سقوط قیمت لیر | افت ارزش لیر

هر چقدر ارزش لیر و اقتصاد ترکیه این روزها مورد بحث است، صنعت گردشگری آنجا رونق دارد. یک سر این گردشگری نیز ایرانیانی هستند که ترکیه روی جذب آنها حساب باز کرده است. حالا ایرانیان با یک تور زمینی و حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نیز می‌توانند چند روز در وان ترکیه اقامت داشته باشند.

سایت شماره یک:

طی روزهای اخیر قیمت لیر به پایین‌ترین حد خود رسید. امروز پس از سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درباره تداوم کاهش نرخ بهره، قیمت لیر بیشتر سقوط کرد.سقوط قیمت لیر بر قیمت‌های مصرف‌کننده اثر گذاشته و منجر به تورم شدید در ترکیه شده است. کاهش قیمت لیر زمان خوبی را برای خرید ملک و سفر به ترکیه فراهم کرده است. سقوط قیمت لیر بر  اقتصاد ایران اثرگذار است. 

لیر

هر چقدر ارزش لیر و اقتصاد ترکیه این روزها مورد بحث است، صنعت گردشگری آنجا رونق دارد. یک سر این گردشگری نیز ایرانیانی هستند که ترکیه روی جذب آنها حساب باز کرده است. حالا ایرانیان با یک تور زمینی و حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نیز می‌توانند چند روز در وان ترکیه اقامت داشته باشند.

«یک میلیون بدهید، به ترکیه بروید و چند شب آنجا اقامت داشته باشید.» هزینه رفت و برگشت و اقامت ارزانی که یک کارشناس گردشگری می‌گوید ترکیه از آن برای جذب گردشگر استفاده می‌کند.

حتی کرونا هم نتوانست مانع سفر ایرانیان به ترکیه شود. حالا هم که سویه جدید این ویروس یعنی اومیکرون در ترکیه شناسایی شده باز هم این کشور مقصد بسیاری از مسافران ایرانی است. هر چند چشم‌انداز اقتصادی ترکیه از سوی برخی از موسسات اعتبارسنجی منفی ارزیابی شده، اما همچنان گردشگری این کشور پررونق است.

یک سر این گردشگری هم ایرانیان هستند که با رویدادهای خاص از سفر به ترکیه بیشتر استقبال می‌کنند. رویدادهایی چون «جمعه سیاه » تا کنسرت خوانندگان و ولنتاین. بر اساس آمار گمرک ایران در هفت ماه گذشته حدود سه میلیون و ۹۵۰ هزار مسافر و گردشگر از مرزهای ایران با ترکیه خارج شدند.

با ۶۵۰ هزار تومان به ترکیه بروید!

با نزدیک شدن به شب یلدا و البته سال نوی میلادی بار دیگر موجی از سفر ایرانیان به ترکیه شروع شده است. همه این بهانه‌ها فرصتی است برای ترکیه تا گردشگران ایرانی را جذب کند. حالا با یک تور زمینی هم می‌توان با پرداخت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ترکیه رفت، آن‌هم با اقامت در یک هتل متوسط سه یا چهار ستاره.

مسئول فروش تور یک آژانس مسافربری می‌گوید: «هزینه رفت و برگشت از تهران به وان به صورت زمینی و با ون، ۶۵۰ هزار تومان است. برای سه شب اقامت در هتل هم ۷۰۰ هزار تومان باید پرداخت کنید. سه شب اقامت و حدود ۲ روز هم برای رفت و برگشت اختصاص می‌دهیم.»

مسئول تور یک آژانس مسافرتی دیگر نیز می‌گوید: «برای شب یلدا تور زمینی دو شب و سه روز اقامت در وان ترکیه با هتل سه ستاره، حدود یک میلیون تومان می‌شود. حرکت برای این تور از خوی در آذربایجان غربی صورت می‌گیرد. اگر هم مبدا حرکت مسافران از تهران باشد هزینه این تور به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد.»

او می‌گوید: «هتل‌های ترکیه برای ژانویه و سال نو افزایش نرخ دارند. این افزایش نرخ از سوم دی ماه شروع می‌شود و تا هفدهم دی ماه ادامه دارد. برای دو شب و سه روز اقامت از تاریخ سوم دی ماه به بعد با هتل سه ستاره یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان می‌شود. با رفت و برگشت چهار روز زمان می‌برد.»

