با 41 عنوان و در واقع 70 فیلم از بهترین کارتون های محبوب سینما ملاقات کنید

سایت شماره یک:

فهرست بهترین کارتون ها و انیمیشن های جهان تمام‌ناشدنی است. سالانه فیلم‌های جذابی به این فهرست اضافه می‌شود و ما سعی می‌کنیم هر فصل این فهرست را به‌روز کنیم تا شما لیست بهترین‌ها را از دست ندهید. در انتهای مطلب هم یک لیست ذخیره با انتخاب‌های خاص مشاهده می‌کنید که دیدنش ارزش دارد!

فهرست بهترین انیمیشن های جهان، بر اساس سال انتشار مرتب شده و دنباله هر کارتون هم یکجا جمع شده است

کارتون برادران سوپر ماریو | ۲۰۲۳ | The Super Mario Bros

شرکت سازنده: یونیورسال، ایلومینیشن

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۴ از ۱۰۰

انیمیشن سوپر ماریو جدید سومین اقتباس از بازی محبوب و معروف سوپر ماریو است. ماجرای این کارتون موزیکال از این قرار است که برادران سوپر ماریو برای ترمیم لوله‌کشی شهر وارد یک لوله بزرگ می‌شوند که دریچه‌ای به دو دنیای متفاوت است. هر یک از آن‌ها در یک دنیای جداگانه فرود می‌آیند و لوییچی وارد دنیایی سیاه می‌شود و ماریو باید برای نجات او از خودگذشتگی کند.

کارتون شانس | ۲۰۲۲ | Luck

شرکت سازنده: Skydance Animation

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۵ از ۱۰۰

انیمیشن شانس (Luck) اولین نسخه بلند از استودیوی جوان Skydance Animation است که در ژانر کمدی قرار می‌گیرد. ماجرای این کارتون خلاقانه و متفاوت است و روایتی از یک دنیای جادویی است که خوش‌شانسی و بدشانسی در آن تعریف می‌شوند و چگونگی تاثیر آن بر زندگی مردمان به نمایش گذاشته می‌شود.

کارتون قرمز شدن | ۲۰۲۲ | Turning Red

شرکت سازنده: پیکسار

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۴ از ۱۰۰

چهارمین اثر اورجینال پیکسار به نام انیمیشن قرمز شدن (Turning Red) منتشر شد. کارتون قرمز شدن درباره چگونگی کنترل کردن احساسات یه ما آموزش می‌دهد. این اثر از ما می‌خواهد احساسات خود را سرکوب نکنیم اما مغلوبشان هم نباشیم. انیمیشن قرمز شدن ماجرای دختری نوجوان است که وقتی هیجان‌زده می‌شود تبدیل به یک پاندای بزرگ قرمز رنگ می‌شود. او ناچار است طی یک مراسم عجیب و خانوادگی پاندای درونش را برای همیشه ترک کند. طی این مراسم اتفاق عجیبی رخ می‌دهد که سراسر زندگی دخترک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اتفاقی غیرقابل جبران که زندگی خانواده او را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد.

انیمیشن لوکا | ۲۰۲۱ | Luca

شرکت سازنده: پیکسار

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۴ از ۱۰۰

داستان انیمیشن لوکا در منطقه‌ای ساحلی در ایتالیا و در روزهای گرم و درخشان تابستان رخ می‌دهد. شخصیت اصلی این انیمیشن، لوکا، به همراه دوست صمیمی‌اش، آلبرتو، در واقع موجوداتی دریایی هستند که اگرچه روی زمین با هیبت انسانی ظاهر می‌شوند اما در درون آب، شبیه ماهی هستند. با گوشه چشمی به انیمیشن قدیمی، پری دریایی کوچک (Little Mermaid)، این دو شخصیت اصلی در موقعیت‌های مختلف انسانی قرار می‌گیرند و در این مسیر با دختر انسانی نیز دوست می‌شوند. تفاوت‌ها و تجربه‌های آن‌ها داستان انیمیشن را می‌سازد.

ماجرای انیمیشن لوکا از این قرار است که در دهۀ ۱۹۵۰، ساکنان پوتوروسو، شهری کوچک در ریورای ایتالیا، دربارۀ هیولاهای شروری صحبت می‌کنند که سروکله‌شان در آن شهر ساحلی پیداشده است. اما خبر ندارند که این دو موجود که نام‌هایشان لوکا و آلبرتو است (با صداگذاری جیکوب ترمبلی و جک دیلان گریزر) بین خود اهالی در حال رفت‌وآمد هستند و قصد دارند که در یک مسابقۀ سالانه شرکت کنند.

انیمیشن میچل‌ها در برابر ماشین‌ها | The Mitchells vs. the Machines | 2021

شرکت سازنده: سونی پیکچرز

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۶ از ۱۰۰

انیمیشن میچل ها در برابر ماشین ها روایت ماجرای اعضای یک خانواده است که ارتباط چندان خوبی با یکدیگر ندارند و به یک سفر می‌روند، اما شرایط طوری پیش می‌رود که آنها به آخرین امید بشر برای نجات دادن زمین از دست ربات‌ها تبدیل می‌شوند. این انیمیشن خانوادگی و ماجراجویانه یکی از بهترین آثار سونی پیکچرز است و دیدن آن را نباید از دست داد. اگر طرفدار فیلم‌هایی با ریتم تند هستید، کاملاً سرگرم خواهید شد.

انیمیشن رایا و آخرین اژدها | Raya And The Last Dragon | 2021

شرکت سازنده: والت دیزنی

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۷ از ۱۰۰

رایا اولین و تا الان معروف ترین قهرمان داستان‌های کمپانی انیمیشن سازی دیزنی است که از اهالی جنوب‌شرقی آسیاست و علاوه‌بر آن، داستانش از اسطوره‌های فرهنگی کشورهای آسیای جنوب‌شرقی الهام گرفته شده است. در این انیمیشن، موارد فراوانی به چشم می‌خورد که به فرهنگ خاص محل وقوع داستان ارتباط دارد. انیمیشن رایا و آخرین اژدها یکی از معدود انیمیشن‌های خانوادگی است که در ارائۀ صحنه‌های اکشن نیز عملکردی بسیار خوب داشته و از کیفیتی عالی برخوردار است.

کارتون تور جهانی ترول‌ها | Trolls World Tour | 2020

شرکت سازنده: دریم‌ورکس

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۲ از ۱۰۰

داستان کارتون تور جهانی ترول‌ها بسیار آشنا به‌نظر می‌رسد و بیننده احساس می‌کند که قبلاً در این مکان بوده و این داستان را شنیده است. ماجرا دربارۀ ساکنان صلح‌دوست و مهربان جنگل است که عاشق جشن و موسیقی هستند و حالا باید از آداب‌و‌رسوم سرزمین خود دفاع کنند و این سرآغاز اتفاقاتی رنگارنگ و پرهیجان است. این انیمیشن مملو از مطالب آموزنده دربارۀ احترام به تنوع سلایق، تحمل عقاید مخالف، محبت و مهربانی با دیگران است که بسیار با‌ارزش‌اند.

انیمیشن ویلوبی‌ها | The Willoughbys | 2020

شرکت سازنده: نتفلیکس

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۲ از ۱۰۰

پدر و مادری سر‌به‌هوا، که به‌طرز عجیب‌و‌غریبی خودپسند نیز هستند، چهار فرزند دارند؛ اما بچه‌ها تصمیم می‌گیرند خود را یتیم کنند! و این ماجرای داستان درخشان کمدی-انیمیشن کمپانی نتفلیکس است. انیمیشن ویلوبی ها داستان‌های نویسندۀ معروف رولد دال را تداعی می‌کند و دربارۀ بزرگ‌سالانی بدجنس است که درگیر زندگی پوچ و وحشتناک خود هستند و به همین دلیل، کودکان باهوششان آن‌ها را از سر راه خود برمی‌دارند.

انیمیشن روح | Soul | 2020

شرکت سازنده: والت دیزنی، پیکسار

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۹ از ۱۰۰

در اوایل انیمیشن روح به‌نظر می‌رسد با داستانی تکراری روبه‌رو هستیم که البته کماکان می‌تواند جذاب و تأثیرگذار باشد: فردی که در راه رسیدن به اهداف شخصی‌اش می‌کوشد اما محیط اطراف موانعی جدی برای رسیدن او به این اهداف ایجاد کرده است. در این انیمیشن، با داستان سفری دونفره روبه‌روییم: یک آدم ظاهراً باتجربه که فکر می‌کند پاسخِ پرسش‌هایش را می‌داند، و آدمی خام‌تر که به‌دنبال پاسخ می‌گردد. در طول این سفر، قرار است هر دو نفر به تعادل دست پیدا کنند. با این ویژگی‌ها، تازه‌ترین انیمیشن پیکسار هم لایق تمام تحسین‌هایی است که از سوی منتقدان و مخاطبان دریافت کرده و هم شایسته تمام جوایزی که برده.

پیانیست جاز و استاد موسیقی جو گاردنر خود را به The Great Before منتقل می کند، قلمروی خارق العاده که در آن ارواح متولد نشده برای زندگی بر روی زمین آماده می شوند. جو که با وجود جدید خود به عنوان موجودی بی‌جسم کنار می‌آید، مربی روح دیگری می‌شود که تنها به نام ۲۲ شناخته می‌شود. آنها با هم به زمین باز می‌گردند تا دریابند که چه چیزی زندگی را معنادار می‌کند.

سری انیمیشن خانواده آدامز | ۲۰۱۹ | The Addams Family

شرکت سازنده: یونیورسال

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۳ از ۱۰۰

ماجرا از این قرار است که خانواده عجیب‌وغریب آدامز درحال آماده شدن برای یک جشن هستند. همه چیز مثل همیشه است و روال زندگی آن‌ها در جریان است تا جایی که مجری جشن، که شخصی حیله‌گر و طماع است شرایط را تغییر می‌دهد. این مجری بدجنس باعث می‌شود افراد خانواده آدامز هر یک به فکری بیفتد و در نتیجه تصمیم بگیرد مسیرش را از خانواده جدا کند.

انیمیشن خانواده آدامز ۲ | ۲۰۲۱ | The Addams Family 2

داستان انیمیشن خانواده آدامز از این قرار است که انیمیشن فیلم «خانواده آدامز» با ازدواج گومز (با صداپیشگی اسکار ایزاک) و مورتیشیا (با صداپیشگی شارلیز ترون) شروع می‌شود؛ قبل از اینکه توسط روستاییان عصبانی مورد تعقیب قرار گیرند. آن‌ها که از شهر خودشان رانده‌شده‌اند، در نیوجرسی پناه می‌گیرند و یک آسایشگاه متروکه را به‌عنوان محل زندگی انتخاب می‌کنند؛ جایی که تینگ به لورچ درباره نواختن پیانو راهنمایی‌ها و آموزش‌هایی ارائه می‌کند. اجرای دونفره این زوج از «پیازهای سبز» صحنه‌ای دیدنی را رقم می‌زند.

کارتون مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی | ۲۰۱۸ | Spider-Man: Into the Spider-Verse

شرکت سازنده: سونی پیکچرز

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۴ از ۱۰۰

داستان مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی اجازه می‌دهد هر کسی به این باور برسد که می‌تواند مرد عنکبوتی باشد. این اولین قسمت از فرنچایز مرد عنکبوتی است که ایده جهان‌های چندگانه را ارائه می‌دهد. باید اذعان داشت که فیلم در ارائه مفهومی جدید در قالب یک ماجراجویی سریع و آشوب‌گرانه بسیار موفق عمل کرده است. اقتباس از کتاب‌های کمیک و تبدیل آن‌ها به فیلم‌های سینمایی امری گیج‌کننده، منکوب‌کننده، افراطی و شاید بیهوده باشد. اما اولین انیمیشن بلند سینمایی از فرنچایز مرد عنکبوتی تمام این بحران‌ها را به یک موفقیت فوق‌العاده تبدیل کرده است. صدای بازیگران انرژی حیرت‌انگیزی به فیلم داده است. شمیک مور، جیک جانسون، هیلی استاینفلد، ماهرشالا علی، برایان تایری هنری، جان مولانی و نیکولاس کیج، تیم بی‌نقص صداپیشگان را تشکیل داده‌اند.

سرچشمه موفقیت‌های فیلم، استفاده از دنیای چندوجهی با رنگ‌های نامتناهی در سفری توهم‌گونه ورای رشته‌های وجودی انسان و ماده است. مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی فیلمی خنده‌دار، ماجراجویانه، و جاه‌طلبانه است اما هیچ‌گاه از این اصل که هر کسی می‌تواند یک قهرمان باشد غافل نمی‌شود. فیلم هر چیزی که مخاطب نیاز دارد را به او تقدیم می‌کند، کاری که اندرو گارفیلد در انجام آن ناتوان بود.

سری انیمیشن بچه رئیس | ۲۰۱۷ | The Boss Baby1

شرکت سازنده: دریم‌ورکس

امتیاز کاربران فیلیمو: ۸۴ از ۱۰۰

ماجرای انیمیشن بچه رییس از این قرار است که شرکت بزرگی در میان ابرها وجود دارد که بچه تولید می‌کند. این شرکت پس از پوشک کردن و غذا دادن و زدن پودر بچه، آن‌ها را به خانواده‌هایشان تحویل می‌دهد. اما داستان این انیمیشن را بچه‌هایی می‌سازند که با دیگر کودکان تولید شده در شرکت بچه سازی متفاوت هستند. این بچه‌ها پشت میز می‌نشینند. ماموریت‌های مهم انحام می‌دهند و حسابی برو و بیایی دارند. آن‌ها هیچوقت پیر نمی‌شوند و یکی از این بچه‌ها مامور می‌شود که به خانه تیم برود و این یک شروع طوفانی برای دنیای بچه رییس است.

 انیمیشن بچه رئیس۲ | ۲۰۲۱ | The Boss Baby 2

ماجرای انیمیشن بچه رئیس ۲ در ادامه داستانی است که در انیمیشن قسمت اول این اثر تماشا کردیم. تنها وجه تمایز این دو انیمیشن این است که حالا دیگر تیم و تد بزرگ شده‌اند. در قسمت دوم انیمیشن تِد به عنوان یک بیزنس من موفق و تنهاست و تیم از آن سو توانسته خانواده‌ و یک زندگی مستقلی برای خودش دست و پا کند؛ خانواده‌ای که با آنها چندان سازگاری ندارد و به عنوان یک پدر، با بچه‌هایش غریبه است. به این موضوع باید مشکلات شخصی تیم و تد را به عنوان دو برادر اضافه کرد. همچنان کمی طنز با این ماجرا همراه است اما آنچنان آش دهن سوزی هم نشده.

انیمیشن کوکو | Coco | 2017

شرکت سازنده: والت دیزنی، پیکسار

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۴ از ۱۰۰

انیمیشن کوکو برای بازگو کردن داستانی در مورد مرگ و چیزهای که در پس آن رخ می‌دهند، استودیو پیکسار فضایی خارق‌العاده خلق کرده است تا هرچقدر که می‌خواهد مخاطب را در رنگ‌های متنوع غوطه‌ور کند. کوکو که یکی از معنوی‌ترین آثار این استودیو به شمار می‌رود، قصه پسری جوان را تعریف می‌کند که برخلاف میل خانواده‌اش قصد دارد به یک نوازنده معروف تبدیل شود. ارنستو دلاکروز مشهورترین موسیقی‌دان تاریخ مکزیک و اسطوره کوکو است که چند سال قبل از دنیا رفته است. در روز جشن مردگان در مکزیکوسیتی کوکو تصمیم می‌گیرد سراغ گیتار مخصوص اسطوره‌اش رفته و مشغول نواختن آهنگ شود. اما این کار باعث می‌شود او وارد دنیای مردگان شود.

داستان کوکو انیمیشن عروس مرده به کارگردانی تیم برتون را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند. نکته‌ای که بسیار برجسته است، استفاده از رنگ‌های گرم و تخیل بی‌حد و حصر در دنیای کوکو است. پسر جوان با یک اسکلت به نام هکتور (با صداپیشگی گائل گارسیا برنال) آشنا می‌شود و رفاقت میان آنها فیلم را به آهنگی در وصف دوستی و خانواده تبدیل می‌کند. کوکو فیلمی شگفت‌انگیز و هوشمندانه است که به طرزی دلپذیر ایده‌ی رعایت تعادل میان امیال فردی و مسئولیت‌پذیری جمعی در خانواده را به تصویر می‌کشد.

کارتون موانا | Moana | 2016

شرکت سازنده: والت دیزنی

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۴ از ۱۰۰

در دهه اخیر، دیزنی تغییرات چشمگیری را تجربه کرده است. نبرد هنوز پایان نیافته اما معیارهای آنها گسترده‌تر شده است. حالا فضا برای قهرمانان جدید باز شده است؛ قهرمانانی متفاوت از کاراکترهای قبلی اما به همان اندازه دوست‌داشتنی. موآنا مصداق بارز این موضوع است؛ دختر ماجراجوی رئیس یک قبیله که به قهرمان زن داستان تبدیل می‌شود. فیلم، داستان جاه‌طلبی‌های شخصی این دختر که بر خلاف آداب و رسوم گذشته است را روایت می‌کند. با کمال تعجب، هیچ داستان عاشقانه‌ای برای او در نظر گرفته نشده است، نیازی به این کار وجود نداشت و خوشبختانه فیلم حتی برای اضافه کردن بار رمانتیک به فیلم تلاش نمی‌کند. تلاش برای رسیدن به آرزوها، حتی اگر خلاف میراث خانوادگی باشد، ایده‌ای است که فیلم را به سمت جلو پیش می‌برد.

استفاده از رنگ‌های پرنشاط خصوصاً رنگ فیروزه‌ای شفاف برای دریا، در تضاد با رنگ شن‌های ریز چسبیده به زیر پای کاراکترها زیبایی وصف‌ناپذیری خلق کرده است. پیشرفت‌ها در صنعت پویانمایی رایانه‌ای به خوبی در این انیمیشن و جزئیات فیزیکی موآنا مشهود است. ترانه‌های فیلم بسیار جذاب هستند و لین-منوئل میراندا در نقش آهنگساز به خوبی توانسته حس استقلال و اعتمادبه‌نفس را به مخاطب انتقال دهد. موآنا با ویژگی‌های خاص خود به‌راحتی توانسته جایگاهش به عنوان یکی از بهترین قهرمانان زن دیزنی را تثبیت کند و همچنین یکی از ۳۰ انیمیشن برتر سال ۲۰۲۱ باشد. صداپیشگی دواین جانسون به جذابیت‌های موآنا افزوده است و گرمی و شوخ‌طبعی او باعث شده مخاطب عمیقاً از ماجراجویی فیلم سرگرم شود.

انیمیشن زوتوپیا | Zootopia | 2016

شرکت سازنده: والت دیزنی

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۱ از ۱۰۰

زوتوپیا یکی از موفق‌ترین آثار دیزنی است که نه تنها توانست با نگاهی طنزآمیز و صمیمی قلب مخاطبان و منتقدان را تسخیر کند، بلکه با فروشی بیش از یک میلیارد دلار، سودی سرشار نصیب این استودیو کرد. ریچ مور و بایرون هاوارد، کارگردانان این انیمیشن، نگاهی هوشمندانه به مسئله پیش‌داوری و ریشه‌های آن در بهشتی پر از حیوانات مختلف (معنای عنوان فیلم نیز همین عبارت است) داشته‌اند. زوتوپیا به‌راحتی توانست رقبای خود در گلدن گلوب و اسکار را شکست دهد و جایزه بهترین پویانمایی سال را دریافت کند.

انیمیشن زوتوپیا داستان دوستی ناسازگار و عجیب یک خرگوش جوان به نام جودی هاپس (با صداپیشگی جنیفر گودوین) و یک روباه باهوش به نام نیک وایلد (با صداپیشگی جیسون بیتمن) را روایت می‌کند. در دنیایی که همه مشغول کار سنتی خود هستند، جودی آرزوی تبدیل شدن به یک افسر پلیس را در سر می‌پروراند؛ کاری که مخصوص حیوانات خشن‌تر مانند شیر و ببر است. او تمام تلاش خود را برای رسیدن به این هدف به کار می‌گیرد، اما پیش‌داوری‌ها مانع از پیشرفت او می‌شوند. آشنایی اتفاقی او با نیک، یک روباه زرنگ و باهوش که طبق سنت‌ها از دیگران کلاه‌برداری می‌کند، آنها را وارد یک ماجراجویی مهیج برای بازگرداندن صلح به شهر می‌کند. فیلم هیچ‌گاه روند سریع و انرژی سرگرم‌کننده خود را از دست نمی‌دهد. زوتوپیا انیمیشنی است که تقریباً همه از دیدن آن لذت خواهند برد.

سری انیمیشن مینیون‌ها | ۲۰۱۵ | Minions

شرکت سازنده: ایلومینیشن

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۰ از ۱۰۰

در این قسمت از انیمیشن مینیون‌ها که به نوعی ادامه شخصیت‌های محبوب از من نفرت انگیز است، آن‌ها همه چیز دارند و روزهای متوالی مشغول بازی و سرگرمی‌اند. اما چیزی طول نمی‌کشد که حوصله‌شان از این وضعیت مطلوب تمام نشدنی سر می‌رود. به این ترتیب کوین تصمیم می‌گیرد که به سفری دور برود تا برای خودشان یک رهبر شرور پیدا کند. در طول این سفر او با ماجراهای عجیب و جالبی روبه‌رو می‌شود که همگی تا حدود زیادی بامزه و سرگرم کننده هستند.

انیمیشن مینیون‌ها: ظهور گرو | ۲۰۲۲ | Minions: The Rise of Gru

انیمیشن مینیون‌ها: ظهور گرو ادامه‌ای بر سه‌گانه مینیون‌هاست. در این قسمت با تمام جزییات مربوط به شخصیت شروری که فرماندهی مینیون‌ها را برعهده دارد آشنا می‌شویم. خیلی‌ها حدس می‌زنند که این فیلم یکی از پرفروش‌ترین‌ها در بین انیمیشن ها در سال ۲۰۲۲ خواهد بود.

انیمیشن درون و بیرون | Inside Out | 2015

شرکت سازنده: والت دیزنی

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۰ از ۱۰۰

شادی، ترس، خشم، نفرت و غم؛ عواطفی که زندگی هر کس را کنترل می‌کنند در کنار هم جمع شده‌اند تا یکی از موفق‌ترین دستاوردهای پیکسار در سال‌های اخیر خلق شود. انیمیشن درون و بیرون، احساسات پیچیده دختری جوان به نام رایلی را در فراز و نشیب زندگی‌اش در شهری جدید به تصویر کشیده است؛ البته بیشتر اتفاقات فیلم در ذهن این دختر رخ می‌دهند. درون و بیرون پنج حس حاکم بر انسان را در قالب کاراکترهایی مینیاتوری نشان داده است. اگرچه ظاهر آنها دقیقاً شبیه انسان‌های واقعی نیست اما کارگردان با زیرکی توانسته شخصیت آنها را پیاده‌سازی کند.

انیمیشن درون و بیرون مفاهیم عمیق را با رنگ‌های ساده و به‌یادماندنی که نشان‌دهنده حالات روحی متفاوت و سناریوهای پیچیده هستند تجزیه و تحلیل می‌کند تا کودکان نیز به خوبی متوجه آنها شوند. تمامی این احساسات در کاخ فکری یک دختر جوان حضور دارند و با شکست‌ها و موفقیت‌های او شاهد برجسته شدن هر یک از آنها هستیم. زمانی که فیلم سراغ ذهن درونی رایلی می‌رود و کاراکترها وارد اتاق خاطرات او می‌شوند، هرکدام از گوی‌های درخشان رنگ متفاوتی دارند. فیلم فضایی را به تصویر کشیده است که برای همه قابل درک است. کاراکترهای فیلم، به‌ویژه بینگ بونگ بسیار دوست‌داشتنی، عاطفی و زیبا طراحی شده‌اند. درون و بیرون یکی از تفکربرانگیزترین انیمیشن‌های دهه اخیر است.

انیمیشن فیلم لگو | The Lego Movie | 2014

شرکت سازنده: گروه انیمیشن وارنر

امتیاز کاربران فیلیمو: ۸۶ از ۱۰۰

اگرچه انیمیشن لگو تنها چند سال قبل منتشر شده است، اما حالا دشوار است که ساخت یک پویانمایی بر اساس اسباب‌بازی‌های لگو را ایده‌ای نو و مبتکرانه بدانیم. کریستوفر میلر و فیل لرد ۶ سال قبل کاری منحصربه‌فرد انجام دادند و سبکی تازه با استفاده از تکنیک استاپ‌موشن خلق کردند؛ آنها زیبایی استاپ‌موشن را به یک پویانمایی رایانه‌ای نرم و روان تبدیل کردند. خط داستانی فیلم بسیار هوشمندانه است و استفاده از اسباب‌بازی‌های لگو باعث شده دنیایی غنی و شاید بی‌انتها خلق شود. قسمت اول این انیمیشن بسیار موفق بود و توانست ۴۷۰ میلیون دلار فروش داشته باشد اما متأسفانه این موفقیت در قسمت‌های بعدی تکرار نشد. بااین‌حال می‌توان گفت که انیمیشن‌های لگو به‌طور کلی موفق عمل کرده‌اند. بازیگرانی همچون کریس پرت، ویل فرل، الیزابت بنکس، لیام نیسون و مورگان فریمن در این انیمیشن به صداپیشگی پرداخته‌اند. فیلم لگو پیامی دلگرم‌کننده دارد و بسیار سرگرم‌کننده است.

انیمیشن شش ابرقهرمان | ۲۰۱۴ | Big Hero 6

شرکت سازنده: والت دیزنی

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۰ از ۱۰۰

شش ابرقهرمان ماجرایی است که دوستی و معرفت را آمورش می‌دهد. همزمان این اثر اصرار دارد که تاکید کند مهربانی می‌تواند شفابخش باشد و داشتن رویا امری ضروری است که انسان را حتی از مرگ نجات می‌دهد. انیمیشن شش ابرقهرمان، روایتی از زندگی پسر باهوشی به­‌نام هیرو است که به کمک برادرش تاداشی موفق می­‌شود از هوش سرشارش در جای درست و مورد علاقه­‌اش استفاده کند. هیرو برادرش را در آتش‌سوزی نمایشگاه دانشجویی از دست می‌­دهد درنتیجه روزهای افسردگی­‌اش را با بیمکس، روبات پرستاری ساخته‌ی دست تاداشی، می­‌گذراند تا عامل اصلی مرگ برادرش را پیدا کند. این انیمیشن همراهی و کارگروهی را به خوبی نشان می‌دهد و کمک می‌کند تا زمینه‌ی گفتگو درباره­‌ی دوستی و نقش بیمکس را فراهم کند.

سری انیمیشن فروزن | ۲۰۱۳ | Frozen

شرکت سازنده: والت دیزنی پیکچرز

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۲ از ۱۰۰

قصه انیمیشن فروزن از این قرار است که شاهزاده السا قدرتی جادویی دارد که در کودکی به‌وسیله آن، ناخواسته به خواهرش، آنا، آسیب زده. مادر و پدر السا موضوع را از آنا مخفی می‌کنند و از السا می‌خواهند در اتاقش تنها بماند تا حادثه تکرار نشود. سال‌ها می‌گذرد و دروازه‌های قصر بسته می‌ماند و آنا و السا از یکدیگر و از مردم دور می‌مانند. اما مرگ مادر و پدر السا باعث می‌شود مسئولیت سرزمین آرندل به عهده او گذاشته شود. در روز جشن تاج‌گذاری، دروازه‌های قصر باز می‌شود. آنا که تمام این سال‌ها تنها بوده، به‌محض ملاقات با پرنس هانس در جشن، به او اعتماد می‌کند و تصمیم می‌گیرد با او زدواج کند. اما السا با این تصمیم عجولانه مخالفت می‌کند. اصرار آنا به ازدواج و بازگذاشتن دروازه‌های قصر السا را ناراحت می‌کند و خشم السا باعث می‌شود یک‌بار دیگر قدرت او به‌طور ناخواسته آشکار شود. السا برای صدمه‌نزدن به مردم از قصر فرار می‌کند و به سمت کوه می‌رود. اما به‌خاطر قدرت جادویی او، سرزمین آرندل طوفانی می‌شود.

انیمیشن فروزن ۲ | ۲۰۱۹ | Frozen 2

قسمت دوم انیمیشن فروزن تمام معماها و سوال‌های ذهن مخاطب را پاسخ می‌دهد. برای مثال اینکه قدرت السا از کجا می‌آید. قسمت دوم این انیمیشن می‌خواهد ریشه قدرت‌های جادویی السا را به ما نشان بدهد و شیرفهم‌مان کند که چرا از بین این دو خواهر، فقط السا به قدرت جادوگری رسیده است. سفر السا و آنا به همین دلیل آغاز می‌شود و پای آنها به جنگل ممنوعه‌ای باز می‌شود که سالیان سال است به خواب رفته اما گویا قصد بیدار شدن دوباره را دارد.

سری انیمیشن هتل ترانسیلوانیا | ۲۰۱۲ | Hotel Transylvania

شرکت سازنده: سونی پیکچرز

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۶ از ۱۰۰

ماجرای انیمیشن هتل ترانسیلوانیا از این قرار است که یک دراکولا به نام لولو خان، هتلی مخصوص هیولاها می‌سازد تا از آسیب آدم‌ها در امان بمانند. اما یک آدمیزاد وارد این هتل می‌شود و با حضورش تمام قوانین را می‌شکند.

انیمیشن هتل ترانسیلوانیا ۲ | ۲۰۱۵ | Hotel Transylvania 2

انیمیشن هتل ترانسیلوانیا ۲ ماجرای ازدواج میویس و بچه دار شدن او است. پسر میویس یک نزاد عجیب بین انسان و دراکولاست که حالا باید مهارت‌های خاص او کشف شوند. لولو خان به‌صورت مخفیانه و دور از چشم دخترش سعی می‌کند استعدادهای نوه‌اش را پیدا کند.

انیمیشن هتل ترانسیلوانیا ۳: تعطیلات تابستانی | ۲۰۱۸ | Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

ماجرای هتل ترانسیلوانیا ۳ از این قرار است که خانواده ون هلسینگ شکارچی دراکولاست. دشمنی قدیمی و کینه این خانواده از دراکولا باعث شده که نوه آن‌ها اقدام به از بین بردن دراکولا کند. میویس تصمیم می‌گیرد یک برنامه تفریحی برای پدرش بچیند و به این منظور او را به کشتی تفریحی میبرد که مالک آن ون هلسینگ‌ها هستند. همین قرار گرفتن دراکولا در کشتی ون هلسینگ‌ها شروعی برای یک ماجرای عاشقانه همراه با حیله‌های بسیار است.

انیمیشن هتل ترانسیلوانیا ۴: ترانسفورمانیا | ۲۰۲۲ | Hotel Transylvania 4: Transformania

ماجرای هتل ترانسیلوانیا ۴ از این قرار است که یک اختراع اشتباه، هیولاهای هتل را به انسان و جانی را به یک هیولا تبدیل می‌کند و آن‌ها برای برگشتن به حالت عادی ملزم به پیمودن مسیری دشوار هستند. انتشار آخرین قسمت انیمیشن پرطرفدار هتل ترانسیلوانیا پس از به تعویق افتادن‌ها و تاخیرهای فراوان برای تاریخ ۱۴ ژانویه (۲۴ دی ۱۴۰۰) وعده شده است. آیا ما طرفدارهای انیمیشن ها در سال ۲۰۲۲ بالاخره هیولاها را می‌بینیم؟

انیمیشن ماجراهای تن‌تن | The Adventures of Tintin | 2011

شرکت سازنده: پارامونت پیکچرز

امتیاز کاربران فیلیمو: ۸۹ از ۱۰۰

ماجراهای تن‌تن: راز اسب شاخ‌دار بر اساس کتاب‌های کمیک هرژه، نویسنده و کاریکاتوریست مشهور بلژیکی، در دهه ۱۹۴۰ ساخته شده است. کارگردانی استیون اسپیلبرگ برای یک پروژه بدین معنا است که با ماجرایی مهیج و سرگرم‌کننده روبرو هستیم. شرکت وتا دیجیتال که آثاری همچون ارباب حلقه‌ها، کینگ‌کنگ و آواتار را در کارنامه دارد مسئول ساخت جلوه‌های ویژه بصری این انیمیشن بوده است. این همکاری نویدبخش صحنه‌هایی است که به‌شدت به دنیای واقعی شبیه هستند. این انیمیشن به خوبی توانسته سبک واقع‌گرایی انیمیشن قطار سریع‌السیر قطبی را چندین درجه ارتقاء دهد.

ماجراهای تن‌تن درواقع قرار بود سه‌گانه‌ای به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و تهیه‌کنندگی پیتر جکسون باشد اما با آغاز پروژه‌های جدید، اسپیلبرگ تصمیم گرفت در دنباله‌های بعدی این انیمیشن، فقط به‌عنوان تهیه‌کننده حضور داشته باشد. پس می‌توان گفت که ماجراهای تن‌تن: راز اسب شاخ‌دار اولین انیمیشن بلند در کارنامه کارگردانی این فیلم‌ساز بزرگ هالیوودی است (البته اگر بخواهیم کمی موشکافانه نظر دهیم، فیلم بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One) را می‌توان در جایگاه دوم قرار داد).

سری انیمیشن گربه چکمه پوش | ۲۰۱۱ | Puss in Boots

شرکت سازنده: دریم ورکس

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۲ از ۱۰۰

گربه چکمه پوش در این انیمیشن قهرمان شهر است. او مراقب آدم‌ها است و از شر جلوگیری می‌کند؛ اما یکباره شرایط عجیبی پیش می‌آید و به گربه چکمه پوش اتهام دزدی می‌زنند. ورق بر می‌گردد و مرد نسبت به او بی اعتماد می‌شوند اما در حقیقت این دوست گربه چکمه پوش است که دزدی کرده است. همین ماجرا باعث خلق صحنه‌هایی اکشن میان گربه و چکمه پوش و  دوستش می‌شود.

انیمیشن گربه چکمه پوش: آخرین آرزو | ۲۰۲۲ | Puss in Boots: The Last Wish

زمان آن فرا رسیده که دنباله‌ای طولانی مدت را برای انیمیشن گربه چکمه‌پوش ۲ تماشا کنیم. انیمیشنی که نامزد دریافت اسکار در سال ۲۰۱۱ شد که البته خود اسپین‌آف شرک است. گربه چکمه‌پوش با صداپیشگی آنتونیو باندراس، در این ماجرا متوجه می‌شود که تنها یک جان از نه جانش باقی مانده و نگران و دلواپس آخرین جان است.

انیمیشن رنگو | Rango | 2011

شرکت سازنده: پارامونت پیکچرز

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۰ از ۱۰۰

رنگو، یکی از دو انیمیشن بلند این دهه است که به‌طور کامل توسط شرکت آی‌ال‌ام (Industrial Light & Magic) متعلق به جرج لوکاس ساخته شده است (دومین انیمیشن بلند این شرکت جادوی عجیب محصول ۲۰۱۵ است). کارگردان این انیمیشن، گور وربینسکی، که آثاری همچون دزدان دریایی کارائیب را در کارنامه دارد، بار دیگر سبکی منحصربه‌فرد از جلوه‌های بصری و نوع روایت داستان را به تصویر کشیده است. جان لوگان، خالق آثاری همچون هوگو، اسکای‌فال، گلادیاتور، هوانورد و … فیلمنامه‌نویس این انیمیشن بوده است. رنگو فیلمی دیوانه‌وار در مورد یک آفتاب‌پرست خانگی است که دچار بحران هویت شده است.

حال و هوای وسترن و کمدی این فیلم بسیار جذاب است و آن را در فهرست ۳۰ انیمیشن برتر دهه ۲۰۱۰ قرار داده است. داستان فیلم نوعی بازسازی محله چینی‌ها در غرب وحشی است؛ جایی که در یک صحرای خشک، ذخیره آب شهر در حال تمام شدن است. تمام کاراکترها با دقت زیاد طراحی شده‌اند و ILM تلاش زیادی برای نشان دادن جزئیات داشته است. رنگو یکی از منحصربه‌فردترین انیمیشن‌های جریان بدنه سینماست و تماشای آن بی‌شک لذتبخش است.

انیمیشن راپونزل یا گیسوکمند | ۲۰۱۰ | Tangled

شرکت سازنده: والت دیزنی

امتیاز کاربران فیلیمو: ۸۹ از ۱۰۰

انیمیشن راپونزل یا گیسو کمند محصول والت دیزنی پیکچرز است و به کارگردانی ناتان گرنو و بایرون هاوارد تولید شده. این انیمیشن بر اساس یک افسانه آلمانی نوشته شده و ماجرای دختری است که از خانواده اشرافی خود دور شده و زندگی‌اش توسط پسری به نام یوجین نجات داده می‌شود. انیمیشن راپونزل یک کمدی موزیکال تماشایی است که برای اکثر ما نوستالژی و خاطره‌انگیز است. این انیمیشن را می‌توانید با دوبله جدید و با کیفیت در فیلیمو مشاهده کنید.

انیمیشن مگامایند یا کله کدو | ۲۰۱۰ | Megamind

شرکت سازنده: دریم‌ورکس

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۰ از ۱۰۰

دو ابرقهرمان با قدرت‌های خارق‌العاده به زمین فرستاده می‌شوند. یکی از این دو کله کدو است که بهره هوشی بسیار بالایی دارد و دیگری مترومن است که قدرت بدنی بسیار زیادی دارد. کله کدو به محض اینکه وارد مدرسه می‌شود از طرف بچه‌ها طرد می‌شود و هیچ محبوبیتی ندارد؛ اما مترومن در میان مردم محبوب است و از شهر مترو سیتی مراقبت می‌کند. نقطه اوج قصه این انیمیشن از جایی است که مترومن و کله کدو در یک مبارزه روبه‌روی هم قرار می‌گیرند و مترومن مغلوب می‌شود.

سری انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم | How to Train Your Dragon | 2010

شرکت سازنده: دریم‌ورکس

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۰ از ۱۰۰

داستان مهیج چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم در میان قبیله‌ای از وایکینگ‌ها که درگیر جنگ با اژدهایان هستند، رخ می‌دهد. ماجرا از جایی شروع می‌شود که جوانی به نام هیکاپ (با صداپیشگی جی باروشل) با اژدهایی به نام بی‌دندان دوست می‌شود. این انیمیشن قصه‌ای لبریز از مضامین پذیرفته شدن میان جامعه، دوستی و اندوه را به سبکی متفاوت از داستان‌پردازی‌های تاریخی یا ملودرام‌های احساسی به تصویر کشیده است. درواقع مخاطب شاهد نمایش ناتوانی است. آیا می‌توانید تصور کنید شخصیت اول انیمیشنی از دیزنی عضوی از بدنش را از دست بدهد و بعدازاین ماجرا هنوز هم قهرمان داستان باشد؟

کارتون چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم۲  | ۲۰۱۴ | How to Train Your Dragon 2

ماجرای کارتون چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۲ از این قرار است که اهالی جزیره برای تفریح در مسابقات اژدهاسواری با هم رقابت می‌کنند و محیط‌های جدیدی را کشف می‌کنند. آن‌ها ناگهان یک غار پیدا می‌کنند که نحل زندگی صدها اژدها و یک اژدها سوار است. در دل این کشف جدید پاسخ یک راز بزرگ نهفته است. در این قسمت همچنان اصرار و تاکید قصه بر تربیت اژدها و کنار آمدن با آن‌هاست. حتی اگر اژدها بسیار بزرگ و خشمگین باشد.

انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم۳  | ۲۰۱۹ | How to Train Your Dragon 3

در انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم: دنیای پنهان ، هنگامی که هیکاپ متوجه می شود که بی دندان تنها اژدهای گونه نایت فیوری نیست، باید تمام تلاش خود را برای یافتن زیستگاه مخفی اژدهایان به کار گیرد، پیش از آنکه مزدوری ستمگر به نام گریمل آنجا را پیدا کند و…

سری انیمیشن من نفرت انگیز | ۲۰۱۰ | Despicable Me1

شرکت سازنده: ایلومینیشن

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۲ از ۱۰۰

همه ماجرای انیمیشن من نفرت انگیز درباره گرو است. او دزدی جرفه‌ای و کاربلد است که برای رسیدن به نقشه‌هایش از هر راه‌حلی استفاده می‌کند. در قسمت اول این انیمیشن گرو برای تحقق بخشیدن به یکی از نقشه‌هایش تصمیم می‌گیرد که سه دختربچه از پرورشگاه بیاورد تا از طریق آن‌ها نقشه‌اش را عملی کند. پس از مدتی گرو متوجه می‌شود مثل یک پدر درحال مراقبت کردن از سه دختربچه است اما این انتهای مسیر شرارت او نیست.

انیمیشن من نفرت انگیز ۲ | ۲۰۱۳ | Despicable Me2

ماجرای من نفرت انگیز ۲ از آنجا آغاز می‌شود که آزمایشگاه مخفی در نزدیکی قطب شمال توسط یه وسیله عجیب، شبیه به یک آهنربای غول پیکر دزدیده می‌شود. اتحادیه مبارزه با تبه کاران، گرو را استخدام کرده تا مسبب این حادثه را بیابد. در این ماموریت یک همراه برای او در نظر گرفته‌اند که ضمن حرفه‌ای نبودن، بسیار بامزه و دوست‌داشتنی است. در طول این ماموریت بین همراه جدید و گرو ماجراهایی پیش می‌آید که زمینه‌ساز قسمت سوم انیمیشن من نفرت انگیز می‌شود.

انیمیشن من نفرت انگیز ۳ | ۲۰۱۷ | Despicable Me3

ماجرای من نفرت انگیز ۳ از این قرار است که گرو که زمانی یکی از خطرناک‌ترین تبهکارهای دنیا بوده، حالا بعد از ازدواج با لوسی به مامور سازمان ضد شرارت پیوسته است و به جای نابودی دنیا، برای حفاظت از آن مبارزه می‌کند. چیزی که در تضاد با اخلاق مینیون‌هاست چرا که آن‌ها عاشق هرج و مرج و آشوب و شرارت هستند. گرو و لوسی اما در جدیدترین ماموریتشان باید با تبهکاری به اسم بالتازار برت درگیر شوند. بالتازار فردی آسیب دیده از دوران گذشته است. کسی که در کودکی بازیگر مشهور یک سریال دهه هشتادی بوده که پس از کنسل شدن آن، ضربه احساسی بدی می‌خورد و تصمیم می‌گیرد تا دنیا را تصاحب کند.

سری انیمیشن ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی | ۲۰۰۹ | Cloudy with a Chance of Meatballs

شرکت سازنده: سونی پیکچرز

امتیاز کاربران فیلیمو: ۹۴ از ۱۰۰

انیمیشن ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی  یک فیلم کمدی علمی تخیلی است که با اقتباس از کتابی با همین نام اثر جودی و ران بارت تهیه شده. این فیلم اولین تجربه کارگردانی فیل لرد و کریستوفر میلر است و بیل هادر، آنا فاریس، جیمز کان، اندی سامبرگ، بروس کمپبل، آقای تی، بنجامین برات و نیل پاتریک هریس صداپیشگی شخصیت‌های این اثر را برعهده داشته‌اند. ماجرای انیمیشن ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی از این قرار است که یک مخترع جوان با ابداعی شگفت‌انگیز کاری می‌کند که از ابرها غذا و خوراکی ببارد. این اتفاق ضمن اینکه برای مردم شهر فوق‌الاده است اما به مرور تبدیل به یک دردسر می‌شود و حالا این مخترع جوان ناچار است راه‌حلی برای جلوگیری از این بارش دردسرساز پیدا کند.

انیمیشن ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی ۲ | ۲۰۱۷ | Cloudy with a Chance of Meatballs 2

پس از یک سال کار بر روی فیلمنامه ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی ، لرد و کریستوفر میلر به خاطر برخی مسائل از پروژه  اخراج شدند و جای خود را به نویسندگان جدیدی دادند که پس از یک سال، آن‌ها نیز اخراج شدند. پس از آن لرد و میلر در سال ۲۰۰۶ دوباره استخدام شدند. این دو نویسنده فیلمنامه را به طور کامل بازنویسی کردند، این بار با ورودی خلاقانه و شروعی هیجان‌انگیز. ماجرا از این قرار است که مخترع جوان برای همکاری با یک شرکت بزرگ و خفن راهی می‌شود؛ اما هیچ چیز آن‌طور که باید پیش نمی‌رود و چالشی بزرگ بر سر راه مخترع جوان قرار می‌گیرد. او ناگهان با عواقب کاری که در حال انجام دادن آن است روبه‌رو می‌شود. این عواقب به شکلی غیرقابل کنترلی درحال رشد و تصرف محیطی وسیع هستند که حالا نابغه باید برای مهار کردنشان راه حلی پیدا کند.

انیمیشن بالا | ۲۰۰۹ | Up

شرکت سازنده: پیکسار

انیمیشن بالا روایتی از زنده ماندن با روباهاست. این انیمیشن زیبا در سال انتشارش جوایز بسیاری نصیب خود کرد و توانست عنوان پرفروش‌ترین انیمیشن سال را نیز نصیب خود کند. خلاصه داستان انییشن بالا یا up از این قرار است که پیرمردی تنها سال‌ها پس از فوت همسرش تصمیم می‌گیرد رویای مشترکشان را به تحقق برساند. او خانه خود را با هزاران بادکنک به حرکت درمی‌آورد تا به سمت آبشار بهشت، جایی در جنوب آمریکا سفر کند. در این سفر یک پسربچه بامزه به نام راسل، به‌صورت اتفاقی با او همراه می‌شود. وقتی پیرمرد به آبشار بهشت می‌رسد پرنده‌ای کمیاب به نام توک دراز با آن‌ها دوست می‌شود و شروعی برای یک ماجراجویی بامزه و تماشایی را رقم می‌زند.

انیمیشن شماره ۹ | ۲۰۰۹ | Number Nine

شرکت سازنده: ریلیتیویتی مدیا

انیمیشن شماره ۹ روایتی از ماجرای پسا آخر زمانی است. مثل همه آثاری که با این موضوع تهیه می‌شوند، انیمیشن ۹ نیز تاکید دارد که جهان به دست انسان‌ها از بین می‌رود. به این ترتیب نام دانشمند اوپنهایمر نیز از رابرت اوپنهایمر الهام گرفته شده، کسی که از جمله افرادیست که به‌خاطر نقشش در پروژه منهتن، که در جنگ جهانی دوم به ساخت نخستین جنگ‌افزارهای هسته‌ای منجر شد، نقش مهمی داشته است. خلاصه داستان از این قرار است که دانشمندی به نام اوپنهایمر در حال ساخت روباتی کوچک با پوشش کتان است. اما اوج قصه از جایی شروع می‌شود که ربات شماره ۹ در آینده بیدار می‌شود. او به دسته کوچکی که از هم نوعانش باقی مانده می‌پیوندد اما ربات های فلزی تهدید بزرگی برای آن‌ها به‌حساب می‌آیند. انیمیشن ۹ بسیار الهام بخش و آموزنده است.

انیمیشن وال ای | ۲۰۰۸ | WALL-E

شرکت تولید کننده: پیکسار

یک داستان شگفت‌انگیز از آینده و از همه مهم‌تر درباره عشق. عشق رباتی که شاید هیچ جا جز در دنیای پیکسار نمی‌توان به تصویرش کشید. تماشای این فیلم را هر چند وقت یکبار از دست ندهید که جزو سرلیست بهترین انیمیشن های جهان است.

خلاصه داستان: هفت قرن از زندگی انسان‌ها روی زمین سپری شده و حالا انباری از زباله‌ها باقی مانده است. وال ای رباتی است که یک وظیفه همیشگی دارد و آن جمع‌آوری و فشرده کردن زباله‌ها است. یک روز که وال ای در حال انجام دادن وظیفه همیشگی‌اش است یک سفینه به زمین می‌آید و رباتی به نام ایو را پیاده می‌کند تا نشانی از حیات پیدا کند. وال ای با ایو دوست می‌شود و یک گیاه کمیاب را به عنوان نشانه‌ای از زندگی برای او پیدا می‌کند. روزی که ماموریت ایی تمام می‌شود، وال ای با او به فضا می‌رود تا ماموریت او را کامل کند.

سری انیمیشن پاندای کونگ فوکار | ۲۰۰۸ | kung fu panda

شرکت سازنده: دریم‌ورکس انیمیشن

انیمیشن پاندای کونگ فوکار ۱ ماجرای یک پاندای تنبل و شکو است که آرزو دارد کونگ فو یاد بگیرد. او برای تماشای جشن انتخاب جنگجوی اژدها به قصر یشم می‌رود اما طی یک اتفاق عجیب و غیرمنتظره، خودش به عنوان جنگجوی اژدها انتخاب می‌شود. پس از این پو ناچار است تمرین‌های سختی انجام دهد. او که تابحال ورزش نکرده حالا عضوی از یک گروه کونگ فوکار حرفه‌ای است که هیچکدام رابطه چندان خوبی با پو ندارند. به مرور زمان پو یاد می‌گیرد که چطور به روش خودش کونگ فو را یاد بگیرد و کم کم شایستگی‌اش را نشان می‌دهد.

انیمیشن پاندای کونگفوکار ۲ | ۲۰۱۱ | kung fu panda 2

انیمیشن پاندای کونگ فوکار۲ ادامه قسمت اول این اثر است. در این قسمت پو تلاش می‌کند بفهمد پدر و مادر واقعی‌اش چه کسانی هستند و چرا او را رها کرده‌اند. او طی جست‌وجوی پاسخ این سوال به یک طاووس می‌رسد. این طاووس شن نام دارد و با سلاح ویژه خود حاکم چین را شکست داده. شن در گذشته دور توسط پیشگویی متوجه شده که در آینده توسط یک جنگجوی سیاه و سفید از بین می‌رود. همین باعث می‌شود که شن تمام پانداهای منطقه را از بین ببرد. اما پو از این حادثه جان سالم به در می‌برد و اکنون به جنگ شن می‌رود و با تکیه بر آرامش درون که از استاد شیفو یاد گرفته و کشف راز دوران کودکی خود به همراه گروه پنجه آتشین یعنی ببری، مانتیس، افعی، میمون و لک لک، شن را شکست می‌دهد.

انیمیشن پاندای کونگ‌فوکار ۳ | ۲۰۱۶ | kung fu panda3

در قسمت سوم سری انیمیشن پاندای کونگ فوکار، پو که دیگر تبدیل به یک جنگجوی اژدهای واقعی شده در مسیر زندگی خانوادگی‌ایش قرار می‌گیرد. در این قسمت او با پاندایی به نام لی روبه‌رو می‌شود که پدر پو است. لی از سرزمینی پنهان شده می‌آید و تصمیم دارد پو را با خود ببرد. پو این فرصت را پیدا می‌کند که با دیگر پانداهای هم نوع خود زندگی کند اما ظهور یک موجود ناشناخته و خطرناک به نام کای باعث می‌شود ناگهان همه چیز دگرگون شود.

کای قدرت عجیبی دارد که جنگجوی اژدها توانایی روبه‌رو شدن با آن را ندارد مگر اینکه از نیروی شی استفاده کند. نیرویی بسیار قدرتمند که حالا پو موظف است برای به دست آوردنش تمام قوای خود را بکار بگیرد.

انیمیشن موش سرآشپز یا راتاتویی | ۲۰۰۷ | Ratatouille

شرکت سازنده: پیکسار

انیمیشن موش سرآشپز ماجرای خواستن با تک تک سلول‌های بدن است. این اثر تماشایی به مخاطب آموزش می‌دهد که چگونه می‌شود قدم در مسیر گذاشت و دل را به دریا زد و نتیجه گرفت. انیمیشن موش سرآشپز در ستایش هدف داشتن است. این انیمیشن در سال ۲۰۰۷ م.فق شد جوایز بسیاری از آن خود کند. انیمیشن راتاتویی داستان موشی است که دلش می‌خواهد سرآشپز شود. او آداب غذا خوردن را بلد است و استعداد عجیبی در حس مزه‌ها دارد. روزی به‌صورت اتفاقی و طی یک حادثه ناگوار به شهر پاریس می‌رسد و دنیایی از شگفتی‌ها پیش رویش قرار می‌گیرد. از همه مهمتر سرآشپز موردعلاقه‌اش را ملاقات می‌کند و موفق می‌شود وارد رستوران او شود. اما سرآشپز در خیال او زنده است و ورود به آشپزخانه رستوران برای موش‌ها قدغن است. با این حال موش سرآشپز مسیرش را پیدا می‌کند ولو با چالش‌های فراوانی که مقابلش قد علم می‌کنند.

سری انیمیشن ماداگاسکار | ۲۰۰۵ | Madagascar

شرکت سازنده: دریم‌ورکس

انیمیشن ماداگاسکار در این قسمت روایتی از خستگی و دلزدگی مارتین و دوستانش را به نمایش می‌گذارد. مارتین به عنوان یک گورخر از شرایط زندگی در باغ وحش خود ناراضی است او از تمدن دلزده شده و میل به تغییر دارد. او تصمیم می‌گیرد تا به جایی که همواره در رویا تصور می‌کرده است سفر کند. اما دورتادور او را قفس‌های آهنی گرفته‌اند. مارتین اما راه خود را به بیرون از باغ‌وحش از طریق یک پنگوین پیدا می‌کند.

انیمیشن ماداگاسکار ۲: آفریقا  | ۲۰۰۸ | Madagascar: Africa

در ماداگاسکار: آفریقا الکس (شیر)، مارتی (گورخر)، ملمن (زرافه) و گلوریا (اسب آبی) چهار‌ دوست و از حیوانات باغ‌وحش نیویورک هستند که از محیط باغ‌وحش خسته شده و تصمیم می‌گیرند از آنجا فرار کنند. طی این فرار هواپیمای آن‌ها در محیطی غریب سقوط می‌کند و یکباره وارد آفریقا می‌شوند. هر یک از این چهار نفر در جنگل بزرگ موفق می‌شوند گله خود را پیدا کنند و پس از مدت‌ها وارد گروهی از هم‌نوعان خود شوند. بخصوص الکس که برای اولین بار با پدر و مادرش ملاقات می‌کند. اما در همین دوران سرخوشی و خوشحالی آن‌ها با چالشی روبه‌رو می‌شوند که دوستی و رفاقت آن‌ها نسبت به یکدیگر محک زده می‌شود.

انیمیشن ماداگاسکار ۳ | ۲۰۱۲ | Madagascar 3: Most Wanted

ماداگاسکار ۳ که با عنوان تحت تعقیب‌ترین‌های اروپا منتشر شد یک شاهکار دیگر بود که بر دو شاهکار قبلی از این سری انیمیشن پیشی گرفت. در این قسمت با معرفی شخصیت‌های جدید و اضافه شدن داستان‌های جدید و جالب به این اثر متوجه می‌شویم که انیمیشن ماداگاسکار شگفتی ماجراهایش را وام‌دار چهار شخصیت اصلی نیست. در فیلم ماداگاسکار ۳ داستان فشرده و سریع و فیلم‌نامه آن خنده‌دار است، اما چیزهای جدیدی که این دنباله را به اوج می‌رساند، تصاویر و رنگ‌بندی‌های خیره‌کننده است. این انیمیشن رنگارنگ باعث می‌شود ماداگاسکار ۳ جایی در کنار کابوس در خیابان الم ۳: جنگجویان رویا (A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors) داشته باشد و از نظر منتقدان و طرفداران فیلم‌های قبلی را پشت سر بگذارد.

سری انیمیشن شگفت‌انگیزان | Incredibles | 2004

شرکت سازنده: والت دیزنی

ماجرای انیمیشن شگفت انگیزان ۱ از این قرار است که در خانواده‌ای پنج نفره، هر یک دارای مهارتی خارق‌العاده‌اند. تک تک اعضای خانواده شگفت انگیزان  موظف‌اند که مهارت خود را از چشم آدم‌های عادی پنهان کنند. در همین اوضاع عضو کوچکی به خانواده آن‌ها اضافه می‌شود که بنظر می‌رسد خالی از مهارتی شگفت انگیز است. به مرور و در طول داستان شرایطی پیش می‌آید که با ظهور یک ابرشرور به نام آندرماینر ، خانواده شگفت انگیزان ناچار می‌شوند از قدرت‌های خود استفاده کنند و در مقابل آندرماینر  بایستند.

انیمیشن شگفت‌انگیزان ۲ | Incredibles 2 | 2018

بِرَد بِرد، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس مشهور هالیوود، در این دهه تنها یک انیمیشن بلند ساخته است: شگفت‌انگیزان ۲. این انیمیشن درواقع دنباله‌ی قسمت اول پویانمایی شگفت‌انگیزان محصول سال ۲۰۰۴ است. اذعان به تماشایی بودن داستان، از همان سکانس اول که درست از پایان قسمت اول آغاز می‌شود، بسیار آسان است. دنیای مدرن، خانواده‌ی آقای شگفت‌انگیز را احاطه کرده است و بزرگ‌ترین و معنادارترین دستاورد این فیلم به تصویر کشیدن کشمکش این خانواده برای حفاظت از همدیگر در چنین شرایطی است. برخلاف قسمت اول، این بار نوبت مادر خانواده، هلن پار (با صداپیشگی هالی هانتر) است که ماجراجویی خود را برای نجات دنیا دنبال کند و باب (با صداپیشگی کریگ تی. نلسن) تبدیل به پدری خانه‌دار شده است که باید با روش جدید تدریس ریاضی کودکانش کنار بیاید. این تغییر جایگاه علاوه بر تأکید بر فمینیسم، باعث شده لحن فیلم نیز نسبت به قسمت اول متفاوت باشد. اگرچه بِرَد بِرد پس از گذشت ۱۴ سال از قسمت اول تجربه بیشتری اندوخته است و ابزارهای تکنولوژیکی بیشتری در اختیار دارد، اما اگر منصفانه نظر دهیم قسمت دوم نتوانسته جذابیت و شگفت‌انگیزی قسمت اول را تکرار کند. البته این بدین معنا نیست که شگفت‌انگیزان ۲ انیمیشنی فوق‌العاده در مورد زندگی ابرقهرمانی و کشمکش‌های یک خانواده در دنیای مدرن نباشد.

انیمیشن در جست‌وجوی نمو | ۲۰۰۳ | Finding Nemo

شرکت سازنده: پیکسار و دیزنی

انیمیشن به دنبال نمو در سال انتشارش یکی از ۱۰ انیمیشن برتر جهان شناخته شد. کیفیت تصویر و همچنین داستان گیرای به دنبال نمو، این اثر را تبدیل به انیمیشنی تماشایی برای تمام سنین کرده است. شاید بشود نمو را به ماهی سیاه کوچولو اثر صمد بهرنگی شبیه دانست. خارج شدن نمو از محیط امنش که دریاست و تجربه محیط‌های دیگر، تا حدود زیادی شبیه به احساس کنکاوی ماهی سیاه کوچولوست. ماجرای انیمیشن به دنبال نمو از این قرار است که مارلین، پدر نمو، حساسیت بالایی روی او دارد. وقتی نمو در دریا گم می‌شود، مارلین بسیار پریشان شده به همراه دوستش دوری به دنبال نمو می‌گردد. مدتی که مارلین در این تکاپو قرار می‌گیرد باعث می‌شود که نسبت به سخت گیری هایی که در حق نمو می‌کرده، آگاه شده و تجدید نظر کند. اما در این دوران، نمو مدام محیط های تازه را تجربه می‌کند و با چالش‌های فراوان روبه‌رو می‌شود.

انیمیشن در جستجوی دوری | ۲۰۱۵ | Finding Dory

ماجرای انیمیشن دوری در ادامه انیمیشن در جستجوی نمو اتفاق می‌افتد. دوری ماهی فراموشکاری است که برای بازگشت به خانه نیازمند یاری اطرافیانش است. قصه گم شدن دوری درست یکسال پس از پیدا شدن نمو اتفاق می‌افتد و بسیار بامزه و تماشایی است.

سری انیمیشن عصریخبندان | ۲۰۰۲ | Ice Age

شرکت سازنده: استودیو قرن بیستم

در عصر یخبندان گروهی از ببرها به قبیله‌ای از انسان‌ها حمله می‌کنند و مادر و فرزند کوچکش را دنبال می‌کنند. مادر برای نجات فرزند، خودش را در آب می‌اندازد و پیش از اینکه تلف شود کودکش را به یک ماموت (مندی) و همراهش (سید) می‌سپارد. اما یکی از ببرها (دیگو) مامور می‌شود تا کودک را از مندی ربوده و به گروه ببرها بیاورد. تمام ماجراهای عصر یخبندان از همین یک گروه شدن دیگو، مندی و سید آغاز می‌شود.

انیمیشن عصر یخبندان ۳: ظهور دایناسورها | ۲۰۰۹ | Ice Age 3: Dawn of the Dinosaurs

شرکت سازنده: استودیو قرن بیستم

در عصر یخبندان ۳ مندی و الی بچه دار می‌شوند. مندی بابت بزرگتر شدن خانواده‌اش هیجان‌زده است و توجه کمتری نسبت به دیگو و سید دارد. به این ترتیب گروه بنظر از هم جدا شده و سید و دیگو به دنبال مسیر خودشان هستند. اما اتفاق‌هایی در این میان رخ می‌دهد که وحدت بین آن‌ها را بیشتر می‌کند.

انیمیشن عصر یخبندان: باک وایلد | ۲۰۲۲ | Ice Age: Adventures of Buck Wild

شرکت سازنده: استودیو قرن بیستم

ماجرای جدید انیمیشن عصریخبندان با تمرکز بر شخصیت باک وایلد پیش می‌رود که سایمن بگ صداپیشگی این شخصیت را برعهده دارد. داستان هیجان‌انگیز این قسمت با جست‌وجوی ادی و کرش برای پیدا کردن محیطی مناسب برای زندگی شروع می‌شود و با گم شدن آن‌ها و سر رسیدن باک وایلد ادامه پیدا می‌کند؛ به این ترتیب آن‌ها درگیر ماموریتی مهم می‌شوند که آغازی برای اوج ماجرای این انیمیشن است.

سری انیمیشن کارخانه هیولاها | ۲۰۰۱ | Monsters Inc 1

شرکت سازنده: پیکسار

انیمیشن دانشگاه هیولاها | ۲۰۱۳ | Monsters University

شرکت سازنده: پیکسار

انیمیشن دانشگاه هیولاها یکی از مهیج‌ترین قسمت‌های سری انیمیشن هیولاهاست. در این قسمت مایک و سالی دچار چالشی سخت در دنیای انسان‌ها می‌شوند. آن‌ها ناچارند برای عبور از این مشکل انسان‌های بالغ را بترسانند تا انرژی مورد نیازشان را برای بازگشت به آزمایشگاه به‌دست بیاورند.

سریال هیولاها در محل کار ۲ | ۲۰۲۱ | Monsters at Work 2

شرکت سازنده: پیکسار

انیمیشن شرکت هیولاها در قسمت جدید وارد دورانی می‌شود که به تدریج، انرژی مورد نیاز خود را از خنده کودکان تامین می‌کند. در این میان، یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه هیولاها به نام تایلر تاسکمن، رویای همکاری با شرکت را در سر می‌پروراند. او در گروه ترسناک کار کرده و به عنوان یک ترسناک استخدام می‌شود. با این حال کل شرکت در حال انتقال به یک شرکت شوخی است. تایلر در حال حاضر باید بفهمد چگونه می‌تواند شوخ‌طبعی و بامزه بودن را در خود پرورش دهد.

سری انیمیشن شرک | ۲۰۰۱ | Shrek

شرکت سازنده: پیکسار

انیمیشن شرک ماجرای غول تنهایی‌ است که در یک مرداب دور از شهر زندگی می‌کند. او برای پس‌گرفتن مردابش که پر از موجودات افسانه‌ای شده، همراه یک خر، پیش لرد فارکواد می‌رود. لرد فارکواد برای شاه‌شدن می‌خواهد با پرنسسی به‌نام فیونا ازدواج کند. او به شرک دستور می‌دهد پرنسس فیونا را از قلعه‌ای که توسط اژدها محافظت می‌شود نجات دهد تا مردابش را به او بازگرداند. شرک با کمک خر به سمت قلعه می‌روند و موفق می‌شوند که فیونا را آزاد کنند. فیونا عاشق شرک می‌شوند و باهم ازدواج می‌کنند. سری ماجراهای شرک از همینجا شروع می‌شود.

انیمیشن شرک ۲ | ۲۰۰۴ | Shrek 2

در انیمیشن شرک ۲ شاهد تلاش او برای بدست آوردن رضایت پدر فیونا هستیم. شاید بشود این قسمت را یکی از قابل‌قبول‌ترین قسمت‌های سری انیمیشن شرک معرفی کرد. در این قسمت شرک برای پذیرفته شدن در خانواده شرک سعی می‌کند تا از طریق جادو به یک انسان تیدیل شود. اما ماجرا از این قرار است که فیونا شرک را به خاطر قلب مهربانش دوست دارد و ظاهر او برایش بی‌اهمیت است.

انیمیشن شرک ۳ | ۲۰۰۷ | Shrek3

در انیمیشن شرک ۳، او با روی جدی زندگی روبه‌رو می‌شود و باری از مسولیت‌ها و حل کردن مشکلات نه چندان کوچک را به دوش می‌کشد. شرک در این قسمت باید با پادشاهی و پدر‌شدن روبه‌رو شود. خودباوری، مسئولیت‌پذیری و شجاعت از پیام‌های اصلی این انیمیشن است و لذتِ داشتن یک خانواده و مراقبت از فرزندان در خانۀ شِرِک نمایش داده می‌شود.

انیمیشن شرک۴ | ۲۰۱۰ | Shrek4

انیمیشن شرک ۴ یک ابتذال تمام عیار است. دیگر خبری از قصه‌ای بامزه با پیام‌های اخلاقی لطیف نیست. در این قسمت شرک که حالا در میانسالی به سر می‌برد با دوستان قدیمی و خانواده‌اش زندگی آرامی را سپری می‌کند تا اینکه یک شخصیت شرور از راه می‌رسد. با اینکه ماجرا ممکن است برای کودکان کمی سرگرم کننده باشد اما به هیچ وجه نمی‌شود برای بار دوم همچنان این انیمیشن را تماشا کرد.

سری انیمیشن داستان اسباب بازی | ۱۹۹۵ | Toy Story1

شرکت سازنده: پیکسار

انیمیشن داستان اسباب بازی ها ۱ شروع قصه‌ای پر هیجان است. اندی، پسربچه‌ای که کلی اسباب بازی دارد و از بین همه وودی کلانتر را بیشتر دوست دارد. وودی عروسکی است که شب روی تخت اندی و در کنارش می‌خوابد. اما روز تولد اندی همه چیز تغییر می‌کند. او یک فضانورد به اسم لایتیر هدیه می‌گیرد. پس از هدیه جدید اندی، وودی کلانتر به حاشیه می‌رود و دیگر این لایتیر است که مرکز توجه قرار می‌گیرد.

انیمیشن داستان اسباب بازی‌ ۲ | ۱۹۹۹ | Toy Story2

در قسمت دوم انیمیشن داستان اسباب بازی ها، اندی به وودی و لایتیر به یک اندازه علاقه دارد. وودی و لایتیر با هم دوست شده و رفاقتی خوب را آغاز کرده‌اند. اما ناگهان شرایطی ویژه پیش می‌آید. خانواده اندی تصمیم می‌گیرند که اسباب‌کشی کنند و حالا اندی باید اسباب بازی ها را جمع کند تا چیزی جا نماند و از همه مهمتر باید بین لان‌ها گلچین کند که کدامیک را می‌خواهد و کدام را نه. در این بین اتفاق عیبی می‌افتد و اسباب بازی ها از یکدیگر جدا می‌شوند که این مطلوب هیچکدامشان نیست. آنها مغلوب شرایط نمی‌شوند و برای کنار هم بودن تلاش می‌کنند. این تکاپو از قسمت دوم داستان اسباب بازی ها ماجرایی تماشایی می‌سازد.

انیمیشن داستان اسباب بازی ها ۳ | ۲۰۱۰ | Toy Story 3

در قسمت سوم انیمیشن داستان اسباب بازی ها اندی تصمیم می‌گیرد به دانشگاه برود. حالا او تنها سه روز فرصت دارد که از میان اسباب بازی ها بعضی را دور بیاندازد و بعضی دیگر را برای همیشه انتخاب کند. در میان اسباب بازی ها نگرانی و دلهره پیش می‌آید. تک تک آن‌ها نگران این هستند که توسط اندی انتخاب نشده و دور انداخته شوند. اما قصه به صورت هیجان انگیزی پیش می‌رود و عروسک‌ها شرایط را مدیریت می‌کنند.

انیمیشن داستان اسباب‌بازی ۴ | Toy Story 4 | 2019

زمانی که اعلام شد استودیو پیکسار قصد دارد با همکاری استودیو دیزنی قسمت چهارم مجموعه داستان اسباب‌بازی را بسازد، تمامی هواداران این پویانمایی دوست‌داشتنی در عین خوشحالی نگران شدند. با اکران فیلم مشخص شد سازندگان این انیمیشن به تمامی جوانب فکر کرده‌اند و بار دیگر در کسب رضایت هواداران موفق عمل کرده‌اند. آخرین قسمت از این مجموعه به‌قدری دلسوزانه و منصفانه داستان را پیش برده است که حالا نمی‌توان داستان اسباب‌بازی را بدون قسمت چهارم تصور کرد. داستان قسمت چهارم با طرح این سؤال که چطور باید با حس ترک شدن کنار آمد و هدف واقعی زندگی را درک کرد، مخاطب را به فکری عمیق فرو می‌برد. از دیدگاه بصری، زمانی که از همان سکانس‌های اول این فیلم را با قسمت‌های قبلی مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که طراحی‌ها تا چه حد پیشرفت کرده‌اند. درخشندگی پوست کاراکترها و توجه دقیق به جنس عروسک‌ها حاکی از تلاشی دیوانه‌وار برای خلق صحنه‌هایی واقعی است. فرسودگی لباس برخی عروسک‌ها و یا گردوغبار شناور در هوا اگرچه تماشاگر را مبهوت زیبایی‌های خلق‌شده با رایانه می‌کند، اما ذهن مخاطب درگیر مضمون حزن‌انگیز ترک شدگی می‌شود. داستان اسباب‌بازی ۴ را می‌توان انیمیشنی زیبا، مفهومی، غم‌انگیز و بی‌نقص در مورد انتظارات، وفاداری و ظرافت‌های رها کردن توصیف کرد.

انتخاب های خاص؛ لیست ۲۰ تایی ذخیره از بهترین انیمیشن های دنیا

انیمیشن شعر لامیا | ۲۰۲۳ | Lamya’s Poem

«شعر لامیا»، داستان دختر پناهجویی است که کتاب اشعار مولانا را پیدا می کند. این کتاب تبدیل به دروازه ای جادویی برای دیدار او با مولانای جوان می شود که مانند دخترک از جنگ زمانه خود در حال گریز است. در رویایی مشترک، دخترک باید به مولانا کمک کند شعری بسراید که هشتصد سال بعد جان او را نجات خواهد داد. این فیلم نامزد جایزه بهترین فیلم کودکان از جشنواره فیلم زوریخ ۲۰۲۱ شده است.

انیمیشن بچه‌های بد | ۲۰۲۲ | The Bad Guys

انیمیشن بچه‌های بد براساس کتاب‌های کودکانه آرون بلیبی تولید شده و روایتی از زندگی پنج خلافکار است که با چالش اصلاح شدن روبه‌رو می‌شوند؛ در این ماجرا آقایان گرگ، مار، کوسه، پیرانا و خانم رتیل باید سعی کنند کارهای درست و خوب انجام دهند.

انیمیشن لیگ قهرمانان حیوانات خانگی | ۲۰۲۲ | League of Super-Pets

انیمیشن لیگ قهرمانان حیوانات خانگی (League of Super-Pets) شمایلی متفاوت از لیگ عدالت را به نمایش می‌گذارد که این‌بار با حضور حیوانات خانگی پیش می‌رود. نکته جذاب در رابطه با این انیمیشن صداپیشگی دواین جانسون برای سگ ابرقهرمان است.

انیمیشن جانور دریایی | ۲۰۲۲ | The Sea Beast

این داستان ماجراجویی در دریاهای آزاد را به تصویر می‌کشد. ماجرایی که در آن شکارچیان در مقابل هیولاها قرار می‌گیرند (هیولاها در این انیمیشن الهام گرفته از جانوران عجیب و غریبی‌اند که در نقشه‌های دریایی باستانی به تصویر کشیده شده‌اند) لازم به ذکر است که این انیمیشن قبلا با نام Jacob and the Sea Beast شناخته می‌شد.

انیمیشن آپولو ۱۰ و نیم | ۲۰۲۲ | Apollo 10 1/2

انیمیشن آپولو ۱۰ و نیم روایتی از اولین سفر آدم به ماه و فرود آمدن آپولو ۱۱ است. این ماجرا از دید کودکی به نمایش گذاشته می‌شود که از تلویزیون شاهد این رویداد است. البته نکته دیگری که در رابطه با این انیمیشن جلب توجه می‌کند مراحل تولید آن است.

انیمیشن سامورایی شعله‌ور | ۲۰۲۲ | Blazing Samurai

انیمیشن سامورایی شعله‌ور داستان سگی است که آرزومند سامورایی شدن است. این سگ هنک نام دارد، او در طول سفر خود و به دنبال سامورایی شدن به سرزمینی عجیب می‌رسد که نقطه اوج داستان انیمیشن سامورایی شعله‌ور از اینجا شروع می‌شود

انیمیشن وندل و وایلد | ۲۰۲۲ | Wendell and Wild

انیمیشن وندل و وایلد ماجرای دو برادر شیطان صفت با صداپیشگی کیگان مایکل کی و جردن پیل را به‌تصویر می‌کشد. هیجان داستان از آنجایی شروع می‌شود که وندل و ویدل از دنیای خود فرار می‌کنند و در ادامه گرفتار شرایطی سخت‌تر شده و ناچارند با دشمن قدیمی خود حسابی درگیر شوند.

انیمیشن پینوکیو | ۲۰۲۲ | pinocchio

انیمیشن پینوکیو اقتباسی از قصه کلاسیک این اثر محبوب است. دل تورو در سال ۲۰۰۸ تصمیم گرفت لایو اکشنی از این داستان تولید کند و در نهایت ما امسال استاپ موشنی موزیکال از پینوکیو داریم که نباید آن را با فیلیمی که امسال از پینوکیو منتشر می‌شود، اشتباه بگیرید.

انیمیشن مرد عنکبوتی | ۲۰۲۲ | Spider-Man

این انیمیشن دنباله یکی از ستایش‌شده‌ترین انیمیشن‌های سال‌های اخیر و یکی از پرهیجان‌ترین انیمیشن‌های سال ۲۰۲۲ خواهد بود. آنچه از تیزر این اثر می‌شود دریافت این است که باید منتظر ماجرایی عاشقانه میان ستاره‌های نوجوان این اثر باشیم.

انیمیشن روح رام نشده | ۲۰۲۱ | Spirit untamed

لاکی پرسکات دختر نوجوانی است که صداپیشگی او را ایزابلا مرسد بر عهده دارد. لاکی مادر خود را از دست داده و هرگز فرصت آن را نداشته تا واقعاً مادرش را بشناسد. میلاگرو ناوارو (مادر لاکی با گویندگی ایزا گونزالس) سوارکاری ماهر از اهالی شهر میرادرو و ستاره اجراهای نمایشی‌های سوارکاری بوده است. لاکی، همانند مادرش، روحی بی‌پروا دارد که با محدودیت‌ها چندان سازگار نیست و این موضوع برای خاله‌اش کورا (با صداپیشگی جولیان مور) دردسرساز است.

انیمیشن بدنم را گم کردم | I Lost My Body | 2019

باید اذعان کنیم که پویانمایی بدنم را گم کردم به کارگردانی ژرمی کلاپین مستحق تمام موفقیت‌هایی بوده که تا به حال به دست آورده است. اولین انیمیشینی که توانست جایزه هفته منتقدین در فستیوال فیلم کن را به خانه ببرد، داستان یک دست قطع‌شده را روایت می‌کند که سعی دارد با رسیدن به شهر پاریس، صاحب خود را پیدا کند. داستان فیلم عرفانی و زیرکانه است. ما پیوسته شاهد اتفاقاتی هستیم که برای دست و صاحب او، نوفل (با صداپیشگی حکیم فارس در زبان فرانسوی و دو پتل در دوبله انگلیسی) رخ می‌دهند. مخاطب با تماشای فیلم احساس انتظار و رؤیا را به خوبی تجربه می‌کند. سبک هنری فیلم بسیار ساده و تاثیرگذار است. آثار کلاپین بیشتر در سکوت و خطوط صاف بصری روایت می‌شوند.

در همزیستی مسالمت‌آمیز وقفه‌های بی‌شمار، جاه‌طلبی‌های ساده و موسیقی متن لذت‌بخش دن لوی، بدنم را گم کردم نمایی مسحورکننده از یک داستان بدیع ارائه می‌دهد. این انیمیشن قطعاً می‌تواند یک نشانه خوب برای آثار بعدی نت‌فلیکس باشد و ما را برای تماشای پویانمایی‌های نوآورانه از این سرویس استریمینگ امیدوار کند. باید دید محصولات دیگری شبیه این پویانمایی هم در فهرست ۳۰ انیمیشن برتر سال ۲۰۲۱ قرار می‌گیرد یا نه.

انیمیشن جزیره سگ‌ها | Isle of Dogs | 2018

وس اندرسن اولین بار با فیلم آقای فاکس شگفت‌انگیز تکنیک استاپ‌موشن را تجربه کرد و پس از گذشت ۹ سال بار دیگر این تجربه را با فیلم جزیره سگ‌ها تکرار کرد. داستان عجیب، دیوانه‌وار و مهیج فیلم در ژاپن رخ می‌دهد؛ جایی که به دلیل شیوع بیماری آنفولانزای سگ‌سانان این‌گونه جانوری به یک جزیره تبعید شده‌اند و حالا یک پسر جوان به دنبال پیدا کردن سگ خود در این جزیره است. کارگردان نه تنها با توجه به جزئیات (به‌ویژه صحنه برش فیله گوشت) از زیبایی‌های سنتی کشور ژاپن استفاده کرده است، بلکه با دقت در به تصویر کشیدن زندگی سگ‌ها فضایی قابل‌تأمل برای مخاطب خلق کرده است.

فیلم با تمرکز روی دیدگاه یک پسر جوان در دنیایی گیج‌کننده سعی دارد جزئیاتی بسیار مهم را به رخ بیینده بکشد. حسی تعجب‌آور موجب سرعت گرفتن روند روایت فیلم شده که باعث می‌شود جزیره سگ‌ها هیچ‌گاه از تب‌وتاب نیافتد. دقت در جزئیات، برای مثال صحنه‌هایی که خز پاره‌پاره پوست سگ‌های تبعید شده، پارچه سفت‌وسخت یونیفورم‌های جنگی انسان‌ها، و زباله‌های تلنبارشده یک جهان در حال فروپاشی را به تصویر کشیده‌اند، حاکی از لایه‌های عمیق این فیلم هستند.

انیمیشن کوبو و دو تار | Kubo and the Two Strings | 2016

عناصر زیادی باعث شده‌اند استاپ‌موشن موفق شرکت لایکا، کوبو و دو تار، در میان مخاطبان محبوبیت بسیاری کسب کند. بافت موی قهرمان جوان فیلم، کوبو؛ شخصیت واضح دوست او، میمون برفی؛ جرقه‌های طلایی شمشیرش و وسعت بین‌نظیر جهان اساطیری فیلم، هم از لحاظ بصری و هم از لحاظ تمثیلی باعث شده این پویانمایی در فهرست ۳۰ انیمیشن برتر دهه ۲۰۱۰ قرار بگیرد. کوبو و دو تار اولین انیمیشن بلند کارنامه کارگردانی تراویس نایت است.

فیلم‌های زیادی بر اساس این طرح ساخته شده‌اند که یک کودک وارد ماجراجویی‌های جادویی می‌شود، اما کوبو به دلیل حس جاه‌طلبی و ماجراجویی خود بسیار برجسته است. سحر و جادو مضامینی هستند که در فیلم‌های بی‌شماری به کار گرفته شده‌اند، اما در کمتر فیلمی دیده‌ایم که این مضامین با جسارت و صمیمیت فیلم کوبو و دو تار به تصویر کشیده شده باشند. داستان فیلم از این قرار است که پسری به نام کوبو در یکی از دهکده‌های ژاپن از مادر بیمارش مراقبت می‌کند تا این‌که یک شبح زندگی او را دگرگون می‌کند. حالا هیولاهای زیادی به دنبال کوبو هستند و او برای زنده ماندن باید زره جادویی پدرش که یک سامورایی افسانه‌ای بوده است را پیدا کند. نکته بارز فیلم زیبایی‌های بصری آن به‌خصوص در به تصویر کشیدن آسمان شب است. انیماتورها به‌قدری حرفه‌ای عمل کرده‌اند که تماشاگر مبهوت صحنه‌ها و چشم‌اندازهای زیبای این پویانمایی خواهد شد.

انیمیشن لاک‌پشت قرمز | The Red Turtle | 2016

نخستین محصول بین‌المللی استودیو جیبلی که با همکاری شرکت وایلد بانچ به کارگردانی مایکل دودوک دی ویت ساخته شده است، داستانی تأثیرگذار برای تمام مردم جهان روایت می‌کند. لاک‌پشت قرمز فیلمی بدون دیالوگ است که تلاش یک مرد برای فرار از جزیره‌ای متروکه و مبارزه با یک لاک‌پشت قرمز غول‌پیکر را نشان می‌دهد. فضای فیلم تقریباً عریان است و کارگردانِ با اعتمادبه‌نفس تصمیم گرفته از این روش برای ارتباط با مخاطبان و القاء حس اضطرار استفاده کند. طبیعتاً رنگ اهمیت بالایی در این رویکرد خواهد داشت و انتخاب رنگ قرمز به‌عنوان تن اصلی فیلم هرگز اجازه نمی‌دهد مخاطب لحظه‌ای از فکر کردن به لاک‌پشت، که در اینجا اهمیتی فلسفی و استعاری دارد، غافل شود. رنگ‌های آبی و بژ جزیره نیز به‌گونه‌ای ماهرانه و هنرمندانه طراحی شده‌اند.

صرف‌نظر از جلوه‌های بصری، رابطه‌ی ساده‌ای که با داستان‌پردازی قوی فیلم شکل می‌گیرد، در عین شگفت‌آوری باورپذیر است. فیلم به مخاطب یادآوری می‌کند که برقرار ارتباط عاطفی با یک انسان دیگر چقدر آسان است. تماشای لاک‌پشت قرمز تجربه‌ای به‌آرامی یک خواب رؤیایی است؛ خوابی که هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود و تا مدت‌ها فکر شما را مشغول خواهد کرد و همیشه به‌عنوان یکی از ۳۰ انیمیشن برتر سال ۲۰۲۱ در خاطرتان خواهد ماند.

انیمیشن انومالیسا | Anomalisa | 2015

انومالیسا درامی مفهومی با طنزی تلخ در مورد ناراحتی و نگاه به نیمه پر لیوان در زندگی است. چارلی کافمن، نویسنده و کارگردان این پویانمایی سعی داشته حس افسردگی و غمگین بودن را به بهترین نحو ممکن به مخاطب انتقال دهد. فیلم در مورد نویسنده‌ای به نام مایکل استون (با صداپیشگی دیوید تیولیس) است که شخصیتی خود درگیر و خودپسند دارد. کلارک دوک، انیماتور استاپ‌موشن فیلم است و بار دیگر مهارت بالای خود را به رخ کشیده است. انومالیسا درواقع نسخه‌ی کافمن از جهنم را به تصویر کشیده است. داستان در برزخی به نام سینسیناتی رخ می‌دهد. مایکل به این شهر سفر کرده است تا آخرین کتابش را در یکی از هتل‌های شهر به اتمام برساند. قرار است همایشی در مورد خدمات به مشتریان برگذار شود و مایکل یکی از سخنرانان اصلی مراسم است.

انومالیسا فیلمی سورئال و دیوانه کننده است. حسی که فیلم به مخاطب القاء می‌کند ناخوشایند و کابوس‌وار است. مایکل در برقراری ارتباط با اطرافیان خود موفق نیست. البته داستان به همین شکل ادامه نمی‌یابد و زنی ایده‌آل و رمانتیک به نام لیزا (با صداپیشگی جنیفر جیسون لی) وارد ماجرا می‌شود. او همانند بارقه‌ای از امید در دل تاریکی فیلم می‌درخشد. انومالیسا یک کمدی-تراژدی در مورد این است که ما چطور شادی را خراب و در درون ذهن‌های ویران‌شده خود زندگی می‌کنیم. این موضوع به‌طور ویژه در قالب مردی خودخواه و خودپسند به تصویر کشیده می‌شود. این پویانمایی اگرچه تاریک، اما سرگرم‌کننده است؛ فیلمی در مورد تنهایی عمیق، نیاز برای ارتباط و ناامیدی پوچ‌گرایانه که اغلب در حصار خودپسندی رخ می‌دهد.

انیمیشن دنیای فردا | World of Tomorrow | 2015

دنیای فردا تنها ۱۷ دقیقه است اما این انیمیشن کوتاه علمی تخیلی به کارگردانی دان هرتزفلت شاهکاری است که ذهنتان را غرق در شگفتی می‌کند و شما را به تفکر در مورد ماهیت وجودی خود وا‌می‌دارد. دنیای فردا ساده و بدوی است اما عمق و تأثیرگذاری بالای آن از هوش کودکان سرچشمه می‌گیرد. این انیمیشن کوتاه حول شخصیتی به نام امیلی روایت می‌شود؛ دختری کوچک که به آینده دور خود سفر می‌کند. دنیای فردا تعمقی تلخ در مورد زندگی است و داستان آن از عشق، حیات، فقدان و اندوه اجتناب‌ناپذیر مرگ لبریز شده است.

فیلم مملو از ایده‌های سنگین فلسفی و استعاری در مورد تولد دوباره، میرایی و تلاش احمقانه بشر برای زندگی جاویدان است که همگی به‌واسطه تفکرات امیلی (با صداپیشگی جولیا پات، خواهرزاده ۴ ساله کارگردان) به تصویر کشیده می‌شود. جولیا با صدای کودکانه و لحن ساده خود به خوبی توانسته حس تنهایی و درماندگی در آینده را از فیلتر پیچیدگی یک ذهن نابالغ عبور داده و آن را به مخاطب برساند. دنیای فردا اثری خیره‌کننده و بسیار جذاب است که حس زندگی را در شما بیدار می‌کند.

انیمیشن پارانورمن | ParaNorman | 2012

پارانورمن، موفق‌ترین استاپ‌موشن شرکت لایکا، داستان پسری جوان به نام نورمن (با صداپیشگی کُدی اسمیت-مک‌فی) را روایت می‌کند که همانند بروس ویلیس در فیلم سینمایی حس ششم قدرت دیدن ارواح را دارد و داستان جذابش باعث شده در فهرست ۳۰ انیمیشن برتر دهه ۲۰۱۰ قرار بگیرد. این توانایی باعث شده حرکات نورمن عجیب و غریب به نظر برسد و به همین دلیل دوستانش او را طرد کرده‌اند. زمانی که نورمن مورد تمسخر و آزار و اذیت همکلاسی‌هایش قرار می‌گیرد، مدرسه را رها می‌کند. اما خوشبختانه ما با داستانی غم‌انگیز روبرو نیستیم؛ زمانی که یک جادوگر بسیار قدرتمند به شهر آنها در نیوانگلند حمله می‌کند، توانایی صحبت کردن نورمن با مردگان باعث نجات شهر می‌شود.

«پارانورمن» مضامین بسیاری را در دل خود جای داده است؛ تمثیلی در مورد خطرات و تأثیرات زورگویی، یک ماجراجویی مهیج در دنیای ماوراءالطبیعه که شباهت زیادی به فیلم‌های استیون اسپیلبرگ در دهه ۱۹۸۰ دارد و پندی در مورد اینکه نحوه درک ما از تاریخ ممکن است بسیار تاریک و ترسناک باشد. موسیقی متن فوق‌العاده جان براین تأثیر زیادی بر ترسناک شدن این انیمیشن داشته است.

انیمیشن وینی د پو | Winnie the Pooh | 2011

شاید عجیب به نظر برسد که دیزنی در دهه اخیر تنها یک فیلم بلند پویانمایی با تکنیک طراحی سنتی اکران کرده است و این موضوع زمانی حیرت‌برانگیز می‌شود که آمار گیشه این فیلم را نسبت به دیگر آثار دیزنی مقایسه کنیم. مخاطبان سینما روی خوشی به این فیلم نشان ندادند و فروش این فیلم در حد و اندازه شرکت دیزنی نبود. این اتفاقی است که وقتی یک انیمیشن سنتی را همزمان با فیلم هری پاتر اکران می‌کنید رخ می‌دهد.

انیمیشن وینی خرسه یا وینی د پو بسیار شیرین و لطیف است و مخاطب به‌راحتی می‌تواند قصه را دنبال کند. این انیمیشن در میان ۳۰ انیمیشن برتر تا سال ۲۰۲۱ قرار دارد و داستان فیلم به طرز جذابی سرگرم‌کننده است و به شکلی ماهرانه روایت می‌شود. فیلم گریزی به انیمیشن وینی پو و درخت عسل محصول سال ۱۹۶۶ می‌زند اما ایده‌ها و سبک پویانمایی آن جدید هستند. آهنگ‌سازی فیلم را گروه بابی و کریستن اندرسون-لوپز بر عهده دارند. این دو آهنگساز برای ترانه رهایش کن که در انیمیشن منجمد استفاده شده بود جایزه اسکار بهترین ترانه را دریافت کردند. حالا که بسیاری از انیماتورهایی که به‌صورتی دستی نقاشی می‌کشیدند این کار را رها کرده‌اند یا سراغ پروژه‌های دیگری رفته‌اند، پویانمایی وینی د پو را می‌توان جزو آخرین آثار این سبک افسانه‌ای دانست. این اثر بی‌شک فیلمی شگفت‌انگیز و ارزشمند است.

انیمیشن تردست | The Illusionist | 2010

سیلوین شومه، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس فرانسوی که سال ۲۰۰۳ برای پویانمایی سه‌قلوهای بلویل (Triplets of Belleville) نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود، تصمیم گرفت فیلم جدید خود را با اقتباس از یکی از آثار نیمه‌تمام ژاک تاتی، کارگردان و کمدین فرانسوی بسازد. متن فیلم‌نامه در سال ۱۹۵۶ توسط تاتی تکمیل شده بود اما فیلم هیچ‌گاه به مرحله تولید نرسیده بود. انیمیشن تردست یک کمدی-درام تقریباً صامت است که نمایی اغراق‌آمیز از رابطه سرد تاتی با دخترش را به تصویر کشیده است. ژاک تاتی امید داشت با ساخت این فیلم به دخترش نزدیک شود اما او هیچ‌گاه نتوانست به هدف خود برسد. تردست یکی از غم‌انگیزترین انیمیشن‌های دهه اخیر است که در ساخت آن از تکنیک‌های سنتی پویانمایی استفاده شده است. حس پشیمانی، عطش و درماندگی در تک‌تک قاب‌بندی‌های زیبای فیلم دیده می‌شوند. این حقیقت که سیلوین شومه پس از تردست فیلم بلند دیگری نساخته است بسیار ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد. امیدواریم در آینده بار دیگر شاهد آثار بی‌نظیر او باشیم.

انیمشین هرج و مرج فضایی: میراثی تازه | ۱۹۹۶ | Space Jam: A New Legacy

ماجرای انیمیشن هرج و مرج فضایی از این قرار است کهباگزبانی و دوستانش در یک رقابت بسکتبال شرکت کرده‌اند و به یک مرببی نیاز دارند. مایکل جردن که بازی بسکتبال را کنار گذاشته تصمیم می‌گیرد تا به باگزبانی و تیمش که دافی و توییتی نیز در آن حضور دارند کمک کند که در این رقابت موفق شوند.

تگ های مرتبط

ارسال نظر