قیمت میوه | گران شدن میوه ها | قیمت میوه در بازار |

قیمت میوه ها و سبزیجات هنوز در بازار بالاست و مردم همچنان ناراضی هستند.

سایت شماره یک:

گزارش میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران حاکی است، قیمت‌ها نسبت به شب یلدا از تب و تاب افتاده و ثبات نسبی بر بازار حاکم است، اما همچنان نسبت به نرخی که از کشاورز و یا از میدان مرکزی میوه و تره بار خریداری می‌شود، تفاوت‌های بسیاری دارد و با توجه به اینکه میوه یکی از خریدهای اساسی برای هر خانوار است مردم از این وضعیت گلایه‌مند هستند.

 

این وضعیت نشان می‌دهد، همچنان سهم دلال، واسطه و یا مغازه‌دار از سود فروش میوه بیشتر است. در حالی که سیب در استانهای شمال غرب کشور کیلویی 7 هزار تومان به فروش می‌رسد، اکنون در مغازه‌های سطح شهر بیش از 20 هزار تومان است.

علاوه بر آن تفاوت بین قیمت‌های میدان مرکزی میوه و تره بار و مغازه میوه فروشی سطح شهر که طبق مصوبه نباید بیش از 30 درصد باشد، در برخی موارد بیش از 100 درصد است، آنها نسبت به اینکه مغازه‌شان بالا یا  پایین شهر است، قیمت میوه را تعیین می‌کنند، پول اجاره مغازه‌ را در نرخ میوه تاثیر می‌دهند و به این دلیل است که تفاوت فاحشی بین میوه فروشی‌های بالا و پایین شهر وجود دارد.

میوه در سطح شهر فراوان و هر گونه محصولی وجود دارد، میوه‌های پاییزه از انار و سیب گرفته تا پرتقال و نارنگی و همه گونه سبزی و صیفی در طبق عرضه مغازه‌ها جا خوش کرده است، حتی میوه جالیزی مانند هندوانه هم از بازار رخت نبسته است.

قیمت سیب زمینی نسبت به هفته‌های اخیر گران‌تر است و دلیل عمده آن صادرات است، صادرات عمده این محصول به کشورهای حاشیه دریای خزر است. هر کیلو سیب زمینی بین 12 تا 15 هزار تومان عرضه می‌شود و از آنجایی که کشور ایران تولید کننده عمده این محصول است، باور قیمت بالا برای خریداران سخت است.

پرتقال، سیب و نارنگی هم در محدوده کیلویی 25 هزار تومان است، اما قیمت‌های بسیار پایین تری از باغداران استانهای شمالی و بین 7 تا 10 هزار تومان به گوش می‌رسد و در این باره نظارتی بر بازار نیست.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر