قیمت مسکن| کاهش قیمت مسکن

قیمت آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران را می‌توانید در این گزارش مشاهده کنید.

سایت شماره یک:

 قیمت مسکن در چند سال اخیر روند روبه افزایشی داشته است.افزایش قیمت مسکن باعث شد بسیاری از مردم برای سکونت به حاشیه های شهر بروند.افزایش قیمت مسکن دلیل مشکلات بسیاری برای مستاجران شد.همچنین با افزایش چشمگیر قیمت مسکن خریدن خانه تبدیل به رویایی دست نیافتنی برای بسیاری شده است. در ادامه جزییاتی درباره روند قیمت مسکن را میخوانیم.

براساس مشاهدات میدانی در مناطق مختلف تهران با توجه به امکانات اطراف منزل و موقعیت آن قیمت‌های مختلفی را می‌بینیم. در این گزارش از مناطق ۲۲ گانه تهران یک مورد قیمت مسکن را با عمر بنای بین یک تا ۳۰ سال و متراژ بین ۴۰ تا ۲۰۰ متر گردآوری کردیم.

توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

بانک‌ها قصد فروش املاک مازاد خود را ندارند

مصطفی قلی‌خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با گسترش نیوز گفت: یک نفر می‌خواست مادر خود را بفروشد، مردم به او گفتند مادرت را نمی‌توانی بفروشی. آن فرد مدعی شد قیمتی می‌گویم که نخرند. املاک مازاد بانکی هم به همین روال است. املاک مازاد را به اسرائیل که نمی‌فروشیم. قرار بود این املاک را به هم‌وطن خودمان بفروشیم. بانک‌ها عمدا قیمت نجومی تعیین می‌کنند تا در نهایت فروخته نشود. کارشناس دادگستری قیمت بالا برای املاک مشخص می‌کنند. به حدی قیمت املاک مازاد بانک‌ها بالاست که متقاضی ندارد. اگر قصد فروش دارند، باید در قیمت‌ها تجدیدنظر کنند. در غیر این صورت راحت به مردم بگویید قصد فروش نداریم.

قلی‌خسروی اظهار کرد: سرمایه‌گذاری و ساخت و ساز متوقف شده است. بانک‌ها ورود چندانی به این حوزه ندارند. تمامی املاک خالی کشور متعلق به بانک‌ها و نهادها است. مردم خانه خالی از سکنه ندارند. مردم خانه‌های اضافی خود را اجاره می‌دهند تا درآمدی داشته باشند.

تحریم دیوار توسط اتحادیه

وی افزود: اگر املاک مازاد بانک‌ها فروخته شود، شاهد حداقل ۴۰ درصد کاهش قیمت در بازار مسکن خواهیم بود. از سویی قیمت‌های نجومی املاک مازاد بانک‌ها، بازار مسکن را با افزایش قیمت رو به رو خواهد کرد. زمانی که بانک‌ها پایه قیمت مشخص می‌کند، ملک‌های شخصی هم با همین پایه قیمت‌گذاری می‌شود. در سایت دیوار نیز قیمت‌هایی مطرح می‌شود که شرایط بازار را تغییر می‌دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: قیمت‌گذاری مسکن در سایت‌ها اصلا پایه و اساس ندارد. صبح فردی خانه‌اش را متری ۳۵ میلیون قیمت‌گذاری می‌کند. عصر طبقه بالایی ۴۰ میلیون قیمت‌گذاری می‌گذارد. شب که شد طبقه اولی فکر می‌کند، کم قیمت گذاشته است و قیمت را ۴۵ میلیون درج می‌کند. این سایت‌ها به فکر بازار و زندگی مردم نیستند. به دنبال کسب درآمد برای خودشان هستند. مشاوران املاک دیوار را تحریم کرده‌اند. دیوار بازار مسکن کشور را خراب کرد. اگر من جای حکومت بودم، مانع فعالیت دیوار می‌شدم. باید این گونه سایت‌ها ضابطه‌مند شوند. ضابطه و قانونی ندارند و خودسرانه کار می‌کنند.

دلازم به ذکر است که در مرداد ماه سال جاری حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران در نامه‌ای به مدیران عامل ۲۷ بانک دولتی و خصوصی مطرح کرد؛ با موافقت بانک مرکزی، توصیه پژوهشکده پولی و بانکی این امکان ایجاد شده است که سازوکار بورس کالا در فروش املاک و مستغلات مازاد بانک‌ها ایجاد شده است. البته این روند هنوز اجرایی نشده است.

منطقه 

آدرس 

متراژ

طبقه 

عمر بنا (سال)

قیمت هر متر مربع(تومان)

۱

بزرگراه ارتش، بلوار اوشان

۷۰

۱

۹

۶۰.۰۰۰.۰۰۰

۲

جلال آل احمد

۱۲۳

۳

۲۲

۴۲.۰۳۲.۰۰۰

۳

میرداماد، نفت  شمالی

۱۳۸

۱

۱

۹۵.۰۰۰.۰۰۰

۴

بزرگراه بابایی، شهرک کوثر

۱۲۸

۳

۱۵

۲۹.۶۸۰.۰۰۰

۵

آیت الله کاشانی، سازمان برنامه شمالی 

۱۵۶

۱

۱

۷۰.۰۰۰.۰۰۰

۶

کردستان، خیابان آزادگان

۱۲۰

۵

۱۰

۵۲.۰۰۰.۰۰۰

۷

سبلان جنوبی، نرسیده به کوچه اسد زاده 

۸۷

۲

۲۵

۲۸.۷۳۵.۰۰۰

۸

بزرگراه رسالت، خیابان کرمان

۵۵

۴

۱۲

۳۱.۰۰۰.۰۰۰

۹

طوس، بین ۲۱ متری جی و  یادگار 

۶۹

۱

۱۱

۲۴.۶۳۰.۰۰۰

۱۰

جیحون، کوچه بشارت 

۸۴

۴

۵

۳۳.۰۰۰.۰۰۰

۱۱

هلال احمر، خیابان فاتح چهر 

۴۵

۱

۱۸

۱۶.۲۳۰.۰۰۰

۱۲

دروازه شمیران، بالاتر از سه راه سادات

۴۰

۴

۱۴

۲۱.۲۵۰.۰۰۰

۱۳

نیروی  هوایی، خیابان ششم 

۱۷۵

۳

۱

۵۸.۰۰۰.۰۰۰

۱۴

نبرد جنوبی، خیابان گلستان 

۵۰

۴

۱۷

۱۹.۲۰۰.۰۰۰

۱۵

مشیریه، شهرک رضویه

۴۱

۱

۱۳

۱۳.۰۷۳.۰۰۰

۱۶

نازی  آباد، خیابان هاجری

۸۲

۱

۸

۲۱.۰۰۰.۰۰۰

۱۷

فلاح، ابوذر

۴۵

۲

۱

۱۷.۰۰۰.۰۰۰

۱۸

شهرک سینا، بلوار خلیج فارس 

۵۰

۱

۱

۲۸.۰۰۰.۰۰۰

۱۹

عبدل آباد، خیابان لقمان 

۵۳

۴

۱۷

۱۴.۱۵۰.۰۰۰

۲۰

شهرری، دیلمان

۸۷

۴

۱

۲۲.۵۲۹.۰۰۰

۲۱

تهرانسر، خیابان لاله

۷۸

۱

۵

۲۶.۲۸۲.۰۰۰

۲۲

شهرک راه آهن، خیابان بنفشه

۱۶۵

۳

۳

۶۴.۰۰۰.۰۰۰

آمار و ارقام اموال و املاک مازاد بانکی

بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده از سوی وزارت کشور بیش از ۱۷۹۳ واحد تولیدی در تملک شبکه بانکی و موسسات اعتباری قرار دارد. همچنین ۴ درصد از دارایی ۱۸ بانک بورسی به ارزش ۱۲۱ هزار میلیارد تومان به بخش املاک و مستغلات اختصاص دارد. به معنای دیگر حدود ۱۴ هزار فقره زمین و ساختمان با کاربری‌های متفاوت اداری، تجاری، مسکونی، کشاورزی و ... به ابعاد ۳۷ میلیون مترمربع دارند! ۹۶۲۹ فقره دارایی‌ ثابت و ۴۱۰۷ فقره دارایی‌های تملیکی ثبت شده است.

 بیش از ۲۲ هزار شعبه بانکی در کشور وجود دارد. موضوع زمانی جالب می‌شود که بیشتر این شعب همراه با واحد مسکونی هستند. به معنای دیگر بالای هر شعبه حداقل یک واحد مسکونی خالی از سکنه است. این واحدها بیشتر برای رفت و آمد کارکنان بانکی هستند و در سایر شرایط مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بر اساس آمار جهانی متوسط تعداد شعب بانکی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بزرگ‌سال حدود ۵/ ۱۲ شعبه است. در جدول زیر این آمار را دقیق‌تر مشاهده می‌کنید. با بررسی این جدول، ایران بیشترین تعداد شعب و یا به معنای دیگر بیشترین ملک را در میان سایر کشورها دارد. بسیای از اقتصاددانان بر این اعتقاد هستند که رشد زیاده از حد و قارچ‌گونه بانک‌ها یکی از علائم بیماری اقتصاد کشورهاست.

تگ های مرتبط
ارسال نظر