قیمت مرغ| قیمت مرغ امروز| قیمت مرغ در بازار

در حالی عنوان می‌شود که قیمت مرغ در هر کیلو از مرز ۷۵ هزار تومان عبور کرد که تولیدکنندگان تأکید دارند سود افزایش قیمت مرغ در سطح خرده‌فروشی‌ها بیشتر به جیب واسطه‌گران می‌رود و تولیدکنندگان همچنان در حال زیان‌دهی هستند. آیا شکاف قیمت بین عرضه و تقاضا، زمینه‌ساز کمبود مرغ در بازار می‌شود؟

سایت شماره یک:

قیمت مرغ چند روزی است گران شده و مقاضی برای خرید مرغ کم شده است. قیمت مرغ باعث هرج و مرج بسیاری در بازار شده است. قیمت مرغ در چند وقت اخیر با روند صعودی مواجه بوده است. قیمت مرغ گویا با هیچ کنترلی مواجه نیست. قیمت مرغ در روزهای آینده در انتظار نظارت بر توزیع مناسب است.

بررسی بازار مرغ نشان می‌دهد که قیمت مرغ بین ۸۰۰۰ تا ۱۵ هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب در حال فروش است. هر چند که ظاهراً افزایش قیمت‌ها به معنای افزایش تقاضا در بازار نیست.

پس از اصلاح نظام یارانه‌ای بارها شاهد این بودیم که مرغ حتی تا ۲۳ هزار تومان پایین‌تر از نرخ مصوب عرضه می‌شد، اما در آن مقطع هم تقاضای چندانی برای خرید این محصول وجود نداشت.

در این بین تولیدکنندگان، ساز مخالف را کوک کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که قیمت مرغ در بازار به هزینه تمام‌شده تولید نرسید و تولیدکنندگان در زیان شدید هستند. فعالان صنفی بر این باورند که شرایط به سمت‌و سویی می‌رود که واحدهای مرغداری حذف و راه برای واردات باز شود.

البته در این میان، تولیدکنندگان یک هشدار جدی به دولت داده‌اند. آن‌ها می‌گویند دیگر انگیزه جوجه‌ریزی در شرایط موجود را ندارند. آیا این هشدار را می‌توان به معنای کمبود در آینده و افزایش قیمت قلمداد کرد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سود افزایش قیمت مرغ در سطح خرده‌فروشی‌ها، به جیب تولیدکنندگان نمی‌رود و فعلاً نان واسطه‌ها در روغن است. بر اساس اعلام تولیدکنندگان در حال حاضر هر کیلوگرم مرغ زنده ۳۸ هزار تومان به فروش می‌رسد. اما به روایت روزنامه آرمان ملی، قیمت هر کیلو مرغ در سطح خرده‌فروشی‌ها از مرز ۷۵ هزار تومان نیز عبور کرد.

سود افزایش قیمت مرغ به جیب تولیدکننده نمی‌رود

نایب‌رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: مرغداری‌ها هر کیلو مرغ زنده را ۳۷ هزار تومان به فروش می‌رسانند و این نرخ در خرده‌فروشی‌ها نیز نباید بالاتر از ۵۵ هزار تومان باشد.

حبیب اسدا…نژاد،  در ادامه افزود: باید رئیس اتحادیه مرغ و تخم‌مرغ پاسخگو این موضوع باشد که چرا این میزان سودجویی در واحدهای صنفی در حال انجام است.

او به لزوم ورود واحدهای نظارتی تأکید کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه نرخ مرغ زنده ۳۷ هزار تومان است، فروش آن بالاتر از کیلویی ۵۵ هزار تومان به منزله تخلف در واحدهای صنفی است. تولیدکنندگان این صنف بشدت در حال زیان‌دهی هستند.

اسدا… نژاد در پایان درباره نزدیکی ماه محرم و تأثیر آن روی قیمت‌ها اعلام کرد که در صورت افزایش تقاضا در بازار ما مشکلی برای تأمین بازار نداریم.

قیمت ۳۷ هزار تومانی مرغ در تهران

بنابر این گزارش وزارت جهاد کشاورزی قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ را ۳۱ هزار تومان اعلام کرده است اما مشاهدات میدانی نشان می دهد که این محصول در شهر تهران ۳۷ هزار تومان است اما قیمت این محصول در استان های دیگری مانند شهرکرد و کوهرنگ ۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.

یکی از فروشندگان این محصول در کوهرنگ در این ارتباط می گوید: حدود ۴ ماه است که قیمت مرغ ثابت است و به قیمت هر کیلوگرم ۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.

عباس عسکرزاده معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اما در این ارتباط در پاسخ به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: حداکثر قیمت مرغ در استان‌های مختلف کشور ۳۱ هزار تومان است و این محصول در برخی از استان‌های کشور  به قیمت کمتری نیز فروخته می‌شود.

وی افزود: این نرخ با در نظر گرفتن سود متعارف برای تولید کننده و توزیع کننده است که وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسی بر این قیمت‌ها نظارت دارد.

 معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: از ابتدای قبول مسئولیت بازار محصولات کشاورزی بر اساس قانون انتزاغ، ۳۶۷ هزار بازرسی و نظارت بر واحد های صنفی داشته ایم که کمتر از ۱۰ درصد آنها منجر به تشکیل پرونده شده است.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در تعطیلات نوروزی تعطیل نیست و به صورت شبانه روزی بر بازار محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی نظارت دارد؛ در بازار مرغ و تخم مرغ نیز با وجود مشکلاتی که برای حمل و نقل وجود داشت نیاز استان های مختلف تامین و کمبود های مقطعی از استان های همجوار تامین شد.

عسکرزاده گفت: گزارش از گران فروشی مرغ در بازار نداشتیم و تنها در مواردی شاهد گران فروشی مرغ های بسته بندی شده بودیم که با واحدهای متخلف نیز برخورد صورت گرفت.

 

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر