قیمت گوشت | قیمت گوشت قرمز | ثبات قیمت گوشت قرمز |

قیمت گوشت قرمز از جمله مواردی است که بسیاری از افراد افزایش آن را پس از حذف ارز 4200 تومانی اجتناب ناپذیر می‌دانند.

سایت شماره یک:

قیمت گوشت قرمز از جمله مواردی است که بسیاری از افراد افزایش آن را پس از حذف ارز 4200 تومانی اجتناب ناپذیر می‌دانند. اما گویا قرار نیست قیمت گوشت تغییری کند. با وجود اینکه قیمت مرغ و تخم مرغ بالا رفته است اما گویا قیمت گوشت قرمز قرار است دست کم تا پایان سال ثابت بماند. به گفته رییس شورای تامین دام کشور، با توجه به شرایط فعلی مازاد جمعیت دامی، تا پایان سال گوشت مورد نیاز کشور تامین است و افزایش قیمت گوشت قرمز اتفاق نخواهد افتاد. اما با همه اینها، قیمت گوشت قرمز آنقدر بالاست که بسیاری از خانوارها سرانه مصرف گوشت قرمز خود را بسیار کاهش داده اند.

آقای منصور پوریان افزود: اکنون با جمعیت مازاد دام سبک و سنگین روبه‌رو هستیم، به طوری که جمعیت دام سبک حدود ۷۱ میلیون راس و دام سنگین بیش از هشت میلیون راس است، در حالی که در ۲ سال گذشته جمعیت دام سبک حدود ۶۸ میلیون راس بوده است.

وی اضافه کرد: با توجه به زایش‌های خوب پاییزی جمعیت دام سبک کشور به ۸ میلیون راس خواهد رسید که باید برای مازاد آن چاره‌ای اندیشیده شود.

پوریان اضافه کرد: وضعیت جمعیت دامی کشور و ذخایر گوشت قرمز به گونه‌ای است که در صورت تامین علوفه دامی حتی در بهار سال ۱۴۰۱ نیز با کمبودی در این بخش روبرو نخواهیم شد.

ثبات قیمت گوشت در گرو حمایت دولت از دامداران و دامپروران

رئیس شورای تامین دام کشور تصریح کرد: دولت سیزدهم برای حمایت از دامداران و جلوگیری از ضرر آنان اقدام به خرید حمایتی گوشت قرمز توسط شرکت ‍پشتیبانی امور دام کشور، آزادسازی صادرات دام سبک و سنگین و صدور دامدار کارت کرده است که این امر می‌تواند تاثیر خوبی در تولید و بازار این محصولات داشته باشد.

وی گفت: اکنون شرکت پشتیبانی امور دام کشور هر کیلوگرم گوشت گوسفند نر را با قیمت ۶۲ هزارتومان و گوساله نر را ۵۹ هزار تومان برای حفظ ذخایر از دامداران استان‌های مختلف کشور خریداری می‌کند که بسیار موثر بوده است.

پوریان درباره صادرات دام زنده افزود: دولت اقدامات موثری دراین بخش داشته به طوری که صادرات ۲۰۰ هزار راس دام سبک و ۵۰ هزار راس دام سنگین آزاد شد، اما تولیدکنندگان مدتی است با انباشت دام با اوزان بالا در بخش دام سبک و سنگین روبرو هستند که حمایت از تولید نیازمند افزایش حجم صادرات دام زنده است.

وی اظهار داشت: اکنون قیمت هر کیلوگرم دام زنده سبک و سنگین بین ۵۲ هزار تا ۵۵ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم لاشه گوسفندی در عمده فروشی نزدیک ۱۱۵ هزار تومان و برای گوساله نزدیک ۱۱۰ هزار تومان است.

رئیس شورای تامین دام کشور درباره آزادسازی نرخ ارز و تاثیر آن بر صنعت دامداری و دامپروری کشور گفت: ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی به طور عمده برای واردات نهاده‌های بخش طیور و گاوشیری تخصیص می‌یافت و کمترین میزان مربوط به بخش دام سبک بوده است.

وی تصریح کرد: بخش طیور و گاو شیری وابسته به نهاده‌های دامی و نیازمند تخصیص ارز رسمی است تا تولیدکنندگان بتوانند نهاده‌های مورد نیاز را با قیمت‌های مناسب تامین کنند.

پوریان با بیان اینکه تفاوت زیادی بین قیمت نهاده‌ها با ارز آزاد و رسمی وجود دارد، افزود: اجرای آزادسازی ارز لازم است به زمان دیگری موکول شود، زیرا اکنون تولیدکنندگان با مشکل جدی خشکسالی و کم آبی روبرو هستند بنابراین امکان اینکه با چالش جدی تامین نهاده‌ها روبرو شوند، وجود دارد.

وی افزود: اکنون واردات نهاده‌ها با مشکلاتی روبروست و آزادسازی نرخ ارز می‌تواند موجب افزایش حداقلی قیمت‌ها شود که قیمت تمام شده محصولات دامی نقش بسزایی دارد.

رئیس شورای تامین دام از دولت خواست در صورت آزادسازی نرخ ارز تدابیری برای تامین نهاده‌های بخش دام و طیور برای دسترسی آسان به نهاده‌ها با قیمت‌های مناسب بیاندیشد تا تولید داخلی با مشکل جدی روبرو نشود.

قیمت گوشت قرمز

جدیدترین قیمت گوشت قرمز در بازار

قیمت گوشت گوسفندی 

 قیمت هر کیلوگرم ران گوسفندی ۱۵۰ تا ۱۵۵ هزار تومان، شقه گوسفندی ۱۳۰ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۴۵ تا ۱۵۰ هزارتومان، ماهیچه گوسفندی ۱۶۵ تا ۱۷۵هزار تومان، قلوه گاه بدو استخوان ۱۰۵  هزارتومان، راسته گوسفندی ۱۳۰ تا ۱۴۰هزارتومان و گردن گوسفندی ۱۲۵ هزار تومان است.

قیمت گوشت گوساله

قیمت هر کیلوگرم ران گوساله ۱۶۵  هزار تومان، گردن گوساله ۱۵۰ هزارتومان، سردست گوساله ۱۵۰ هزار تومان، قلوه گاه ۱۲۰ هزار تومان، ماهیچه ۱۶۵ هزارتومان و راسته گوساله ۱۸۵ تا ۱۹۵ هزار تومان است.

قیمت گوشت در میادین میوه‌ و تره‌بار

بر اساس این گزارش گوشت گوسفندی در میادین میوه و تره‌بار برای هر کیلوگرم ران تازه گوسفندی با قیمت ۱۳۴ هزار و  ۲۰۰ تومان، سردست تازه گوسفندی با قیمت ۱۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان، ران تازه گوساله با قیمت ۱۴۶ هزار و ۲۰۰  تومان و سردست تازه گوساله با قیمت ۱۴۴ هزار و ۲۰۰  تومان قیمت گذاری شده است.

لیست قیمت گوشت قرمز

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر