بورس|بازار بورس|بازار بورس سرمایه

عامل موثر بر بالا و پائین شدن بورس چه چیزهایی می‌باشد؟!

سایت شماره یک:

بازار بورس بازار سرمایه می‌باشد. در این بازار مردم سهام شرکت‌های بزرگ را خریداری می‌کنند تا در سود آنها شریک باشند. بورس در دولت قبل اوج بسیاری گرفت و بسیاری از مردم در بازار بورس مشارکت کردند اما ناگهان بازار بورس فرو ریخت و اکثر مردم متضرر شدند. یکی از وعده‌های رئیس جمهور فعلی نیز حول محور درمان بازار بورس می‌گذشت. اما واقعا چه چیزی بورس را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد تا ضرر مردم جبران شود؟!

سایه مذاکرات بالای سر بازار بورس

ایمان رئیسی، کارشناس بازار‌های مالی می‌گوید: مهم‌ترین مولفه تاثیرگذار روی بورس طی هفته آینده مذاکرات برجام است. طبق گفته میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین، مذاکرات پنج دقیقه کار دارد؛ اما هنوز این پنج دقیقه تمام نشده است.

وی توضیح می‌دهد: گروه خوردویی و بانکی به واسطه اخبار خوب مذاکرات به کف حمایتی رسیده‌اند. ولی بازار از نبود اعتماد رنج می‌برد.

او تاکید می‌کند: برخی از حقوقی‌ها و حقیقی‌ها نیاز به نقدینگی دارند. به همین دلیل، احتمالا نیمه اول اسفندماه بازار رشد نکند و نیمه دوم با روشن شدن مسائل برجام بورس از کما خارج شود.

رئیسی اضافه می‎‌کند: این را هم باید در نظر داشت که بازار‌های موازی همانند مسکن و رمزارز‌ها چسبندگی قیمتی را حفظ کرده‌اند. چراکه هنوز وعده دریافت مالیات محقق نشده است.

این کارشناس بازار‌های مالی ادامه می‌دهد: خبر‌هایی همچون دریافت مالیات از سپرده‌های بانکی و کاهش نرخ سود بین‌بانکی روی بورس تاثیر چندانی ندارد. زیرا بازار در انتظار اخبار مثبت از مذاکرات برجام است.

وی تاکید می‌کند: خروج پول حقیقی‌ها در بازار تمامی ندارد و علت آن نیز بی‌اعتمادی سهامداران به کلیت بورس است.

این کارشناس بازار‌های مالی در نهایت می‌گوید: حجم معاملات پایین است و تا زمانی که حجم معاملات افزایش پیدا نکند، نباید انتظار رشد بازار را داشته باشیم.

تگ های مرتبط
ارسال نظر