سقوط لیر | کاهش قیمت لیر | خرید ملک در ترکیه |

با توجه به سقوط تاریخی قیمت لیر، سرمایه گذاران ایرانی که در این کشور در سال های اخیر خانه خریده اند، از بازندگان اصلی سقوط لیر به شمار می روند.

سایت شماره یک:

با تشدید بحران ارزی ترکیه در سال۲۰۲۱، بازار املاک ترکیه به کابوس سرمایه‌ گذاران خارجی تبدیل شده‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی سرمایه‌گذاری در املاک استانبول در ۵سال گذشته زیان به همراه داشته‌ که در این مدت بورس و بازار ملک ایران سودده بوده‌اند.

اقتصاد ترکیه این روزها حال خوبی ندارد و ارزش لیر برابر دلار با سیاست‌های اشتباه اردوغان به شدت کاهش یافته‌است. این در حالی است که همین چند سال پیش، اقتصاد ترکیه نماد رشد و ثبات اقتصادی بود. بر اساس آمارهای موجود از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی تا پایان سال ۲۰۲۱، ارزش لیر برابر دلار بیش از ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده‌است. نمودار زیر نرخ برابری لیر مقابل دلار را نشان می‌دهد.

فارغ از اینکه چرا اقتصاد ترکیه به این روز افتاد، مسئله مهم این است که با بحران ارزی این کشور، شرایط برای سرمایه‌گذاران خارجی هم مناسب نیست؛ به بیان دیگر سرمایه‌گذاران خارجی با کاهش ارزش لیر زیان کرده‌اند. برای آنکه بدانیم کاهش ارزش لیر چگونه به زیان سرمایه‌گذاران خارجی منجر شده‌ به بررسی بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار املاک ترکیه که در چند سال گذشته نیز در کشور طرفداران زیادی هم داشته‌است؛ می‌پردازیم.

سرمایه‌گذران ایرانی در املاک ترکیه چقدر ضرر کردند؟

برای اینکه بتوانیم به این پرسش پاسخ دهیم، باید به بررسی شاخص دلاری قیمت مسکن استانبول بپردازیم.بر پایه این استدلال شاخص دلاری قیمت مسکن در شهر استانبول از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۱۷ درصد کاهش یافته‌است؛ به بیان دیگر اگر فردی ۱۰۰ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۷ در املاک استانبول سرمایه‌گذاری می‌کرد در پایان اکتبر ۲۰۲۱، ارزش دارایی او حدود ۸۳ دلار بود.

بنابراین خریداران ملک در ترکیه طی این سال‌ها را می‌توان بازنده‌ دانست. حال پرسش مهم این است که اگر در همان بازه زمانی در بازارهای داخلی سرمایه‌گذاری می‌کردیم، چه بازدهی بدست می‌آوردیم؟

به عنوان نمونه دو بازار ملک و بورس را در نظر می‌گیریم. شاخص دلاری مسکن در شهر تهران در این مدت ۱.۳۴ درصد و شاخص دلاری بورس (شاخص هموزن) بیش از ۲۶۷ درصد افزایش یافته‌است. 

بررسی آمارها و ارقام نشان می‌دهد که فارغ از تبلیغات پر زرق و برق خرید ملک در ترکیه، بحران ارزی این کشور منجر به زیان سرمایه‌گذاران خارجی شده‌است. این در حالی است که در همین بازه زمانی سرمایه‌گذاری در بازارهای داخلی سودده بوده‌است.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر