قیمت مرغ |قیمت مرغ امروز

گزارش از میادین و مغازه‌های عرضه مرغ در سطح شهر تهران نشان می‌دهد که ثبات قیمت در بازار حاکم بوده و حتی با فراوانی گوشت مرغ مواجه هستیم.

سایت شماره یک:

قیمت مرغ چند وقتی است به شدت گران شده. قیمت مرغ به قدری گران شده که مردم قادر به خرید مرغ نیستند. قیمت مرغ بعید است دوباره ارزان شود. قیمت مرغ مدام در حال تغییر است. برای اطلاع بیشتر از قیمت مرغ این مطلب را از دست ندهید.

گزارش از میادین و مغازه‌های عرضه مرغ در سطح شهر تهران نشان می‌دهد که ثبات قیمت در بازار حاکم بوده و حتی با فراوانی گوشت مرغ مواجه هستیم.​

در حالی طی روزهای اخیر به علت ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و نذورات مردم تقاضای خرید مرغ زیاد شده و صف‌های طولانی برای خرید به وجود آمده بود اما حال با گذشت تب و تاب آن روزها،  مشاهدات میدانی از میادین میوه و تره بار بهمن و همچنین برخی از مغازه‌های سطح شهر تهران در روز گذشته( ۱۸ مرداد ماه ) نشان می‌دهد که مرغ به اندازه کافی در غرفه‌های میادین وجود داشته و در حال حاضر  هیچ کمبودی نیست. همچنین بازرسان سازمان دامپزشکی نیز بر کیفیت مرغ عرضه شده نظارت می‌کنند.

بر اساس مشاهدات صورت گرفته قیمت هر کیلو مرغ گرم برای مصرف کننده ۷۵ هزار تومان و برای فروشندگان به صورت عمده ۷۳ هزار تومان است.

طبق گفته برخی از مغازه‌داران  مرغ به اندازه کافی وجود دارد و حتی گاهی با مازاد مرغ در میادین نیز مواجه می‌شویم.

مسعود امراللهی  - مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهادکشاورزی -  بازار مرغ را آرام دانسته و گفت: میدان اصلی مرغ یعنی میدان بهمن رو به آرامش است و مرغ به اندازه کافی به این میدان ارسال شده و هیچ کمبودی وجود ندارد.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی وزارت جهادکشاورزی و میزان ۱۳۰میلیون قطعه جوجه‌ریزی بازار به ثبات خواهد رسید.

امراللهی تصریح کرد: مرغ با قیمت هر کیلو ۷۵ هزار تومان در سطح میادین عرضه می‌شود. همچنین در سطح استان تهران حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تن مرغ بین واحدهای صنفی، میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای روزانه توزیع می‌ شود.

وی در پایان گفت: مردم می‌توانند در صورت مشاهده تخلف واحد صنفی آن را به سامانه ۱۲۴ گزارش کنند که قطعا پیگیری و با متخلف برخورد خواهد شد.

گفتنی است که مرغ در مغازه ها نیز با قیمت هر کیلو ۷۸ هزار تومان عرضه می‌شود./ایسنا

محمد رضوانی‌فر، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران با اعلام خبر ترخیص 100 درصدی کالاهای اساسی بخش غیر دولتی گفت: این امکان پس از دریافت مصوبه مرتبط و ابلاغ آن از طریق مراجع ذی‌ربط فراهم شده است که با این مصوبه از امروز گمرک کالاهای اساسی سریع‌الفساد بخش غیر دولتی را به مانند بخش دولتی صددرصد بدون تخصیص ارز ترخیص می‌کند.

رضوانی فر افزود: یکی از مهمترین بندهای این مصوبه ترخیص 10 درصد از کالاهای اساسی باقی مانده از قبل در گمرکات وفق مصوبه قبلی است که با پیگیری‌های گمرک و ابلاغ این مصوبه از امروز نسبت به انجام تشریفات گمرکی و آزادسازی این کالاها نیز اقدام می‌شود.

بعد از این اقدام گمرک ایران ترخیص و عرضه نهاده‌های دامی افزایش خواهد یافت و بر این اساس احتمالا قیمت اقلام اساسی در بازار با کاهش روبرو خواهد شد.(تسنیم)

این گفته‌ها در حالی‌ست که گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت مرغ در سطح خرده‌فروشی‌های استان تهران به ۱۱۰ هزار تا ۱۱۲ هزار تومان رسیده است.

در روزهای گذشته اتحادیه‌ها‌ پیش‌بینی کردند که تا یک ماه آینده قیمت مرغ کاهش یابد. چراکه به اعتقاد آن‌ها کاهش جوجه‌ریزی و گرانی جوجه یک‌روزه با رشد جوجه‌ریزی که در بهار امسال اتفاق افتاد، قابل جبران است.

طبق اعلام اتحادیه تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه، جوجه‌ریزی در خرداد و تیر امسال بیش از نیاز کشور انجام شده است، بنابراین احتمالاٌ در مرداد ماه و پس از پایان دهه اول محرم حتی مازاد عرضه مرغ در بازار رخ دهد و قیمت‌ها تا حدودی کاهش یابد. پیش‌بینی که مشخص نیست با این روند رو به رشد قیمت مرغ، تا چه حد محقق شود.

کاهش مصرف مرغ

طبق اظهارات اخیر مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی، سرانه مصرف مرغ تا پیش از حذف ارز دولتی کالاهای اساسی، حدود ۳۲ کیلوگرم به ازای هر نفر بود که پس از گذشت یک سال از اجرای این طرح، مقدار مذکور حدودا ۲۶ کیلوگرم شده است.

قیمت مرغ بعد از حذف ارز دولتی کالاهای اساسی در طرح موسوم به جراحی اقتصادی روند صعودی داشته است؛ طوری‌که قیمت مصوب این محصول از ۳۱ هزار تومان در فروردین سال قبل به ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان در اردیبهشت، یعنی بعد از اجرای طرح رسید. البته افزایش قیمت مرغ در سال جاری هم ادامه داشت و در جدیدترین تصمیم قیمت هر کیلو از این محصول برای مصرف‌کننده ۷۳ هزار تومان تعیین شد. بنابراین افزایش بیشتر قیمت ممکن است باز هم کاهش مصرف به دنبال داشته باشد.

تگ های مرتبط

ارسال نظر