تورم | تورم نقطه به نقطه | کاهش تورم | تورم در آذر ماه | کاهش تورم در آذر ماه

طبق گزارش های رسیده از مرکز آمار، تورم در آخرین ماه پاییز روند کاهشی را تجربه کرده است.

سایت شماره یک:

با توجه به شرایط اقتصادی که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند، تورم نیز به دلایل مختلف روز به روز افزایش یافته است. اما آخرین آماری که از مرکز آمار منتشر شده حکایت از کاهش تورم در ماه آذر دارد. کاهش تورم شاید بهترین خبری باشد که می‌تواند در سه ماه آخر سال و نزدیک شدن به سال نو همه را خوشحال کند. البته این خبر خوب زمانی خوب خواهد بود که کاهش تورم هر ماه استمرار داشته باشد طوری که خانوارها هنگام خرید کاهش تورم را احساس کنند. با وجود کاهش تورم اما قیمت بسیاری از کالاها تا 35 درصد افزایش داشته اند. اما آیا دولت رییسی می‌تواند با راهکارها و تمهیدات خاص خود کاهش تورم را استمرار بخشد؟

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از وضعیت تورم حکایت از آن دارد که روند رشد این نرخ در آخرین ماه پاییز ۱۴۰۰ متوقف و شاخص قیمت مصرف‌کننده در این دوره کاهشی شده است.

مرکز آمار نرخ تورم خانوارهای کشور در آخرین ماه پاییز را منتشر کرد. براساس این گزارش نرخ تورم ماهیانه،‌ نقطه‌ای و سالیانه کاهشی بود. 

کاهش تورم اتفاق افتاد: کاهش یک واحد درصدی نرخ تورم سالیانه

نرخ تورم سالیانه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل را نشان می‌دهد در آذرماه برابر ۴۳.۴ درصد شد که نسبت به ماه قبل، یک واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۲.۷ درصد و ۴۷ درصد است که برای خانوارهای شهری ٠.٩ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ١.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم استمرار پیدا میکند

کاهش تورم استمرار پیدا میکند

کاهش تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه ١٤٠٠ به عدد ۳۵.۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٥.٢ درصد بیشتر از آذر ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده¬‌اند.

کاهش  تورم نقطه‌ای آذر ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ۰.۵ واحد درصد پایین آمده است

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ٤.٩ واحد درصدی به ٤١.٥ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ١.٦ واحد درصدی به ٣١.٨ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۳۵ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٠.٣ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٦.٢ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم  ۰.۸ واحد درصدی ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم ماهانه، بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آذر ماه امسال به ۱.۷ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٤ درصد و ١.٨ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ١,٦ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١.٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

تاثیر کاهش تورم در پایین آمدن قیمت گوشت و میوه در آذرماه 

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «ادویه و چاشنی» (زعفران، رب گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی)، گروه «دخانیات» و گروه «سبزیجات» (سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و پیاز) است. 

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک)، گروه «حمل و نقل» (انواع خودروی سواری) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (ظروف بلور و پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین در ماه جاری گروه «میوه و خشکبار» و گروه «انواع گوشت» (گوشت مرغ) نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند.

نقش کاهش تورم در درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه ١٤٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۲.۷ درصد برای دهک نهم تا ٤٦.٢ درصد برای دهک دوم است.

تگ های مرتبط
ارسال نظر