اخبار حوادث

پسر 8 ساله همراه خانواده اش به سازه های آبی شوشتر رفته بود که در یک اتفاق تلخ ایلیا کوچولو تسلیم مرگ شد.

سایت شماره یک:

خانواده درویشی به همراه 7 نفر از اعضای خانواده خود صبح جمعه 7 مهرماه سال 1402 برای بازدید از سازه های آبی راهی شهر شوشتر شدند،  ساعت 10:55 دقیقه به این مکان رسیدند. این خانواده 8 دقیقه بعد از ورود به سازه های آبی به سمت مکانی 24 متری که برای اسکان و استراحت مسافران برپا شده بود رفتند.

فرزند دوم این خانواده ایلیا 8 ساله وقتی احساس تشنگی می کند به سمت آب سردکنی که در استراحتگاه قرار داشت رفت که ناگهان صدای فریادهای این کودک فضای آنجا را پر کرد، مادر نگران به دنبال صدای پسرش می رود که در  این صحنه پسربچه چندقدمی را به سمت مادرش می رود و ناگهان روی زمین می افتد.

ایلیا نیمه بیهوش روی زمین افتاد و خانواده اش که از این اتفاق شوکه شده بودند ایلیا را سوار بر خودرویشان کرده و به سرعت به سمت بیمارستانی که در نزدیکی سازه های آبی شوشتر بود رفتند که در بیمارستان مشخص شد این پسربچه دچار برق گرفتگی شده است.

خیلی زود ماجرای برق گرفتگی این پسربچه مسافر به گوش فرماندار شوشتر می رسد و وی پس از هماهنگی های لازم دستور داد تا ایلیا با هلیکوپتر ارتش به بیمارستان فوق تخصصی کودکان ابوذر اهواز منتقل شود و تلاش پزشکان برای نجات جان ایلیا کوچولو ادامه داشت اما ساعت 3:15 دقیقه بامداد 8 مهرماه یعنی فردای روز حادثه ایلیا کوچولو روی تخت بیمارستان تسلیم مرگ شد.

گفت و گو با مادر ایلیا درویشی

ایلیا که فرزند دوم خانواده درویشی بود و یک برادر بزرگتر و یک برادر کوچکتر دارد با فوت دردناکش داغ سنگینی را بر روی قلب مادرش به جا گذاشته است.

مادر این کودک در خصوص این حادثه گفت: من همراه فرزندانم و همسر و خواهرم برای تفریح به سازه های آبی شوشتر رفتیم. 8 دقیقه بعد ایلیا برای خوردن آب به سمت آب سردکن رفت که دچار برق گرفتگی شد. ما با تلاش بسیار و کمک فرمانداری شوشتر ایلیا را به بیمارستان فوق تخصصی کودکان ابوذر اهواز منتقل کردیم اما متاسفانه بدن ایلیا طاقت نیاورد و 11 ساعت بعد جان سپرد.

ما بعد از فوت ایلیا اقدام به تشکیل پرونده قضایی برای بررسی علت دقیق فوت ایلیا کردیم که دادسرای انقلاب شوشتر یک کارشناس را برای بررسی های دقیق تر و رسیدن به دلیل مرگ ایلیا به سازه های آبی شوشتر فرستاد. بررسی های این کارشناس نشان داد که کابل اتصال آب سردکن به برق اصلی بدون پوشش ایمن بوده و به بدنه آب سردکن چسبیده بوده است و همین باعث برق گرفتگی مرگبار ایلیا شده است.

اظهارات سرپرست پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر

امین مهدوی‌کیا سرپرست پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر با تشریح چگونگی این حادثه اظهارکرد: خانواده‌ای هفت نفره اهل شهرستان ایذه ساعت ۱۰:۵۵ صبح جمعه هفتم مهرماه ۱۴۰۲ وارد محوطه آسیاب‌ها و آبشارها می‌شوند. در ادامه، حدود هشت دقیقه بعد از ورود خانواده یادشده به محوطه، پسربچه‌ای 8 ساله از این خانواده جدا می‌شود و به سمت فضایی به نام استراحت‌گاه که سازه‌ای موقت در قسمتی از آبشارها است می‌رود و وارد آن می‌شود.

سرپرست پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر با بیان این‌که در این استراحتگاه، فضایی برای استراحت و رفع خستگی گردشگران تعبیه شده که دارای آب‌سردکن، نشیمن و ... است، افزود: براساس فیلم‌ها و تصاویر موجود در دوربین‌های مداربسته محوطه میراث‌جهانی، پسربچه در این استراحتگاه، آبی می‌نوشد و از استراحتگاه خارج می‌شود که هنگام خروج پس از طی مسافتی پنج تا شش متری به زمین می‌خورد و بلافاصله هنگام برخاستن در حالت نیم‌خیز (ظاهراً به دلیل پمپاژ نشدن و نرسیدن خون به مغز) بار دیگر به زمین می‌خورد که در مرتبه دوم از حال می‌رود.

وی ادامه داد: پس از این اتفاق، همکاران ما در پایگاه بی‌درنگ وارد عمل شدند و با اورژانس تماس گرفتند؛ اما به دلیل احتمال تأخیر در رسیدن نیروهای اورژانس، عوامل پایگاه میراث‌جهانی برای این‌که زمان را از دست ندهند؛ پسربچه را به همراه خانواده او با خودروی شخصی در فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به بیمارستانی در شوشتر منتقل می‌کنند.

مهدوی‌کیا با اشاره به این‌که در بیمارستان شوشتر، قلب پسربچه احیا می‌شود، گفت: بیمار تا حوالی ساعت ۱۵:۳۰ در شوشتر بود که پس از این ساعت، با پیگیری‌هایی که از طریق شورای تأمین شهرستان انجام دادیم، به دستور فرماندار، بیمار با اورژانس هوایی هلی‌کوپتر به بیمارستان فوق تخصصی کودکان "ابوذر" اهواز منتقل شد؛ اما متأسفانه این کودک باوجود تلاش پزشکان در بامداد شنبه 8 مهرماه فوت کرد.

سرپرست پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر تصریح کرد: علت مرگ هنوز معلوم نیست اما برای موضوع پرونده قضائی تشکیل شده و شخص دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نیز به عنوان مدعی‌العموم تا مشخص شدن نتیجه کارشناسی پزشکی قانونی، پیگیر موضوع است.

وی اضافه کرد: ما نیز منتظر هستیم تا بررسی‌ها به صورت کامل انجام شود و پزشکی قانونی نتیجه را اعلام کند تا علت مرگ این پسربچه مشخص شود.

واکنش مادر ایلیا به صحبت های مهدوی کیا

وی در خصوص اطلاعیه و صحبت های سرپرست پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر در خصوص فوت ایلیا گفت: تمامی صحبت های این فرد دروغ بوده است. گزارش کارشناس دادسرا نشان از فوت ایلیا به علت  برق گرفتگی  بوده است در صورتی که سرپرست پایگاه میراث جهانی علت فوت پسر من را پمپاژ نشدن و نرسیدن خون به مغز بیان کرده است. تمامی گفته های این فرد کذب است و برای عرض تسلیت و دلداری حتی یک تماس با ما نداشتند.

مادر خانواده در خصوص اینکه آیا دادسرا به سرپرست پایگاه میراث‌جهانی بعد از گزارش کارشناس در خصوص علت فوت ایلیا اخطار داده است یا خیر گفت: من در جریان نیستم ، سوالی که برای من وجود دارد این است که با ثابت شدن عدم مدیریت این فرد چرا همچنان بر سر مقام خود است؟ مگر نباید پاسخگو باشد. با توجه به این موضوع که این حادثه در هفته گردشگری برای ایلیا رخ داد اگر برای یک توریست خارجی این اتفاق می افتاد واکنش مسئولین چه بود؟

مادر داغ دیده می گوید: پسرم بخاطر سهل انگاری مسئولان سازه آبی تاریخی شوشتر به کام مرگ فرو رفته است و از آن روز تا به حال هنوز هیچ یک از مسئولان به درد ما گوش نکردند و حتی خودشان را بیگناه می دانند که از قوه قضائیه می خواهیم به پرونده پسرمان رسیدگی شود و با مقصران این حادثه برخورد جدی شود.

منبع: رکنا

تگ های مرتبط

ارسال نظر