بوی نامطبوع تهران | بازگشت بوی نامطبوع تهران |

رسانه ها از بازگشت بوی نامطبوع به تهران خبر دادند. خبری که شهروندان پیش از این اعلام کرده بودند و رکنا نیز آن را در روز 9 دی 1400 گزارش کرده بود. چند سالی است که با آغاز فصل زمستان، در شهر تهران بوی نامطبوعی منتشر میشود. بوی نامطبوعی که 4سال است منشا آن مشخص نشده است!

سایت شماره یک:

بوی نامطبوع تهران برگشت. پایگاه خبری جماران از بازگشت بوی نامطبوع تهران خبر داده است. جماران نوشته است که بوی نامطبوع تهران برای دومین روز متوالی استشمام می شود. این در حالی است که رکنا روز 9 دی از بازگشت بوی نامطبوع تهران خبر داده بود. متاسفانه هنوز منشا بوی نامطبوع تهران مشخص نشده است.

بازگشت یک بوی ناخوش

به گزارش رکنا و به نقل از جماران، امروز سه شنبه 21 دی ماه 1400  از دقایقی پیش بوی نامطبوعی که در سال های گذشته در تهران استشمام می شد مجددا باعث نارضایتی شهروندان شد. بوی نامطبوع تهران دومین روز پیایپی است که حوالی ساعات 16 تا 18 حس می شود.

تاکنون اطلاعات دقیقی از منشا این بو توسط مسئولان شهر تهران ارائه نشده است. شهردار سابق تهران در اظهار نظری گفته بود: معضل بوی نامطبوع در خارج از محدوده شهری تهران است اما سابق معاون توسعه اداره کل محیط زیست تهران در این رابطه گفته بود: احتمال آلودگی گستره وسیع تهران توسط مجتمع آرادکوه بسیار کم است. یکی دیگر از نتایج حاصل شده، شرایط خاص آب و هوایی در زمان انتشار بو مانند وارونگی دما، رطوبت بالا و آلودگی هواست.

ابهام در معرفی منشا اصلی بوی آزاردهنده این روزهای تهران به یکی از دغدغه های جدی شهروندان این شهر تبدیل شده است.

 

بوی نامطبوع روز 9 دی 1400 نیز در تهران استشمام شده بود

گفتنی است، در شرایطی امروز پایگاه خبری جماران از استشمام بوی نامطبوع تهران خبر داده است که روز 9 دی 1400 نیز شاهد تکرار استشمام بوی نامطبوع در تهران بودیم.

رکنا در گزارش آن روز خود نوشته بود: «چند سالی است که با آغاز فصل زمستان، در شهر تهران بوی نامطبوعی منتشر می شود. بوی نامطبوعی که در اکثر مناطق شهر استشمام می شود ولی در طی این چند سال هنوز سرمنشا آن به طور دقیق مشخص نشده است. این بو ، اول دی ماه در شهر پخش، چند روز تهران را درگیر خود می کند و بعد از تا سال بعد از آن خبری نیست و البته از علت یابی جدی و حذف همیشگی آن از شهر نیز خبری نیست.

بوی نامطبوع تهران نخستین بار در پاییز( آبان ۱۳۹۷ )در مناطق مرکزی شهر تهران به مشام شهروندان تهرانی رسید. تاکنون از فاضلاب، مرکاپتان، آرادکوه و مازوت‌سوزی صنایع به عنوان علت ایجاد بوی نامطبوع در تهران یاد شده‌است. سال ۹۷ برای نخستین‌بار در روز چهارشنبه مورخ ۱۲ دی ماه، در سال ۹۸ در روزهای ۱۱، ۱۷، ۲۳ و ۲۴ آذرماه و روز یکم دی ماه، و در سال ۹۹ در ۸ آذر ماه بوی نامطبوعی تهران در بخش‌هایی از پایتخت برای چند ساعت استشمام شد.

سال 98 انوشیروان محسنی بندپی، استاندارد وقت تهران پنجشنبه ۱۶ اسفندماه به خبرگزاری ایسنا گفته بود "از فرودگاه حضرت امام خمینی تا مرقد ایشان، ۲۸ نقطه و کانون شناسایی شده که بعد از ۳۰سال بوی بد به مشام می‌رسد. باید بفهمیم که منشاء این بوی بد از کجاست".

اژدهایی چند سر به تهران بازگشت!

در ۱ دی ۱۳۹۸، مسعود تجریشی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست آن زمان اعلام کرد که براساس یافته‌های علمی این سازمان «عامل بوی نامطبوع در تهران مربوط به افزایش غیراستاندارد میزان گوگرد است.» رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران انتشار بوی نامطبوع در شهر تهران حاکی از یک معضل محیط‌زیستی نوپدید در شهر است که می‌توان آن را به اژدهایی چند سر تشبیه کرد که هر سال، سر جدیدی به آن اضافه می‌شود.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران وقت در  ۸ آذر ماه ۱۳۹۹ در گفتگو با ایسنا گفت: هنوز منبع یا منابع دقیقی برای بوی نامطبوع تهران شناخته نشده‌اند اما انباشت زه آب در لایه‌های زیر سطحی پس از بارش باران، افرایش بار فاضلاب در شبکه زیر سطحی، آلودگی ناشی از سوخت فسیلی و تغییرات SO۲ (دی‌اکسید گوگرد) در هوا و رطوبت هوا در این موضوع بی تأثیر نیستند.

واما تاکنون یکی از عوامل مؤثر در انتشار این بو فاضلاب و کانال‌های سطحی در شهر عنوان شده‌است. همچنین افزایش غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد در برخی از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای شهر تهران گزارش شده‌است. این آلاینده در برخی ایستگاه‌ها حدود سه تا چهار برابر افزایش پیدا کرده و در ابتدا از سمت ایستگاه‌های جنوب‌غرب تهران آغاز شد.

بوی نامطبوع به تهران بازگشت

چند روزی است که شهروندان به صورت پراکنده از استشمام باردیگر بوی نامطبوع در شهر تهران خبر می دهند و حتی در فضای مجازی از  آن می گویند. بویی که هنوز مشخص نیست از کجا می آید و چرا منتشر می شود.

همچنان این بوی نامطبوع با شروع فصل زمستان و بخصوص در دی ماه در تهران منتشر می شود و بعد از چند روز دیگر اثری از حضور مرموز او نیست و علت یابی به جهت حذف انتشار دوباره آن همچنان در هاله ابهام است.

محمدخانی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در این خصوص به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: در سال جاری ، هنوز از سوی شهروندان در خصوص استشمام بوی نامطبوع  به مدیریت شهری و 137 اعلامی نشده است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران تاکید داشت : مسئولان پسماند، خدمات شهری و آتش نشانی تهران تاکید دارند که تاکنون گزارش مردمی در مورد استشمام دوباره بوی نامطبوع در شهر آن هم  در سال جاری ثبت نشده است. احتمال داده می شود انتشار این بوی نامطبوع ،به دلیل وارونگی و آلودگی هوا در برخی از نقاط شهر ایجاد شود که البته در حد احتمال است و سازمان های مربوطه و ستاد مدیریت بحران به حتم بررسی در خصوص ریشه یابی منشا این بوی را ادامه می دهند.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر