وام ودیعه مسکن | جزئیات وام ودیعه مسکن | اخبار وام ودیعه مسکن

جزئیات جدیدی از وام ودیعه مسکن منتشر شد.

سایت شماره یک:

وام ودیعه مسکن طی سال های اخیر افزایشی شد. وام ودیعه مسکن اقساط در اقساط مناسبی بازپس گرفته می‌شود. وام ودیعه مسکن بسیار پرطرفدار است. وام ودیعه مسکن از سوی بانک ها پرداخت می شود. وام ودیعه مسکن شرایط دریافت خاصی دارد.

وام مسکن

وام ودیعه مسکن چیست؟

شاید هیچ کس فکرش را نمی‌کرد که روزگاری برای اینکه بتوان اجاره‌نشینی کرد و مستاجر بود، باید وام ودیعه مسکن گرفت.زمانی وام خرید مسکن باعث شد تا بخشی از مردم صاحب خانه شوند و از مشکلات اجاره‌نشینی نجات پیدا کنند. خیلی از افراد با با یک وام 6 میلیون تومانی صاحب خانه شدند و در طی 10-12 سال با پرداخت ماهی 60 هزار تومان و تسویه وام، سند خانه‌شان را از گرو بانک مسکن آزاد کردند.اما در سال 1399، 6 میلیون تومان فقط هزینه اجاره یک یا دو ماه یک واحد مسکونی است و حتی نمی‌توان با این مبلغ پول پیش یک خانه در تهران و کلانشهرها پرداخت کرد.با وجود اینکه مبلغ وام مسکن به 160 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است، با این حال با توجه به میانگین قیمت مسکن در تهران، با این مبلغ تنها می‌توان 6 متر خانه در کلانشهر تهران خرید.با افزایش تورم و یا بهتر بگوییم با جهش قیمت‌ها، قدرت خرید مردم نیز کاهش یافت. این موضوع بازار مسکن را نیز تحت تاثیر قرار داد. به‌طوری که خانوارهایی که در مناطق بالایی شهرها سکونت داشتند، رفته‌رفته به مناطق پایین شهر نقل مکان کردند و خانوارهایی که در مناطق پایین شهر زندگی می‌کردند، به حومه شهرهای بزرگ و به شهرهای جدید و شهرک‌ها کوچ کردند.دولت برای اینکه کمی از این فشار بر روی مردم کم کند، تصمیم گرفت. «وام ودیعه مسکن» یا به‌عبارت بهتر «وام کمک‌ودیعه مسکن» به اجاره‌نشین‌ها پرداخت کند.اما چه شد که از رویای صاحب خانه شدن به کابوس اجاره‌نشینی و از وام خرید مسکن به وام ودیعه مسکن رسیدیم.وام ودیعه مسکن وامی است که برای تامین تمام یا قسمتی از هزینه ودیعه واحد مسکونی مورد نیاز افراد پرداخت می‌شود و در طول دوره اجاره واحد مسکونی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.وام ودیعه مسکن در جهت کمک به مستاجران کم‌درآمد ارائه می‌شود.

وام ودیعه مسکن، طرحی است که برای کمک به مستاجران در تامین تمام یا قسمتی از هزینه های ودیعه(اجاره) واحد های مسکونی به صورت وام به آن ها پرداخت میشود. این وام در جهت تسهیل تامین هزینه اجاره مسکن اشخاص کم درآمد است. متقاضیان می توانند برای بهره مندی از وام ودیعه به سایت اقدام ملی مسکن که در ادامه به آن اشاره می کنیم مراجعه و ثبت نام نمایند. در این مقاله از دادواره قصد داریم به بررسی جزئیات و مبلغ وام ودیعه مسکن بپردازیم.

طرح تسهیلات کمک ودیعه برای کمک به مستاجرین در پرداخت هزینه های مربوط به اجاره مسکن از طرف وزرارت راه و شهرسازی ایجاد شده است که متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت سامانه جامع اقدام ملی مسکن ، برای دریافت آن ثبت نام کنند.

خرید مسکن

نحوه دریافت وام ودیعه مسکن

ثبت‌نام پیامکی وام ودیعه مسکن از ساعت 10 صبح 4 مرداد ماه شروع شد و تا 9 مرداد ادامه یافت. برای دریافت این وام باید کارهای زیر را انجام می‌دادید:با شماره همراهی که به نام خودتان (یعنی سرپرست خانوار) است، کدملی را به شماره 300073640 پیامک می‌کردید.

اطلاعات خواسته‌شده در سامانه طرح اقدام ملی مسکن را کامل می‌کردید.با ثبت‌نام پیامکی، ابتدا شرایط متقاضی مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس با اعلام پیامکی به سرپرست خانوار و معرفی بانک وام‌دهنده، اطلاعات فرد هم در سامانه باید تکمیل شود.برای همه خدمات بانکی به چه مدارکی نیاز دارید؟ همان مدارکی را که برای خدمات بانکی ارائه می‌دهید، باید برای وام ودیعه مسکن همراه داشته باشید.

  • اصل کارت ملی جدید (یا کارت ملی قدیم با برگه ثبت‌نام کارت ملی جدید)

  • اصل شناسنامه

  • متاهل یا سرپرست خانوار بودن

  • حداقل 5 سال سکونت در شهر مورد تقاضا

  • اجاره‌نامه رسمی به تاریخ 4 مرداد 99 به بعد، همراه با کد رهگیری

  • گواهی کسر از حقوق یا سهام عدالت و حساب رایانه فرد متقاضی برای وثیقه وام، در غیر این صورت: سفته

  • دریافت نکردن هیچگونه تسهیلات مسکن از دولت از خانه سازمانی تا زمین و طرح‌های ملی مسکن (یعنی همان سبز بودن فرم ج)

  • صاحب ملک نبودن از سال 84 به بعد

  • واحدهای مسکونی کوچک‌تر از 75 متر در تهران. خانه‌های استیجاری کمتر از 90 متر در بقیه شهرها

برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، ضمانت توسط این نهادها صورت می‌گیرد و نیازی به مدارک بالا نیست. باید به خود نهاد حمایت‌کننده مراجعه کنند.

نهضت مسکن ملی

جزئیات جدید وام ودیعه مسکن

بسته جدید وزارت راه و شهرسازی در پنج محور برای کمک به اقشار اجاره‌نشین ارایه شده که تعیین سقف برای قراردادهای اجاره، دائمی شدن پرداخت کمک ودیعه مسکن، تسهیل وثایق بانکی وام اجاره، اولویت قرار دادن دهکهای اول تا سوم در پرداخت وام ودیعه و ارایه مشوقهای تسهیلاتی و مالیاتی به موجرانی که مصوبات دولت را رعایت می‌کنند، محورهای این بسته را تشکیل می‌دهد.

دولت درصدد ساماندهی بازار مسکن و اجاره برآمده است. در این زمینه بسته‌ای تحت عنوان «بسته پیشنهادی ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها» با پنج محور طراحی شده است. این موارد شامل تعیین سقف برای قراردادهای اجاره، دائمی شدن پرداخت کمک ودیعه مسکن در هر سال، تسهیل وثایق بانکی وام اجاره، اولویت قرار دادن دهکهای اول تا سوم در پرداخت وام ودیعه و ارایه مشوقهای تسهیلاتی و مالیاتی به موجرانی که مصوبات دولت را رعایت می‌کنند است.

آمار می‌گوید اقدامات دو سال گذشته نتوانسته آنچنان که باید و شاید منجر به ساماندهی بازار اجاره شود. این برنامه‌ها شامل دو مورد بود که جنس یکی از آنها دستوری و دیگری تسهیلاتی بود. دولت انعقاد قراردادهای تمدید اجاره با افزایش بیش از 25 درصد را ممنوع کرد. از سوی دیگر پرداخت وام کمک ودیعه مسکن را به تصویب رساند که البته به دلیل پایین بودن رقم آن به تعداد بسیار کمی از مستاجران رسید. هر دو پیشنهادات توسط وزارت راه و شهرسازی به دولت پیشنهاد شده بود.

دولت به تدریج بر آن شد تا ایرادات بسته‌های تشویقی خود را اصلاح کند. در سال جاری دولت و مجلس برنامه‌هایی مشابه را برای کاستن از التهابات بازار اجاره در دستور کار قرار دادند. دولت در جلسه سران قوا بسته پیشنهادی خود در این زمینه را به تصویب رساند. مجلس نیز طرح اجاره‌داری حرفه‌ای را در دستور کار قرار داد و برای بررسی بیشتر به کمیسیون عمران ارجاع داد. ساخت واحدهای استیجاری با همکاری شهرداریها و بخش خصوصی یکی از مهمترین محورهای این طرح است.

در روزهای اخیر وزارت راه و شهرسازی برای دومین بار در سال جاری، بسته‌ای را رونمایی کرد که جزئیات آن توسط مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تشریح شد. آنطور که پروانه اصلانی بیان کرده است، اولین بخش درخصوص پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن است که هر ساله بانک مرکزی با اعلام وزارت راه و شهرسازی، ‌ مکلف است نسبت به اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن اقدام و شرایطی را فراهم کند تا متقاضیان بسته به تمایل خود درخواست پرداخت ماهیانه اصل و سود را داشته باشند یا فقط سود را بپردازند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود:‌ در صورت دوم بازپرداخت اصل ودیعه باید در پایان سال صورت گیرد و متقاضی طی بازه زمانی یکساله ودیعه را از سیستم بانکی قرض می‌گیرد و در پایان سال قرض را بازمی‌گرداند و فقط سود را می‌پردازد.

اصلانی تسهیل وثایق را یکی دیگر از بندهای این مصوبه برشمرد و گفت: بانک مرکزی مکلف است حتما در راستای تسهیل وثایقی که به سبب وام ودیعه از مردم دریافت می‌کند، گام بردارد و بر این امر تاکید شد اگر برگه سهام عدالت یا کارت یارانه افراد برای اقساط متقاضی کافی است، اخذ وثیقه دیگری از جمله سفته، ‌ چک و ... ممنوع است.

تگ های مرتبط
ارسال نظر