دریافت وام| دریافت وام بدون ضامن

این وام به شما تعلق نمی گیرد؛ شما نمی توانید این وام را بگیرید. این جملاتی است که بسیاری از مخاطبان بازنشسته اقتصادآنلاین زمانی که برای دریافت وام بدون ضامن به بانک مراجعه می کنند با آن روبرو می شوند.

سایت شماره یک:

از زمانی که وزارت اقتصاد از اجرایی شدن وام بدون ضامن خبر داد، شاید خوشحال ترین گروه، بازنشستگان بودند؛ بازنشستگامی که تورم سه سال گذشته، قدرت خریدشان را به شدت کاهش داده است. اما آیا دریافت وام بدون ضامن برای همه بازنشستگان ممکن است؟

باید توجه داشت که چند شرط برای دریافت وام وجود دارد و تمام بازنشستگان نمی توانند این وام را دریافت کنند. اولین شرط مهم، "سن" است. بر اساس قوانین، افرادی که سن آن ها بیش از ۷۰ سال است قادر به دریافت وام نیستند. پس اگر شما بالای ۷۰ سال هستید باید قید این وام را بزنید.

 

مسئله بعدی به میزان حقوق دریافتی شما بستگی دارد؛ برای دریافت وام بدون ضامن شما تنها به نامه کسر از حقوق برای تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی و برای تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی علاوه بر نامه کسر از حقوق به سفته یا چک نیاز دارید. اما فرآیند دریافت نامه کسر از حقوق به گونه ای است که همه بازنشستگان نمی توانند سقف وام را دریافت کنند.

 

بر اساس قوانین موجود، مجموع اقساط ماهیانه افراد و همچنین وام‌هایی که فرد ضامن آن است در نظام بانکی حداکثر باید معادل ۶۰ درصد حقوق بر اساس آخرین حکم بازنشستگی باشد. این موضوع را با مثالی توضیح می دهیم.

فرض کنید حقوق یک بازنشسته ۶ میلیون تومان باشد؛ بر این اساس مجموع اقساط ماهیانه او نباید از ۶۰ درصد این میزان یعنی سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بیش تر باشد؛ به بیان دیگر حداکثر برای این فرد کسر از حقوق ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی صادر می شود. در صورتی که این فرد وام در جریان داشته باشد و یا ضامن وام فرد دیگری شده باشد، اقساط ماهیانه از این میزان کسر می شود. مثلاً اگر این فرد وامی با اقساط ماهیانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داشته باشد و ضامن وامی با اقساط ماهیانه یک میلیون تومانی شده باشد، در مجموع دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از میزان حداکثری (یعنی سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان) کسر می شود و او تنها می تواند برای وامی با اقساط ماهیانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی تقاضای کسر از حقوق کند.

 

با این توضیح برای دریافت وام ۱۰۰ و ۵۰ میلیون تومانی حداقل حقوق بازنشستگان باید چقدر باشد؟ اول فرض می کنیم که فرد هیچ وامی نداشته باشند و ضامن وام دیگری هم نشده باشند. با درنظر گرفتن نرخ بهره ۱۸ درصد و باز پرداخت سه سال حداقل حقوق لازم به صورت زیر است:

میزان تسهیلات اقساط ماهیانه حداقل حقوق لازم برای دریافت نامه کسر از حقوق

 ۱۰۰ میلیون تومان سه میلیون و ۶۱۵ هزار تومان شش میلیون و ۲۵ هزار تومان

 

۵۰ میلیون تومان یک میلیون و ۸۰۷ هزار تومان سه میلیون و ۱۲ هزار تومان

بنابراین برای آنکه یک بازنشسته بتواند وام ۱۰۰ میلیون تومانی را دریافت کند باید حداقل حقوق شش میلیون و ۲۵ هزار تومانی داشته باشد و برای وام ۵۰ میلیون تومانی نیز، حداقل حقوق او باید سه میلیون و ۱۲ هزار تومان باشد. بنابراین افرادی که حداقل حقوق را دریافت می کنند عملاً نمی توانند وام ۱۰۰ میلیون تومانی را دریافت کنند.

اما موضوع مهم این است که فرض نداشتن اقساط و یا ضامن نبود افراد، خیلی بعید به نظر می رسد. بنابراین در ادامه با فرض اقساط مختلف ( مجموع اقساط ماهیانه وام‌هایی که فرد دریافت کرده و یا ضامن است) حداقل حقوق دریافتی لازم را بررسی می کنیم. جدول زیر حداقل حقوق لازم برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی را نشان می دهد:

 

برای دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی نیز جدول زیر حداقل حقوق لازم را نشان می دهد:

البته باید توجه داشت که شما می توانید اعدادی به غیر از ۵۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون تومان وام بدون ضامن بگیرد و تنها آنچه که باید بدانید میزان حقوق و اقساط ماهیانه شماست که تعیین کننده میزان نامه کسر از حقوقی است که می توانید بگیرد. 

 

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر