میوه آلو یکی از میوه هایی است که می تواند بر لاغری تاثیر داشته باشد.

سایت شماره یک:

وقتی صحبت از آلو به میان می آید، با بررسی مواد مغذی موجود در آن متوجه می شویم که این میوه، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که هر کدام به نوعی به سلامت بدن کمک می کنند. اگر شما هم مصرف آلو را به عنوان راهی برای لاغری انتخاب کرده اید، باید پیش از هر چیز، درباره مواد مغذی آن بدانید. آلو سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها است و مقدار زیادی فیبر دارد که به این میوه کمک می کند تا فواید بیشتری داشته باشد. آلوهای قرمز، نارنجی، زرد و حتی آلوهایی با رنگ مارونی پیدا خواهید کرد که می توان به صورت تازه یا آلو خشک مصرف کرد. بد نیست بدانید آلو خشک حاوی مقادیر زیادی ویتامین K در مقایسه با آلوی تازه است. اما آلو خشک در مقایسه با آلو تازه، کالری بیشتری دارد. در ضمن آلوی تازه حاوی مقادیر بیشتری ویتامین B و همچنین سایر مواد مغذی است.

میوه آلو

آلو از درختان مثمر به شمار می رود که میوه ای گرد و کروی مانند در رنگ های مختلف زرد، سبز، قرمز و … دارد که در داخل آن هسته سفت و سخت کشیده ای قرار دارد که مصرف خوراکی ندارد چرا که بسیار تلخ است. میوه این گیاه بسیار گوشتی و آبدار است که طعم شیرینی دارد. این میوه خواص بسیاری دارد و سرشار از ویتامین های مختلفی است که در بیشتر مناطق رشد می کند و از رشد آسان و به نسبت سریعی برخوردار است که باردهی بالایی نیز دارد طوریکه میوه این گیاه به صورت خوشه ای ظاهر می شود. درباره منشأ آلو گفته می شود که این گیاه بومی مناطقی از اروپا، ژاپن و … است. به صورت درختچه ای جمع و جور رشد می کند که شاخه های نرمی دارد و دارای برگ های سبز رنگ روشنی با شیارهای ظریف است.

فواید آلو

آلوها اثرات مضر رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و بدن را در برابر شیوع بیماری هایی مانند آسم، آرتریت، سکته قلبی و سرطان محافظت می کنند. آنتی اکسیدان هایی که در این میوه یافت می شوند، بدن را از رادیکال های آزادی که روند پیری را سرعت می بخشند، محافظت می کند. این آنتی اکسیدان ها به طور خاص در خنثی سازی رادیکال مخرب اکسیژن (رادیال آنیون سوپر اکسید) مؤثر هستند و برای جلوگیری از آسیب اکسیژن به چربی ها، مانند چربی هایی که بخش قابل توجهی از سلول های مغزی یا نورون را تشکیل می دهند، شناخته شده است. همچنین آنتی اکسیدان ها در این میوه با خنثی سازی رادیکال های مضر سلولی، حافظه را بهبود می بخشند.

ارزش غذایی آلو

در هر 66 گرم از آلو:

انرژی: 31 کالری

پروتئین: 46/0 گرم

کربوهیدرات: 54/7 گرم

فیبر: 92/0 گرم

ویتامین C: 27/6 میلی گرم

ویتامین B6: 02/0 میلی گرم

خواص آلو برای لاغری

آلو دارای کالری پایین: حاوی ۳۰ کالری در هر میوه است. حتما می دانید برای اینکه یک نفر وزن کم کند، باید کالری کمتری نسبت به کالری که می سوزاند، دریافت کند. یکی از راه های دریافت کالری کمتر، مصرف غذاهای سیرکننده کم کالری است که آلوها جزو این دسته مواد غذایی هستند و این امر، به دلیل فیبر بالای آنها است. لازم است بدانید که اگرچه آلو با کم کالری بودن باعث کاهش وزن می شود، اما رژیم غذایی شما نباید تنها از آلو تشکیل شده باشد و باید سعی کنید تمام اجزای یک رژیم غذایی متعادل را به وعده های غذایی خود اضافه کنید. چون تا زمانی که این کار را انجام ندهید، با سوء تغذیه مواجه خواهید شد.

حاوی مقدار بالای فیبر: گفته می شود که یک آلو تقریبا ۱ گرم فیبر دارد. این مقدار فیبر در هر آلو، کم نیست و به خواص آلو برای لاغری کمک می کند. فیبر همچنین اثر سیر کننده دارد و باعث می شود برای مدت طولانی تری احساس گرسنگی نکنید و در وعده غذایی بعدی کمتر غذا بخورید. در نتیجه موجب کاهش وزن می شود. علاوه بر این، فیبر به هضم غذا کمک می کند، از عارضه یبوست جلوگیری می کند و قند خون را کاهش می دهد. فیبر محلول موجود در آلو با کاهش سرعت هضم به تنظیم قند خون کمک می کند. بنابراین باعث می شود غذا برای مدت طولانی تری در معده بماند و جذب گلوکز (از غذایی که در حال هضم است)، کند شود. در نتیجه از آنجایی که گلوکز با سرعت کمتری وارد جریان خون می شود، سطح قند خون به سرعت بالا نمی رود. این امر نشان می دهد که آلو می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای کمک به کنترل دیابت نوع ۲ استفاده شود. همین فیبرهای محلول، سرعت هضم و خروج غذا از معده را کاهش می دهند و باعث می شوند فرد احساس سیری کند، این بدان معناست که غذای کمتری جذب می شود و باعث کاهش وزن می شود.

نظر علم درباره لاغری با آلو

مطالعه ای در مورد اینکه «آیا هلو، آلو و شلیل دارای ترکیبات زیست فعالی هستند که می تواند به طور بالقوه با دیابت مرتبط با چاقی و بیماری های قلبی-عروقی مبارزه کند یا خیر؟» انجام شد. این مطالعه نشان داد که برخی از اجزای این خانواده از میوه ها را می توان برای مبارزه با سندرم متابولیک استفاده کرد. سندرم متابولیک عوامل خطری است که خطر چاق شدن را افزایش می دهد و می تواند منجر به بروز بیماری های جدی شود. ترکیبات فنلی موجود در آلو، هلو و شلیل ممکن است خواص ضد چاقی، ضد التهابی و ضد دیابت داشته باشند. این ترکیبات همچنین ممکن است بتوانند اکسیداسیون کلسترول بد مضر (LDL) را کاهش دهند، که به افزایش خطر ابتلا به بیماری های مختلف قلبی معروف است. این مطالعه نشان می دهد که خوردن آلو و سایر میوه های مرتبط ممکن است به مبارزه با چاقی و سایر بیماری های مزمن کمک کند.

دانشگاه لیورپول مطالعه دیگری در این زمینه انجام داد. هدف اصلی این مطالعه اثبات این بود که «آیا خوردن آلو خشک به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی برای کنترل وزن، کاهش وزن را بهبود می بخشد؟» برای انجام این مطالعه، ۱۰۰ نفر دارای اضافه وزن به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه از مردم قرار بود هر روز آلو بخورند در حالی که به گروه دیگر در طول این مطالعه کاهش وزن توصیه شده است که میان وعده های سالم مصرف کنند. پس از ۸ هفته، که مدت زمان مطالعه بود، این مطالعه نشان داد گروهی که آلو می خوردند، کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند. این گروه از افراد توانستند به طور متوسط ۲ کیلوگرم وزن کم کنند. برای اضافه کردن آلو به رژیم غذایی، این افراد همچنین حدود ۲.۵ سانتی متر کاهش اندازه دور کمر خود را تجربه کردند. افراد گروه دوم میانگین کاهش وزن ۱.۵ کیلوگرمی و کاهش ۱.۷ سانتی متری دور کمر را تجربه کردند. مشاهدات قابل توجه دیگری که انجام شد این بود که گروهی که آلو مصرف کرده بودند، در طی چهار هفته وزن بیشتری از دست دادند و پس از هفته هشتم، احساس سیری بیشتری داشتند. این موضوع نشان می دهد زمانی که آلو به برنامه کاهش وزن اضافه شود، می تواند باعث لاغری شود. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، می توانند به عنوان راهی برای لاغری، آلو خشک را در لیست خرید خود قرار دهند. با این حال، مهم است که مطمئن شوید به مصرف آن حساسیت ندارید یا قبل از شروع رژیم با متخصص تغذیه مشورت کنید.

خواص آلو خشک و آلو بخارا برای لاغری

در یک مطالعه توسط دانشگاه روان شناسی بهداشت و جامعه، در مورد افرادی که اضافه وزن دارند و از این میوه استفاده کرده اند نشان داد که در یک دوره کوتاه مدت با مصرف این آلو 2 کیلو وزن کم کرده اند. پس نتیجه گیری کرده اند که آلو خشک منبع خوبی برای انرژی است اما برای هضم آن زمان زیادی طول می کشد، پس بنابرابن فرد برای طولانی مدت احساس پر بودن می کند. این نیز یک منبع آلی از فیبر محلول است که به از دست دادن وزن و یا جلوگیری از افزایش وزن کمک می کند. آلو خشک یا بخارا، برای افرادی که از یبوست و سوء هاضمه، یا هضم ضعیف رنج می برند، یک ملین طبیعی است. آلو خشک زمان جابه جایی مواد در روده بزرگ را کاهش می دهد و همچنین رشد باکتری های مفید در روده بزرگ را که به هضم کمک می کند افزایش می دهند.

سخن آخر

آلو محصولی خوش طعم و بی نظیر که دارای انواع ویتامین ها بوده و می تواند در کاهش وزن شما نقش پررنگی داشته باشد. همواره توصیه کردیم که مصرف بیش از اندازه این محصول نیز می تواند برعکس عمل کرده و اثراتی منفی را از خود در بدن شما به خصوص دستگاه گوارشی به جا بگذارد. پس همواره با توجه به رژیم های غذایی و مواد خوراکی که در طول روز مصرف می کنید، مصرف مقدار مشخصی از آلو را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

تگ های مرتبط

ارسال نظر