قیمت گوشت

عید قربان هم نتوانست منجی بازار دام در روزهای رکودزده باشد. بر اساس اعلام مجتبی عالیان، مدیرعامل اتحادیه دامداران، در عید قربان امسال تقاضا برای خرید دام ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.

سایت شماره یک:

گرچه همواره عید قربان پررونق‌ترین روز دامداران است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد امسال تقاضایی برای خرید دام وجود ندارد. آن‌طور که فعالان صنفی و اتحادیه‌ای استان‌های مختلف می‌گویند در دو روز گذشته تغییری در میزان تقاضا نسبت به روزهای پیش به وجود نیامد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران نیز اعلام کرد: تقاضا برای خرید دام نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش یافت.

مجتبی عالی تاکید کرد: به‌رغم افزایش عرضه دام در روز عید قربان، کشش چندانی در بازار وجود ندارد. همچنین با توجه به نبود تقاضا برای خرید دام، قیمت روند کاهشی به خود گرفت.

او افزود: قیمت کنونی هر کیلو دام سبک ۷۰ هزار تا ۷۵ هزار تومان است.

بررسی‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که برخی از فروشندگان حتی تا ۶۵ هزار تومان گوسفند زنده را عرضه می‌کنند. این در حالی است که از چند روز پیش برخی خرده‌فروشان به تصور افزایش تقاضا نرخ را تا ۸۵ هزار تومان هم بالا بردند. اما اکنون که تب و تاب عید قربان هم رو به پایان است، تقاضایی برای خرید دام در بازار مشاهده نمی‌شود.

نیم کیلو گوشت جای خرید دام را گرفت

به نظر می‌رسد عید قربان آخرین کورسوی امید دامداران برای نجات بازار بود که این امیدواری هم بی‌نتیجه ماند. چراکه با کاهش قدرت خرید مردم، دیگر کمتر کسی توان و تمایل خرید گوسفند برای قربانی‌کردن و جشن‌گرفتن عید قربان را دارد.

مردم دیگر یا با قربانی‌کردن پرندگان کوچک اعمال این روز را به جای می‌آورند و یا با خرید نیم کیلو گوشت حال و هوای عید قربان را تداعی می‌کنند.

اما مشکلات دامداران تنها به کاهش تقاضا برای خرید دام خلاصه نمی‌شود. پس از حذف ارز ترجیحی برای تامین نهاده‌های دامی، قیمت خوراک دام به‌یکباره شش برابر افزایش یافت. بسیاری از فعالان این بازار می‌گویند با این روند هزینه نگهداری و پرورش دام دیگر از سود آن بیشتر است.

از این رو بسیاری از آن‌ها حتی به ذبح دام‌های ماده روی آورده‌اند. موضوعی که می‌تواند در میان‌مدت تاثیر مستقیم روی قیمت گوشت و لبنیات در بازار بگذارد. چه بسا هم‌اکنون خرید این محصولات برای بسیاری از خانوار دیگر میسر نیست. آن‌هایی هم که توان خرید دارند، نمی‌توانند تمام نیاز خود را برطرف سازند.

تگ های مرتبط
ارسال نظر