خبر جدید از هک اسنپ‌فود را در مطلب زیر بخوانید.

سایت شماره یک:

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در روزهای گذشته خبر هک اپلیکیشن اسنپ فود و بحث افشای اطلاعات مردم باعث ایجاد نگرانی‌هایی شد، قوه قضاییه در زمینه حفاظت از اطلاعات مردم چه اقداماتی انجام داده و می دهد و آیا قوانین موجود در این زمینه کافی هستند یا اینکه نیاز به تصویب قوانین جدید وجود دارد؟ گفت: حفاظت از اطلاعات خصوصی و سامانه دولتی و خدمات عمومی حایزاهمیت است و باید توجه ویژه ای داشت زیرا از مصادیق حقوق عمومی است. دستگاه قضایی تقویت نظارت قضایی را انجام داده و این امر از طریق دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی نسبت به حسن اجرای قوانین کشوری و مقررات جاری و رعایت دقیق امنیت سایبری و مسایل مرتبط با این‌موضوع در دستگاه های اجرایی در فضایی مجازی،پیگیری می شود.​

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه در چهل‌ودومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تبریک فرارسیدن ماه رجب،گفت: نسبت به وقوع حادثه تروریسی استان کرمان مجددا ابراز تاسف و تاثر خالصانه دارم. امروز چهره تروریسم عیان شده در نقاب کوردلانِ داعش مولود آمریکا و صهیونیست است. 

وی ادامه داد: رژیم رو به زوال صهیونیستی که خود پدر ترور در منطقه است برای جلوگیری از زوال خود با راه اندازی گروهک های تروریستی آموزش دیده گمان داشت می تواند تنفس راحتی برای سالهای مدید داشته باشد اما طوفان الاقصی نشان داد این ترفندها منجر به زوال زودتر این رژیم خواهد شد. 

سخنگوی قوه قضائیه گفت: مردم ما خواستار انتقام از رژیم صهیونیستی را فریاد می کنند و این انتقام چیزی جز رهایی قدس شریف نخواهد بود و این وعده تخلف ناپذیر الهی است. 

ستایشی بیان کرد: تاریخ گواهی داده رقص شادی روی خون به ناحق ریخته همچون دخترک هایی همانند دختر کاپشن صورتی و گوشواره قلبی ما ثمره ای جز رسوا سازی این رژیم را نخواهد داشت. اینجانب ضمن تسلیت این حادثه تروریستی به همه ملت شریف ایران به ویژه مردم صبور استان کرمان و آرزوی شفا و بهبودی مسدومین، اعلام میکنم پرونده ترور اخیر استان کرمان توسط ضابطین قضایی در حال جمع آوری و تکمیل عملیات امنیتی هستند.

وی افزود: عوامل متعددی از این جنایت بازداشت و شناسایی شده اند. از تلاش سربازان گمنام در تعقیب، شناسایی و برخورد با عوامل پشت صحنه این حادثه تروریستی تشکر و تقدیر اعلام می‌کنم. 

این مقام قضائی خاطرنشان کرد: این اطمینان را می‌دهیم پس از طی مراحل تحقیقات، اشد مجازات و برخورد قانونی و عبرت آموزی با عوامل این جنایت خواهیم کرد. از عملیات مقتدرانه شب گذشته سربازان وطن در سپاه پاسداران که سیلی سختی به تروریست‌ها در منطقه بود، تشکر و قدردانی می‌کنم ؛ این اقدام دارای پیام های زیاد سیاسی و نظامی است که جای تحسین دارد. 

وی ادامه داد: نسبت به تجاوز بی‌شرمانه به خاک یمن از سوی رژیم تروریستی آمریکا ابراز تاسف و تاثر می‌کنیم. مبارزان یمن امروز به عنوان قهرمانان خستگی ناپذیر در حال دیکته کردن قدرت مقاومت به صهیونیست و حامیان تروریست‌ها هستند. ​

سخنگوی قوه قضائیه گفت: واقعیت میدان این است که رژیم صهیونیستی هیچ جایی در آینده منطقه نخواهد داشت. 

ستایشی در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده مدیران سابق بانک مرکزی آقای عراقچی و سیف بیان کرد: در گذشته در خصوص این پرونده اطلاع رسانی شده با پذیرش تقاضای اعاده دادرسی نسبت به افراد یاد شده پرونده از سوی دیوان عالی کشور اتخاذ تصمیم شده و پرونده ها به دادگستری کل استان تهران ارسال شده و شعبه هم عرض مورد رسیدگی و اتخاذ تصمیم صورت خواهد گرفت. 

این مقام قضائی در خصوص پرونده حادثه تروریستی کرمان خاطرنشان کرد: انفجار در مسیر زائران حاج قاسم سلیمانی که ۱۳ دی ماه ۱۴۰۲ صورت گرفت، فراموش نشدنی است، در این تاریخ شاهد شهادت ۹۴ نفر از هموطنان مان بودیم که ۱۴ نفر از این شهدا تبعه افغانستان بودند. 

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت موضوع باقید فوریت در دستور کار دادسرای کرمان واقع شد. در این زمینه ضابطین عام و خاص نسبت به شناسایی و عوامل اقدام کردند. بر اساس آخرین گزارشات به دست آمده ۳۵ نفر دستگیر شدند.

ستایشی گفت: از محل افراد دستگیر شده، اقلام و وسایلی مربوط به اقدامات بعدی مرتکبین از جمله جلیقه های انفجاری و ساچمه های بسته بتدی شده و وسایل الکترونیکی و پودرهای ساخت بمب کشف شده و تیم های پشتیبان متهمین در ۶ استان شناسایی و دستگیر و تفهیم اتهام شدند و قرار قانونی برای این افراد نیز صادر و ابلاغ شده است. 

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اقداماتی در خصوص سایر متهمان صورت پذیرفته و ان شالله اطلاع رسانی نسبت به این مهم به محض تکمیل تحقیقات صورت خواهد پذیرفت. از سربازان گمنام برای شناسایی این افراد به سهم خودم و به نمایندگی خانواده قوه قضائیه تشکر و قدردانی میکنم. 

ستایشی بیان کرد: جلسات دادرسی مربوط به متهمین شهادت علی وردی به پایان رسیده و قضات محترم در شعبه ۱۳ کیفری یک در حال انشای رای و اتخاذ تصمیم نهایی هستند. ان شالله مراتب مطابق مقررات اطلاع رسانی خواهد شد. اتهام متهمین محاربه، مشارکت در قتل و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی است.

وی درباره مجازات جایگزین حبس برای قطع انگشت گفت: مجازات قطع انگشت تنها در طرق هایی اعمال می شود که دارای شرایط خاص است و باید تمام شرایط ماده ۲۶۸ قانون مجازات را دارا باشد. در مورد سرقت خرد این طور نیست که قطع انگشتان اعمال شود. با توجه به آمار محکومیت ها در این زمینه به خاص بودن این مجازات ها پی می بریم. 

وی در باره سایر جرایم که مستوجب جرایم سنگین است، گفت: اگر نگاهی به نظام اقتصادی کشور یا تشدید مجازات مرتکبین اختلاس داشته باشیم به این امر می رسیم فانونگذار برای اینگونه جرایم‌ مثل اختلاس مجازات سنگین گذاشته است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در روزهای گذشته خبر هک اپلیکیشن اسنپ فود و بحث افشای اطلاعات مردم باعث ایجاد نگرانی‌هایی شد، قوه قضاییه در زمینه حفاظت از اطلاعات مردم چه اقداماتی انجام داده و می دهد و آیا قوانین موجود در این زمینه کافی هستند یا اینکه نیاز به تصویب قوانین جدید وجود دارد؟ گفت: حفاظت از اطلاعات خصوصی و سامانه دولتی و خدمات عمومی حایزاهمیت است و باید توجه ویژه ای داشت زیرا از مصادیق حقوق عمومی است. دستگاه قضایی تقویت نظارت قضایی را انجام داده و این امر از طریق دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی نسبت به حسن اجرای قوانین کشوری و مقررات جاری و رعایت دقیق امنیت سایبری و مسایل مرتبط با این‌موضوع در دستگاه های اجرایی در فضایی مجازی،پیگیری می شود.

وی افزود: علاوه بر افزایش این نظارت ها در برخی کاستی ها و خلاهای قانونی را داریم که بابد بشناسیم و احصا کنیم و کارهای خوبی در این زمینه شده است.

ستایشی گفت: خبر خوبی را بدهم که مربوط به امروز است و پیش نویس اصلاح قانون جرایم رایانه ای در حفاظت از داده ها و سامانه های حیاتی و حساس و مهم تهیه شده است و این پیش نویس امروز تقدیم ریاست قوه قضاییه شد و پس از تصویب ایشان سیر مراحل تصویب را طی می‌کند.

وی افزود: یکی از ویژگی های خاص این لایحه این است با حمایت از داده ها بصورت ویژه به آن پرداختیم و ان شالله بعد از تصویب خواهید دید که چه اثرات خوبی در حوزه فناوری اطلاعات دارد.

این مقام قضائی در خصوص آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون خاطرنشان کرد: این فرد در حال تحمل کیفر حبس است و پرونده مفتوح کیفری ندارد.

منبع: فارس

تگ های مرتبط

ارسال نظر