زندان اوین

۴ نفر از زندانیان زندان اوین که در پی درگیری بین زندانیان و آتش سوزی روز شنبه، آسیب دیده بودند و حالشان وخیم بود، عصر گذشته علیرغم رسیدگی های پزشکی در گذشتند.

سایت شماره یک:

 آمار کشته‌شدگان و مصدومان آتش‌سوزی زندان اوین اعلام شد.

تمامی ۸ فرد فوت شده از زندانیان بند جرایم مربوط به سرقت بوده اند.

گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه در ادامه تاکید می‌کند، ۶ نفر از مجروحین این حادثه همچنان در بیمارستان و تحت درمان و رسیدگی های پزشکی هستند و حال عمومی آنها مساعد و رو به بهبود است.

این گزارش حاکی است شامگاه شنبه پس از ورود به موقع دادستان تهران و رییس سازمان زندانها به محل زندان اوین و با همکاری مسئولین زندان، نیروهای انتظامی، آتش نشانی و اورژانس بیش از ۷۰ زندانی که در معرض خطر آسیب دیدگی جدی بودند نجات پیدا کردند.

در پایان گزارش مرکز رسانه تصریح شده هویت تمامی فوت شدگان به اطلاع خانواده آنها رسیده و متعاقب دستور قضایی، اسامی آنها به صورت عمومی نیز منتشر خواهد شد.

به نقل از ایرنا، در پی درگیری شب گذشته بین برخی از زندانیان بند ویژه سرقت و محکومیت های مالی زندان اوین و آتش سوزی پیش آمده در کارگاه خیاطی این زندان، که منجر به ورود سریع و به موقع نیروهای انتظامی و امدادی شد تعداد قابل توجهی از زندانیان نجات پیدا کرده و از صحنه آتش سوزی به نقطه امن منتقل گردیدند و متاسفانه ۴ زندانی نیز فوت شده و تعدادی مجروح شدند

بر اساس این گزارش طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، ۴ نفر از زندانیان بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی‌ها درگذشتند و ۶۱ زندانی نیز مجروح شده اند و ۵۱ نفر از مجروحین به صورت سرپایی درمان شدند

هر ۴ زندانی فوت شده جزو محکومین ناشی از سرقت بودند که در زندان اوین دوران محکومیت خود را طی می‌کردند

▫️ین گزارش می‌افزاید اکثر زندانی های مجروح شده به صورت سرپایی مداوا شدند و تنها ۱۰ نفر از آنان در مراکز درمانی بستری هستند که حال ۴ نفر وخیم گزارش شده است

در این گزارش تاکید شده پس از ورود به موقع دادستان تهران ، رییس سازمان زندانها در محل زندان اوین با همکاری مسئولین زندان، نیروهای انتظامی، آتش نشانی و اورژانس بیش از ۷۰ زندانی که در معرض خطر آسیب دیدگی بودند نجات پیدا کردند

گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه خاطرنشان می‌کند، در جریان درگیری و آتش سوزی شب گذشته زندان اوین تعدادی از زندانیان جرایم خشن و خطرناک، قصد فرار از زندان را داشتند که با توجه به تمهیدات حفاظتی اتخاذ شده موفق به فرار نشدند

در پایان گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه تاکید شده، شرایط زندان اوین از نیمه شب گذشته عادی است و امکان تماس زندانیان با خانواده از همان شب گذشته و ساعتی پس از اطفای حریق فراهم گردیده تا نگرانی های احتمالی رفع شود

هویت زندانیان فوت شده نیز به اطلاع خانواده آن‌ها رسیده و اسامی درگذشتگان متعاقبا و پس از دستور مقام قضائی منتشر خواهد شد.

گفته‌های یک زندانی در زندان اوین

یکی از زندانیان اوین که امروز صبح موفق به تماس با خانواده‌اش شده درباره آنچه شنبه‌شب در زندان اوین گذشت، به خانواده‌اش گفته: آتش‌سوزی در بند ۷ و ۸ اتفاق افتاد. آژیر زندان به صدا درآمد و متوجه شدیم وضعیت اضطراری است. البته بندی که ما در آن قرار داریم فاصله زیادی با محل آتش‌سوزی دارد، اما بلافاصله به ما اعلام شد که در سلول‌هایمان بمانیم و جای خود را ترک نکنیم. بوی دود و صدایی شبیه انفجار به صورت متناوب می‌آمد. ما صدای آژیر آتش‌نشانی و آمبولانس را می‌شنیدیم. در همان لحظه درخواست کردیم اجازه دهند با خانواده‌ها تماس بگیریم که اجازه ندادند و گفتند تلفن‌ها قطع شده است.

این زندانی به خانواده‌اش گفت: صدای مهیبی آمد و بعد متوجه شدیم انگار مین‌های اطراف زندان منفجر شده است. شایعات در زندان زیاد است. اول گفتند چند نفر فرار کردند اما بعد فهمیدیم دلیل انفجار مین این بوده که آتش گسترش پیدا کرده و حرارت آتش باعث انفجار مین‌‌ها شده است. حدود ساعت یک شب بود که گفتند شرایط عادی شده است. ما باز درخواست کردیم تماس بگیریم که گفتند اول کسانی می‌توانند تماس بگیرند که در بند ۷ و ۸ بودند. خطوط تلفن قطع شده بود و به سختی می‌شد تماس گرفت. خلاصه اینکه نوبت تماس برای بندهای دیگر در صبح امروز [یکشنبه] فراهم شد.

چه کسانی در بند ۷ و ۸ زندان اوین هستند

بند ۷ و ۸ مربوط به زندانیان مالی و سارقان است و البته گفته می‌شود زندانیانی که به طور موقت در زندان اوین بازداشت هستند، نیز به این بندها برده می‌شوند. دادستان تهران علت شروع این حادثه را درگیری تعدادی از زندانیان اعلام کرده و خبرگزاری فارس نوشته این درگیری صوری بوده که بین تعدادی از زندانیان بند ۷ اوین (محکومان مالی) با زندانیان بند ۸ (سارقان) به وجود آمده است.

گفته‌های یک منبع آگاه

یک منبع آگاه به اعتمادآنلاین گفت: در زندان ماموران به صورت شیفتی از داخل و خارج، از بندها و از زندان محافظت می‌کنند. زندان اوین هم به خاطر موقعیتی که دارد و زندانیانی که در آن هستند به صورت ویژه مورد توجه است. این زندان معمولاً زندان آرامی است و محکومان آن با توجه به اینکه اکثراً امنیتی و مالی هستند درگیری ایجاد نمی‌کنند و سطح زندانیان با زندان‌های دیگر فرق دارد و زندان آرام‌تری است. بندها با دوربین‌های مداربسته هم کنترل می‌شود. همه نکات امنیتی در این زندان رعایت می‌شود و وضع خوبی دارد. حتی ماشین آتش‌نشانی مستقر در اوین هم هست، اما در آتش‌سوزی دیشب نیروی امدادی از بیرون هم وارد زندان شد. اتفاق شب گذشته از سوی چند زندانی موقت شروع شد و بعد هم تعدادی از زندانیان تصمیم داشتند زندان را کلاً به هم بریزند که نشد. بلافاصله از خارج از زندان نیروی امدادی رسید و آشوب مهار شد، اما مهار آتش‌سوزی کمی زمان برد چون کارگاهی که آتش گرفته بود، پر از مواد قابل اشتعال بود.

این منبع آگاه گفت: برای مهار شورش تیراندازی هم اتفاق افتاد، اما بعید به نظر می‌رسد کسی فوت کرده باشد. مسئولان زندان که در سرشماری به اتفاق تلخی نرسیدند، البته تعدادی مصدوم شدند.

صبح امروز خبرگزاری فارس در خبری اعلام کرد: در میانه آتش‌سوزی و درگیری با نیروهای حفاظت، تعدادی زندانی اقدام به فرار می‌کنند. آنها در ضلع شمالی زندان که کوه وجود دارد، وارد میدان مین می‌شوند. گفته می‌شود که صداهای انفجار شنیده شده مربوط به همین موضوع بوده است. خبرگزاری فارس ساعتی بعد خبر خودش را به نقل از یک منبع آگاه تکذیب کرد و نوشت: هیچ زندانی روی مین نرفته است.

در همین حال یک منبع آگاه نیز درباره وجود سلاح سرد در زندان به اعتمادآنلاین گفت: داشتن سلاح از هر نوعی چه سرد و چه گرم در زندان ممنوع است و اگر زندانی سلاح داشته باشد مرتکب جرم شده است، اما این به معنای آن نیست که سلاح سرد در میان زندانیان نیست. چون آنها با هر وسیله‌ای می‌توانند سلاح سرد درست کنند؛ مثلاً ما زندانی‌ای داشتیم که با دسته قاشق، چاقو درست کرده بود.

او ادامه داد: جلوی این اتفاقات را نمی‌توان گرفت هرچند با بازرسی‌های غیرمترقبه می‌توان بخشی از این سلاح‌ها را کشف کرد اما نمی‌توان منکر شد که زندانیان در این زمینه مبتکر هستند و وسایلی مثل قاشق و لیوان چاقو و تیزی درست می‌کنند، بنابراین اگر در دست زندانیان سلاح سردی بوده، این غیرطبیعی نیست.

خروج زندانیان از زندان اوین

مطابق گزارشی که به خبرنگار اعتمادآنلاین رسیده صبح امروز تعدادی از زندانیان بندهای ۷ و ۸ از زندان اوین خارج و به زندان دیگری (احتمالاً تهران بزرگ) منتقل شده‌اند، چرا که ساختمان این دو بند تخریب شده، سقف آن آسیب دیده و فعلاً قابل استفاده نیست.

گفته می‌شود مسئولان زندان از طرق مختلف در حال پیگیری حادثه دیشب هستند تا مشخص شود علت اصلی درگیری چه بوده است؛ اینکه آیا نقشه‌ای از پیش طراحی شده منجر به آتش‌سوزی و تلاش برای فرار شده یا یک درگیری آنی و اتفاقی رخ داده است.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر