بازار سهام| بازار سهام ترکیه

در نیم ساعت ابتدای معاملات روز شنبه بازار سهام بر مدار نزولی حرکت کرد و شاخص کل بیش از 10 هزار واحد ریزش کرد. اما پس از آن بر تقاضای بازار افزوده شد و شاخص کل و شاخص هم وزن صعودی شدند.

سایت شماره یک:

بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز یکشنبه می‌روند که روز گذشته شاخص کل بورس برای دومین روز کاری متوالی ریزش کرد. برای پیش بینی بورس امروز –یکشنبه 21 فروردین- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. دیروز شاخص کل نزول 5 هزار و 99 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن 728 واحد رشد کرد.  شاخص کل فرابورس نیز 38 واحد بالا آمد. 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 256 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 232 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 52 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 47 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌ صنعت غذایی کورش (غکورش)، شرکت‌ تأمین ماسه ریخته گری (کماسه) و بانک پارسیان (وپارس) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ دامداری تلیسه نمونه (تلیسه)، شرکت پخش البرز (پخش) و شرکت صنایع غذایی مینو شرق (غمینو) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای پکرمان (شرکت صنعتی بارز)، ساربیل (شرکت سیمان آرتا اردبیل) و کنور (شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا نور) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت قند چهارمحال (قچار)، شرکت بیمه اتکایی ایرانیان (اتکای) و شرکت رایان هم افزا (رافزا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد تقاضا‌‌ی 263 میلیارد تومانی بسته شد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 71 درصد کاهش یافت و 22 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 33 درصد افت کرد و در رقم 285 میلیارد تومان ایستاد.

بیشترین تقاضاها

در روز شنبه نماد خبهمن (شرکت بهمن) با صف‌ خرید 56  میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خبهمن، نمادهای لوتوس (شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان) و کیمیا (شرکت معدنی کیمیای زنجان گستران) بیشترین صف خرید را داشتند. . 

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به نماد سصفها (شرکت سیمان اصفهان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 11 میلیارد تومانی داشت. پس از خودرو، نمادهای ولساپا (شرکت لیزینگ رایان سایپا) و کنور (شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا نور) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس امروز 

در نیم ساعت ابتدای معاملات روز شنبه بازار سهام بر مدار نزولی حرکت کرد و شاخص کل بیش از 10 هزار واحد ریزش کرد. اما پس از آن بر تقاضای بازار افزوده شد و شاخص کل و شاخص هم وزن صعودی شدند. شاخص هم وزن بالاتر از سطح روز کاری قبل (چهارشنبه) ایستاد اما شاخص کل در سطح پائین‌تری قرار گرفت. 

در روزی که شاخص هم وزن برای چهاردهمین روز متوالی رشد کرد، بسیاری از بزرگان بازار افت قیمت داشتند و شاخص کل را پائین کشیدند. خودرو، فملی، وبملت، شتران، فولاد، وتجارت، ومعادن، فارس، شپدیس، شپنا، اخابر، کنور، وبصادر، فخوز، کگل و خساپا نمادهای بزرگ بورس بودند که بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

دیروز ارزش معاملات خرد کاهش 22 درصدی داشت و 65 درصد ارزش معاملات بازار سهام به معاملات خرد اختصاص داشت. اغلب معاملات خرد به خروج پول حقیقی منجر شد و 209 میلیارد تومان سرمایه حقیقی خارج شد.88 درصد از فروش‌های بازار به معامله‌گران حقیقی اختصاص داشت و سهم کدهای معاملاتی حقیقی از خریدها 83 درصد بود.  

وبملت، پالایش، فملی، خودرو، خساپا، شتران، فولاد، کنور، ومعادن، وتجارت، شلرد و بپاس بیشترین خروج پول حقیقی را در معاملات روز شنبه داشتند. بنابراین بین خروج پول و کاهش قیمت شاخص‌سازها و در نهایت نزول شاخص کل همبستگی دیده می‌شود. 

با این حال ناظران بازار نزول دیروز شاخص را تعدیل کوتاه مدت بازار می‌دانند و معتقدند با توجه به عوامل بنیادی و روندهای تکنیکی در مجموع بورس در میان مدت صعودی خواهد بود. تحلیل‌گران تکنیکی سطح یک میلیون و 477 هزار واحد را سطح مقاومت شاخص می‌دانند و انتظار دارند شاخص در کوتاه مدت در همین حوالی نوسان کند. 

تگ های مرتبط
ارسال نظر