قیمت مسکن

بانک مرکزی اعلام کرد: رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در ۳ ماه فصل تابستان به ترتیب معادل ۲.۲-، ۱.۰- و ۰.۶- درصد بوده است.​

سایت شماره یک:

چند سالی است قیمت مسکن به شدت گران شده است.قیمت مسکن در شمال تهران نجومی است.بعید است قیمت مسکن دوباره ارزان شود.قیمت مسکن به قدری گران شده است که مردم قادر به خرید مسکن نیستند.قیمت مسکن قابل کنترل نیست.

تحولات قیمت در بازار معاملات مسکن شهر تهران حاکی از روند حرکتی متفاوت طی فصول اول و دوم سال جاری بوده است. در همین ارتباط در سه ماهه اول این سال متاثر از تحولات قیمتی بازار سایر داراییها به ویژه نرخ ارز در بازار غیررسمی، سکه طلای طرح جدید و خودرو، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده شهر تهران با رشد مثبت ماهانه مواجه گردید.

 در مجموع در خصوص تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در فصل بهار سال ۱۴۰۲ میتوان عنوان نمود تداوم رشد متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده و در عین حال کاهش قابل توجه حجم معاملات از ویژگیهای بازار معاملات مسکن شهر تهران در این فصل بوده است.

علی ایحال از تیرماه سال جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌شده در خصوص افزایش عرضه مسکن، از فشارهای تورمی بازار مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار میباشد. مجموع این عوامل موجب شد تا شاهد رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در ۳ ماه فصل تابستان باشیم؛ به گونه‌ای که رشد مزبور در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب معادل  ۲.۲-، ۱.۰- و ۰.۶- درصد بوده است.           

 لازم به توضیح است که مطابق با آخرین آمار موجود، در مهرماه سال ۱۴۰۲ متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران بعد از تجربه رشد منفی در سه ماه متوالی مجدداً با رشد مثبت هرچند اندک مواجه شده است؛ در عین حال حجم معاملات بازار مسکن در این ماه نسبت به شهریورماه به میزان ۲۰ درصد افزایش یافته است.

لازم به ذکر است گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در سایت بانک مرکزی از دی ماه سال ۱۴۰۱ تا مهرماه ۱۴۰۲ به روزرسانی شد. 

متوسط قیمت مسکن در تهران با رشد تقریبا ۷۵ درصدی ظرف ۱۲ ماه گذشته به حدود متری ۸۰ میلیون تومان رسیده است.

مناطق مرکزی تهران براساس داده‌های رسمی تاثیر بیشتری در این اتفاق داشتند و منطقه ۱۱ که محله‌های معروفی مثل امیریه، خیابان جمهوری، میدان حر و .. را در خود جای داده با جهش قیمت ۸۸ درصدی بیشترین رشد قیمت را بین مناطق ۲۲ گانه تهران تجربه کرده است.

منطقه ۱۲ که یکی دیگر از مناطق واقع در مرکز شهر است، از این حیث رتبه دوم را در اختیار دارد. مناطق ۱۳ و ۲۲ که شرق و غرب تهران واقع شدند در طرف مقابل کمترین میزان رشد قیمت را به ثبت رساندند و منطقه یک و پنج که به ترتیب گران‌ترین و محبوب‌ترین نقاط بازار مسکن تهران به حساب می‌آیند، در فهرست رکوردداران افزایش قیمت جایی ندارند.

بیشترین رشد قیمت؛ ۸۸ درصد

به گزارش فرارو، قیمت مسکن در منطقه ۱۱ تهران درحدفاصل شهریور ۱۴۰۱ تا شهریور ۱۴۰۲ از متری ۳۱ میلیون و ۹۱۳ هزار تومان به متری ۶۰ میلیون و ۱۳۷ هزار تومان رسیده و ۸۸ درصد رشد داشته است. این بیشترین میزان افزایش قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران به حساب می‌آید و نشان می‌دهد قیمت خانه ۱۰۰ متری در این بخش شهر از حدود سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به شش میلیارد تومان رسیده است.

منطقه ۱۲ که مثل منطقه ۱۱ بخشی از مرکز شهر است، از این حیث رتبه دوم را مال خود کرده است. ارزش مسکن در این منطقه شهریور پارسال متری ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان تخمین زده می‌شد و حالا داده‌های مرکز آمار ایران این عدد را ۵۶ میلیون و ۶۸۱ هزار تومان نشان می‌دهد.

مناطق ۱۴ واقع در شرق تهران و ۱۷ واقع در جنوب شهر به ترتیب با رشد قیمت ۸۶ درصدی و ۸۵ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند و بعد از آن‌ها می‌توانیم به رشد قیمت ۸۲ درصدی قیمت مسکن در دو منطقه شش و هفت اشاره کنیم که آن‌ها هم در تقسیم بندی‌های شهرداری جزو مرکز شهر محسوب می‌شوند.

کمترین رشد قیمت؛ ۵۸ درصد

قیمت مسکن در دو منطقه ۱۳ و ۲۲ نسبت به سال قبل حدود ۵۸ درصد رشد داشته و از این جهت کمترین میزان رشد قیمت را بین مناطق ۲۲ گانه پایتخت به ثبت رساندند.

متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۳ که دقیقا شرق تهران قرار دارد، طی سال گذشته از متری ۳۹ میلیون و ۶۴۹ هزار تومان به متری ۶۳ میلیون و ۳۶۱ هزار تومان تبدیل شده و تقریبا ۲۳ میلیون رشد داشته. آنطرف در منطقه ۲۲ که غرب تهران است، شاهد همین میزان رشد قیمت بودیم و ارزش آپارتمان‌های مسکونی در منطقه ۲۲ هم نزدیک ۵۸ درصد ارتقا پیدا کرده و به متری ۷۱ میلیون و ۷۴ هزار تومان رسیده است.

گزارش جدید مرکز آمار مشخص می‌کند در منطقه چهار هم قیمت مسکن ظرف سال گذشته ۶۷ درصد رشد داشته و از این نظر بعد از مناطق ۱۳ و ۲۲ کمترین میزان رشد قیمت را تجربه کرده است.

بیشتر بدانید | افزایش قیمت مسکن در کل تهران ظرف سال گذشته حدود ۷۵ درصد تخمین زده می‌شود. این عدد در ۱۴ منطقه از پایتخت بیشتر است

مورد باورنکردنی گران‌ترین و محبوب‌ترین مناطق تهران

منطقه یک گران‌ترین نقطه بازار مسکن تهران است و منطقه پنج به شکل سنتی محبوب‌ترین بخش تهران معرفی شده، اما در فهرست رکوردداران افزایش قیمت از آن‌ها خبری نیست.

متوسط قیمت مسکن در منطقه یک متری ۱۵۷ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان یعنی تقریبا دو برابر متوسط قیمت خانه‌های تهران محاسبه می‌شود، اما این عدد ۷۳ درصد نسبت به پارسال بیشتر است و دو درصد کمتر از میانگین افزایش قیمت‌ها در کل بازار مسکن تهران برآورد می‌شود. همین شرایط را برای منطقه سه شاهد هستیم. یعنی جایی که بعد منطقه یک گرانقیمت‌ترین منطقه بازار مسکن تهران است، اما تقریبا همین سرنوشت را داشته و ارزش آپارتمان‌های مسکونی در این بخش شهر کمتر از ۷۵ درصد نسبت به پارسال رشد داشته است.

منطقه پنج هم طبق انتظار پرمعامله‌ترین منطقه تهران معرفی شده است. چون به تنهایی ۱۳ درصد از حجم معاملات بازار مسکن تهران را در این بخش از شهر شاهد بودیم، اما محبوب بودن آن تاثیر چندانی در آرایش بازار مسکن تهران نداشته و در این منطقه از تهران شاهد رشد ۶۸ درصدی ارزش آپارتمان‌های مسکونی بودیم.

مقایسه قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران

منطقه

شهریور ۱۴۰۱

شهریور ۱۴۰۲

میزان افزایش قیمت

درصد

منطقه یک

۹۱ میلیون و ۱۲ هزار تومان

۱۵۷ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان

۶۶ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان

۷۳ درصد

منطقه دو

۷۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان

۱۲۷ میلیون و ۱۲۵ هزار تومان

۵۶ میلیون و ۷۰۵ هزار تومان

۸۰ درصد

منطقه سه

۸۰ میلیون و ۱۲۸ هزار تومان

۱۳۸ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان

۵۸ میلیون و ۸۹ هزار تومان

۷۲ درصد

منطقه چهار

۵۴ میلیون و ۷۴۹ هزار تومان

۹۱ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان

۳۷ میلیون و ۷۹ هزار تومان

۶۷ درصد

منطقه پنج

۵۵ میلیون و ۱۹۷ هزار تومان

۹۳ میلیون و ۵۵ هزار تومان

۳۷ میلیون و ۸۵۸ هزار تومان

۶۸ درصد

منطقه شش

۵۹ میلیون و ۷۹۹ هزار تومان

۱۰۹ میلیون و ۳۰۵ هزار تومان

۴۶ میلیون و ۵۰۶ هزار تومان

۸۲ درصد

منطقه هفت

۴۶ میلیون و ۹۰۴ هزار تومان

۸۵ میلیون و ۴۹۵ هزار تومان

۳۸ میلیون و ۵۹۱ هزار تومان

۸۲ درصد

منطقه هشت

۴۰ میلیون و ۱۳۷ هزار تومان

۷۲ میلیون و ۶۵۴ هزار تومان

۳۲ میلیون و ۵۰۸ هزار تومان

۸۰ درصد

منطقه ۹

۳۴ میلیون و ۵۶۹ هزار تومان

۶۱ میلیون و ۷۹۶ هزار تومان

۲۷ میلیون و ۲۲۷ هزار تومان

۷۸ درصد

منطقه ۱۰

۳۲ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان

۵۷ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان

۲۵ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان

۷۸ درصد

منطقه ۱۱

۳۱ میلیون و ۹۱۳ هزار تومان

۶۰ میلیون و ۱۳۷ هزار تومان

۲۸ میلیون و ۲۲۴ هزار تومان

۸۸ درصد

منطقه ۱۲

۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان

۵۶ میلیون و ۶۸۱ هزار تومان

۲۶ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان

۸۷ درصد

منطقه ۱۳

۳۹ میلیون و ۶۴۹ هزار تومان

۶۳ میلیون و ۲۲ هزار تومان

۲۳ میلیون و ۳۷۳ هزار تومان

۵۸ درصد

منطقه ۱۴

۳۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان

۶۴ میلیون و ۳۶۱ هزار تومان

۲۹ میلیون و ۹۲۱ هزار تومان

۸۶ درصد

منطقه ۱۵

۲۵ میلیون و ۱۸۸ هزار تومان

۴۴ میلیون و ۵۵۹ هزار تومان

۱۹ میلیون و ۳۷۱ هزار تومان

۷۶ درصد

منطقه ۱۶

۲۴ میلیون و ۸۸۱ هزار تومان

۴۴ میلیون و ۵۹۷ هزار تومان

۱۹ میلیون و ۷۱۶ هزار تومان

۷۹ درصد

منطقه ۱۷

۲۵ میلیون و ۲۸۹ هزار تومان

۴۷ میلیون و ۳۳ هزار تومان

۲۱ میلیون و ۷۴۴ هزار تومان

۸۵ درصد

منطقه ۱۸

۲۴ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان

۴۱ میلیون و ۵۰۱ هزار تومان

۱۷ میلیون و ۳۳۱ هزار تومان

۷۱ درصد

منطقه ۱۹

۲۷ میلیون و ۱۶ هزار تومان

۴۹ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان

۲۲ میلیون و ۵۲۹ هزار تومان

۸۳ درصد

منطقه ۲۰

۲۵ میلیون و ۲۰ هزار تومان

۴۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان

۱۸ میلیون و ۵۸۵ هزار تومان

۷۴ درصد

منطقه ۲۱

۳۴ میلیون و ۷۶۶ هزار تومان

۶۲ میلیون و ۶۹ هزار تومان

۲۷ میلیون و ۳۰۳ هزار تومان

۷۸ درصد

منطقه ۲۲

۴۳ میلیون و ۳۸۴ هزار تومان

۷۱ میلیون و ۷۴ هزار تومان

۲۷ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان

۵۸ درصد

میانگین تهران

۴۶ میلیون و ۱۱۱ هزار تومان

۸۰ میلیون و ۸۳۸ هزار تومان

۳۴ میلیون و ۷۲۷ هزار تومان

۷۵ درصد

تگ های مرتبط
ارسال نظر