطب داشت و فروش 3 میلیارد و 400 میلیون تومانی را در گیشه خود ثبت کرد.

رتبه چهارم؛ شهر هرت/ ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان

در جدول فروش سالانه سینما، بعد از فیلم «فسیل» فیلم «شهر هرت» قرار گرفته است که کارگردانی آن را هم کریم امینی برعهده داشته است.

امینی کارگردان جوانی است که «شهر هرت»‌ را پیش از «فسیل» و به تهیه‌کنندگی حسین فرح‌بخش کارگردانی کرده بود و حالا در حال رقابت با خودش، در صدر جدول فروش سینماهاست!

فیلم «شهر هرت» که پژمان جمشیدی و شبنم مقدمی را در ترکیب اصلی بازیگران خود دارد این هفته با 48 هزار مخاطب و فروش 2 میلیارد و 400 میلیون تومانی، جایگاه چهارم را در جدول فروش سینماها به دست آورد.

مجموع فروش این فیلم از ابتدای اکران تا کنون 66 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده است.

رتبه پنجم؛ نارگیل۲/ یک میلیارد تومان

درباره ابراهیم عامریان به‌عنوان یکی از موفق‌ترین تهیه‌کنندگان سینمای ایران در سال‌های پس از بحران کرونا، می‌توان نکاتی را مطرح کرد اما مهمترین ویژگی او که وجه تمایزش با دیگر تهیه‌کنندگان سینمای ایران می‌تواند به شمار بیاید، نگاه ویژه‌اش به فرآیند اکران و تبلیغات است.

با همین پشتوانه هم او در کنار فیلم «فسیل» فیلم عروسکی «نارگیل2» را هم در ترکیب فیلم‌های پرفروش سینمای ایران دارد. «نارگیل2» که در واقع نسخه اولیه داستان این سه عروسک محسوب می‌شود و پیش از پخش سریال «نارگیل» در شبکه خانگی، ساخته شده بود، به پشتوانه استقبال از آن سریال، حالا به‌عنوان دنباله آن روانه پرده سینماها شده است.

«نارگیل2» به کارگردانی سیدداود اطیابی در هفته‌ای که گذشت 22 هزار مخاطب را به سینماها کشاند و یک میلیارد تومان هم در گیشه فروش کرد.

مجموع فروش این فیلم از ابتدای اکرانش تا کنون 11 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است.

تگ های مرتبط
ارسال نظر