دیابت | دیابت نوع دو

نشانه‌های قند خون بالا از ابتلا به دیابت نوع دو خبر می‌دهند

سایت شماره یک:

کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت تبدیل به استرس و نگرانی شده است.قند خون  بالا یا بیماری دیابت حتما باید با کنترل شود

این عادات شش گانه را برای کاهش علائم دیابت ترک کنید

شما باید برخی از عادات روزمره که شاید آن‌ها را بی‌ضرر هم می‌دانید را کنار بگذارید تا در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار نگیرید. برخی از عادات روزانه سبب ایجاد مقاومت به انسولین شده و قند خون را افزایش می‌دهند.
کاهش خطر ابتلا به دیابت تنها با کاهش مصرف کربوهیدرات‌های فرآوری شده یا شیرینی‌ها میسر نمی‌شود. شما باید برخی از عادات روزمره که شاید آنها را بی‌ضرر هم می‌دانید را کنار بگذارید تا در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار نگیرید. برخی از عادات روزانه سبب ایجاد مقاومت به انسولین شده و قند خون را افزایش می‌دهند. خوشبختانه ترک این عادات نه تنها دیابت را از شما دور می‌کند، بلکه به میزان قابل توجهی سلامت عمومی بدن را نیز بهبود خواهد بخشید.
شش عادت غلط روزانه ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد: مواد غذایی حاوی نشاسته مانند ذرت و سیب زمینی برای سلامت مفید هستند و چون فیبر زیادی دارند به کاهش وزن کمک می‌کنند. با این وجود، مصرف این غذاها با کربوهیدرات‌های ساده‌ای مثل برنج، خطر بالا رفتن قند خون را در مقایسه با مصرف آنها با سبزیجاتی مانند کلم، افزایش می‌دهد. بهتر است این گروه غذایی را با سبزیجات تیره رنگ مانند کلم و اسفناج ترکیب کرده و بعد میل کنید.
ننوشیدن قهوه:  برخی از افراد نوشیدن قهوه را یک عادت مضر می‌دانند در حالی که اینطور نیست. نوشیدن قهوه همراه با شیرین کننده‌های مصنوعی و خامه اگرچه مضر است، اما برخی محققان به این نتیجه رسیده‌اند که قهوه بدون این افزودنی‌ها خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد.

عدم مصرف پروبیوتیک‌ها:  احتمالا می‌دانید که بین سلامت روده و سلامت کلی بدن ارتباط قوی وجود دارد. پروبیوتیک‌ها در این میان منجر به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و سلامت روده‌ها می‌شوند. این را بدانید که سلامت روده‌ها خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد.  

عدم فعالیت در آخر هفته:  فعال نبودن در روزهای آخر هفته و تعطیلات، یک عادت مرگبار است. این عادت غلط، با افزایش وزن شما، خطر ابتلا به دیابت را بیشتر می‌کند.

قرار نگرفتن در معرض نور خورشید: قرار گرفتن در معرض نور خورشید منافع زیادی برای شما دارد. این کار باعث افزایش سطح سروتونین - هورمون مرتبط با احساس شادی، می‌شود. مهم‌تر از همه، قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث افزایش جذب ویتامین D در بدن می‌شود و خطر ابتلا به دیابت را کم می‌کند. 

عدم انجام ورزش‌های قدرتی: این تمرینات، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کم می‌کنند، حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشند و به تنظیم قند خون منجر می‌شوند. 

نشانه‌های قند خون بالا و ابتلا به دیابت نوع دو

دیابت نوع ۲ شایع‌ترین نوع دیابت است که معمولا در بزرگسالی و در نتیجه سبک زندگی اشتباه ایجاد می‌شود. چاقی، چربی شکمی، ورزش نکردن و سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت از عوامل خطر ابتلا به این بیماری هستند.

دیابت نوع دو در میان انواع دیابت، شایع‌ترین نوع است. در حالی که برخی از عوامل خطر وجود دارند که نمی‌توان آنها را تغییر داد، اضافه وزن و عدم تحرک از مهم‌ترین عوامل قابل کنترلی هستند که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند. در گزارش حاضر، عوامل خطر، علل ابتلا و علائم دیابت نوع ۲ را به زبانی ساده و علمی بیان کرده‌ایم.

دیابت نوع دو چیست؟

دیابت نوع دو، نوعی بیماری مزمن است که روی چگونگی متابولیسم قند (گلوکز) که منبع مهم تأمین انرژی بدن است، اثر می‌گذارد. اگر به دیابت نوع دو مبتلا باشید، بدنتان در مقابل اثرات انسولین (هورمون تنظیم کننده ورود قند خون به سلول‌ها) مقاومت می‌کند؛ یا به اندازه‌ای که برای حفظ سطح طبیعی گلوکز مورد نیاز است، انسولین تولید نمی‌کند.

دیابت نوع ۲ به عنوان دیابت بزرگسالی شناخته می‌شود، اما امروزه کودکان بیشتری به این نوع اختلال دچار می‌شوند. احتمالاً علت این امر، افزایش چاقی در میان کودکان است. دیابت نوع دو درمان قطعی ندارد؛ با این حال، کاهش وزن، تغذیه مناسب و ورزش کردن به مدیریت آن بسیار کمک می‌کند. اگر رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن برای مدیریت قند خون شما کافی نباشد، باید از داروهای مخصوص دیابت یا انسولین استفاده کنید.

علت بروز دیابت نوع ۲

انسولین به انتقال گلوکز، از جریان خون به درون سلول‌های بدن کمک می‌کند. بدن برای تأمین انرژی سلول‌های خود از گلوکز استفاده می‌کند. در صورت ابتلا به دیابت نوع ۲، بدن در برابر انسولین مقاوم می‌شود. در واقع، بدن شما از هورمون انسولین به درستی استفاده نمی‌کند. این امر باعث می‌شود پانکراس برای تولید بیشتر انسولین، فعالیت خود را افزایش دهد.

اگر در بدن شما به اندازه کافی انسولین تولید نشود، یا بدن شما از انسولین به درستی استفاده نکند، گلوکز در جریان خون باقی مانده و انباشته می‌شود. در نتیجه این مسئله، سلول‌های بدن نمی‌توانند انرژی لازم را دریافت کنند و گرسنه می‌مانند.

دیابت نوع ۲ ممکن است به علت اختلال در عملکرد سلول‌های پانکراس یا پیام‌رسانی و تنظیمات سلولی رخ دهد. در برخی افراد نیز کبد، گلوکز بیش از حد آزاد می‌کند. زمینه‌های ژنتیکی نیز در بروز دیابت نوع دو تأثیرگذار است؛ به عنوان مثال چاقی که زمینه‌ ژنتیکی در بروز آن بسیار موثر است، خطر مقاومت به انسولین و ابتلا به دیابت را بالا می‌برد. محرک‌های محیطی نیز در بروز این بیماری مؤثرند. دیابت نوع ۲ به احتمال زیاد در نتیجه ترکیبی از عواملی ایجاد می‌شود که خطر ابتلا به این عارضه را افزایش می‌دهند.

شیوع دیابت نوع دو در ایران

با توجه به اینکه حدود ۹۰ درصد موارد ابتلا به دیابت از نوع دیابت نوع دو است و سالانه بر تعداد مبتلایان به دیابت افزوده می‌شود، باید گفت در حال حاضر بیش از پنج میلیون نفر در ایران (بیش از یک نفر از هر ده نفر) مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

علائم دیابت نوع دو با قند دو بالا عبارتند از:

۱) تکرر ادرار:

زمانی که سطح قند خون بالا می‌رود، کلیه‌ها با تصفیه خون، قند اضافی را از بدن خارج می‌سازند. این امر موجب تکرر ادرار، به ویژه در شب می‌شود.

۲) افزایش تشنگی :

تکرر ادرار که برای خارج کردن قند اضافی خون ضروری است، باعث می‌شود بدن آب بیشتری از دست بدهد. این امر به مرور زمان باعث کم آبی بدن و تشنگی بیش از حد معمول می‌شود.

۳) احساس گرسنگی مداوم:

احساس گرسنگی مداوم از علائم دیابت نوع دو به شمار می رود. افراد مبتلا به دیابت، از غذایی که می‌خورند به اندازه کافی انرژی دریافت نمی‌کنند. ورود غذا به معده، باعث تامین انرژی نمی‌شود، جذب گلوکز غذا توسط سلول‌هاست که انرژی مورد نیاز را به بدن می‌رساند. سیستم گوارشی غذا را به گلوکز (منبع تأمین انرژی) تجزیه می‌کند، اما در مبتلایان به دیابت، گلوکز به اندازه کافی از جریان خون به سلول‌های بدن وارد نمی‌شود. در نتیجه این افراد دائماً احساس گرسنگی دارند؛ حتی اگر به تازگی غذا خورده باشند.

۴) احساس خستگی زیاد

دیابت ممکن است بر میزان انرژی شما اثر بگذارد و باعث خستگی بیش از حد شما شود. این احساس خستگی، در نتیجه ورود ناکافی قند از جریان خون به سلول‌های بدن رخ می‌دهد.

۵) تاری دید

قند خون بسیار بالا و کنترل‌نشده، به رگ‌های خونی کوچک چشم‌ها آسیب می‌رساند؛ این امر ممکن است باعث تاری دید شود. تاری دید یک یا هر دو چشم را درگیر می‌کند. این عارضه ممکن است در مراحل اولیه برای مدتی برطرف شود و سپس دوباره بروز کند.

۶) کند شدن روند ترمیم بریدگی‌ها و زخم‌ها

گاهی، سطح بالای قند خون به اعصاب و رگ‌های خونی آسیب می‌زند و باعث مختل شدن جریان خون می‌شود. در نتیجه، حتی بهبود بریدگی‌ها و زخم‌های کوچک نیز چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد. کاهش سرعت بهبود زخم‌ها، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

۸) احساس درد، بی‌حسی یا گزگز در دست و پا

سطح بالای قند خون بر گردش خون اثر می‌گذارد و به اعصاب بدن آسیب می‌رساند. این امر سبب احساس درد، گزگز یا بی‌حسی دست و پا در مبتلایان به دیابت نوع ۲ می‌شود. به این شرایط نوروپاتی گفته می‌شود. این مشکل به مروز زمان تشدید شده و اگر دیابت کنترل نشود، سبب بروز عوارض خطرناک‌تری می‌شود.

۹) خارش و عفونت‌های قارچی

قند اضافی در خون و ادرار، منبع غذایی قارچ‌هایی را فراهم می‌کند که ممکن است باعث بروز عفونت شوند. عفونت‌های قارچی در قسمت‌های گرم و مرطوب پوست مانند دهان، ناحیه تناسلی و زیر بغل بروز می‌کنند.

تگ های مرتبط

ارسال نظر