کرونا | سویه جدید کرونا | کرونا و سویه جدید فرانسوی |

ویروس کرونا همچنان در حال جهش است. گونه جدید کرونا که تا این لحظه 12 نفر را در فرانسه مبتلا کرده است.

سایت شماره یک:

دو سالی است که تمام جهان درگیر ویروس کرونا هستند. هر چند وقت یکبار، سویه جدیدی از کرونا از یک مبدا منتشر می شود و خستگی را به کام همگان دوباره تلخ می کند. کرونا ابتدا با عنوان کووید 19 منتشر شد. کمی بعدتر سویه جدید از کرونا وارد شد که به کرونای دلتا معروف شد. پس از آن اُ میکرون، عده ای هم منتظر کرونا از جنس دلمیکرون هستند. اما حالا خبر از انتشار کرونای ترسناک تری است. کرونایی که مبدا آن فرانسه است و سویه ای جدید و وحشتناک را با خود یدک می کشد.

دانشمندان در شهر مارسی از کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا با سویه IHU در فرانسه خبر دادند.

 بر اساس مطالعه ای که در پورتال پیش چاپ MedRxiv برای مقالات علمی در زمینه پزشکی منتشر شده است، کارشناسان موسسه بیماری های عفونی در مارسی (IHU) گونه جدیدی از ویروس کرونا را در ساکنان این شهر کشف کرده اند. به گفته دانشمندان فرانسوی، در 12 نفر، آزمایش‌هایی برای شناسایی جهش‌های مرتبط با انواع ویروس کرونا "یک ترکیب غیر معمول" را نشان داد. نوع جدید ویروس B.1.640.2 نامگذاری شد. اولین بار در ماه نوامبر در مردی که از کامرون بازگشته بود شناسایی شد. به گفته محققان، تجزیه و تحلیل ژنوم 46 جهش را نشان داد.

دانشمندان در ادامه می نویسند: "بنابراین، الگوی جهش ژنوم جدید در کرونا نشان دهنده گونه جدیدی است که ما آن را "آی اچ یو" (به نام دانشگاه ما) نامیدیم.

اکنون در فرانسه، سویه اومیکرون در حال گسترش است که اولین بار در اوایل نوامبر در بوتسوانا و آفریقای جنوبی شناسایی شد. این نوع از ویروس کرونا با سه دوجین جهش متمایز می شود که انتقال و مقاومت بالای آن در برابر ایمنی را تضمین می کند: از جمله افرادی که بیمار و واکسینه شده اند ممکن است به آن مبتلا شوند. به گفته کارشناسان، اومیکرون جایگزین نوع "دلتا" خواهد شد که تاکنون غالب بوده است.

شیوع گسترده اومیکرون در آمریکا

دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا گزارش داد که روز دوشنبه ۲ ژانویه (۱۲ دی) در کشور جمعا بیش از یک میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده است.

در آمریکا که با شیوع نگران‌کننده سویه اومیکرون و موج پنجم کووید ۱۹ مواجه است، این بیشترین آمار ابتلای روزانه به کووید ۱۹ از ابتدای شیوع همه‌گیری کروناست. آمار روزانه آمریکا در سطح جهانی نیز رکورد شکسته است.

دکتر آنتونی فائوچی، مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید، روز یکشنبه گفته بود که منحنی آماری موارد مبتلایان به کووید ۱۹ در آمریکا سیری رو به رشد و «تقریبا عمودی» دارد.

از ابتدای شیوع کرونا در آمریکا تاکنون بیش از ۵۷ میلیون مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و نزدیک به ۸۴۹ هزار مورد مرگ بر اثر این بیماری مشاهده شده است. بیشترین موارد گزارش شده به ترتیب در ایالت‌های کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا بوده است.

ایالات متحده آمریکا با جمعیت ۳۳۳ میلیون نفری سومین کشور پرجمعیت جهان است و تاکنون حدود ۶۲ درصد از این جمعیت تمام دوزهای واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

آمار جهانی واکسیناسیون کامل کرونا در حال حاضر نزدیک به ۵۰ درصد است.

رکورد آمار روزانه در استرالیا

روز سه‌شنبه در استرالیا نیز آمار روزانه مبتلایان به کووید ۱۹ به حدود ۴۸ هزار نفر رسید که در این کشور رکورد محسوب می‌شود. این میزان بی‌پیشینه شیوع بیماری سبب شده است تا مردم برای آزمایش به مراکز بهداشتی و بیمارستانی هجوم ببرند.

بالاترین آمار روزانه قبلی مربوط به روز پیش از آن بود که حدود ۳۸ هزار مورد ثبت شد. به گفته مقامات بهداشتی استرالیا بیشترین موارد ثبت شده مربوط به مبتلایان به سویه او میکرون بوده است.

آزمایش آنتی‌ژنیک برای کرونا در استرالیا رایگان نیست و اسکات موریسون، نخست وزیر این کشور در برابر انتقادها گفته است: «ما اکنون در مرحله دیگری از این بیماری همه‌گیر هستیم که نمی‌توانیم همه چیز را رایگان کنیم. ما باید با این ویروس زندگی کنیم.»

استرالیا تا پیش از این با بستن مرزها و به یُمن راهبرد غربالگری شدید، در بسیاری از موارد همه‌گیری کووید ۱۹ را مهار کرده بود. با این حال پس موج قبلی با سویه دلتا به ویژه در شهرهای بزرگ مانند سیدنی و ملبورن، دولت به هدف سیاست «کووید صفر» خود نرسید.

۹۱.۵ درصد از جمعیت بالای ۱۶ سال استرالیا کاملا واکسینه هستند.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر