شهاب حسینی

بهترین فیلم و سریال های کارنامه سید شهاب حسینی بر اساس سال انتشار مرتب شده‌اند، نه کیفیت آنها.

سایت شماره یک:

شهاب حسینی جزو معدود ستارگان سینمای ایران در دهه ۸۰ است که روند رشد خود را در طول بیش از ۲ دهه به خوبی حفظ کرده است و با اینکه در سه مدیوم تلویزیون و سینما و نمایش خانگی به صورت مداوم حضور داشته اما هیچ‌گاه ارزش هنری او و انتخاب‌هایش دچار افت نشده و همیشه درصد مطلوبی از کیفیت را در فیلم‌ها و سریال‌ها حفظ کرده است. در این مطلب مفصل و کامل، ابتدا نگاهی می‌اندازیم به بهترین فیلم‌ها و سریال‌های شهاب حسینی در سینما و تلویزیون و نمایش خانگی و سپس دوره‌های مختلف کارنامه‌اش را بررسی می‌کنیم و در پایان هم جدول تعداد مخاطبان فیلم‌های اکران‌شده‌اش را مشاهده کنید.

 

​سریال پوست شیر | جمشید محمودی | ۱۴۰۱

نام کاراکتر: سرگرد مشکات

سریال پوست شیر از تجربیات ماندگار حسینی در نمایش خانگی و حضور در یک سریال است. نقش یک سرگرد پلیس حوزه جنایی که خودش نیز با از دست دادن دخترش در یکی از پرونده‌های قتل قربانی جنایات از این دست است و حالا در پرونده فردی به اسم نعیم سعی می‌کند که او را کمک کرده تا قاتل دخترش پیدا شود. بازی حسینی در پوست شیر تصویر متفاوتی از چهره پلیس را ارائه داد که عمده این تفاوت از جنس بازی حسینی بیرون آمده است.

 

فیلم برادرم خسرو | احسان بیگلری | ۱۳۹۴

نام کاراکتر: خسرو

خسرو، نقش اول این فیلم با بازی شهاب حسینی، به اختلال دوقطبی مبتلاست و با خواهرش زندگی می‌کند، بنا بر شرایطی خواهر او مجبور به مسافرت میشود و خسرو مجبور شده مدتی در منزل برادرش ناصر که دندانپزشک است زندگی کند و در این مدت اتفاقاتی برای او در منزل برادرش رخ می‌دهد. بازی حسینی در نقش خسرو یکی از ماندگارترین بازی‌های او به حساب می‌آید. درک شخصیت یک بیمار دو قطبی و اجرای دقیق آن باعث شد بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند خسرو را نمونه کاملی از معرفی این جنس از بیماران بدانند.

 

فیلم فروشنده | اصغر فرهادی | ۱۳۹۴

نام کاراکتر: عماد

فروشنده برای شهاب حسینی یک نقطه عطف به حساب می‌آید. بازی او آنقدر در فیلم فرهادی گیرا و جذاب بود که از چشم داوران جشنواره کن هم دور نماند و نخل بازیگری جشنواره کن را برایش به ارمغان آورد. ماجرای فروشنده درباره رعنا و عماد زن و شوهری جوان است که در حال اجرای تئاتری بر اساس نمایشنامه مرگ فروشنده نوشته آرتور میلر هستند. آن‌ها به علت نشست زمین مجبور می‌شوند به اجبار خانه خود را ترک کنند و به اصرار یکی از دوستانشان به نام بابک به خانه‌ای اسباب‌کشی می‌کنند که پیش‌تر زنی بدکاره به نام «آهو» در آن ساکن بوده‌است. ابتدا همه چیز خوب پیش می‌رود ولی وقایع بعدی به بحرانی غیرقابل کنترل ختم می‌شود. عماد در قامت مردی که به همسرش تعرض شده و به دنبال پیدا کردن فرد متجاوز است و در این مسیر به مرور از یک انسان فرهنگی و عاشق هنر تبدیل به گرگی درنده می‌شود تنها از هنر و توانایی شهاب حسینی بر می‌آید.

 

سریال شهرزاد | حسن فتحی | ۱۳۹۳-۱۳۹۶

نام کاراکتر: قباد دیوانسالار

در دومین همکاری مشترک فتحی و حسینی سریال شهرزاد در مقطع تاریخی حکومت پهلوی و بعد از ماجرای کودتای ۲۸ مرداد ساخته شد. حسینی در نقش یک جوان عیاش و خوشگذران از یک خانواده با نفوذ و متمول که عمویش از بزرگان کشور است بازی می‌کند. قباد با زور عمویش با دختری به نام شهرزاد ازدواج می‌کند که این ازدواج ماجراهای عجیبی برایش به وجود می‌آورد. شهرزاد را باید نقطه عطف سریال‌های نمایش خانگی در ابتدای راه این مسیر دانست که توانست مخاطبان بسیاری را جذب کند.

 

فیلم طعم شیرین خیال | کمال تبریزی | ۱۳۹۳

نام کاراکتر: استاد رازیانی

شهاب حسینی در نقش استاد رازیانی در فیلمی از کمال تبریزی به دغدغه‌های امروز بشر در مورد محیط زیست می‌پردازد. استاد رازیانی در شهر کرمان استاد دانشگاه است و دانشجویانش را به حفظ محیط زیست و پرهیز از ابزارهایی که محیط زیست را نابود می‌کند دعوت می‌کند. بازی پر اکت و شوخ حسینی در این فیلم جزو بازی‌های متفاوت کارنامه کاری او به حساب می‌آید.

 

فیلم هیس دخترها فریاد نمی‌زنند | پوران درخشنده | ۱۳۹۲

نام کاراکتر: بازپرس

شهاب حسینی در فیلم درخشنده که درباره ماجرای تجاوز به دختری به نام شیرین که در دوران کودکی اتفاق افتاده است در نقش یک بازپرس بازی می‌کند. نقشی که ابعاد آن در پیش‌برد درام فیلم تاثیر می‌گذارد و توانایی حسینی در ارائه متفاوت از نقش یک بازپرس دلسوز که درک جنایتی که بر سر قربانیان آمده است را به ابزاری برای اجرای عدالت تبدیل می‌کند.

 

فیلم حوض نقاشی | مازیار میری | ۱۳۹۱

نام کاراکتر: رضا

حوض نقاشی روایتی متفاوت از زندگی زن و شوهری است که به دلیل مشکلات جسمانی و معلولیت‌هایی که دارند زندگی را به سختی می‌گذرانند. فرزند آن‌ها که به دبستان می‌رود از لحاظ جسمی و عقلی سالم است و تفاوت‌های رفتاری پدر و مادرش او را افسرده و گوشه گیر می‌کند. بازی شهاب حسینی در نقش رضا پدری که با وجود نقصان‌های زیاد اما سعی می‌کند نقش پدری خود را به خوبی در زندگی ایفا کند یکی از نقش‌های ماندگار سینما را به ثبت رسانده است.

 

فیلم آفریقا | هومن سیدی | ۱۳۸۹

نام کاراکتر: شهاب

هومن سیدی در اولین ساخته سینمایی خود روایتی از ربودن و گروگان گرفتن یک دختر توسط سه جوان علاف را به تصویر می‌کشد که در نهایت اتفاق‌های عجیب و غریبی در انتظار آن‌ها است. شهاب حسینی در آفریقا در نقش شهاب بازی می‌کند. جوانی کم حرف و عمل‌گرا که سردسته گروه آدم ربایی است و سعی می‌کند دو جوان دیگر با بازی جواد عزتی و امیر جدیدی را مدیریت کند. بازی در سکوت حسینی در این فیلم وجه متفاوتی از بازی او را به تماشاگر نشان می‌دهد.

 

فیلم جدایی نادر از سیمین | اصغر فرهادی | ۱۳۸۹

نام کاراکتر: حجت

جدایی نادر از سیمین دومین تجربه همکاری مشترک فرهادی و حسینی است. بازی حسینی در نقش حجت یک جوان از طبقه فرودست جامعه که همسرش در یک اتفاق در خانه نادر و سیمین دچار سقط جنین می‌شود و حالا حجت می‌خواهد از طریق شکایت و حتی انتقام فردی از نادر حساب پس بگیرد. بازی دیدنی او در فیلم فرهادی در داخل و خارج آنقدر طرفدار داشت که جایگاه حرفه‌ای حسینی را چند پله‌ای ارتقا داد و او را به بازیگری همه فن حریف تبدیل کرد.

 

فیلم پرسه در مه | بهرام توکلی | ۱۳۸۸

نام کاراکتر: امین

حسینی در پرسه در مه نقش یک آهنگسازی را بازی می‌کند که در مقطع مهمی از زندگی‌اش دچار برخی از تشویش‌های ذهنی و مداخلات روحی می‌شود. آشفتگی‌های حمید باعث از دست رفتن زندگی‌ و همسر و شغل و حرفه‌اش می‌شود و او را در موقعیت نابودی قرار می‌دهد. حسینی با درک درستی از نقش امین سعی کرد نگاه نسل جدید را به شخصیتی عادت دهد که همچون حمید در فیلم هامون نماینده بخشی از آشفتگی‌های قشر روشنفکر است و قرار است درونیات مغشوش او را روی پرده سینماها به دید همگان بگذارد.

 

سریال شوق پرواز | یدالله صمدی | ۱۳۸۸

حسینی در یکی از سریال‌های ویژه الف تلویزیون نقش شهید عباس بابایی را بازی می‌کند. شهیدی که از خلبانان کارکشته نیروی هوایی ارتش بود که در امریکا تحصیل کرده و زندگی عاشقانه‌ای داشته است. صمدی در شوق پرواز سعی کرد فارغ از بحث‌های نظامی به زندگی این شهید والامقام در مقاطع مختلف اشاره کند.

 

فیلم درباره الی | اصغر فرهادی | ۱۳۸۷

شهاب حسینی در درباره الی نه تنها اولین تجربه از سه گانه همکاری‌اش با اصغر فرهادی را کلید زد که اوج بازی او در این فیلم را به نمایش گذاشت. درباره الی به گواه تمامی نظرات منتقدان بهترین گروه بازیگران را در خودش جمع کرده و یکی از آثار ماندگار سینمای ایران است. بازی حسینی در نقش احمد جوانی که تازه از خارج بازگشته و با رفقایش به قصد آشنایی با دختری به نام الی به سفر کوتاهی می‌رود که در این سفر الی در دریا غرق می‌شود. اوج نمایش تراژدی و استیصال مردی که نمی‌خواهد باور کند دختری را که دلبسته‌اش بوده است با انبوهی از پنهان‌کاری و دروغ از دست داده است.

 

فیلم سوپراستار | تهمینه میلانی | ۱۳۸۷

سوپراستار تهمینه میلانی یک فیلم در مذمت پشت صحنه سینما و شهرت است که حسینی در نقش کوروش زند یک بازیگر مطرح سینما با سواستفاده از موقعیت خود به عنوان یک بازیگر مشهور سعی می‌کند از دختران سواستفاده کرده و زندگی‌اش به عیاشی بگذرد. حسینی برای بازی در این فیلم سیمرغ جشنواره فجر را برد و یکی از بازی‌های ماندگار خود را به ثبت رساند.

فیلم دلشکسته | علی رویین‌تن | ۱۳۸۶

 

حسینی در دلشکسته در نقش یک دانشجوی مذهبی و بسیجی که از خانواده‌ای مذهبی و معتقد به آرمان‌های نظام و کشور است نقش متفاوتی را بازی کرد. عشق امیرعلی به دختری از طبقه مرفه که خاستگاه مذهبی و دینی خاصی ندارد و تفاوت‌های دو خانواده از دلشکسته فیلمی ماندگار ساخته است که اگرچه در برخی جاها درگیر شعار می‌شود اما جزو آثار ماندگار کارنامه حسینی به حساب می‌آید.

 

فیلم محیا | اکبر خواجویی | ۱۳۸۶

نقش شهاب حسینی در فیلم محیا یک نقش تحول‌گرا است. جاوید دانشجویی از یک خانواده مرفه است که عاشق دختری می‌شود که شغل خانوادگی دختر مرده شوری است. جاوید برای آنکه عشقش به دختر را ثابت کند تصمیم می‌گیرد به روستایی برود و در آنجا در غسالخانه به مرده شور روستا در شستن مردگان کمک کند. همین اتفاق باعث تحول رفتاری جاوید شده و او مسیر زندگی‌اش تغییر می‌کند.

سریال مدار صفر درجه | حسن فتحی | ۱۳۸۴

مدار صفر درجه یکی از سریال‌‌های ماندگار تلویزیون است. یک درام عاشقانه تاریخی درباره مقطعی از تاریخ معاصر ایران که ایران در بحبوحه اشغال و حضور یهودیان در کشور با مشکلاتی روبرو است. شهاب حسینی نقش اصلی این سریال را در قامت جوان دانشجویی که عاشق یک دختر یهود می‌شود بازی می‌کند. بازی درخشان حسینی در این سریال هنوز هم جزو ماندگارترین نقش‌های تلویزیون به حساب می‌آید.

سریال تب سرد | علیرضا افخمی | ۱۳۸۲

حسینی در سریال تب سرد نقش یک جوان کارخانه‌دار را بازی می‌کند که به خاطر ورشکستگی و مشکلات اقتصادی کارخانه و برای آنکه بتواند از پدر همسرش که فرد پولداری است پول بگیرد نقشه ربودن فرزندش را در اختیار دو نفر که در استخدامش هستند می‌گذارد تا از این طریق بتواند خانواده همسرش را تحت فشار بگذارد. نقشه‌ای که در نهایت گریبان خودش را نیز می‌گیرد.

فیلم این زن حرف نمی‌زند | احمد امینی | ۱۳۸۱

این زن حرف نمی‌زند روایتی از یک جنایت و چاقوکشی است. شهاب حسینی در نقش یک کاسب مواد مخدر که در محله آن‌ها یک جنایت رخ داده است بازی می‌کند. بازی در نقش یک جوان علاف و خلافکار که سعی می‌کند حقیقتی را پنهان کند مختصات کاراکتر مانی را شکل می‌دهد. فیلم در زمان اکرانش مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

مرور دوره های کارنامه شهاب حسینی

شهاب حسینی؛ بازیگر ۲ اسکاره سینمای ایران

شهاب حسینی در ۲ دهه فعالیت سینمایی بیش از ۴۵ فیلم بر پرده سینماهای ایران داشته و کلی جایزه معتبر داخلی و خارجی در ویترین افتخاراتش می‌درخشد. با اینکه سید شهاب حسینی در آغاز راه بازیگر چندان پولسازی نبود، اما کارنامه سینمایی‌اش مملو از بازی‌های به یادماندنی و تحسین‌برانگیز است و تالار افتخاراتش چندین نامزدی جشنواره فیلم فجر و جشن خانه سینما و از همه مهم‌تر خرس نقره‌ای جشنواره برلین برای بهترین بازیگر مرد این جشنواره را به خود دیده است. اینجا مروری کردیم بر کارنامه کاری او و فیلم‌هایش را از نظر تعداد مخاطبان بررسی کرده‌ایم.

 

معرفی | شمعی در جشنواره‌ها

شهاب حسینی فعالیت بازیگری اش در سینما را در سال ۱۳۸۰ و با حضور در فیلم «رخساره» آغاز کرد. رخساره ساخته امیر قویدل و هنرنمایی دیگر بازیگرانی چون میترا حجار، محمدعلی سپانلو و… در اکران عمومی سال ۱۳۸۱، نزدیک به ۶۶ هزار تماشاگر را با خود همراه کرد و در جایگاه ۳۶ جدول پرمخاطب‌ترین‌های سال قرار گرفت.

 

اما فیلم واکنش پنجم ساخته جنجالی تهمینه میلانی و نقش‌آفرینی هنرمندانی چون جمشید هاشم‌پور، نیکی کریمی، مریلا زارعی، محمدرضا شریفی‌نیا، گوهر خیراندیش و… که در بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر اولین سیمرغ بلورین کارنامه سینمایی نیکی کریمی را برای او به ارمغان آورد و جمشید هاشم‌پور و گوهر خیراندیش را نامزد دریافت جایزه کرد، در اکران عمومی سال ۱۳۸۲ توانست بیش از ۵۳۵ هزار مخاطب را روانه سالن‌های سینما کند و رتبه ۶ جدول پربیننده‌ترین‌های سال را به دست آورد. «واکنش پنجم» دومین حضور شهاب حسینی بر پرده سینماهای ایران بود.

 

شهاب حسینی با حضور متفاوت و تحسین‌برانگیز خود در نقش مکمل فیلم شمعی در باد ساخته پوران درخشنده در سومین سال فعالیت سینمایی‌اش، توانایی‌های خود را به رخ کشید و نشان داد که بازیگر توانمندی است. او برای بازی در همین فیلم هم در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر و هم در هشتمین جشن خانه سینما نامزد دریافت جایزه شد. «شمعی در باد» که در آن بهرام رادان، آزیتا حاجیان، حسام نواب صفوی، عسل بدیعی، ایرج راد، سیروس ابراهیم زاده، جمشید مشایخی و… نقش‌آفرینی کردند ۲۸ مرداد سال ۱۳۸۳ اکران عمومی شد و توانست نزدیک به ۱ میلیون نفر را روانه سالن‌های سینما کند و در رتبه ۷ جدول پرتماشاگرترین‌های سال را از آن خود کند. در آن سال فیلم سینمایی «کما» به کارگردانی آرش معیریان با جذب نزدیک به ۲ میلیون نفر عنوان پرمخاطب‌ترین فیلم سال را به دست آورد و «مارمولک» تنها با ۴ هفته اکران نزدیک به ۱ میلیون و ۶۴۷ هزار نفر تماشاگر داشت و در رتبه دوم ایستاد.

تثبیت | شهاب حسینی بازیگر است نه مجری

فیلم زهر عسل اولین ساخته ابراهیم شیبانی و حضور بازیگران پولساز آن سال‌ها همچون محمدرضا گلزار و مهناز افشار و همراهی فریماه فرجامی و کاظم افرندنیا، دیگر فیلم شهاب حسینی بود که برخلاف پیش‌بینی‌ها آنچنان که باید در اکران عمومی ندرخشید و تنها ۴۷۰ هزار نفر از فیلم دیدن کردند و رده ۹ جدول پرمخاطب‌ترین‌های سال به فیلم ابراهیم شیبانی تعلق گرفت.

 

شهاب حسینی در سال ۱۳۸۳ و در بیست و سومین دوره جشنواره فیلم فجر نیز بار دیگر نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. او با حضور در نقش مکمل فیلم رستگاری در هشت و بیست دقیقه به کارگردانی سیروس الوند و بار دیگر پس از «شمعی در باد» با همبازی شدن در کنار بهرام رادان این مهم را به دست آورد. مهتاب کرامتی، سیاوش طهمورث، عنایت الله بخشی، آفرین عبیسی، صدرالدین حجازی، ثریا قاسمی و … دیگر بازیگران فیلم بودند. نامزدی شهاب حسینی تنها دستاورد فیلم در جشنواره فیلم فجر بود. سوژه ملتهب اما پایان بندی محافظه کارانه فیلم چندان در گیشه موفق نبود و اثر نسبتا خوش ساخت سیروس الوند که در تاریخ ۲۲ تیر سال ۱۳۸۴ اکران عمومی شده بود تنها ۲۳۴ هزار نفر را روانه سالن‌های نمایش دهنده کرد و جایگاه ۲۱ جدول پربیننده‌ترین‌های سال را به دست آورد.

 

شهاب حسینی با اینکه در اولین حضور سینمایی‌اش در نقش اصلی ظاهر شد، اما در نیمه اول دهه ۸۰، اغلب در نقش‌های مکمل بازی کرد که در این میان شخصیت‌های منفی و ضدقهرمان نقش قابل توجهی داشتند. قتل آنلاین ساخته مسعود آب‌پرور و هنرنمایی بازیگرانی چون حمید گودرزی، جمشید هاشم‌پور، الناز شاکردوست، غلامحسین لطفی، یکتا ناصر، شهره سلطانی، میرمحمد تجدد، گلاره عباسی و امیرحسین آرمان در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و به جز نامزدی در بخش بهترین صداگذاری (فریدون خوشابافرد) دستاور دیگری نداشت. «قتل آنلاین» ۵ مهر سال ۱۳۸۵ بر پرده سینماهای ایران رفت و توانست ۳۷۳ هزار نفر را به سالن‌های نمایش دهنده بکشاند و در جایگاه ۱۷ جدول پرتماشاگرترین‌های سال قرار گیرد.

 

دل شکسته ملودرام اشک‌انگیز و جوانانه علی رویین‌تن با نقش‌آفرینی بازیگرانی چون بیتا بادران، فریبا کوثری، خسرو شکیبایی، رضا رویگری و… و همچنین محیا ساخته اکبر خواجویی و هنرنمایی الهام حمیدی، برزو ارجمند و… هر ۲ با بازی خوب شهاب حسینی که دومی دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد را از بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر برای او به ارمغان آورد، در سال ۱۳۸۷ در سینماهای ایران اکران شدند و هر ۲ حدود ۲۰۰ هزار تماشاگر را روانه سالن‌های نمایش دهنده کردند و به ترتیب رتبه‌های نوزدهم و بیستم جدول پربیننده‌ترین‌های سال را به دست آوردند.

قدرت‌نمایی | آغاز فصل جوایز با خرس برای شهاب حسینی

اقبال تماشاگران از آثاری با حضور شهاب حسینی از اکران سال ۱۳۸۸ بار دیگر قوت گرفت. حسینی برای بازی‌های معرکه‌اش در دو فیلم درباره الی و سوپراستار از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۷) نامزد دریافت جایزه بود که در نهایت برای بازی در «سوپراستار» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول را از آن خود کرد. آن سال «درباره الی…» در جشنواره درخشید و سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران، بهترین کارگردانی و بهترین صدا (حسن زاهدی) را کسب کرد و در ۷ بخش دیگر هم نامزد دریافت جایزه بود.

 

فیلم درباره الی قرار بود به عنوان برنامه نوروزی سینماها به روی پرده برود که همزمانی اکران آن با نمایش «اخراجی‌ها ۲» باعث شد تا فیلم اصغر فرهادی ۱۶ خرداد اکران شود. اتفاقات خرداد سال ۱۳۸۸ روی اکران فیلم تاثیر گذاشت و در حالی که پیش‌بینی می‌شد به راحتی بیش از یک میلیون تماشاگر به دیدن فیلم بروند، اما تنها نزدیک به ۸۸۰ هزار نفر تماشاگر بهترین فیلم کارنامه سینمایی اصغر فرهادی بودند و رتبه ۴ جدول پرمخاطب‌ترین‌های سال به بهترین فیلم دهه ۸۰ سینمای ایران رسید.

 

یکی از افتخارات شهاب حسینی حضور در ۲ فیلم اسکاری تاریخ سینمای ایران و همچنین حضور در ۳ فیلم تحسین برانگیز اصغر فرهادی («درباره الی…»، «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده») باشد. افتخاری که شاید بازیگر دیگری حالا حالاها نتواند آن را تجربه کند

 

فیلم سوپراستار هم که منهای سیمرغ بلورین شهاب حسینی، با ۴ نامزدی از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر راهی اکران عمومی شده بود، نوروز سال ۱۳۸۸ بر پرده سینماها رفت و حدود ۶۸۰ هزار نفر به استقبال آن رفتند و جایگاه ۹ جدول پربیننده‌ترین‌های سال به فیلم تهمینه میلانی تعلق گرفت. سالی که برای شهاب حسینی خیلی خوب شروع شد و با اکران همین ۲ فیلم هم به پایان رسید.

 

فیلم متفاوت و البته مهجور پرسه در مه ساخته بهرام توکلی که یکی دیگر از بازی‌های درخشان شهاب حسینی را به همراه داشت با هنرنمایی دیگر بازیگرانی چون لیلا حاتمی، مسعود رایگان و احمد ساعتچیان در تاریخ ۲۷ بهمن سال ۱۳۸۹ در سینماهای ایران اکران شد و تنها توانست ۳۳ هزار تماشاگر را با خود همراه کند و در رتبه ۴۴ جدول پربیننده‌ترین‌های سال بایستد.

 

اما پرتماشاگرترین فیلم شهاب حسینی در دهه ۸۰ در سال ۱۳۹۰ بر پرده سینماها رفت: جدایی نادر از سیمین. باز هم فیلمی از اصغر فرهادی که حسینی در آن ایفاگر نقش مکمل بود و پیمان معادی و لیلا حاتمی عهده‌دار ایفای نقش‌های اصلی بودند. ساره بیات، سارینا فرهادی، مریلا زارعی، بابک کریمی دیگر بازیگران فیلم بودند.

 

فیلم جدایی نادر از سیمین پرافتخارترین فیلم تاریخ سینمای ایران در جشنواره‌های داخلی، جشنواره‌های خارجی و مراسم سینمایی بود. پنجمین ساخته اصغر فرهادی ضمن کسب گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی، جایزه اسکار همین بخش را هم ربود و در بخش بهترین فیلمنامه هم نامزد دریافت اسکار بود. «جدایی نادر از سیمین» ضمن کسب خرس نقره‌ای بهترین گروه بازیگران مرد و زن جشنواره برلین، خرس طلایی این جشنواره را هم از آن خود کرد. فیلم اصغر فرهادی ۵ سیمرغ بلورین و ۲ دیپلم افتخار از بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر و ۴ تندیس زرین از جشن خانه سینما و بیشمار جایزه از مهم‌ترین جشنواره‌های جهانی را به دست آورد.

 

جدایی نادر از سیمین به عنوان برنامه نوروزی سال ۱۳۹۰ از ۲۶ اسفند سال ۱۳۸۹ به روی پرده سینماهای ایران رفت و توانست بیش از ۱ میلیون و ۱۴۰ هزار تماشاگر را روانه سالن‌های سینما کرده و عنوان سومین فیلم پرمخاطب سال را از آن خود کند. در آن سال «اخراجی‌ها ۳» با ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و «ورود آقایان ممنوع» با ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رتبه‌های اول و دوم جدول پربیننده‌ترین‌های سال را کسب کرده بودند.

افتخارآفرینی | مهم‌ترین جایزه بازیگری تاریخ سینمای ایران برای شهاب حسینی

شهاب حسینی در دهه ۹۰ نیز ۱۸ فیلم سینمایی در اکران عمومی داشت که از این میان فیلم «فروشنده» دیگر فیلم اسکاری اصغر فرهادی با جذب حدود ۲ میلیون و ۶۱۰ هزار نفر، عنوان پرفروش‌ترین فیلم دهه ۹۰ و کارنامه سینمایی شهاب حسینی را به نام خود زد. شاید یکی از افتخارات شهاب حسینی حضور در ۲ فیلم اسکاری تاریخ سینمای ایران و همچنین حضور در ۳ فیلم تحسین برانگیز اصغر فرهادی («درباره الی…»، «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده») باشد. افتخاری که شاید بازیگر دیگری حالا حالاها نتواند آن را تجربه کند.

 

«فروشنده» در سال ۱۳۹۴ ساخته شد و بدون حضور در جشنواره فیلم فجر، به جشنواره کن رفت و جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش اول مرد (شهاب حسینی) را به دست آورد. همچنین «فروشنده» ضمن اینکه در گلدن گلوب نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان شد، اسکار بهترین فیلم خارجی را هم از آن خود کرد. چند جایزه بین‌المللی دیگر هم به فیلم فرهادی رسید، ضمن اینکه ۳ جایزه اصلی نوزدهمین جشن خانه سینما (بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه) هم به اصغر فرهادی تعلق گرفت و شهاب حسین، فرید سجادی حسینی (بهترین بازیگر نقش مکمل مرد)، هایده صفی یاری (تدوین) و کیوان مقدم (طراحی صحنه و لباس) تندیس زرین این جشن را کسب کردند.

 

شهاب حسینی در دهه ۹۰ یک فیلم نسبتا پرتماشاگر هم داشت که در سال ۱۳۹۲ اکران شد: فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند ساخته پوران درخشنده پس از موفقیت نسبی در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر در تاریخ ۹ مرداد سال ۱۳۹۲ راهی پرده سینماها شد و توانست حدود ۸۳۲ هزار نفر را جذب سالن‌های نمایش دهنده کند و پس از «رسوایی» (با ۹۶۳ هزار تماشاگر) در رتبه ۲ جدول پرمخاطب‌ترین‌های سال قرار گیرد.

کارگردانی | تجربه متوسط شهاب حسینی

شهاب حسینی در نیمه اول دهه ۹۰ بار دیگر نقش‌آفرینی‌های درخشانی را در کارنامه پربار و سنگین سینمایی‌اش به ثبت رساند. از این میان می‌توان به فیلم‌هایی چون برادرم خسرو (احسان بیگلری)، آشغال‌های دوست داشتنی (محسن امیریوسفی) -که پس از هفت سال سرانجام در سال ۱۳۹۷ رنگ پرده را دید-، حوض نقاشی (مازیار میری) و یکی می‌خواد باهات حرف بزنه (منوچهر هادی) اشاره کرد و البته هر ۴ فیلم اشاره شده گیشه موفقی را پشت سر نگذاشتند.

 

حسینی در سال ۱۳۹۲ کارگردانی را هم تجربه کرد و فیلم ساکن طبقه وسط را با ایفای چند شخصیت عجیب و غریب ساخت که البته چندان مورد استقبال داوران، منتقدان و مخاطبان قرار نگرفت. حسینی در نیمه دوم دهه ۹۰ و پس از گذران تجربه بسیار موفق «فروشنده»، به تهیه‌کنندگی روی آورد و چندین فیلم را در استودیوی شخصی‌اش تهیه کرد. فیلم‌هایی تجربه گرا که البته نزد مخاطبان عام با اقبال روبرو نشدند.

 

تنها فیلم موفق شهاب حسینی در گیشه در نیمه دوم دهه ۹۰، «هزارتو» ساخته امیرحسین ترابی بود که در تاریخ اول آبان ۱۳۹۸ اکران شد و نزدیک به ۴۴۰ هزار نفر از آن دیدن کردند و رده ۱۹ جدول پربیننده‌های سال به این فیلم تعلق گرفت. شهاب حسینی امسال دو فیلم «طلاخون» و «شین» را بر پرده سینماهای ایران داشت که هر دو زیر ۳۰ هزار مخاطب داشتند.

 

فیلم جنجالی «خانه پدری» و تجربه سه اکران متفاوت!

شاید تنها فیلم جنجالی کارنامه سینمایی شهاب حسینی فیلم خانه پدری ساخته کیانوش عیاری باشد. فیلمی که در سال ۱۳۸۹ با حضور بازیگرانی چون مهدی هاشمی، مهران رجبی، مینا ساداتی، نازنین فراهانی، ناصر هاشمی و … ساخته شد، در جشنواره بیست و دوم فیلم فجر به نمایش درآمد و در سه برهه زمانی متفاوت و در زمان های بسیار کوتاه به اکران درآمد و در نهایت آنطور که باید دیده نشد. «خانه پدری» در تاریخ های ۴ دی ۱۳۹۳، اول آبان ۱۳۹۸ و ۲۲ آبان ۱۳۹۸ اکران شد که در نمایش سوم بیش از ۱۰۰ هزار نفر تماشاگر داشت.

تجربه نمایش خانگی | درخششی همه‌جانبه

شهاب حسینی در نقش قباد دیوانسالار، حضور درخشانی در یکی از موفق‌ترین سریال‌های شبکه نمایش خانگی داشت. مجموعه‌ای پرفروش و پراقبال که جایگاه محبوبیت او را تثبیت کرد؛ بازی او در سریال «شهرزاد» یکی از نقش‌های به‌یادماندنی این سال‌هاست.

 

اما شهاب حسینی با حضور در نقش یک پلیس وظیفه‌شناس و داغ‌دیده در سریال خوش ساخت «پوست شیر» در شبکه نمایش خانگیِ جدید (پخش آنلاین) هم حضور پیدا کرد. این سریال که ساخته و تهیه برادران محمودی است، با استقبال مخاطبان مواجه شده است. هادی حجازی‌فر، علیرضا کمالی، مهرداد صدیقیان، پردیس احمدیه، پانته‌آ بهرام، ژیلا شاهی از دیگر بازیگران اصلی این سریال هستند. بد نیست بدانید اولین تجربه بازی شهاب حسینی در سریال تلویزیونی به سریال «پلیس جوان» از شبکه ۳ سیما برمی‌گردد و او تجربه بازی در VDOها را با نقش یک پلیس میانسال تجربه کرد.

 

بعد از همه این تلاش‌های موفق، شهاب حسینی یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌هایش را در سریال «گناه فرشته» در نقش یک وکیل به نمایش گذاشت. کاراکتری چند بعدی با احساس‌های متفاوت و رخدادهای متنوع که برای حسینی یک چالش جدید محسوب می‌شود.

 

بهترین سریال های ایرانی نمایش خانگی

 

جدول تعداد تماشاگران آثار اکران شده شهاب حسینی

ردیف نام فیلم سال ساخت تاریخ اکران سال اکران تعداد تماشاگران رتبه

۱ رخساره ۱۳۸۰

۱۳۸۱ ۶۵,۶۳۵ ۳۶

۲ واکنش پنجم ۱۳۸۱ ۲۸ اسفند ۱۳۸۱ ۱۳۸۲ ۵۳۷,۹۷۵ ۶

۳ آدمک ها ۱۳۸۰

۱۳۸۲ ۶۲,۲۰۰ ۳۴

۴ این زن حرف نمی زند ۱۳۸۱

۱۳۸۲ ۲۸۸,۰۰۶ ۱۳

۵ زهر عسل ۱۳۸۱ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۳ ۴۷۰,۱۵۹ ۹

۶ شمعی در باد ۱۳۸۲ ۲۸ مرداد ۱۳۸۳ ۹۹۰,۵۲۶ ۷

۷ الهه زیگورات ۱۳۸۲

۱۳۸۳ ۵۹,۴۷۵ ۳۲

۸ رستگاری در هشت و بیست دقیقه ۱۳۸۳ ۲۲ تیر ۱۳۸۴ ۲۳۴,۰۷۰ ۲۱

۹ قتل آنلاین ۱۳۸۴ ۵ مهر ۱۳۸۵ ۳۷۳,۷۷۳ ۱۷

۱۰ پیشنهاد ۵۰ میلیونی ۱۳۸۴ ۳۰ آذر ۱۳۸۵ ۲۶,۷۶۹ ۴۱

۱۱ گرداب ۱۳۸۴ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ ۸,۹۹۹ ۵۲

۱۲ بچه های ابدی ۱۳۸۵ ۷ آذر ۱۳۸۶ ۵۸,۸۴۸ ۳۳

۱۳ غیرمنتظره ۱۳۸۵ ۱۹ دی ۱۳۸۶ ۱۶۲,۵۱۸ ۲۱

۱۴ پرچم های قلعه کاوه ۱۳۸۶ ۱۶ مرداد ۱۳۸۷ ۷,۱۸۹ ۵۹

۱۵ محیا ۱۳۸۶ ۲۵ مهر ۱۳۸۷ ۲۲۰,۱۶۷ ۱۹

۱۶ دل شکسته ۱۳۸۷ ۱۲ آذر ۱۳۸۷ ۲۰۲,۸۲۵ ۲۰

۱۷ ایستگاه بهشت ۱۳۸۵ ۲۵ دی ۱۳۸۷ ۶۶,۷۵۲ ۳۰

۱۸ سوپراستار ۱۳۸۷ اول فروردین ۱۳۸۸ ۶۸۲,۵۲۹ ۹

۱۹ درباره الی ۱۳۸۷ ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ ۸۷۸,۷۴۰ ۴

۲۰ آناهیتا ۱۳۸۷ ۳ آذر ۱۳۸۹ ۹۳,۱۶۴ ۳۲

۲۱ حوالی اتوبان ۱۳۸۸ ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ ۷۵,۱۷۳ ۳۳

۲۲ پرسه در مه ۱۳۸۸ ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ ۳۳,۸۸۴ ۴۴

۲۳ جدایی نادر از سیمین ۱۳۸۹ ۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۱۳۹۰ ۱,۱۴۵,۱۵۵ ۳

۲۴ برف روی شیروانی داغ ۱۳۸۹ ۳۱ فروردین ۱۳۹۰ ۶۲,۲۲۲ ۳۶

۲۵ سوت پایان ۱۳۸۹ ۱۲ مرداد ۱۳۹۰ ۷۴,۴۵۶ ۳۲

۲۶ یکی می خواد باهات حرف بزنه ۱۳۹۰ ۳ آبان ۱۳۹۱ ۱۰۲,۶۶۰ ۱۹

۲۷ من و زیبا ۱۳۹۰ ۱۵ دی ۱۳۹۱ ۴۴,۳۴۴ ۳۷

۲۸ حوض نقاشی ۱۳۹۱ ۲۳ اسفند ۱۳۹۱ ۱۳۹۲ ۳۵۱,۴۶۴ ۵

۲۹ هیس دخترها فریاد نمی زنند! ۱۳۹۱ ۹ مرداد ۱۳۹۲ ۸۳۲,۰۴۴ ۲

۳۰ پنج ستاره ۱۳۹۲ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۲۸۴,۰۲۰ ۱۲

۳۱ ساکن طبقه وسط ۱۳۹۲ ۲۳ مهر ۱۳۹۳ ۲۳۴,۷۴۶ ۱۵

۳۲ طعم شیرین خیال ۱۳۹۳ ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ۱۳۹۴ ۹۴,۴۱۲ ۲۵

۳۳ دوران عاشقی ۱۳۹۳ ۷ مهر ۱۳۹۴ ۳۹۸,۸۶۲ ۱۰

۳۴ فروشنده ۱۳۹۴ ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ۲,۶۱۰,۰۵۰ ۲

۳۵ سایه های موازی ۱۳۹۴ ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ۶۹,۵۱۰ ۴۳

۳۶ برادرم خسرو ۱۳۹۴ ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ۱۳۹۶ ۲۳۴,۸۹۵ ۲۱

۳۷ چهارشنبه ۱۳۹۴ ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ۱۳۹۶ ۱,۶۰۹ ۵

۳۸ امتحان نهایی ۱۳۹۴ ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ۴۴,۹۸۵ ۵۲

۳۹ آشغال های دوست داشتنی ۱۳۹۱ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۳۱۰,۷۷۱ ۲۶

۴۰ نبات ۱۳۹۶ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۶۴,۱۰۵ ۴۲

۴۱ خانه پدری ۱۳۸۹ اول آبان ۱۳۹۸ ۱۰۱,۴۶۶ ۳۶

۴۲ هزارتو ۱۳۹۷ اول بهمن ۱۳۹۸ ۴۳۶,۵۳۵ ۱۹

۴۳ آن شب ۱۳۹۷ اسفند ۱۳۹۹ ۸,۹۳۹ ۸

۴۴ طلاخون ۱۳۹۹ اول تیر ۱۴۰۱ ۲۹,۰۰۰ ۲۷

۴۵ شین ۱۳۹۷ اول تیر ۱۴۰۱ ۲۱,۵۰۰ ۳۲

 

میانگین تعداد تماشاگران ۲۹۲,۳۸۱

ده فیلم پرفروش شهاب حسینی در سینمای ایران

ردیف نام فیلم سال ساخت تاریخ اکران سال اکران تعداد تماشاگران

۱ فروشنده ۱۳۹۴ ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ۲,۶۱۰,۰۵۰

۲ جدایی نادر از سیمین ۱۳۸۹ ۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۱۳۹۰ ۱,۱۴۵,۱۵۵

۳ شمعی در باد ۱۳۸۲ ۲۸ مرداد ۱۳۸۳ ۹۹۰,۵۲۶

۴ درباره الی ۱۳۸۷ ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ ۸۷۸,۷۴۰

۵ هیس دخترها فریاد نمی زنند! ۱۳۹۱ ۹ مرداد ۱۳۹۲ ۸۳۲,۰۴۴

۶ سوپراستار ۱۳۸۷ اول فروردین ۱۳۸۸ ۶۸۲,۵۲۹

۷ واکنش پنجم ۱۳۸۱ ۲۸ اسفند ۱۳۸۱ ۱۳۸۲ ۵۳۷,۹۷۵

۸ زهر عسل ۱۳۸۱ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۳ ۴۷۰,۱۵۹

۹ هزارتو ۱۳۹۷ اول بهمن ۱۳۹۸ ۴۳۶,۵۳۵

۱۰ دوران عاشقی ۱۳۹۳ ۷ مهر ۱۳۹۴ ۳۹۸,۸۶۲

تگ های مرتبط

ارسال نظر