پرداخت یارانه | پرداخت یارانه جدید | پرداخت یارانه دوبرابری |

مدتی است که بحث افزایش مبلغ یارانه تیتر یک اخبار است اما گویا فقط در حد حرف است.

سایت شماره یک:

چند ماهی است که دوبرابر شدن یارانه با عنوان یارانه جدید به تیتر یک اخبار تبدیل شده است. ابتدا به نقل از محسن رضایی خبرهایی با عنوان خبر خوب در آذر ماه برای مردم منتشر شد که همه آن را به پرداخت یارانه جدید نسبت دادند اما آذر ماه هم تمام شد و یارانه جدید به حساب مردم واریز نشد. در دی ماه مجدد محسن رضایی پرداخت یارانه جدید را به مردم وعده داد اما وزیر اقتصاد این خبر را تکذیب کرد و پرداخت یارانه جدید را به سال بعد موکول کرد. کشمکش و ناهماهنگی بین مسئولان در خصوص پرداخت یارانه جدید و دوبرابر شدن آن صرفا برای خبرسازی است گویا. چرا که امروز پرداخت یارانه دوبرابری در دی ماه نیز تکذیب شد. آقایان مسئول یارانه می خواهید بدهید یا عذاب؟!

با توجه به اینکه هر ماه قول جدیدی برای پرداخت یارانه جدید داده می شود آیا این احتمال وجود دارد که در سال 1400 خانوارها یارانه دوبرابری دریافت کنند؟ ای کاش به جای وعده و عیدهای بی اساس و تعیین روز مشخص برای پرداخت یارانه جدید، ابتدا مسئولان ذی ربط در پرداخت یارانه، به یک اجماع رسیده بعد پرداخت یارانه را به تیتر یک اخبار تبدیل کنند.

یارانه جدید در دی ماه پرداخت نمی‌ شود

اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها نشان می‌دهد که یارانه معیشتی در دی‌ماه بدون تغییر پرداخت خواهد شد، این اعلام با توجه به این‌که مشمولان یارانه جدید همان یارانه‌بگیران معیشتی هستند، احتمال پرداخت در ماه جاری را کمرنگ کرده است.

بر اساس این گزارش، یارانه معیشتی همان پرداخت نقدی است که از آبان ماه ۱۳۹۸ و به دنبال افزایش قیمت، در دستور کار قرار گرفت و در دهم هر ماه واریز می‌شود، مشمولان کمک‌معیشتی با حذف سه دهک بالا از بین ۷۸ میلیون یارانه‌بگیر نقدی گزینش شده و حدود ۶۰ میلیون نفر هستند.

عدم هماهنگی مسئولان در پرداخت یارانه جدید

اما در اواخر آذرماه ۱۴۰۰، معاون اقتصادی رئیس جمهور اعلام کرد که در اوایل دی ماه یارانه جدید با افزایش دو برابری یارانه‌ها پرداخت خواهد داشت، در ادامه  وزیر اقتصاد اعلام کرد که زمان مشخصی برای پرداخت یارانه جدید در دی ماه نیست. این در حالی بود که گفته می‌شد در مورد زمان پرداخت هنوز توافقی صورت نگرفته است ولی احتمال پرداخت با یارانه معیشتی مطرح بود، چرا که جمعیت مشمول یارانه جدید همان یارانه‌بگیران معیشتی هستند.

 با این حال تازه‌ترین اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها در مورد یارانه معیشتی دی‌ماه نشان داد که  یارانه جدید همراه با معیشتی پرداخت نمی‌شود و هنوز ابلاغی به این سازمان در این رابطه صورت نگرفته است.

یارانه جدید پرداخت نمی شود اما یارانه قدیم یک روز زودتر پرداخت می شود

این در حالی است که یارانه معیشتی دی‌ماه به دلیل همزمانی با روز جمعه، یک روز زودتر و ساعت ۲۴ روز پنج‌شنبه(۹ دی‌ماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

در مورد مبلغ یارانه جدید نیز همان‌طور که قبلا رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح کرده بود، رقمی بین ۹۰ تا ۱۲۶ هزار تومان پیش‌بینی شده است.

پرداخت یارانه جدید با حذف ارز 4200 تومانی

طبق گفته معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه نیز، یارانه جدید که ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، مبلغی اضافه بر یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و یارانه معیشتی خواهد بود که هر ماه پرداخت می‌شود.
یارانه معیشتی در هر ماه بر خلاف یارانه نقدی که مبلغ ثابت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است برای خانوارها بسته به بُعد خانوار متغیر است، بر این اساس برای خانوار  یک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار، سه‌نفره ۱۳۸ هزار،  چهار نفره ۱۷۲هزار و خانواده‌های پنج‌نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان در هر ماه پرداخت می‌شود.

به هر ترتیب فعلا جریان پرداخت یارانه جدید مبهم است و زمان مشخصی برای آن در دی‌ماه ۱۴۰۰ نیست مگر در روزهای آینده تصمیم دیگری اتخاذ شده و پرداخت در دستور کار قرار گیرد.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر