خواننده‌ای که فکر کرد لایق آوازخوانی برای امام رضا(ع) نیست

سایت شماره یک:

قطعه معروف «آمدم ای شاه پناهم بده»، از آن آهنگ‌های معمولی نیست که روزانه می‌شنویم؛ بلکه یک قطعه موسیقی برای امام رضا (ع) است که صدای سوزناک خواننده چنان بر جان می‌نشیند که شنونده به محض شنیدن آن، دلش چون کبوترهای صحن حرم پر می‌کشد.
به گزارش ایسنا، قطعه موسیقی «آمده‌ام ای شاه پناهم بده» با صدای زنده‌یاد محمدعلی کریمخانی، ساخته شده است که با مداحی‌هایی از جمله «من آمدم ای خدا»، «ای نازنین برادرم»، «من که غلتان به خون روی زمینم»، «دارم سودای حسین» در حافظه مردم ماندگار شد.

خود او در جایی، درباره تولد قطعه «آمده‌ام ای شاه پناهم بده» گفته است: «ساقی سرمست سه سال طول کشید تا ما بخوانیمش! ۱۲ قطعه پنج، شش دقیقه‌ای است و برایش خیلی زحمت کشیدیم. باور کنید من ‌می‌خواندم و می‌آمدم خانه، آریا (عظیمی‌نژاد، آهنگ‌ساز آلبوم) زنگ می‌زد، می‌گفت آقای کریمخانی یک تُک پا بیایید، این جایش ایراد دارد و دوباره از سر می‌خواندم. من یک قطعه «السلام‌علیک یا علی‌ابن موسی‌الرضا» را ۳۶ دفعه خواندم و یک دانه‌اش را برداشت.»

آشنایی زنده‌یاد کریمخانی و عظیمی‌نژاد به واسطه دوستی مشترک با محمد اصفهانی رقم خورد و شکوهمندترین کار کریمخانی، یعنی قطعه «آمدم ای شاه، پناهم بده»، با شعر زیبا و تأثیرگذار زنده‌یاد حبیب‌الله چایچیان، حاصل همین آشنایی ‌است. روایت ساخت این‌ قطعه هم مانند اثرش شگفت‌انگیز ‌است. آریا عظیمی‌نژاد می‌گوید: «اول آقای کریمخانی خواند. خُب، نگرفت. اصلاً یک جوری شد که ما داشتیم ضبط را تعطیل می‌کردیم. کار درست درنمی‌آمد. کریمخانی حالِ خوبی نداشت. خیلی ناراحت شد. من برای اینکه کمی آرام شود، برایش چای آوردم و گفتم مهم نیست؛ گاهی پیش می‌آید و اصلاً کار هنری همین است دیگر، گاهی نمی‌شود. کریمخانی این حرف را که شنید، شروع کرد به گریه‌کردن و گفت یعنی من این‌قدر لایق نبودم که یک کار برای ارباب بخوانم؟ فضای عجیبی درست شد. سکوت برای مدتی بین ما حاکم بود. چای را که خوردیم، ناگهان به من گفت دوباره بخوانم؟ گفتم بخوان! و خواند، آن هم چه خواندنی؛ اصلاً باورم نمی‌شد. دیگر به قطعه دست نزدم. وقتی تمام شد، کریمخانی را نشاندم و برای خودش پخش کردم و او در تمام مدت، به پهنای صورتش اشک می‌ریخت.»

تگ های مرتبط

ارسال نظر