معاون سازمان محیط زیست:

معاون محیط زیست دریایی تالاب ها و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست کشور، با بیان اینکه قانون، وزارت نیرو را ملزم به تامین حقابه تالاب ها کرده است، گفت: تامین نیاز آبی تالابهای هورالعظیم وشادگان به دلایل وضعیت خاص آنها باید در اولویت وزارت نیرو باشد.

وزارت نیرو حقابه تالاب ها را تامین کند
سایت شماره یک:

احمدرضا لاهیجان زاده روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از کانون فوق بحرانی گردو غبار در جنوب شرق اهواز در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: بر اساس قانون سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است تا میزان نیاز آبی و حقابه تالاب ها را مشخص و این نیاز را به وزارت نیرو اعلام و از طرفی وزارت نیرو نیز مکلف است تا این حقابه را تامین کند.

وی ادامه داد: اولویت حقابه تالاب ها به دلیل اهمیت آن، پس از آب شراب تعریف شده است که این نیاز آبی به نسبت شرایط ترسالی، نرمال و یا خشکسالی مشخص شده است که این الزام قانونی برای وزارت نیرو به طور کامل مشخص شده است.

معاون تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور، تامین نیاز آبی تالاب ها را موضوعی مهم در کاهش گرد و غبار دانست و ادامه داد: تالاب های منصوره و شریفه واقع در جاده اهواز به ماهشهر یکی از کانون های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز است که تامین نشدن آب این تالاب ها، به شدت می تواند اهواز را تهدید و گرد و غبار در این منطقه را فعال و تشدید کند.

لاهیجان زاده با بیان اینکه کانالی برای رساندن آب به این تالاب ها در سال های گذشته آغاز شده است و باید هر چه سریعتر تکمیل شود گفت: همچنان ایستگاه پمپاژ این کانال آب رسانی با مشکل مواجه است ضمن اینکه حقابه این کانال هنوز تثبیت نشده است که این موضوع باید با ایجاد تعامل میان سازمان آب و فاضلاب و استانداری خوزستان حل شود. 

وی تاکید کرد: با تکمیل این کانال آب رسانی می توان بخشی از نیاز آبی تالاب شادگان نیز تامین کرد که به دلیل اهمیت این طرح، تسریع در احداث آن ضروری است.

بازدید از کانون های فوق بحرانی گرد و غبار در جنوب شرق اهواز، بازدید از صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر، افتتاح مرکز آموزش و پایش زیست محیطی  شهرستان بندر ماهشهر و همچنین افتتاح و راه اندازی خط انتقال و تزریق گازهای اسیدی به چاههای نفتی مجموعه پالایشگاه بیدبلند از جمله برنامه های اعلام شده سفر یک روزه رییس سازمان محیط زیست به خوزستان است

 

تگ های مرتبط

ارسال نظر