قیمت تخم مرغ، قیمت تخم مرغ ارزان شد

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ بین ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان، یعنی حدود هشت هزار تومان زیر قیمت مصوب سال گذشته به فروش می‌رسد و قیمت مرغ هم اکنون 37 تا 40 هزارتومان است.

سایت شماره یک:

قیمت تخم مرغ چند روزی است کاهش یافته قیمت تخم مرغ ارزانتر هم میشود. قیمت تخم مرغ امروز در بازار کنترل شده است . افزایش ناگهانی قیمت تخم مرغ به دلیل حذف ارز 4200 تومانی است که مشمول نهاده های دامی می شود و از اول دی ماه محقق شده است. به گفته اتحادیه‌های مرغ داران، تا زمانی که خبر حذف ارز 4200 تومانی تکذیب نشود، قیمت تخم مرغ کاهش نمی‌یابد.

 

«حمیدرضا کاشانی» امروز (شنبه) در خصوص وضعیت بازار تخم‌مرغ افزود: اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب واحدهای تولیدی بین ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان، یعنی حدود هشت هزار تومان معادل ۲۵ درصد زیر قیمت مصوب سال ۱۴۰۰ به فروش می‌رسد که موجب ضرر تولیدکنندگان شده است.

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار اظهار داشت: قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم‌مرغ حدود ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

برنامه‌های دولت برای حمایت از تولید مرغ و تخم‌مرغ؛ صادرات آزاد شد

به گزارش مهر، معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن تشریح حمایت های دولت از صنعت طیور کشور بعد از حذف ارز ترجیحی، گفت: تعرفه صادرات مرغ و تخم مرغ حذف شده و در صورت وجود تولید مازاد، صادرات آزاد است.

حسین دماوندی نژاد، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در فرایند برنامه ریزی تولید تخم مرغ کمیته ای با مسئولیت بنده متشکل از اتحادیه سراسری مرغداران میهن و تعدادی از معاونت های وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده تا ما بتوانیم به صورت هفتگی قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ را تعیین و تولید مازاد تولیدکنندگان را خریداری و در سردخانه ها ذخیره سازی کنیم.

وی با بیان اینکه از چهارشنبه هفته گذشته این کمیته تشکیل شده است، افزود: در حوزه جوجه یکروزه گوشتی نیز در هر هفته تعدادی تولید می شود که باید به مراکز پرورشی منتقل شود و بر این اساس شرکت پشتیبانی امور دام تولید قراردادی را در دستور کار خود قرار داده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی توضیح داد: در این طرح، مرغدار به اندازه تعداد جوجه های دریافت شده، نهاده مدت دار از شرکت پشتیبانی امور دام تحویل می گیرد و اقدام به دولت می کند، زمانی که تولید انجام شد، مرغدار می تواند آن را در بازار بفروشد یا اینکه شرکت پشتیبانی امور دام آن را به نرخ مصوب خریداری می کند.

دماوندی نژاد با اشاره به اینکه صادرات برای مرغ گوشتی و تخم مرغ به طور جد پیگیری و تعرفه آن حذف شده است، گفت: در صورتی که با تولید مازاد مواجه باشیم این مازاد به بازارهای منطقه صادر خواهد شد.

وی دربار گله های مادر و مرغ های اجداد نیز توضیح داد که برای این گروه نیز برنامه جامع حمایتی تدوین شده که امروز ابلاغ خواهد شد.

دماوندی نژاد افزود: براین اساس پرورش دهندگان گله های مادر و مرغ اجداد می توانند از شرکت پشتیبانی امور دام دان اعتباری یا مدت دار برای تولید خود دریافت کنند تا ما بتوانیم بخشی از هزینه های تولید آنان را به ویژه در حوزه تغذیه پوشش دهیم تا نگرانی بابت تولید جوجه یکروزه نیز وجود نداشته باشد.

کاهش قیمت تخم مرغ مشروط به تخصیص ارز نهاده های دامی

وی تصریح کرد: دولت یا وزارت جهاد کشاورزی بالاخره باید تکلیف مرغدار‌ها را مشخص کند که در دی ماه می‌خواهد نهاده‌های دامی به مرغدار دهد یا خیر؛ در صورتی که دولت فقط بگوید که نهاده‌های دامی را به مرغداران می‌دهد قیمت تخم مرغ نیز به نرخ ۵ روز قبل خود برمی گردد.

 

نبی پور در واکنش به اینکه معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی اخیرا خبر از ارائه نهاده دامی به عشایر داده است اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از افزایش قیمت تخم مرغ در بازار باید به طور رسمی به مرغداران اعلام کند که نهاده‌های دامی فعلا پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: مرغداران ما اکنون به دنبال تامین نهاده‌های دامی هستند، اما حتی با قیمت محاسبه شده با ارز نمیایی نیز در بازار مشاهده نمی‌شود و نهاده‌ها در بازار احتکار شده و برای خرید در دسترس نیست.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: برای جلوگیری از ایجاد شک و شبهه و اثر روانی منفی در بازار لازم است که دولت به طور رسمی تکلیف مرغداران را تعیین کند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر برخی از مرغداران هر کیلو تخم مرغ را به قیمت تعیین شده ۱۸۳۰۰ تومان و برخی بالاتر می‌فروشند در بازار نیز به قیمت‌های متفاوتی به دست مردم می‌رسد.

نبی پور اظهار داشت: اکنون در صورتی مرغداران نهاده‌ها را به هر قیمت که شده در بازار آزاد تهیه کنند و در آینده دولت اعلام کند که نهاده یارانه‌ای دی ماه اختصاص نمی‌یابد، تکلیف هزینه‌ای که توسط مرغدار شده چه می‌شود.

 

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر