بازار دلار روز گذشته چهارشنبه ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ آرامش را تجربه کرد و با همان قیمت دیروز دیروز معامله شد.

سایت شماره یک:

قیمت دلار چند هفته ای است حالت صعودی گرفته ولی این باعث نشده است که مردم را از خرید باز دارد بله باعث شده است که تقاضا برای خرید دلار بیشتر شود.قیمت دلار مدام در حال نوسان است وقیمت ثابتی ندارد ولی خوشبختانه قیمت دلار امروز با قیمت دلار در روز گذشته هیچ تغییری نداشته و با همان قیمت معامله می شود ولی باز هم معلوم نیست قیمت دلار در روزهای آینده زیاد شود یا کم.

قیمت دلار دیروز چهارشنبه ۱۵ تیر ماه در بازار ارز تهران افت و خیر خاصی را تجربه نکرد و با همان قیمت دیروز معامله شد.

در بازار هرات هم قیمت دلار با ۱۵۰ تومان افزایش نسبت به دیروز توانست یک کانال بالا برود . رشد دلار هرات در حالی اتفاق افتاد که در بازار سلیمانیه اسکناس آمریکایی ۲۰۰ تومان پایین تر از روز گذشته معامله شد.

ردپای نرخ حواله درهم در بازار ارز همسایه

برخی از معامله گران به رفتار بازار ساز در چند وقت اخیر اشاره می کردند. از نظر این دسته از بازیگران ارزی بازارساز بخشی از عرضه خود را در بازار حواله درهم به جریان انداخته است. به باور آن ها، بازارساز با همکاری برخی صادرکننده‌ها در بازار درهم اقدام به فروش ارز کرده است و این موضوع موجب شده است که در بازار همسایه تمایل برای خرید در برخی مواقع کاهش پیدا کند.

کاهش تب و تاب معاملات دلار

از طرفی هم افزایش حجم معاملات با نرخ‌های توافقی، تب و تاب معاملات غیر‌رسمی را کاهش داده است و بیشتر معاملات بازار به صرافی‌های رسمی منتقل شده‌اند.

قیمت دلار رسمی ثابت ماند

در بازار رسمی هم از ابتدا تا پایان کار صرافی ملی قیمت دلار با ۲۷ هزار و ۸۲۸ تومان مبادله شد. این قیمت در مقایسه با دیروز رشد محدودی را نشان می دهد . در بازار متشکل ارزی هم قیمت دلار سرنوشتی مشابه صرافی ملی را تجربه کرد . قیمت دلار در بازار متشکل ارزی امروز با ۲۷ هزار و ۶۹۰ تومان معامله شد که نسبت به روز قبل نوسان محدودی را ثبت کرده بود.

نوسان محدود در بازار سکه

قیمت اونس طلا دیشب در مقایسه با روزهای گذشته نزدیک به ۵۰ دلار کاهش پیدا کرد. این فلز گران بهای جهانی دیروز در کانال ۱۸۰۰ دلار قرار داشت اما عصر امروز در محدوده ۱۷۶۱ دلار معامله شد.

در بازار داخلی ایران هم عصر امروز قیمت طلا ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۳۸۷ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید که نسبت به روز سه شنبه۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان افت کرده بود. قیمت سکه هم عصر امروز در محدوده ۱۵میلیون تا ۱۵ ملیون و ۱۰۰هزار تومان معامله شد. با فرض سکه ۱۵ میلیون تومانی حباب سکه در محدوده ۱۵ درصد بود. افزایش چشمگیر حباب سکه باعث شده که سکه بازان انگیزه ای برای ورود به بازار نداشته باشند.

نوسانات قیمت طلا و سکه

علاوه بر دلار، در بازار طلا و سکه نیز امروز نوساناتی وجود دارد. بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا در لحظه تنظیم این خبر روند کاهشی دارد و اکنون به یک میلیون و ۳۶۴ هزار و ۳۲۳ تومان رسیده است. این قیمت، نسبت به روز گذشته در همین ساعات، بیشتر است.

قیمت سکه اما افزایشی است و اکنون با قیمت ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

در مقابل، قیمت سکه طرح قدیم، اکنون روند نزولی دارد و  به ۱۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسیده است.

اما نرخ اونس جهانی در لحظه تنظیم این خبر افزایشی است و با قیمت ۱۸۲۸ دلار معامله می‌شود.

سیگنال‌های موثر بر بازارها

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین قرار داشتند. با وجود توقف در مذاکرات هسته‌ای، در روزهای اخیر تحرکات مثبتی برای از سرگیری آن آغاز شده و مقامات مختلف بین‌المللی به ایران سفر کرده‌اند.

جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر به ایران گفت: سفر من یک هدف اصلی دارد این‌که این بن بست را بشکنم. تنش‌ها را در خصوص مذاکرات برجام کم کنم. برای من اهمیت اصلی داشت و این‌که یک انگیزه جدید و فرصت جدیدی ایجاد کنیم که برجام و گفت‌وگوها را روی ریل قرار دهیم (فارس).

از امروز هم مذاکرات هسته ای در قطر با حضور علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران و رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران آغاز می‌شود.

انتقال محل مذاکرات به دوحه قطر

در این میان قرار است ادامه مذاکرات نه در وین که در قطر برگزار شود. دلیل تغییر محل مذاکرات چیست و چرا دوحه میزبان این دور از مذاکرات است؟

هیچ‌کدام از مقامات داخلی و خارجی توضیحی درباره علت جابجایی محل مذاکرات هسته‌ای اعلام نکرده‌اند. البته مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات احیای برجام اعلام کرده که ایران «قطر را برای میزبانی از مذاکرات انتخاب کرد زیرا این کشور دوست ماست.»

اما بررسی اخبار رسانه‌ها گمانه‌های دیگری را هم درباره انتخاب قطر به‌عنوان محل مذاکرات اعلام کرده‌اند. اولین مساله نقش قطر به‌عنوان میانجی مذاکرات هسته‌ای است. بعد از آنکه مذاکرات وین به بن‌بست خورد، وزیر امور خارجه قطر سفری به ایران داشت که تحلیلگران معتقد بودند برای رایزنی و میانجیگری در خصوص مذاکرات هسته‌ای است. در این مدت مقامات سیاست خارجی ایران و قطر با هم در ارتباط بودند و به نظر می‌رسد نقش این کشور در پیشبرد مذاکرات قابل توجه است.

پس یکی از گمانه‌ها این است که چون قطر در شکل‌گیری دور جدید مذاکرات هسته‌ای نقش مهمی داشته، برای همین میزبان این دور از مذاکرات شده است.

نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی هم اعلام کرده «با توجه به تلاش‌های مستمر قطر برای از سرگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها، شانس دوحه برای میزبانی مذاکرات آتی بیش از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است.»

روند قیمت دلار صعودی می‌شود؟

علی صادقین، دیگر کارشناس بازارهای مالی نیز دراین خصوص بیان کرد: دو حالت برای دلار وجود دارد، کوتاه‌مدت و بلندمدت. در وضعیت کوتاه‌مدت جلسه بانک مرکزی با با پتروشیمی‌ها و صراف‌ها را داشتیم بنابراین صرافان تصمیم گرفتند عرضه را افزایش دهند. مقرر شد آنها خرید و فروش بدون محدودیت داشته باشند.

او ادامه داد: احتمالا در کوتاه‌مدت بازار شاهد اصلاح قیمت ارز است. اما اگر اخبار سیاسی به سمت عدم احیای برجام پیش رود در بلندمدت همچنان قیمت دلار صعودی است.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر