رتبه بندی معلمان | اخبار رتبه بندی معلمان | حواشی رتبه بندی معلمان

اصلی ترین عاملی که موجب اجرایی نشدن طرح رتبه بندی معلمان است، شناسایی شد.

سایت شماره یک:

رتبه بندی معلمان، طرح جدید دولت روحانی است.هدف از رتبه بندی معلمان، افزایش سطح کیفیت آموزش و بالا بردن بهروری توانایی معمان در حال کار می باشد. رتبه بندی معلمان به عنوان یک طرح به نتیجه نرسیده، بنظر می رسد که در حال شکست خوردن می باشد. رتبه بندی معلمان امسال 1401 همچنان در حال بررسی است. آخرین جزئیات دقیق اخبار رتبه بندی معلمان را در ادامه می‌خوانید.

رتبه بندی معلمان

رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان یکشنبه 12 تیرماه از سوی دولت به وزارت آموزش‌وپرورش ابلاغ شد؛ اما آیین‌نامه اجرایی معلمان که در دولت مورد بحث و بررسی و تصویب قرار گرفت شامل 25 ماده است.

همچنین یوسف نوری وزیر آموزش‌وپرورش در این باره گفته است: امروز نسخه اولیه شیوه‌نامه ارزیابی معلمان آماده می‌شود چون قبلاً سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه درباره آن همکاری داشتند، جلسه مشترک شیوه‌نامه برگزار می‌شود و برای تدوین نهایی آن، حدود یک هفته بیشتر متصور نیستیم.

آموزش‌وپرورش در تبصره 3 ماده 4 آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان، مکلف شده است شیوه‌نامه‌ای برای فرایند اجرای آیین‌نامه و قانون رتبه‌بندی معلمان با همکاری سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه تدوین کند که این را سریع انجام می‌دهیم.

در ادامه به برخی موارد مهم آیین نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان اشاره کرده‌ایم:

در ماده 1 آمده است: رتبه‌بندی معلمان مطابق قانون نظام رتبه‌بندی معلمان و این آیین‌نامه به‌منظور افزایش کیفی فرایند تعلیم و تربیت، اعتلای کرامت و منزلت اجتماعی معلمان، استقرار نظام پرداخت‌ها بر اساس تخصص و شایستگی‌ها، عملکرد رقابتی معلمان، مهندسی نیروی انسانی، توسعه مستمر و نظام‌مند شایستگی‌های عمومی، تخصصی، حرفه‌ای و تربیتی و کیفیت عملکرد معلمان، تقویت انگیزه و رضایت‌مندی شغلی و ارتقای تعهد و تقویت هویت حرفه‌ای معلمان بر اساس نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش اجرا می‌شود.

ارزیابان چه کسانی هستند؟

طبق ماده 2؛ ارزیابان حرفه‌ای، افراد صاحب نظری هستند که به پیشنهاد و معرفی وزارت آموزش‌وپرورش از بین اعضای هیئت علمی شاغل یا بازنشسته دانشگاه‌های کشور یا وابسته به وزارت یا معلمان شاغل و بازنشسته آموزش‌وپرورش با مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر که از سوی مرکز آموزش مدیریت دولتی براساس الگوی ارزیابی حرفه‌ای آموزش داده شده و گواهینامه ارزیابی دریافت می‌کنند.

در ماده 3 آمده است: مشمولان این آیین‌نامه عبارتند از مشمولین طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان و نیروهای توان‌بخشی مدارس استثنایی که در حال حاضر صرفاً در واحدهای آموزشی و تربیتی اشتغال به خدمت تمام‌وقت دارند.

شرایط رتبه‌بندی کارکنان اداری

افراد موضوع لایحه قانونی راجع به استفاده کارکنان کادر اداری وزارت آموزش‌وپرورش که برای خدمت معلمی استخدام شده‌اند از طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان کشور و احتساب سوابق تجربی آنان - مصوب ۱۳۵۸ - شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی آن، مشمول این آیین‌نامه هستند.

آن دسته از نیروهای اداری شاغل در پست‌های کارشناسی و بالاتر که بر اساس ضوابط و شرایط مربوط در یکی از عناوین موضوع طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان اشتغال یابند، از زمان تغییر سمت و شروع به خدمت معلمی مشمول نظام رتبه‌بندی می‌شوند. در صورت بازگشت مجدد به کار در سمت‌های اداری حسب شرایط ذی‌ربط از فوق‌العاده رتبه‌بندی برخوردار نخواهند بود.

همچنین نیروهای فاقد کد شناسه استخدام مورد تأیید سازمان اداری و استخدامی کشور، کارکنان مأمور یا انتقالی به سایر دستگاه‌های اجرایی (با حفظ پست سازمانی با بدون آن)، کارکنان مأمور به مدارس غیردولتی (به‌استثنای مدیران و معاونین که از آموزش‌وپرورش حقوق دریافت می‌کنند)، نیروهای مازاد یا در اختیار مدرسه، کلیه افرادی که از بیش از یک صندوق حقوق دریافت می‌کنند، افرادی که در مرخصی بدون حقوق به سر می‌برند، افراد انتقالی به دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی و افراد مأمور به تحصیل مشمول این آیین‌نامه نیستند.

طبق ماده 4، امتیازات لازم برای کسب رتبه‌های پنج‌گانه مشخص شده و مشمولین در مرحله استقرار، با در نظر گرفتن امتیازات مندرج در جداول زیر سنجش و ارزیابی‌شده و بر اساس امتیازات کسب‌شده در یکی از رتبه‌های پنج‌گانه قرار خواهند گرفت.

بسته‌های ارزیابی با سنجه‌های کیفی متفاوت که متناسب با هر رتبه از عمق و اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود، برای هریک از رتبه‌ها به‌صورت مجزا و بر اساس سهم از سقف امتیاز بر اساس توزیع جدول شماره 1 توسط مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت با همکاری مراجع ارزیابی‌کننده مندرج در جدول شماره 2 به اجرا گذاشته می‌شود:

جدول شماره 1 سهم میزان اثرگذاری هریک از بسته‌های (ابزارهای) ارزیابی و سنجش در هر یک از رتبه‌ها به درصد:

نظام رتبه‌بندی معلمان , معلمان ,

جدول شماره 2 مراجع ارزیابی کننده در هر یک از بسته‌های ارزیابی

نظام رتبه‌بندی معلمان , معلمان ,

حداقل امتیاز مورد نیاز برای احراز هریک از رتبه‌های مشمولین بر اساس سهم امتیازات تعیین‌شده جدول شماره 1 برای هریک از شایستگی‌های موضوع این آیین‌نامه به شرح جدول شماره 3 است.

نظام رتبه‌بندی معلمان , معلمان ,

مصادیق و شاخص‌های رفتاری و عملکردی جهت ارزیابی برای احراز رتبه‌ها ازجمله مدرک تحصیلی، سنوات خدمت، گواهینامه‌ها، تألیفات، پروژه‌ها و همچنین میزان و ضریب تأثیر هرکدام از آنها به‌موجب شیوه‌نامه‌ای خواهد بود که با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت تهیه و به تأیید وزیر آموزش‌وپرورش خواهد رسید.

ارزیابی شایستگی‌های عمومی چگونه انجام می‌شود؟

در ارزیابی شایستگی‌های عمومی، مجموعه‌ای از صفات و ویژگی‌های شخصیتی فرد شامل باورها، نگرش‌ها، اعتقادات و رفتار مبتنی بر نظام ارزشی، فرهنگی و اخلاقی جامعه اسلامی و نظام آموزش‌وپرورش کشور که زمینه را برای انجام کار متعهدانه آماده می‌کند و پایبندی فرد را به ارزش‌های اسلامی و انقلاب اسلامی، قوانین و مقررات آشکار می‌سازد، معیار بررسی خواهد بود.

هیئت‌های ممیزه جهت احراز این دسته از شایستگی‌ها در طول خدمت مشمولین مکلف به استعلام از مراجع ذیصلاح قانونی هستند.

در مواردی که بر اساس قوانین مربوطه، بازنشستگی افراد شاغل مشمول در اختیار وزارت است، اجرای رتبه‌بندی منوط به حداقل دو سال خدمت در آموزش‌وپرورش از تاریخ اجرای این آیین‌نامه است.

مانع اجرایی شدن طرح رتبه بندی معلمان

در حالی که رتبه بندی معلمان مدتی است که امروز و فردا می شود، بهانه جدیدی به نام کد استخدامی پیش روی فرهنگیان قرار گرفته که مجدد آن ها را سردرگم کرده است. کدی که اگر معلمان فاقد آن باشند رتبه بندی به آن ها تعلق نمی گیرد. اما ظاهرا پیگیری هایی اخیر پس از انتشار آیین نامه و ذکر شرط داشتن کد استخدامی آیین نامه مربوطه نشان می دهد، که تقریبا تمام معلمان تا سالهای 1388 و 1389 دارای کد استخدامی هستند. برای بررسی این موضوع با شیوا قاسمی پور عضو کمیسیون آموزش مجلس گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید:

قاسمی پور در ابتدا شرط داشتن کد استخدامی را برای همه معلمان رد و اظهارکرد: زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد، عده‌ای استخدام شدند که شامل طرح مهرآفرین قرار گرفتند؛ این معلمان پیمانی‌اند و هنوز رسمی نیستند. معلمانی که شامل طرح مهرآفرین هستند؛ همچنان ساماندهی نشده‌اند. همچنین برخی دیگر نیز که به صورت پیمانکاری مشغول به کارند و هنوز رسمی نیستند مشمول دریافت این کد شده‌اند. برای اخذ کد ذکر‌شده، تنها سه استان در کشور باقی‌مانده اند که مشکل آن‌ها نیز رفع می‌شود.

قاسمی‌ پور ادامه داد: برنامه‌ی دولت برای رفع این مشکل، برگزاری آزمون داخلی از معلمان فاقد کد استخدامی است که پس از آن کد مربوطه، به آن ها تعلق می‌گیرد. این موضوع متوجه معلمان حق التدریسی نیست و تنها شامل معلمان رسمی می شود. مجلس از طریق وزیر آموزش و پرورش پیگیر بوده و قرار بر این شد که برای تابستان جاری، آزمون داخلی برگزار شود و کد استخدامی برای رتبه‌بندی به معلمان تعلق می‌گیرد.

او همچنین با تأکید بر اینکه مبنای محاسبه رتبه‌بندی از 31 شهریور 1400 خواهد بود، درباره علت به تعویق افتادن این طرح اظهار کرد: مشکلات متعددی بر سر راه رتبه‌بندی قرار داشت. بودجه این طرح، تصویب شده و دولت اقدامات لازم مربوط به آن را انجام داده بود. اما امور مرتبط با برنامه و بودجه، مشکلات اداری و استخدامی در این حیطه وجود داشت؛ بنابراین روال اداری موجب به تعویق افتادن رتبه بندی شد. زمانی که قانونی مصوب می شود دستگاه های اجرایی موظف به اجرای آن هستند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس معیار رتبه‌ بندی را به قانون ارجاع داد و خاطرنشان کرد: ابزار و سنجش رتبه بندی به صورت جامع و کامل در قانون آمده و جزییات این امر در آیین نامه ذکر شده است.

قاسمی پور در توضیح تغییر بیمه تکمیلی فرهنگیان افزود: پیش از این، بیمه دیگری به معلمان خدمات‌رسانی می‌کرد که این قشر، از کیفیت آن احساس نارضایتی داشتند. در حال حاضر قرارداد جدیدی با بیمه دیگری منعقد شده است. البته که بندهای حاوی شروط متعدد نیز، در این قرارداد قید شده که بسیاری از مشکلاتی که فرهنگیان در حوزه درمان یا بازنشستگی، را برطرف می‌کند؛ معضلاتی که این قشر مدت‌های طولانی است که با آن‌ها درگیر هستند.

او در ادامه بیان کرد: در جلسه ای که مجلس و معلمان با وزیر داشت، فرهنگیان حاضر در جلسه مسائل مربوط به خود را مطرح کردند و تصمیم‌گیری برای پیگیری‌های لازم انجام شد و نهایتا با بیمه جدید قرارداد بسته شد. به طور کلی بیمه تکمیلی تمامی اقدامات درمانی ، خدمات بیمارستانی، آزمایش‌ و داروها را شامل می شود.

قاسمی‌‌‌‌‌پور در خاتمه در پاسخ به پرسشی درباره روند افزایش حقوق معلمان گفت: رسیدگی به موضوع دستمزد معلمان نیز باید طبق قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا شود و نمی‌توان آن‌ها را از دیگر اقشار جدا دانست.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر