افرادی که حداقل 20 سال متوالی یا 25 سال متناوب در کارهای سخت و زیان‌آور (مخل سلامت) اشتغال داشته باشند و حق بیمه مدت مزبور را به صندوق پرداخته باشند، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

سایت شماره یک:

افرادی که حداقل 20 سال متوالی یا 25 سال متناوب در کارهای سخت و زیان‌آور (مخل سلامت) اشتغال داشته باشند و حق بیمه مدت مزبور را به صندوق پرداخته باشند، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند. برای بررسی شغل سخت و زیان‌آور کمیته‌ مربوطه مدارک لازم را به سازمان تامین اجتماعی ارسال می‌کند و هنگامی که سوابق بیمه‌ای افراد که درخواست سخت و زیان‌آور داده‌اند مورد بررسی قرار می‌گیرد با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

مشاغل سخت، مشاغلی هستند که صفات سختی و زیان آوری جزء ماهیت شغل است. همچنین اشتغال در این کارها سلامت جسمی و روانی افراد را به خطر می اندازد. احتمالا بعد از مشاهده لیست مشاغل سخت و زیان آور می‌پرسید که، اگر شغل فرد در لیست بالا قرار نگیرد، آیا او می‌تواند برای سختی کار به اداره کار درخواست دهد؟ بله؛ می‌تواند. برخی از کارفرماها برای فرار از پرداخت حق‌بیمه مازاد و… از اعلام سخت و زیان آور بودن، مشاغل خودداری می‌کنند. اگر فردی فکر می‌کند، شغلش مشمول دریافت سختی کار می‌شود، می‌تواند به اداره کار درخواست بدهد تا آن‌ها بررسی‌های لازم را انجام دهند.

سامانه پیگیری مشاغل سخت و زیان آور، از طریق آدرس اینترنتی sakht.mcls.gov.ir در دسترس متقاصیان است و به متقاضیان بررسی وضعیت درخواست ثبت نام سختی کار، ارائه خدمت می کند که جزئیات این امر در متن مقاله ارائه شده است. مدارک مورد نیاز برای درخواست سختی کار شامل موارد زیر است:

اطلاعات شناسنامه و کارت ملی

سوابق بیمه متقاضی

شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور برای مردان

سن بازنشستگی مشاغل سخت برای مردان ب شرح زیر است:

۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه

۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت بیمه

۳۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه بدون شرط سنی

شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور برای زنان

زنان در شرایط زیر می‌توانند بازنشسته شوند:

۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه

۵۵ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت بیمه

۳۵ سال پرداخت حق‌بیمه بدون شرایط سنی

۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت بیمه

تگ های مرتبط

ارسال نظر