قیمت تخم مرغ | افزایش قیمت تخم مرغ | قیمت تخم مرغ جدید

قیمت تخم مرغ رشد عجیبی را تجربه کرد.

سایت شماره یک:

قیمت تخم مرغ جهش عجیبی پیدا کرد.قیمت تخم مرغ چند بار افزایش یافته است.قیمت تخم مرغ با توجه به قیمت نهاده های دامی تنظیم می‌شود.قیمت تخم مرغ روندی صعودی دارد.قیمت تخم مرغ تحت کنترل سازمان تنظیم بازار است.

قیمت تخم مرغ

 قیمت تخم مرغ چقدر شد؟

قیمت تخم مرغ یکی از مواردی بود که در گرانی های اخیر افزایش داشت. از آنجایی که تخم مرغ یک کالای پرمصرف است و تقریبا تمامی اقشار به آن نیازمند هستند، متعادل بودن قیمت تخم مرغ اهمیت زیادی دارد. قیمت تخم مرغ نیز به صورت روزانه اعلام می شود. افزایش قیمت تخم مرغ یکی دیگر از نگرانی های مردم بود و به همین دلیل بعد از گرانی میزان خرید آن بالا رفت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ناصر نبی پور افزود: با توجه به اینکه قیمت هر شانه تخم مرغ در مرغداری حدود 73 هزار تومان است با احتساب کرایه حمل و سود برای فروشنده، قیمت 100 هزار تومان برای مصرف کننده منطقی است.

وی با اشاره به افزایش قیمت نهاده های دامی و هزینه های تولید، گفت: قیمت تمام شده تولید هر کیلو تخم مرغ بین 44 تا 45 هزار تومان است، اما هم اکنون میانگین قیمت فروش هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری حدود 35 هزار تومان است ضمن اینکه شرکت پشتیبانی امور دام مقداری از تخم مرغ های مازاد را جمع آوری می کند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران اضافه کرد: اگر هزینه تولید هر کیلوگرم تخم مرغ زیر 30 هزار تومان باشد، صادرات آن به صرفه است. اما وقتی که بالای 34 تا 35 هزار تومان است، صادرات آن برای تولیدکنندگان به صرفه نیست.

وی درباره اینکه افزایش بیشتر قیمت تخم مرغ، مصرف کننده را تحت فشار قرار می دهد و منجر به کاهش قدرت خرید آنان می شود، افزود: تولیدکننده مقصر این مسئله نیست و دولت باید از مصرف کننده به نحو دیگری حمایت کند تا قدرت خرید آنها افزایش یابد.

جدول زیر قیمت انواع تخم‌مرغ بسته‌بندی را در برندهای مختلف بررسی کرده است:

نام کالا  قیمت (تومان)
تخم مرغ تنظیم بازار حسام بسته ۳۰ عددی ۸۹,۰۰۰
تخم مرغ تازه تنظیم بازار پروتانا بسته ۲۰ عددی ۷۱,۸۰۰
تخم مرغ تنظیم بازار تلاونگ بسته ۱۵ عددی ۴۸,۴۶۰
تخم مرغ تنظیم بازار تلاونگ بسته ۹ عددی ۳۲,۳۰۰
تخم مرغ تازه تنظیم بازار زرده طلایی بسته ۱۵ عددی ۵۳,۸۵۰
تخم مرغ تازه تنظیم بازار پروتانا بسته ۹ عددی ۳۲,۳۰۰
تخم مرغ قهوه‌ای زرده طلایی بسته ۶ عددی ۲۴,۶۰۰
تخم مرغ غنی شده اسید فولیک حسام بسته ۹ عددی ۳۸,۵۰۰

  دلایل افزایش قیمت تخم مرغ

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی همدان با بیان اینکه صادرات بی رویه علت افزایش قیمت و گرانی تخم مرغ است، گفت: این قیمت کاذب و موقت بوده و قطعا کاهش پیدا خواهد کرد.

جواد عاشوری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ در حال حاضر 39 هزار و 800 تومان برابر با شانه‌ای 70 تا 80 هزار تومان  بوده که قیمت مصوب در عرضه این کالا رعایت می‌شود.

همچنین قیمت تخم مرغ روند افزایشی را طی کرده و در برخی مناطق تا شانه‌ای 90 هزار تومان نیز رسیده است. از طرفی قیمت صیفی جات از جمله سیب زمینی و گوجه فرنگی و پیاز با افزایش نسبت به هفته گذشته مواجه بوده ضمن اینکه رب گوجه فرنگی همچنان کمیاب است.

وی همچنین قیمت مصوب مرغ را نیز برای مصرف کننده 59 هزار و 800 تومان برشمرد و افزود: برخی از توزیع کنندگان نسبت به عرضه مرغ به قیمت زیر مصوب 57 تا 58 هزار تومان نیز اقدام می‌کنند.

عاشوری تصریح کرد: روزانه 40 تا 50 تن تخم مرغ و 50 تا 60 تن مرغ در شهرستان همدان توزیع می شود و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد. 

وی با بیان اینکه میزان خرید و مصرف مرغ و تخم و مرغ عادی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرستان همدان دارای 280 واحد مرغ فروشی،40 واحد تخم مرغ فروشی و 15 واحد فروش ماهی بوده که تمامی این واحدها به صورت قانونمند دارای پروانه کسب هستند. 

عاشوری با اشاره به اینکه معمولاً نیزان مصرف ماهی استان در تابستان به نسبت پاییز و زمستان کمتر است، گفت: درحال حاضر هر کیلو ماهی قزل آلا نیز 100 تا 120 هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود

در روزهای اخیر موضوع حذف ارز ترجیحی دوباره در کانون توجهات قرار گرفته و گویا مجلس و دولت اصرار بر حذف آن دارند. یکی از اقلام شامل ارز ترجیحی، وادرات نهاده‌های دامی است که از این نظر ظریب وابستگی کشور به فرامرز بالاست. بنابراین تاثیر نرخ نهاده‌ها قطعا خود را در قیمت تمام شده اقلامی مانند گوشت مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز خود را نشان خواهد داد. در این میان یکی از استدلال‌ها در مورد ضرورت ارز 4200 تومانی، عدم دسترسی تولیدکنندگان به نهاده‌های وارداتی و خرید از بازار آزاد است یا اینکه برخی از واردکنندگان بجای عرضه نهاده با قیمت دولتی آن را به بازار آزاد وارد می‌کنند و اینچنین تاثیرگذاری این ارز کاهش می‌یابد. هر چند این استدلال تا حدودی درست است، اما میزان اصابت به هدف در نهاده‌ها بسیار بالا بوده و حذف یکباره ارز ترجیحی می‌تواند شوک بزرگی به بازار گوشت وارد کند.

ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به دلایل بالا رفتن نرخ تخم‌مرغ، گفت: در روزهای پایانی سال همواره شاهد افزایش چند درصدی کالاهای اساسی به دلیل افزایش تقاضا هستیم. علاوه بر این خبر حذف ارز ترجیحی، برای واردات نهاده‌ها شوک بزرگی به بازار وارد کرد و قیمت‌ها روند افزایشی به خود گرفتند.

وی تصریح کرد: وقتی ارز 4200 تومانی یک شبه حذف می‌شود قیمت‌ها بدون تردید تغییر خواهند کرد. ذرت در سامانه بازارگاه کیلویی 1900 تومان است که با حذف این ارز احتمال 5 برابری نرخ آن قوت می‌گیرد و به کیلویی 11 هزار تومان می‌رسد همچنین نرخ سویا نیز به کیلویی 16 هزار تومان خواهد رسید.

این فعال اقتصادی 70 درصد قیمت تخم‌مرغ را وابسته به نرخ نهاده دانست و افزود: مطابق با محاسبات ما قیمت تخم‌مرغ با حذف ارز ترجیحی کیلویی 40 هزار تومان درب مرغداری‌ها تمام خواهد شد ما نتایج محاسبات خود را به دولت و مجلس بیان کردیم اما نمی‌دانیم با چه منطقی یک شبه مجلس خبر حذف ارز ترجیحی را اعلام کرد تا چند روز پیش می‌گفتند که 9 میلیارد ارز برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است باید دولت و مجلس پاسخ بدهند که چه اتفاقی رخ داد که در نهایت این ارز حذف شد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار، با اشاره به نرخ تخم‌مرغ، گفت: نرخ مصوب تخم‌مرغ کیلویی 18 هزار تومان اما در بازار آزاد کیلویی 21 هزار تومان است. تفاوت 3 هزار تومانی قیمت مصوب با نرخ آزاد این است که در 2 ماه اخیر نهاده به موقع به ‌دست تولیدکنندگان نرسیده است و آنها بیشتر نهاده مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کردند.

نبی‌پور با اشاره به افزایش خرید تخم‌مرغ از سوی واسطه‌گران، گفت: بعد از رسانه‌ای شدن خبر حذف ارز ترجیحی واسطه‌ها که در گذشته یک ماشین تخم‌مرغ از مرغداری‌ها خریداری می‌کردند امروز میزان خرید خود را به 2 یا 3 ماشین افزایش دادند طبیعی است در چنین بازاری نرخ‌ها روند صعودی به‌ خود بگیرند.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا با افزایش قیمت تمام شده تولید این امکان وجود دارد که واردات تقویت شود؟ گفت: اگر با ارز آزاد تخم‌مرغ وارد شود قیمت آن از تولید داخلی بیشتر خواهد شد تخم مرغ کیلویی 1.3 دلار از ترکیه وارد می‌شود که با احتساب هزینه حمل و نقل قیمت آن بالای 40 هزار تومان خواهد شد. از سوی دیگر سالانه 500 هزار تن تخم‌مرغ می‌توان وارد کرد این در حالیست که در کشور بیش از یک میلیون و 100 هزار تن تخم‌مرغ تولید می‌شود که اگر تولید ما متوقف شد نمی‌توان این حجم از نیاز را وارد کنیم.

وی ادامه داد: اگر عراق و ترکیه متوجه شوند که ما نیازمند آنها هستیم بدون تردید قیمت‌ها را بیشتر خواهند کرد پس بهتر است که در داخل کشور تسهیلاتی در نظر گرفته شود که قیمت‌ها در بازار داخلی متعادل شود.

نبی‌پور راهکار اعطای بن‌ کارت را چاره کنترل تبعات حذف ترجیحی ندانست و افزود: دولت و مجلس می‌توانست با حذف تدریجی این ارز  تبعات آن را بر قیمت‌ها کنترل کند. اما نمی‌دانیم با چه منطقی یک شبه خبر حذف این ارز رسانه‌ای شد. تردید نکنید که حذف این ارز به تولیدکنندگان شوک وارد می‌کند چراکه نمی‌توانند نقدینگی که 5 برابر افزایش پیدا کرده‌ است را تامین کند.

 

 

       
       
       
       

منبع: مهر

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر