قیمت تخم مرغ | افزایش قیمت تخم مرغ | بالا رفتن قیمت تخم مرغ

قیمت تخم مرغ در جند روز گذشته در مسیر صعودی قرار گرفته است و در بسیار ی از فروشگاه ها به بیش از 2 هزار تومان رسیده است.

سایت شماره یک:

قیمت تخم مرغ چند روزی است که پله های رشد را طی کرده و کم کم به اوج خود رسیده است. قیمت تخم مرغ امروز در بازار ترمز بریده است و اکنون در بسیاری از فروشگاه ها و سوپرمارکت ها به بیش از 2 هزار تومان رسیده است. افزایش ناگهانی قیمت تخم مرغ به دلیل حذف ارز 4200 تومانی است که مشمول نهاده های دامی می شود و از اول دی ماه محقق شده است. به گفته اتحادیه‌های مرغ داران، تا زمانی که خبر حذف ارز 4200 تومانی تکذیب نشود، قیمت تخم مرغ کاهش نمی‌یابد.

واکنش رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار به افزایش قیمت تخم مرغ

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در واکنش به گرانی غیرقانونی تخم مرغ گفت: برای جلوگیری از ایجاد شک و شبهه و اثر روانی منفی در بازار لازم است که دولت به طور رسمی تکلیف مرغداران را مشخص و حذف یارانه ۴۲۰۰ از اول دی را تکذیب کند.

در حالی که هنوز ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده‌های دامی حذف نشده، درپی اعلام اخبار غیررسمی تشکل‌های حوزه مرغ و دام در این باره، قیمت تخم مرغ طی دو سه روز اخیر به صورت غیرقانونی افزایش یافته است.

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره دلایل این اقدام غیرقانونی اظهار داشت: قیمت تخم مرغ به طور رسمی تغییری نکرده است، اما با توجه به اینکه مدتی مسئولان تشکل‌ها و مجلسی‌ها می‌گویند که از اول دی نهاده‌ای به مرغداران داده نمی‌شود و قیمت‌ها آزاد می‌شود و از طرفی دولت نیز به طور رسمی و قطعی اعلامی نمی‌کند که قرار است، قیمت نهاده‌ها دامی از دی ماه حذف شود یا خیر، بر این صنعت تاثیر گذاشته است.

قیمت تخم مرغ

حذف ارز نهاده های دامی، عامل اصلی افزایش قیمت تخم مرغ

وی افزود: مرغداران نیزمطمئن هستند که ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده‌های دامی حذف می‌شود و نهاده یارانه‌ای داده نمی‌شود و قیمت تخم مرغ بالا می‌رود.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد: با برداشته شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده‌های دامی، قیمت این محصولات تقریبا ۶ برابر می‌شود و به شدت بر روی قیمت تمام شده تخم مرغ تاثیر می‌گذارد.

کاهش قیمت تخم مرغ مشروط به تخصیص ارز نهاده های دامی

وی تصریح کرد: دولت یا وزارت جهاد کشاورزی بالاخره باید تکلیف مرغدار‌ها را مشخص کند که در دی ماه می‌خواهد نهاده‌های دامی به مرغدار دهد یا خیر؛ در صورتی که دولت فقط بگوید که نهاده‌های دامی را به مرغداران می‌دهد قیمت تخم مرغ نیز به نرخ ۵ روز قبل خود برمی گردد.


نبی پور در واکنش به اینکه معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی اخیرا خبر از ارائه نهاده دامی به عشایر داده است اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از افزایش قیمت تخم مرغ در بازار باید به طور رسمی به مرغداران اعلام کند که نهاده‌های دامی فعلا پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: مرغداران ما اکنون به دنبال تامین نهاده‌های دامی هستند، اما حتی با قیمت محاسبه شده با ارز نمیایی نیز در بازار مشاهده نمی‌شود و نهاده‌ها در بازار احتکار شده و برای خرید در دسترس نیست.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: برای جلوگیری از ایجاد شک و شبهه و اثر روانی منفی در بازار لازم است که دولت به طور رسمی تکلیف مرغداران را تعیین کند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر برخی از مرغداران هر کیلو تخم مرغ را به قیمت تعیین شده ۱۸۳۰۰ تومان و برخی بالاتر می‌فروشند در بازار نیز به قیمت‌های متفاوتی به دست مردم می‌رسد.

نبی پور اظهار داشت: اکنون در صورتی مرغداران نهاده‌ها را به هر قیمت که شده در بازار آزاد تهیه کنند و در آینده دولت اعلام کند که نهاده یارانه‌ای دی ماه اختصاص نمی‌یابد، تکلیف هزینه‌ای که توسط مرغدار شده چه می‌شود.

 

 

 

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر