قیمت‌ دلار و طلا، امروز سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، نوساناتی داشته است. وضعیت بازار دلار، طلا و سکه را بخوانید.

سایت شماره یک:

قیمت دلار چند وقتی است مدام در حال نوسان است قیمت دلار به شدت افزایشی است وخرید هر چیزی بستگی به بالا و پایین بودن قیمت دلار دارد و باعث تورم شدید در کل جان شده است قیمت دلار در صرافی با قیمت دلار در بانک متفاوت است واین باعث سردر گمی برخی از مردم ده است عرضه دلار در صرافی ها فقط با بلیط و پاسپورت است و به صورت آزاد دلار عرضه نمی شود پیش بینی می شود قیمت دلار در روزهای آینده گرانتر هم بشود. 

بازار دلار، طلا و سکه، امروز نوساناتی دارد. قیمت دلار در صرافی ملی که با اندکی افزایش نسبت به روز گذشته ۲۷۶۷۱ تومان اعلام شد.

بازار آزاد امروز در آغاز معامالا نوساناتی کاهشی داشت اما در ادامه افزایشی شد. اما همچنان در کانال روز قبل قرار دارد. البته در لحظه تنظیم این خبر به سقف قیمتی دیروز نرسیده است.

در عین حال، به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز قیمت دلار نیمایی امروز بر خلاف روز گذشته، روند نزولی دارد و با ۳۹ تومان کاهش، به ۲۵۲۱۷ تومان رسیده است.

نرخ ارز نیمایی به نرخ ارز بازار آزاد نزدیک می‌شود

امروز سیدمحمدهادی، سبحانیان معاون اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی گفت: یکی از مواردی که دولت دنبال می‌کند، نزدیک شدن نرخ ارز بازار آزاد و نرخ ارزی نیمایی است.

او افزود: اراده دولت ایجاد نرخ دیگری از ارز نیست. زیرا با از بین بردن انگیزه برای تولید و سرمایه‌گذاری منجر به نتیجه نمی‌شود. حمایت از مصرف‌کننده، هدف اصلی مداخلات قیمتی است .

نوسانات قیمت طلا و سکه

علاوه بر دلار، در بازار طلا و سکه نیز امروز نوساناتی وجود دارد. بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا نیز در لحظه تنظیم این خبر روند کاهشی دارد و به یک میلیون و ۴۲۸ هزار و ۹۶۱ تومان رسیده است.

قیمت سکه نسبت به روز گذشته تغییری نکرده است و با قیمت ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

قیمت سکه طرح قدیم، نیز تغییری نداشته و  به ۱۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسیده است.

نرخ اونس جهانی در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و به قیمت ۱۸۳۶٫۶۱ دلار معامله می‌شود.

سیگنال‌های موثر بر بازار دلار، طلا و سکه

در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین و صدور قطعنامه شورای حکام قرار داشتند.

مذاکرات هسته‌ای در ماه پایانی سال گذشته متوقف شد. دو طرف تاکید دارند بخش زیادی از توافقات انجام شده، اما چند مورد اساسی و مهم باقی مانده است. تا چندی پیش مقامات مختلف در کشورهای طرف مذاکره معتقد بودند که توافق در دسترس است. اما حالا برخی مقامات به ویژه در آمریکا نسبت به این موضوع تردیدهایی را مطرح کرده‌اند. مقامات ایرانی نیز بی‌تصمیمی در آمریکا را عامل وقفه در مذاکرات می‌دانند.

در این میان، امروز منابع غربی ادعا کرده‌اند که سه فروند قایق تندرو متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کشتی‌های آمریکایی نزدیک شده‌اند. واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی در گزارشی مدعی شده است که سه فروند قایق تندرو متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دو کشتی آمریکایی «یو اس اس سیروکو» و «یو اس اس اس اس چوکتا کانتی» نزدیک شده‌اند.

«جوزف بوچینو»، سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده در این ارتباط ادعا کرده است: اقدامات نیروی دریایی ایران با استانداردهای بین‌المللی رفتار حرفه‌ای یا ایمنی دریانوردی مطابقت نداشت و خطر اشتباه محاسباتی و برخورد را افزایش داد.

برای توافق خوب آماده هستیم

روز گذشته، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات احیای برجام گفت: سیاست یک بام و دو هوای واشنگتن سال‌هاست برای همه روشن است. دولت آمریکا بی‌اعتمادی جامعه جهانی را نسبت به خود باعث شده و ما به همین دلیل باید به دقت مراقب منافع و حقوق مردم ایران باشیم.

او در نشست خبری امروز خود افزود: ما همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می‌کنیم و این قطار به‌رغم تمام بدعهدی‌های آمریکا از ریل خود خارج نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: امیدواریم طرف آمریکایی هر چه زودتر به مسیری که نتیجه آن امضای توافق است، برگردد. برای رسیدن به توافق خوب و قوی آماده هستیم.

او همچنین گفت: بدهی وزارت برق عراق به وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک TBI وصول شد.

مطالعه بیشتر:

 دلار ترمز قیمت طلای جهانی را کشید

قانونگذاران کنگره، توافق با ایران را «بعید» می‌دانند

از سوی دیگر، طبق گزارش یک رسانه مطرح آمریکایی، قانونگذاران کنگره می‌گویند که توافق هسته‌ای جدید با ایران مساله‌ای «بعید» است.

در حالی که اقدامات غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه ایران و نقض تعهداتش در برجام ادامه دارد، وبگاه «هیل» با استناد به نظر برخی قانونگذاران ارشد کنگره، توافق جدید هسته‌ای با ایران را «بعید» خوانده است.

هیل که تمرکز اصلی آن خبرهای مربوط به شاخه قانونگذاری آمریکا (مجلس نمایندگان و مجلس سنا) است، بامداد روز دوشنبه (به وقت تهران) گزارشی با این عنوان منتشر کرد: «قانونگذاران (کنگره) می‌گویند توافق جدید هسته‌ای ایران، بعید است».

در گزارش این وبگاه آمریکایی ادعا شده است: سناتورهای هر دو حزب که اخیرا توسط مقامات ارشد دولت بایدن در جریان مذاکرات با ایران قرار گرفته‌اند، می‌گویند که تردید دارند تهران با هرگونه توافق جدیدی برای محدود کردن توسعه سلاح‌های هسته‌ای موافقت کند .

سایه میراث شوم ترامپ بر مذاکرات وین

روز گذشته نیز، نیویورک تایمز از سنگینی میراث شوم ترامپ بر مذاکرات وین نوشت. این روزنامه آمریکایی آنچه پیش‌روی دولت بایدن در صورت شکست احتمالی مذاکرات وین قرار دارد را دوراهی ناخوشایند خوانده و میراث ترامپ را عامل اصلی وضعیت کنونی ذکر کرده است.

ایرنا نیز نوشت، شرکت‌های تجاری انگلیس مشتاق همکاری با ایران هستند اما بانک‌های انگلیسی از ترس تحریم‌های آمریکا همکاری نمی‌کنند. این شرکت‌ها به امید احیای روابط تجاری با ایران، چشم به نتیجه مذاکرات وین دوخته‌اند.

در روزهای گذشته صدور قطعنامه شورای حکام  و اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران بر بازار دلار، طلا و سکه اثر گذاشت. دولت تلاش دارد با اقداماتی بازارها را کنترل کند.

در این میان، بر اساس اطلاعیه بازار متشکل ارزی، فروش ارز صادرکنندگان به صرافی‌ها با نمادهای معاملاتی جدید در بازار متشکل ارزی راه‌اندازی شد.

تگ های مرتبط
ارسال نظر