سهمیه بنزین| سهمیه بنزین اسفند ماه

در حالی که طبق گفته مسئولان در طرح بنزین برای همه، قرار بود برای همه کیشوندان سهمیه بنزین واریز شود اما بررسی های میدانی اقتصادآنلاین نشان می دهد این سهمیه برای همه کیشوندان واریز نشده است.

سایت شماره یک:

در شرایطی که ۱۰ روز از آغاز طرح جدید بنزینی می گذرد اما هنوز در واریز سهمیه ها خلاءهایی وجود دارد.

در طرح بنزین برای همه قرار است ۲۰ لیتر بنزین برای هر نفر به ارزش ۳۰ هزار تومان تخصیص یابد. این بنزین تخصیصی نیز به حساب سرپرست خانوار واریز می شود. 

از ابتدای اسفند ماه این طرح در کیش آغاز شد و حسین شمسیان راد سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش اعلام کرد این سهمیه هم اکنون در حساب سرپرستان خانوار وجود دارد.

 

با وجود تاکید شمسیان راد در خصوص واریز سهمیه برای ۶۰ هزار ساکن کیش، ولی با تعدادی از کیشوندان نشان می دهد که این سهمیه به حساب برخی افراد واریز نشده است.

 

سهمیه بنزین شما صفر است

ژیلا موافق یکی از کیشوندان که خود سرپرست خانوار است گفت: بعد از آنکه اعلام کردند به حساب سرپرستان خانوار سهمیه بنزین واریز می شود؛ طبق کد دستوری که برای این منظور مشخص شده بود اقدام کردم اما هیچ سهمیه ای به حساب من واریز نشده است.

او توضیح داد: برای اطلاع از میزان سهمیه واریزی کد #۳۹*۴* را در گوشی باید وارد می کردیم که این کار را انجام دادم. بعد از وارد کردن این کد یک پیام ارسال شد که کد ملی سرپرست خانوار را می خواست. کد ملی را هم وارد کردم ولی در پیامی که که برای من ارسال شد سهمیه اختصاص یافته را صفر لیتر عنوان کرده بود.

موافق افزود: ما از سال ۸۸ تا کنون در کیش زندگی می کنیم و کیشوند محسوب می شویم. تا به حال خودرو و کارت سوخت نداشتیم و اکنون که اعلام کردند برای همه کیشوندان سهمیه بنزین واریز می شود خوشحال بودیم که از سهمیه های اختصاص یافته سهمی خواهیم داشت اما تا امروز هیچ سهمیه ای به ما تعلق نگرفته است.

صاحبان خودرو سهمیه گرفتند

رضا منتظری یکی دیگر از ساکنان کیش در گفت و گو با اقتصاد آنلاین گفت: سهمیه بنزین من واریز شده است. پیش از این کارت سوخت داشتم و سهمیه خودروی خود را از طریق کارت سوخت دریافت می کردم. از اول اسفند ماه که اعلام کردند نحوه سهمیه بندی بنزین تغییر کرده است؛ دیگر کارت سوخت خودرو شارژ نشد و به جای آن به حساب بانکی سهمیه واریز شد.

او ادامه داد: ما یک خانواده ۲ نفره هستیم ولی میزان سهمیه واریز شده برای ما همان ۶۰ لیتر است. 

ساکنانی که کارت کیشوندی نداشته باشند از سهمیه محرومند

میلاد رضا زاده در گفت و گو با اقتصاد آنلاین نیز گفت: من سال هاست در کیش زندگی می کنم اما کارت کیشوندی نگرفته ام. امروز که برای گرفتن سهمیه بنزین مراجعه کردم می گویند سهمیه بنزین به افرادی که کارت کیشوندی ندارند تعلق نمی گیرد.

او اظهار کرد: کارت کیشوندی هیچ امتیازی برای کیشوندان ندارد و به همین دلیل در طول همه سال هایی که در کیش ساکن بودم انگیزه ای برای گرفتن این کارت نداشتم. حالا که قرار است سهمیه بنزین به سرپرستان خانوار تعلق گیرد؛ افرادی که این کارت را نداشته باشند از سهمیه در نظر گرفته شده محروم می شوند.

رضا زاده اضافه کرد: برای اثبات کیشوند بودن اجاره نامه یا گواهی اشتغال به کار می توانیم ارائه دهیم اما هیچ یک از این مدارک برای تخصیص سهمیه بنزین مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

افراد فاقد خودرو هنوز سهمیه ندارند

میثم تهرانی نیز به اقتصاد آنلاین گفت: همکارانم که خودرو دارند سهمیه ۶۰ لیتر را دریافت کرده اند اما برای ما که خودرو نداشته ایم؛ هیچ سهمیه ای واریز نشده است. 

او خاطرنشان کرد: اگر با تغییر روش سهمیه بندی قرار بوده که توزیع بنزین بین همه مردم جامعه به صورت عادلانه انجام شود؛ متاسفانه باید بگویم که این عدالت هنوز محقق نشده است. 

شایان اصغری نیز که پیشتر کارت سوخت داشته و امروز سهمیه بنزین خود را دریافت کرده است نیز به اقتصاد آنلاین گفت: با ارسال کد دستوری، اعلام شد که ۶۰ لیتر بنزین به حاسب من واریز شده است اما اصلا نمی دانم که این سهمیه را چگونه باید استفاده کنم.

چگونه از سهمیه استفاده کنیم؟

پیشتر معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در گفت و گو با رسانه ها نحوه استفاده از سهمیه ها را اعلام کرده بود اما به نظر می رسد اطلاع رسانی فراگیر و جامعی در کیش صورت نگرفته و برخی از افراد هنوز روش استفاده از سهمیه خود را نمی دانند.

طبق اعلام این معاونت افرادی که دارنده خودرو هستند و می خواهند از سهمیه شان استفاده کنند لازم است، پس از کشیدن کارت بانکی در محل جایگاه با وارد کردن چهار رقم آخر کد ملی صاحب کارت، میزان سهمیه یارانه‌ای و آزادِ اختصاص یافته، را مشاهده کنند و پس از آن، شخص می تواند سوخت گیری کند. با کشیدن دوباره کارت بانکی و وارد کردن رمز کارت نیز پرداخت انجام می‌شود.

در جزیره کیش حدود ۱۰ نازل به سیستم مجهز شده است و مردم می‌توانند با استفاده از کارت‌های بانکی خود سهمیه‌های جدید اختصاص یافته را از این نازل ها دریافت کنند.

همچنین برای فروش این سهمیه افراد می توانند به این طریق عمل کنند. در ابتدا فرد باید وارد سامانه www.benzineman.ir شود. در صفحه اول سامانه دو گزینه وجود دارد. یک گزینه مربوط به دریافت اپلیکیشن بنزین من و دیگری خرید و فروش و انتقال سهمیه بنزین است. افراد از هر دو طریق می توانند برای واگذاری سهمیه خود به فرد دیگر اقدام کنند.

در سامانه با استفاده از گزینه های مورد اشاره سهمیه بنزین به هر کد ملی دیگر قابل انتقال است. یعنی افراد با وارد کردن کد ملی افراد می توانند مشخص کنند که سهمیه بنزینشان به چه کسی واگذار شود.

در صورتی که افراد فاقد خودرو به هر دلیلی از سهمیه بنزین استفاده نکنند؛ هزینه آن به صورت خودکار به یکی از حساب های بانکی آنها واریز می شود.

سهمیه بنزین ۲۰ لیتری در تمام کارت‌های بانکی سرپرست خانوار اعمال شده و کیشوندان می‌توانند با شماره گیری کد #۳۹*۴* از میزان سهمیه خانوار خود مطلع شوند و برای رفع مشکلات احتمالی با تلفن گویا با شماره ۰۷۶۴۴۱۴ تماس بگیرند.

بر اساس طرح بنزین برای همه، در صورتی که سرپرست خانواده دارای خودرو باشد، سهمیه ۶۰ لیتر بنزین کشوری به آن تعلق گرفته؛ ولی از سهمیه کل خانوار کم خواهد شد؛ به عنوان مثال، یک خانواده ۵ نفره، ۶۰ لیتر سهمیه را در کارت بنزین و ۴۰ لیتر را در کارت بانکی دریافت خواهند کرد؛ خودرو‌های عمومی، تاکسی‌ها، اسنپ و خودرو‌هایی که خدمات عمومی می‌دهند و هم چنین ناوگان گازوئیل سوز از این طرح مستثنی شده اند.

طرح بنزین برای همه ابتدا در جزیره کیش و سپس قشم به صورت آزمایشی اجرا می شود تا بعد از رفع ایرادات، به صورت سراسری به اجرا گذاشته شود.

در اجرای آزمایشی این طرح قرار بود یارانه سوخت بنزین به حساب ۶۰ هزار کیشوند واریز شود که این میزان بنزین شامل حدود ۳۸ هزار خانوار یک نفر تا ۱۱ نفر است. اما به نظر می رسد  در ابتدای اجرای طرح، تعدادی از مشمولان موفق به دریافت سهمیه نشده اند.

 

تگ های مرتبط

ارسال نظر