قورمه سبزی جنوبی

غذا‌های سنتی ایرانی در هر شهری که تهیه می‌شوند طعم و مزه بسیار خوبی دارند مخصوصا غذا‌های جنوبی طعم و مزه فوق العاده دارد و رنگ آن سیاه می‌باشد و برای چاشنی بجای آبلیمو یا لیمو عمانی از تمر هندی استفاده می‌شود.

سایت شماره یک:

غذا‌های سنتی ایرانی در هر شهری که تهیه می‌شوند طعم و مزه بسیار خوبی دارند مخصوصا غذا‌های جنوبی طعم و مزه فوق العاده دارد و رنگ آن سیاه می‌باشد و برای چاشنی بجای آبلیمو یا لیمو عمانی از تمر هندی استفاده می‌شود که باعث می‌شود طعم و مزه خوبی به قورمه سبزی بدهد ترکیب سبزی قورمه تره، جعفری دوبرابر گشنیز، شوید و اسفناج یا چغندر که باید ریز ریز ساطوری شود و خوب تفت دهید تا سیاه شود، ولی نسوزد و حتما از روغن جامد استفاده کنید.

مواد لازم

طرز تهیه خورش قورمه سبزی جنوبی

مرحله اول: تفت دادن

بهتر است برای تهیه خورش از ظرف مسی یا روحی استفاده کنید. لوبیا چیتی را نیز از ۱۲ ساعت قبل خیس کنید و چندین بار آب آن را عوص کنید تا نفخ لوبیا گرفته شود و راحت‌تر نیز پخته شود. پیاز را پوست بگیرید و نگینی خیلی ریز یا رنده کنید و داخل قابلمه کمی روغن ریخته و پیاز را اضافه کنید.

مرحله دوم: افزودن گوشت

وقتی پیاز سبک شود و نیازی نیست خیلی سرخ شود و کمی زردچوبه اضافه کنید و ۱ دقیقه بعد گوشت و دنبه را اضافه کنید و زیر حرارت را خیلی کم کنید و خوب گوشت را سرخ کنید تا تغییر رنگ دهد حتما این مرحله باید نیم ساعت سرخ کنید و ادویه‌های گفته شده را اضافه کنید و ۲ الی ۲ دقیقه دیگر تفت دهید تا عطر ادویه‌ها بلند شود.

مرحله سوم: پخت گوشت

در ادامه باید سبزی قورمه سرخ شده را اضافه کنید به مواد اضافه کنید و بعد لوبیا را اضافه کنید و کمی تفت دهید وقتی همه مواد مخلوط شد باید آب داغ را اضافه کنید و هم بزنید و، زیرا حرارت را کم کنید و بگذارید برای ۲ ساعت پخته شود. لیمو عمانی را سوراخ کنیدو داخل آب گرم قرار دهید تا تلخی لیمو گرفته شود و بعد تمر هندی را با آب جوش خیس کنید و کنار قرار دهید.

مرحله چهارم: تهیه خورش قورمه سبزی جنوبی

بعد از ۲ ساعت که گوشت پخته شد لیموعمانی و آب تمرهندی را اضافه کنید و در انتها باید شنبلیله خشک را کمی داخل روغن تفت دهید و داخل خورش بریزید و بگذارید برای ۴۵ دقیقه بماند تا خورش جا افتاده شود و بعد با برنج سرو کنید. نوش جان

فوت و فن‌های دستور پخت خورش قورمه سبزی جنوبی

حتما از دنبه استفاده کنید اصلا نه طعم و مزه خاصی به خورش نمی‌دهد بلکه باعث روغن افتادن خورشت می‌شود.

سبزی قورمه باید ریز ریز باشد و خوب سرخ شود.

شنبلیله را اصلا زیاد نریزید وگرنه تلخ می‌شود.

اگر تمر هندی هسته دارد می‌توانید از صافی رد کنید و بعد اضافه کنید.

تگ های مرتبط

ارسال نظر