این در حالی است که اگر شخصی بخواهد برای دو شب و سه روز به کیش برود هزینه بیشتری باید پرداخت کند. اپراتور یک آژانس هواپیمایی می‌گوید: «همه تورها به سمت کیش با پرواز انجام می‌شود. برای دو شب اقامت و هتل سه ستاره با هزینه رفت و برگشت، سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌شود.» هزینه رفت و برگشت به کیش نیز بدون رزرو هتل با پرواز از حدود ۶۳۰ هزار تومان شروع می‌شود تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و بیشتر.

ایرانیان مطلوب‌ترین مشتریان برای ترکیه

فرخ میرشاهزاده، کارشناس توسعه گردشگری و مشاور کیفیت خدمات تاسیسات گردشگری می‌گوید: «ایرانیان مطلوب‌ترین مشتریان برای ترکیه هستند. دومین مشتری شاخص ترکیه، روسیه است و پس از آن کشورهای اروپایی.»

اخیرا هم عصر ایران به نقل از سی ان ان ترکیه نوشت، یونس یوکسل، رئیس اتحادیه هتلداران شهر وان در ترکیه گفت: «در حال حاضر رزرو هتل‌های این شهر از سوی گردشگران ایرانی به ۱۰۰ درصد ظرفیت رسیده است. البته این به این معنی است که با کاهش ارزش پول ما گردشگران بیشتری به اینجا می آیند. فکرش را بکنید، آنها می توانند با ۱۰ دلار در هتل اقامت کنند و با ۲ دلار غذا بخورند.»

میرشاهزاده در این مورد می‌گوید: «۱۰ سال پیش شهر وان ترکیه تنها یک مقصد ترانزیتی برای مسافران بود اما حالا به یک مقصد گردشگری تبدیل شده است.»

چرا ایرانیان به ترکیه می‌روند؟

این کارشناس توسعه گردشگری می‌گوید: «صرفا کاهش ارزش لیر و شرایط حاکم بر اقتصاد ترکیه دلیل سفر ایرانیان نیست. مردم به دنبال نشاط و شادابی هستند. ترکیه نزدیک‌ترین و ارزان‌ترین مقصدی است که می‌تواند این نشاط را به مردم بدهد و نزدیکی فرهنگی نیز به ایران دارد.»

او ادامه می‌دهد: «ایران علی‌رغم داشتن پتانسیل‌های زیاد برای جلوگیری از خروج ارز از کشور در زمینه نشاط‌آفرینی در اجتماع درست عمل نکرده است. برد اصلی را کشورهای همسایه به ویژه ترکیه داشته است.»

میرشاهزاده می‌گوید: «ترکیه در زمینه گردشگری سوبسید زیادی را به گردشگران اهدا می‌کند. مثلا هزینه اقامت در یک هتل چهار ستاره در ترکیه گاهی حدود ۱۳۰ هزار تومان می‌شود.»

این در حالی است که هزینه یک شب اقامت در یک هتل چهار ستاره در تهران از ۴۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان هم می‌رسد.

او می‌گوید: «در چنین شرایطی گردشگران یک مقصد ارزان، آزاد و با رفاه بیشتر را ترجیح می‌دهد. از سوی دیگر خوانندگان نیز از این فرصت استفاده کرده و کنسرت‌های مختلفی در این کشور برگزار می‌کنند.»

بقای اقتصادی ترکیه در گردشگری

این کارشناس توسعه گردشگری می‌گوید: ترکیه بیشتر روی گذران اوقات فراغت خارج از هتل‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. درآمدزایی خود را روی بازارهایی مثل غذا و کالا اعمال می‌کند.

میرشاهزاده با اشاره به اینکه بقای اقتصادی ترکیه در گردشگری است،ا ادامه می‌دهد: «برای همین دولت ترکیه سوبسیدهای زیادی در زمینه گردشگری می‌دهد و تمام تلاشش این است که گردشگر را به ترکیه وارد کند.»

او در پایان می‌گوید: «ترکیه برای جذب گردشگران از همه کشورها برنامه‌ریزی کرده است. از گردشگران ایرانی گرفته تا روس و اروپایی، هر کدام از کشورها شهر مقصدی برای گردشگری دارند. مثلا اروپایی‌ها آلانیا و آنتالیا را انتخاب می‌کنند اما ایرانیان بیشتر دنبال بازارها هستند که استانبول را انتخاب می‌کنند.»

 

 

 

 

تگ های مرتبط

ارسال نظر