شفته شدن برنج | نحوه پخت برنج | طرز پخت برنج

برنج گاهی شفته می شود. برای پیشگیری از شفته شدن برنج در ادامه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

سایت شماره یک:

حتما این اصطلاح را خیلی شنیده‌اید و امکان دارد بخواهید بدانید شفته شدن برنج چیست و به چه علت ایجاد می‌شود. برنج شفته به برنجی گفته می‌شود که در اثر جوشیدن زیاد و یا آب بیش از اندازه حالت چسبنده پیدا نموده و بافت دانه دانه و جدای خود را از دست داده است.

راههای جلوگیری از شفته شدن برنج

برنج را در آب نمک خیس کنید

مهم‌ترین شیوه برای پیشگیری از شفته شدن برنج و به دست آوردن یک برنج دانه دانه و خوشمزه این است که برنج را لااقل یک تا دو ساعت در آب نمک خیس کنید. برای این کار باید برنج را بشویید. آنگاه برنج را داخل یک ظرف بزرگ آب بریزید و قدری نمک به آن بیفزایید. اغلب برای برنج آبکش برای هر پیمانه برنج یک قاشق غذاخوری نمک اضافه کنید. برای برنج کته هم هر دو پیمانه برنج به یک قاشق نمک اضافه کنید.

برنج را با آب سرد نشویید

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از خانم‌ها انجام می‌دهند، شستن برنج با آب سرد پس از آبکش کردن آن است. این کار باعث می‌شود برنج شما به اصطلاح شوک شود و دیگر قد نکشد.

انتخاب ظرف مناسب

انتخاب ظرف مناسب می‌تواند در کیفیت برنج پخته شده خیلی اثرگذار باشد. دقت کنید مقدار برنج خامی را که برای پختن برمی دارید با ظرف مورد نظر متناسب باشد، چون برنج در زمان پختن به دو برابر مقدار خام خود می‌رسد، بنابراین انتخاب ظرف کوچک می‌تواند در دم کشیدن برنج،اثر منفی بگذارد.

برنج را در وقت مناسبی آبکش کنید

چنانچه برنج را دیر آبکش کنید و بیش از حد نرم شود، برنج شما به احتمال زیاد شفته خواهد شد. برای آبکش کردن تلاش کنید موقعی برنج را آبکش کنید که نه خیلی سفت است و نه خیلی نرم و تنها قدری بافت آن از وضعیت خیلی خشک خارج شده و تا حدودی قد کشیده است

ترفندهای ساده برای جلوگیری از شفته شدن برنج

برای بهتر شدن پخت و خمیر نشدن برنج، قدری روغن به برنج بیفزایید

در هنگام جوشیدن برنج بهتر است ۲ قاشق روغن به آن بیفزایید تا بهتر بپزد و برنجی دانه دانه داشته باشید.

آن را خیلی هم نزنید

هم زدن زیادی برنج در موقع پخت باعث می‌شود دانه‌های برنج خرد شوند و به صورت خمیری و شفته در بیاید.

خیلی به آن آب اضافه نکنید

بسیاری از افراد پس از دم کردن برنج و هنگامی که برنج را آبکش کردند، چند بار به آن آب اضافه می‌کنند تا بخار کند. اضافه کردن آب بیشتر از اندازه باعث شفته شدن برنج قالبی و کته می شود.

 

 

تگ های مرتبط

ارسال نظر