آلودگی هوا در خانه می‌تواند به همان اندازه بد یا حتی بدتر از محیط بیرون باشد؛ بنابراین شما با ۶ راهکار می‌توانید خانه خود را از آلودگی هوا پاکسازی کنید.

سایت شماره یک:

در روز‌های آلودگی هوا توصیه عمومی مسئولان بهداشتی به مردم و به ویژه کودکان، افراد سالمند، بیماران زمینه‌ای و خاص این است که از خانه خارج نشوند، با این حال صرف ماندن در خانه نمی‌تواند در حفظ ریه‌ها و بهبود وضعیت تنفسی‌مان در برابر آلودگی هوا به طور کامل موثر باشد.

حقیقت این است که آلودگی هوا در خانه می‌تواند به همان اندازه بد یا حتی بدتر از محیط بیرون باشد. به گزارش سایت‌های هلت لاین و پترو، برای اینکه در خانه ماندن تاثیر مثبتی بر وضعیت سلامت ریه‌های ما داشته باشد، باید تا حد امکان آلودگی هوا را در فضای داخلی خانه کاهش دهیم و زمینه را برای تنفس هوای پاک در خانه مهیا کنیم. برای این کار رعایت یکسری نکات ضروری است. در این مطلب به نکات مهمی که می‌تواند در پاک‌سازی و بهبود وضعیت هوای داخل خانه موثر باشد، پرداخته‌ایم.

تعویض فیلتر سیستم‌های تهویه

سیستم‌های تهویه مطبوع همیشه در تلاش هستند تا دمای خانه را در تمام طول سال در سطح مناسبی نگهدارند. اما در حالی که این سیستم‌ها جریان هوا را به کل فضای داخل خانه انتقال می‌دهند، برخی از آلاینده‌های رایج هوا را نیز فیلتر می‌کنند. در نهایت فیلتر‌های هوای آن‌ها پر از آلاینده می‌شود و پس از مدتی عملا از کار می‌افتند. این وضعیت نه تنها باعث ایجاد مشکل برای کیفیت هوای داخلی خانه شما می‌شود، بلکه سیستم تهویه مطبوع شما را نیز فرسوده می‌کند، این مساله می‌تواند منجر به تعمیرات پرهزینه شود. بنابراین، حتما فیلتر‌های سیستم‌های تهویه مطبوع خود را به خصوص اگر مستعد آلرژی هستید یا در یک منطقه شهری با سطوح بالای آلودگی هوا سکونت دارید، مرتبا تعویض کنید.

استفاده از فن هود یا فن آشپزخانه

بسیاری از آلاینده‌های موجود در خانه از آشپزخانه می‌آیند. اجاق‌های گاز آلاینده‌های مضر از جمله مونوکسید کربن و دی اکسید نیتروژن را آزاد می‌کنند. حتی مشعل‌های الکتریکی همان آلاینده‌ها را در سطوح پایین‌تر و همچنین ذرات دیگری را تولید می‌کنند که می‌توانند به راحتی در جریان خون شما جذب شوند. بنابراین، وقتی در حال آشپزی هستید، حتما فن هود یا فن آشپزخانه خود را روشن کنید یا یک پنجره را باز کنید تا هوا عوض شود. البته در شرایط آلودگی هوای شهر همان بهتر که از فن آشپزخانه یا از فن هود اجاق گاز استفاده کنید.

تمیز نگه داشتن فرش خانه

فرش‌ها کاری بیش از افزایش آسایش و راحتی و زیبایی خانه شما انجام می‌دهند. آن‌ها به عنوان فیلتر هوای خانه عمل می‌کنند و گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا را در فیبر‌های متعدد خود به دام می‌اندازند. فرش‌های خود را به صورت هفتگی تمیز کنید تا آن‌ها به کار خود در زمینه بهبود کیفیت هوای خانه شما ادامه دهند.

شستن ملحفه‌ها و پرده‌ها

به طور مرتب ملحفه‌ها، پرده‌ها و سایر مواردی را که تمایل به جذب آلودگی، گرد و غبار و مواد آلرژی زا دارند، بشوئید و تمیز کنید. همچنین در صورت امکان از پوشش‌های ضد گرد و غبار روی بالش‌ها و همچنین تشک‌های تخت‌های خانه خود استفاده کنید.

سرمایه گذاری برای خرید دستگاه تصفیه هوا

اگر در شهر‌های بزرگ که آلودگی هوا در فصل‌های پائیز و زمستان پدیده رایجی است، زندگی می‌کنید. برای خود دستگاه تصفیه هوا بخرید. این دستگاه‌ها، به‌ویژه تصفیه‌کننده‌های یونی که در پرکاربردترین قسمت‌های خانه قرار می‌گیرند، می‌توانند در جذب برخی از آلرژن‌ها و هوای آلوده داخل خانه موثر باشند. احتمالا نمی‌توانید آلرژن‌ها و آلودگی هوای محیط بیرونی که فضای خانه شما را نیز پر کرده به طور کامل حذف کنید، اما می‌توانید آن‌ها را کاهش دهید، که ممکن است به مشکل کمک کند.

استفاده از گیاهان و گل‌های خانگی برای از بین بردن آلودگی هوا

۶ راهکار پاکسازی خانه از آلودگی هوا | چگونه از ورود آلودگی هوای شهری به داخل خانه جلوگیری کنیم؟

گیاهان فیلتر هوای طبیعی هستند. خرید چند گیاه برای فضای داخل خانه می‌تواند در بهبود کیفیت هوای خانه و در عین حال بهبود دکوراسیون منزل شما تاثیر زیادی داشته باشد. گیاهان کوچکی مانند سرخس و نیلوفر مناسب‌ترین گزینه‌ها برای پاکسازی هوای خانه از آلاینده‌ها هستند.

تگ های مرتبط

ارسال نظر