هواشناسی| هواشناسی تهران

سازمان هواشناسی نسبت به تداوم بارندگی در نقاط مختلف کشور و رگبار شدید باران در ۷ استان هشدار داد.​

سایت شماره یک:

هواشناسی یک علم پیچیده است. هواشناسی از طریق وسایل مخصوص پیش بینی می شود. هواشناسی ایران بهترین هواشناسی است. هواشناسی هرروز وضعیت هوا را پیش بینی می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی اعلام کرد: وقوع رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما شنبه (۱۳ آبان‌ماه) در گیلان، مازندران، مناطق مرکزی و شرقی اصفهان و نوار جنوبی یزد و یکشنبه (۱۴ آبان‌ماه) در خراسان جنوبی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، شمال شرق اصفهان، جنوب یزد و کرمان پیش بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در سفرهای بین شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، وقوع صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهنسال، اختلال در ناوگان حمل و نقل عمومی و خسارت به ماشین‌آلات و محصولات باغی و زراعی دور از انتظار نیست.

بر اساس توصیه سازمان هواشناسی اجتناب از سفرهای غیر ضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها ضرورت دارد.​

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است؛ ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی به‌صورت رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت شنبه (۱۳ آبان ماه) در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، هرمزگان، شمال شرق فارس، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، گلستان، قم، مرکزی، اصفهان، همدان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، یکشنبه (۱۴ آبان‌ماه) در هرمزگان، سیستان و بلوچستان، شمال و شرق فارس، یزد، اصفهان، شرق چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، سمنان، گلستان، مازندران و شرق گیلان و دوشنبه (۱۵ آبان‌ماه) در سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی، هرمزگان و نیمه جنوبی کرمان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط آب و هوایی احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آبگرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال تأخیر در پرواز و احتمال خسارت به محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد هشدار داد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش باران، رگبار و رعدوبرق و وزش باد در نقاط مختلف کشور طی پنج روز آینده خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت‌وگو با ایسنا افزود: امروز (۱۳ آبان‌ماه) در گیلان، مازندران و برخی مناطق استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین، تهران،مرکزی قم، اصفهان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، یزد، خراسان جنوبی، شمال و شرق سمنان، شمال شرق خوزستان و غرب گلستان بارندگی رعد و برق و وزش باد رخ می‌دهد. بارش در ارتفاعات مناطق سردسیر بصورت برف خواهد بود.

وی ادامه داد: یکشنبه (۱۴ آبان‌ماه) در برخی مناطق نیمه شرقی و بخش‌هایی از مرکز، دوشنبه(۱۵ آبان‌ماه) در برخی مناطق شمال شرق، شرق، جنوب شرق و مناطقی از کرمان، سه شنبه و چهارشنبه ( ۱۶ و ۱۷ آبان‌ماه) در استان‌های ساحلی دریای خزر ، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی بارش پیش‌بینی می‌شود. 

ضیاییان افزود: یکشنبه در بعضی ساعات سرعت وزش باد در جنوب شرق کشور افزایش می‌یابد که خیزش گردوخاک در برخی از این مناطق دور از انتظار نیست.

وی اضافه کرد: طی چهار روز آینده خلیج فارس شنبه و سه شنبه دریای خزر مواج خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۱۴ آبان ‌ماه) نیمه‌ابری و افزایش باد، با احتمال رگبار و رعدوبرق و به‌تدریج صاف با حداقل دمای ۱۰ و حداکثر دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و طی دوشنبه ‌ (۱۵ آبان ماه) صاف تا قسمتی ابری و در بعضی ساعت‌ها وزش باد با حداقل دمای ۱۱ و حداکثر دمای ۲۱ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۳ و ۱۴ ماه) بندرعباس با دمای ۲۴ و ۲۲ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و همدان با دمای ۲ و ۱ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع: عصرایران

تگ های مرتبط

ارسال نظر