ایران خودرو | قرعه کشی ایران خودرو

مرحله دوم ثبت نام ایران خودرو و سایپا از روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت آغاز شد.

سایت شماره یک:

ایران خودرو یک شرکت تولید کننده‌ی خودرو در ایران است. ایران خودرو در حال حاضر بزرگترین تولید کننده‌ی خودرو در ایران محسوب می‌شود.ایران خودرو در ابتدا با همکاری شرکت‌های خارجی تولید خودرو آغاز کرد؛ اما در دهه ۹۰ به دلیل تحریم‌های اقتصادی، خودروسازی را به صورت مستقل آغاز کرد. در حال حاضر ایران خودرو خودروهای متنوعی از جمله سدان، هاچ بک، کروکی، ون و اتوبوس تولید می‌کند که علاوه بر بازار داخلی، به کشورهای منطقه نیز صادر می‌شود.جهت اطلاع بیشتر از قیمت محصولات ایران خودرو مطلب زیر را بخوانید.

مرحله دوم ثبت نام ایران خودرو و سایپا در سامانه یکپارچه از روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت آغاز می شود. بر اساس اعلام وزارت صمت در این مرحله نیز همانند مرحله اول تمام خودروسازان حضور خواهند داشت

با این وجود به نظر می‌رسد که نوبت متقاضیان فروش ایران خودرو ،‌ سایپا و سایر خودروسازان به سال آینده موکول شود. چرا که با توجه به برگزاری مرحله اول ثبت نام ایران خودرو و سایپا و همچنین ویرایش نوبت برخی از افراد، عملا ظرفیت فروش اغلب خودروهای پر تقاضای داخلی در سال ۱۴۰۲ تکمیل شده است.

در این میان، یکی از مهم‌ترین پرسش‌های مطرح شده این است که آیا افراد متقاضی ثبت نام ایران خودرو و سایپا و همچنین سایر خودروسازان مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شوند. به بیان دیگر، در صورت خرید خودرو در سامانه یکپارچه و فروش آن،‌ افراد باید مالیات پرداخت کنند؟

مالیات بر عایدی سرمایه خودرو چقدر است؟

مالیات بر عایدی سرمایه، نوعی مالیات است که از معاملات مسکن، خودرو، طلا و سکه یا ارزهای خارجی دریافت می‌شود. میزان مالیات بر عایدی سرمایه، بسته به مدت نگهداری از ۰ تا ۶۰ درصد است. این رقم برای خودرو بین ۰ تا ۳۰ درصد است

با توجه به اختلاف قیمت کارخانه ای و بازار، هدف بسیاری از افراد متقاضی ثبت نام ایران خودرو و سایپا کسب سود است. به عنوان مثال در فروش ایران خودرو در سامانه یکپارچه پژو پارس به قیمت حدود ۲۷۳ میلیون تومان عرضه می‌شود. قیمت این خودرو در بازار هم اکنون حدود ۷۰۰ میلیون تومان است. مابه‌التفاوت قیمت حدود ۴۲۷ میلیون تومان می‌شود.

بر این اساس در صورت مشمول مالیات شدن ثبت نام ایران خودرو در سامانه یکپارچه، افراد در صورت فروش پژو پارس در سال اول باید حدود ۱۲۸ میلیون تومان مالیات پرداخت کنند.

البته این میزان تقریبا برای تمام مدل‌های خودروهای عرضه شده در سامانه یکپارچه یکسان است. به بیان دیگر،‌ با توجه به اختلاف قیمت بازار و کارخانه در صورت مشمول شدن مالیات بر عایدی سرمایه،‌ افراد متقاضی فروش ایران خودرو و سایپا باید منتظر مالیات ۱۰۰ میلیونی باشند.

ثبت نام ایران خودرو در سامانه یکپارچه مشمول مالیات می‌شود؟

با مراجعه به سامانه یکپارچه،‌ متقضیان فروش ایران خودرو و سایپا با این اطلاعیه روبرو می‌شوند. «ضروری است که اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده ۱۹آیین نامه اجرایی ماده ۱۴الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات برعایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می گیرد.»

موضوعی که اینگونه برداشت می‌شود که ثبت نام ایران خودرو و سایپا در سامانه یکپارچه مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود. با این وجود سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به درج این اطلاعیه در سامانه یکپارچه واکنش نشان داد.

مهدی طغیانی گفته است که درج عبارت اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در سامانه یکپارچه خرید خودرو درست نبوده و اشکالات اساسی دارد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: اخیرا مشاهده شده که مردم در زمان ثبت نام ایران خودرو در سامانه یکپارچه با عبارت اخذ مالیات بر عایدی سرمایه مواجه می شوند. در این بخش ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس تصویب نشده است. بلکه مصوبه مالیات بر سوداگری مصوب شده و در شورای نگهبان مراحل بررسی و نهایی شدن را طی می کند.

به هیچ وجه در مصوبه مجلس در زمینه مالیات بر سوداگری گفته نشده، خرید یک فقره خودرو مشمول مالیات بر سوداگری خواهد شد

طغیانی ادامه داد: بنابراین ذکر این قید در اطلاعیه سامانه یکپارچه خرید خودرو درست نبوده و اشکالات اساسی است. این موضوع باعث نگرانی متقاضیان ثبت نام ایران خودرو و سایپا شده که باید اصلاح شود. 

در وصف مشخصات فنی این خودرو می‌توان گفت که با همان موتور از رده خارج TU3 سال 1996 میلادی است که ساخت آن به 27 سال پیش بازمی‌گردد.

شاید با ساختار حاکم در خودروسازی ایران واژه اسقاطی در مورد این موتور کلمه درستی نباشد، ولی در مقیاس جهانی به معنای واقعی کلمه این موتور اسقاطی محسوب می‌شود؛ چراکه هیچ وجه تشابهی با تکنولوژی‌های امروز و استانداردهای رایج جهان ندارد.

موتور TU3 با حجم 1361 سی سی و آرایش موتور 4 سیلندر خطی از  8 سوپاپ و جنس بلوک موتور آلومینیومی بهره می‌برد.

انبارگردانی یا تنوع‌بخشی به محصولات

البته باید توجه داشت که تولید مدل‌های متفاوت از یک خودرو یا حتی چند خودرو روی یک پلتفرم مشترک در دنیا و خودروسازی‌های پیشرفته امری رایج و مقرون به صرفه است، ولی ایران خودرو این بار هم در امر کپی بسیار ناشیانه عمل کرد. به کلام دیگر می‌توان گفت که این نوع تنوع‌بخشی در سبد محصولات بیشتر شبیه انبارگردانی است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که  داشبوردهای 206 که از گذشته در حجم بالا در انبارهای ایران خودرو دپو شده‌اند و پس از توقف تولید پژو 206 تیپ 5 ایران خودرو برنامه‌ای برای آنها نداشت. علت اصلی ارائه طرح پژو 207 TU3 است.

ایرادات موتور پژو ۲۰۷

از شایع‌ترین مشکلات این خودرو می‌توان به ضعف در واشر سر سیلندر، عدم بهره‌وری و کشش در سربالایی‌ها اشاره کرد. اکثر افرادی که تجربه رانندگی با این موتور را داشته‌اند از ضعف توان و کشش موتور در سربالایی‌ها گلایه دارند. به نحوی که معتقدند حس ضعف و عدم قدرتی که این موتور به رانندگان خود منتقل می‌کند گاهی بر مزایای این موتور چیرگی ‌می‌یابد.

از لحاظ مقایسه این موتور با برادر دیگرش یعنی TU5 این موتور حرف خاصی برای گفتن ندارد به جز اینکه به دلیل حجم کمتر و برخی فاکتور‌های دیگر استهلاک کمتری دارد، ولی در ابعاد دیگر مثل قدرت، شتاب، کشش و حتی گشتاور و شتاب‌گیری پس از کولرگرفتن هیچ حرفی برای رقابت ندارد.

رقیب مستقیم پژو 206 تیپ دو با موتور TU3 خودرو‌هایی بر پایه پلتفرم‌های پراید و پلتفرم sp100 هستند.

در گذشته پراید و امروز کوییک است که اگر بحث ظاهر را به کنار بگذاریم در اکثر موارد و بخصوص موتور M15 بر TU3 برتری دارد، چراکه از جنس بلوک چدن بهره می‌برد و حجم موتور بالاتری دارد و در کل می‌توان گقت که موتور کم‌استهلاک‌‌تری است.

از ریز تفاوت‌‌های پژو 207 TU3 با 206 تیپ 2 می‌توان به بهره بردن این مدل 207 از افزایش ماکزیمم سرعت از 170 به 190 کیلومتر بر ساعت اشاره کرد. مابقی تفاوت‌ها به داخل کابین مربوط می‌شود که شامل تهویه اتومات، دی لایت، آیینه برقی، ایزوفیکس، سنسور دنده عقب، دوربین دنده عقب، مالتی مدیا و کروز کنترل می‌شود.

در مجموع می‌توان گفت که احتمال شکست خوردن این پروژه از منظر بازاریابی بسیار کم است؛ چراکه تمامی این خودروها ثبت سفارش شده‌اند.

در نهایت اگر بخواهیم از منظر مشخصات فنی و حس رانندگی که به راننده القا می‌شود احتمالا اتفاق جالبی رخ ندهد؛ چراکه این محصول هر قسمت خود را از یک خودرو  وام گرفته و در بحث کالیبراسیون نمی‌توان انتظار چندانی از آن داشت.

تگ های مرتبط

ارسال نظر