سایت شماره یک:

یخچال صنعتی و ویترینی از جمله مهم‌ترین تجهیزات در کسب و کارهای مرتبط با غذا است که مواد غذایی را تازه و سالم نگه می‌دارد. یخچال‌های صنعتی تنوع زیادی داشته و با ظرفیت و عملکردهای مختلفی طراحی و تولید می‌شوند تا هر شخص بسته به نیاز آشپزخانه خود، گزینه مناسب را خریداری کند. عمده کاربرد یخچال‌های صنعتی در کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها و فست فودی‌ها است که به تجهیزات با کیفیتی برای نگهداری مواد غذایی نیاز دارند.

عملکرد یخچال صنعتی چگونه است؟

در یخچال صنعتی یک خنک کننده نصف شده است که با دفع هوای گرم، بهترین شرایط باری نگهداری از مواد غذایی را فراهم می‌سازد. با توجه به اینکه در تولید یخچال صنعتی از قطعات مختلفی نظیر خنک کننده، اپراتور، ضد برفک و کمپرسور استفاده شده است، مصرف انرژی بیشتری نسبت به یخچال‌های خانگی داشته و این موضوع کاملا طبیعی است.

مهم‌ترین قطعات یخچال صنعتی عبارتند از:

  • کمپرسور: قطعه کمپرسور از دو بخش تشکیل شده که با نام بخش‌ مکانیکی و بخش الکتریکی شناخته می‌شود. هر دو این بخش در داخل یک پوسته فولادی جای گرفته‌اند تا در برابر آسیب‌های بیرونی مقاوم باشند. قسمت الکتریکی کمپرسور یک الکتروموتور است که بخش مکانیکی با کمک آن به حرکت در‌می‌آید. بخش مکانیکی به یک سیلندر مجهز شده که پیستون آن توسط موتور الکتریکی حرکت می‌کند. هر چه قدرت کمپرسور بیشتر باشد، طول عمر یخچال هم افزایش داده و توان بیشتری برای نگهداری از مواد غذایی دارد.
  • کندانسور: یکی دیگر از اجرای مهم یخچال صنعتی، کندانسور است که خنک سازی سیال بر عهده آن بوده و فرآیند تبدیل بخار به مایع را هم انجام می‌دهد.
  • اپراتور: اپراتور یخچال با تبدیل مایع به گاز مایع مبرد، گرما را به خارج از یخچال صنعتی منتقل می‌کند. 
  • ترموستات: برای اینکه دمال یخچال در حد متعادلی نگه داشته شود، قطعه‌ای به نام ترموستات در آن نصب می‌شود. این قطعه زمان قطع یا وصل شدن برق را به کمپرسور اطلاع می‌دهد. به طور مثال اگر دمای داخل یخچال گرم شود، با وصل کردن جریان برق، کمپرسور شروع به کار کرده و باعث خنک شدن محیط می‌‌شود. برعکس این حالت هم اتفاق می‌افتد، در صورت سرمای بیش از حد، جریان برق کمپرسور قطع می‌شود تا دمای متعادل شود.

11

فریزر صنعتی چیست؟

یکی از تجهیزاتی که ممکن است در یک رستوران یا آشپزخانه مورد نیاز باشد، فریزر صنعتی است. این دستگاه عملکردی مشابه یخچال داشته با این تفاوت که ترموستات آن برای دمای پایین‌تر (کمتر از 14 درجه سلسیوس) تنظیم می‌گردد. در این فریزرها برای خنک کردن قطعاتی مانند کمپرسور و کندانسور از فن خنک کننده استفاده می‌شود تا عملکرد دستگاه دچار اختلال نشود.

اگر ماده غذایی در داخل سردخانه آشپزخانه یا فریزر نگهداری می‌کنید،بهتر است 24 ساعت پیش از آنکه در پخت غذا استفاده شود، آن را در دمای بالای صفر قرار داده و با برطرف شدن انجماد آن، برای پخت در اختیار آَشپز قرار گیرد. 

بهداشت مواد غذایی در آشپزخانه‌های صنعتی

برای اینکه مواد غذایی در بهترین حالت خود باقی بمانند، لازم است مواد غذایی نظیر سبزیجات را جدا از گوشت مرغ یا گوشت قرمز نگهداری کنید. هر ماده غذایی به ظرف خاصی برای نگهداری نیاز دارد تا تاثیری بر روی مواد دیگر نداشته باشد، به طور مثال برای نگهداری گوشت توصیه می‌شود که از ظرفی بدون نشتی استفاده شود تا تاثیر بدی بر روی مواد غذایی دیگر نداشته باشد.

علاوه بر جدا کردن مواد غذایی از یکدیگر، رعایت چند نکته دیگر هم ضروری است. به طور مثال به هیچ عنوان مواد غذایی را بر روی زمین قرار ندهید، این کار باعث جذب آلودگی‌ها شده و پس از قرار داد آن در داخل یخچال، کل محیط را آلوده می‌کنید. اگر سبزیجاتی دارید که برش خورده‌اند، به هیچ عنوان آن‌ها را در دمای محیط قرار ندهید بلکه پس از بسته بندی مناسب، آن‌ها را در داخل محیط سردی مانند یخچال صنعتی یا یخچال ویترینی بگذارید.

سخن پایانی

در حالت کلی خرید تجهیزات و لوازم سرمایشی نیاز به کسب اطلاعات دقیق از کیفیت و عملکرد آنها خواهد داشت، در کنار تمام محصولاتی که ما برای شما فراهم کرده ایم، تیم تخصصی ما در گروه صنعتی شرکت زاگرس به شما کمک میکند تابتوانید بهترین یخچال صنعتی را متناسب با نیاز خود خریداری کنید.

تگ های مرتبط
ارسال نظر