وام ازدواج | پرداخت وام ازدواج | افزایش مبلغ وام ازدواج |

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، جزئیات دریافت و افزایش وام ازدواج به ۵۰۰ میلیون تومان را توضیح داد.

سایت شماره یک:

"ولی اسماعیلی" رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره مبلغ وام ازدواج در لایحه بودجه ۱۴۰۱ دولت اظهار کرد:  دولت در بودجه سال آینده این مسئله را کلی در نظر گرفته بود یعنی پولی در اختیار بانک مرکزی قرار داده بود که بر اساس نیاز، وزارتخانه‌های مربوطه (رفاه و ورزش) وام ازدواج را تقسیم کنند که کمیسیون این مسئله را قبول نکرد و عنوان شد که نظارت مجلس در این طرح زیر سؤال می‌رود.

وی تصریح کرد: امسال همین بند را در الحاقیه بودجه آورده‌ایم و پیشنهاد کمیسیون اجتماعی این بند بوده است؛ ان‌شالله در کمیسیون تلفیق دفاع کنیم و این مسئله رای بیاورد و با تصویب آن برای هر یک از زوجین ۱۵۰ میلیون تومان و جمعاً ۳۰۰ میلیون تومان وام در نظر گرفته شده است؛ علاوه بر این وام، برای تشویق جوانان به ازدواج نیز، ۱۰۰ میلیون برای دختران زیر ۲۳ سال  و ۱۰۰ میلیون تومان برای پسران زیر ۲۵ سال با بازپرداخت ۱۰ ساله در نظر گرفته شده است.

اسماعیلی گفت: با احتساب مبلغ وام ازدواج و همچنین وام تشویقی، ۵۰۰ میلیون تومان وام به زوجین با باز پرداخت ۱۰ ساله پرداخت می‌شود که البته بازه زمانی پرداخت اقساط در لایحه بودجه ۱۴۰۱ دولت، ۷ ساله بود که کمیسیون اجتماعی زمان اقساط را به ۱۰ سال افزایش داد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حذف کارمند ضامن در فرایند دریافت وام افزود: به بانک مرکزی اعلام شده که با سفته، ضامن معتبر و همچنین کارت یارانه زوجین وام را پرداخت کند.

اسماعیلی همچنین به حذف بند افزایش ۲ سال سن بازنشستگی را از لایحه بودجه ۱۴۰۱ دولت گفت: در لایحه این مسئله آمده بود اما ما به عنوان کمیسیون تخصصی در این بخش مطالعات و بررسی‌های لازم را انجام داده‌ایم و چون این مسئله مبنای علمی و مستندات کافی نداشت، از لایحه حذف شد.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر