علی دایی | علی دایی کافه گردی

عکس علی دایی و همسرش را در یک کافه ببینید

سایت شماره یک:

تصویر علی دایی و همسرش را ببینید

علی دایی

علی دایی شناسنامه فوتبال ایران است

‌علی دایی، اسطوره فوتبال ایران، چهار سال و اندی می‌شود که بیرون از گود مانده است. البته با فرا رسیدن اردیبهشت سال نو، این دوری پنج‌ساله خواهد شد. باورش سخت است که به همین سرعت از نبودن علی دایی در فوتبال ایران پنج سال گذشته است، ولی این باورناپذیری ریشه در یک مورد بسیار مهم دیگر هم دارد؛ اینکه علی دایی از ذهن ایرانی‌ها نرفته و هر روز با مرور کار‌هایی که او رقم زده، ماندگارتر هم شده است.

دایی شاید در زمین فوتبال به‌عنوان یک مربی سال‌هاست که حضور نداشته، ولی همواره نامش بیش از آن‌هایی که امروز عرصه را در این بخش در اختیار دارند، ماندگار شده است. دلیل آن بسیار ساده است؛ او نه‌تنها از لحاظ فنی شناسنامه فوتبال ایران است، بلکه به دلیل فعالیت‌های اجتماعی و انسان‌دوستانه‌ای که در سال‌های اخیر داشته، بُعد جدیدتر و دوست‌داشتنی‌تری از کاراکترش را رو کرده که شاید این یکی به اندازه همان شخصیت فوتبالی‌اش به دل نشسته است. او یکی از معدود برند‌های جهانی فوتبال ایران است که با وجود دوری از مستطیل سبز، همواره هر جایی که اسمی از فوتبال یا تورنمنتی فوتبالی در میان باشد، نامش در صدر فهرست توجهات در ایران قرار می‌گیرد.

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران، قریب به پنج سال پیش، پس از صحبت‌هایی علیه مدیرعامل وقت باشگاه سایپا با این تیم قطع همکاری کرد و از همان زمان تا به الان، دیگر فرصت نشستن روی نیمکت سرمربیگری در هیچ تیمی را پیدا نکرده است. شایعات درباره علی دایی بسیار زیاد است؛ از اینکه او در فوتبال ممنوع‌الفعالیت است گرفته تا اینکه ممنوع‌التصویر است و صداوسیما به نظر می‌رسد می‌کوشد تا نشانه‌های او را حتی در بیان افراد هم پاک کرده و به عبارت ساده‌تر مشمول سانسورش کند.

اینکه او نمی‌تواند در فوتبال ایران هدایت تیمی را بر عهده بگیرد، موضوعی است که به‌طور رسمی به آن اشاره‌ای نشده، ولی پتانسیل بالای دایی در جذب مخاطب، اسپانسر و البته دانشش در دنیای فوتبال، او را به یکی از چهره‌های جذاب برای تیم‌های لیگ‌برتری تبدیل می‌کند. اینکه با وجود داشتن چنین ویژگی‌هایی، او این همه سال بیرون از گود بماند، خود‌به‌خود شک‌برانگیز است. ضمن اینکه ابهام باقی‌مانده درباره علی دایی یک‌طرفه هم نیست. او در این مدت تأیید کرده پیشنهاد‌هایی از سوی تیم‌های غیرتهرانی داشته، ولی از آنجا که علاقه‌ای به ترک تهران ندارد، بدون وارد‌شدن به جزئیات مذاکره، پاسخ منفی داده است.

البته باید آن روی سکه را هم دید. در‌واقع شاید این‌طور به نظر بیاید که دایی با رد پیشنهاد‌های تیم‌های شهرستانی، مهری بر عدم ممنوع‌الفعالیتی‌اش زده باشد، ولی ماجرای مربیگری احتمالی او در تیم ملی، مذاکره اولیه مهدی تاج با او برای جانشینی مارک ویلموتس و یکباره غیب‌شدن رئیس فدراسیون در صحنه مذاکره، شایعه مذکور را که اجازه فعالیت به علی دایی در عرصه مربیگری داده نمی‌شود، تقویت کرده است.

تگ های مرتبط

ارسال نظر