قیمت طلا و سکه| بازار قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه بر سر یک دوراهی قرار دارد. از یک سو قیمت دلار در بازار داخل روند افزایشی دارد و از سوی دیگر قیمت انس جهانی در حال کاهش است. طلا و سکه به کدام سمت می‌رود؟

سایت شماره یک:

دلیل تاثیرپذیری شدید قیمت طلا و سکه نسبت به بازارهای موازی این است که افراد ترجیح می‌دهند در هنگام بروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی سرمایه خود را به دارایی‌های امن از جمله طلا اختصاص دهند. افزایش قیمت طلا و سکه در ایران رابطه مستقیم با رشد قیمت دلار دارد. قیمت طلا و سکه متاثر از اونس جهانی است. با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال میلادی، قیمت طلا و سکه در بازارهای جهانی تغییر چندانی نداشته است. در ادامه این مطلب به قیمت طلا و سکه در بازار امروز می پردازیم.

قیمت دلار در بازار تهران روند افزایشی دارد. به خصوص از روز پنج‌شنبه که مذاکرات دوحه پایان یافت، حرکت رو به بالای دلار هم آغاز شد.

حرکتی که بر قیمت طلا و سکه اثر گذاشت و این فلزات گرانبها را گران کرد.

اما در نقطه مقابل قیمت جهانی انس طلا در حال کاهش است. جز این مورد، روز گذشته نرخ بیکاری آمریکا هم منتشر شد. این گزارش بیانگر این بود که بیکاری در آمریکا کاهش پیدا کرده و همین آمار سیگنال کاهشی به قیمت طلا داد و انس جهانی بالاخره بعد از مدت‌ها به زیر ۱۸۰۰ دلار رسید.

حالا سکه و طلا از یک سو تحت افزایش قیمت دلار قرار دارند و از سوی دیگر تحت کاهش قیمت جهانی طلا. طلا در کدام مسیر حرکت می‌کند، صعودی یا نزولی؟

قیمت طلا و سکه چند؟

مروری بر روند بازار نشان می‌دهد که قیمت طلا و سکه روز گذشته ۱۱ تیر ماه روند افزایشی داشت. هر سکه تمام بهار به ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار هم یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بود.

نیم‌سکه، ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شد. قیمت ربع‌ سکه و سکه یک گرمی هم به ترتیب ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و ۳ میلیون تومان است.

پیش‌بینی بازار طلا و سکه

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی، در گفتگو با تجارت‌نیوزدرباره روند بازار گفت:. با در نظر گرفتن رکود تورمی در سطح جهانی، احتمال کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی در جهان انتظار نمی‌رود که قیمت طلا رشد شدیدی را تجربه کند.

از طرف دیگر،‌ با توجه به اینکه احتمال توافق برجام در روزهای فعلی نسبت به گذشته بیشتر شده می‌توانیم انتظار داشته باشیم قیمت دلار باز هم در مسیر کاهشی قرار بگیرد.

این کارشناس می‌گوید: طلا در کوتاه مدت چندان رشد قیمتی بالایی را تجربه نمی‌کند. اما در آینده بلندمدت انتظار رشد قیمت طلای داخلی وجود دارد.

حباب سکه چقدر شد؟

با توجه به روند افزایشی بازار، حباب سکه هم بیشتر شده است. حباب سکه امامی به یک میلیون و ۹۹۴ هزار تومان رسید.

حباب نیم سکه یک میلیون و ۶۵۴ هزار تومان، حباب ربع سکه دو میلیون تومان و حباب سکه گرمی حدود یک میلیون و ۴۲۴ هزار تومان است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا و سکه در ایران

از گذشته‌های دور تا به امروز طلا به عنوان یک دارایی امن در بین عموم مردم محسوب می‌شود و بسیاری از مردم برای حفظ ارزش پول خود و کسب سود طلا و سکه می‌خرند. احتمالا شما هم به این قضیه عادت کرده باشید که هر زمان خبری می‌شود، اولین واکنش‌ در بازارهای مالی مربوط به طلا و ارز است. اما دلیل این اتفاق چیست؟ چرا قیمت طلا تاثیرپذیری زیادی نسبت به اخبار و عوامل دیگر دارد؟ و اصلا عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا وسکه چه چیزهایی هستند؟ در این مطلب با هم جواب تمامی این سوالات و دلایل آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

دلیل تاثیرپذیری زیاد قیمت طلا از اخبار

همانطور که گفته شد، حتما متوجه شده‌اید که هروقت خبری در ایران یا دنیا پخش می‌شود، اولین واکنش قیمتی مربوط به دلار و طلا است. حالا این خبر می‌تواند شیوع یک بیماری، اتفاقات سیاسی و اقتصادی، جنگ و … باشد. به نظر شما این دلیل آن چیست؟

شاید بتوان گفت بهترین جواب برای پاسخ به این سوال جو روانی به وجود آمده در صورت بروز اتفاقات مذکور است. افراد جامعه طلا را به عنوان یک دارایی امن و بهترین راه حل برای سرمایه‌گذاری در زمان بروز مشکلات می‌دانند. بررسی تاریخی قیمت طلا هم همین را نشان می‌دهد که در بازه‌های زمانی خاص قیمت آن افزایش داشته و در بقیه مواقع که جو آرامی بر جوامع حاکم بوده توانسته ثبات خود را حفظ کند. پس دلیل تاثیرپذیری شدید قیمت طلا و سکه نسبت به بازارهای موازی این است که افراد ترجیح می‌دهند در هنگام بروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی سرمایه خود را به دارایی‌های امن از جمله طلا اختصاص دهند تا در صورت بروز هرگونه مشکل ارزش پول آن‌ها حفظ شود، در نتیجه اتفاقات مذکور باعث افزایش تقاضا می‌شود و با افزایش تقاضا برای خرید طلا قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر