قیمت دلار | قیمت دلار الان | قیمت دلار امروز

​قیمت جهانی دلار در برابر ین به بالاترین حد خود در سه هفته اخیر رسید.

سایت شماره یک:

قیمت دلار دوباره افزایشی شد. قیمت دلار مدام در نوسان است. قیمت دلار هفته گذشته کاهشی بود. قیمت دلار را چه کسی تعیین می کند. برای اطلاع از قیمت دلار مطلب زیر را بخوانید.

قیمت جهانی دلار در برابر ین به بالاترین حد خود در سه هفته اخیر رسید.

به نقل از بیزنس، پس از اینکه بانک مرکزی ژاپن تصمیم گرفت سیاست کنترل منحنی بازدهی خود را تنظیم کند، قیمت دلار آمریکا در برابر ین ژاپن افزایش یافت و به بالاترین حد خود از ۱۰ جولای رسید.

هفته گذشته، بانک مرکزی ژاپن فاش کرد، اگرچه محدوده هدف خود را برای بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت ژاپن تغییر نخواهد داد اما به دلیل ابهامات بسیار بالا برای فعالیت اقتصادی و قیمت‌ها، کنترل منحنی بازده (YCC) انعطاف‌پذیرتر خواهد بود.

بانک مرکزی اجازه می‌دهد بازدهی ۱۰ ساله به طور موقت از سقف ۰.۵ درصد افزایش یابد.

دلار در برابر ین ۰.۹۱درصد جهش کرد و در ساعت چهار و ۴۴ دقیقه صبح به وقت شرقی به ۱۴۲.۴۵۵۰ رسید.

قیمت دلار امروز در صرافی های رسمی

کانون صرافان نیز نرخ امروز دلار را ۴۰ هزار و ۸۹۹ تومان برای خرید و ۴۱  هزار و ۳۰۱ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است.

قیمت درهم و قیمت یورو در بازار متشکل ارزی

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی در روز جاری، نرخ اسکناس یورو  ۴۵ هزار و ۴۹۰ تومان، و نرخ حواله یورو ۴۱ هزار و ۳۵۵ تومان اعلام شده است.

همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ اسکناس درهم نیز ۱۱ هزار و ۲۴۷ تومان و نرخ حواله درهم نیز ۱۰ هزار و ۲۲۴ تومان اعلام شده است.

در معاملات پشت خطی دیشب کمتر کسی تمایل داشت سکه امامی را زیر محدوده ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بفروشد. قیمت سکه امامی دیشب در معاملات پشت خطی در محدوده ۲۷ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

گفته می‌شود که قیمت دلار دیشب به یک قدمی کانال ۴۹ هزار تومان رسیده بود.

به نظر می‌رسد نوسانات صعودی قیمت دلار در روز و شب گذشته باعث شده که سکه‌بازان با خیال راحتری در موقعیت خرید قرار بگیرند.

از سوی دیگر تحریم‌های جدید علیه ایران مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته بود. در روز سه‌شنبه یک خبر درمورد تحریم اروپا علیه ایران آمد و در بازار دست به دست می‌شد. اتحادیه اروپا با تکرار ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین، از طریق ارائه پهپادهای جنگی، تحریم‌های جدیدی مرتبط با صنایع پهپادی علیه ایران اعمال کرد.

در شرایط فعلی در صورتی که در روز جاری قیمت دلار وارد کانال ۴۹ هزار تومان شود این امر ممکن است قیمت سکه را به سمت پله‌های بالاتر ببرد.

همانطور که در ابتدای گزارش گفته شد قیمت سکه در حال حاضر در موقعیت حساسی قرار دارد و در صورتی بتواند بالای ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تثبیت دهد احتمال ورود آن به کانال ۲۸ میلیون تومان محتمل خواهد بود.

با این حال اگر در مرز فعلی یعنی ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حمایت نشود، احتمال عقب‌نشینی تا نیمه کانال مذکور وجود خواهد داشت.

حباب سکه که در دو سه روز گذشته به تا سطح ۲۰ درصد پایین آمده بود، حال به ۲۳ درصد ارتقا پیدا کرده و فاصله ارزش ذاتی و نقدی سکه بالای ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

برخی از تحلیلگران معتقدند که بزرگ شدن حباب سکه در واقع نشان دهنده بازگشت برخی از خریداران هیجانی به بازار سکه است.

موسسه مطالعات و پژوهش‌­های بازرگانی در گزارشی تحت عنوان «چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۲» بر اساس نظرات استادان و صاحب‌نظران اقتصادی و تحلیل روند حرکت آتی؛ متغیرهای کلان نرخ ارز در پایان سال جاری را پیش‌بینی کرده است.

به گزارش اعتمادآنلاین، بر اساس این گزارش، این پیش‌بینی بر اساس دو سناریو است: سناریو اول بهبود نیافتن روابط سیاسی و بروز ناآرامی‌های مجدد و سناریو دوم بهبود شرایط سیاسی و روابط با غرب.

تلقی صاحب‌نظران اقتصادی در صورت شکل‌گیری سناریو اول، یعنی بهبود نیافتن روابط سیاسی، نوسان نرخ ارز در بازه ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان در سال ۱۴۰۲ است ولی در صورت بروز مجدد هرگونه ناآرامی بیم جهش نرخ ارز هم وجود دارد.

در سناریو دوم، تلقی صاحب‌نظران اقتصادی این است که در صورت بهبود روابط سیاسی نرخ ارز در بازه ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان قرار می‌گیرد.

به گفته این گزارش، چشم‌انداز نوسانات نرخ ارز در سال ۱۴۰۲ تحت تاثیر عواملی مانند انتظارت تورمی، مانده‌حساب سرمایه و حساب تجاری و تشدید یا کاهش تحریم­‌ها قرار دارد. تقویت تراز تجاری از طریق بهبود روابط سیاسی یا اجرایی شدن پیمان­‌های پولی دوجانبه برای مقابله با تحریم‌های غرب و... می‌تواند به ثبات نسبی نرخ ارز کمک کند.

تورم چقدر می‌شود؟

به گفته صاحب‌نظران، چشم‌انداز تورم در سال ۱۴۰۲ تحت تاثیر چالش‌‎های مهمی نظیر کسری بودجه، متغیرهای پایه پولی و رشد نقدینگی، ناترازی نظام بانکی، کسری تجاری و شکاف تولید است.

پیش‌بینی شده است تورم مصرف‌کننده در محدوده «۵۵-۶۰» درصد و تورم تولید‎کننده در محدوده «۵۰-۵۵» درصد قرار بگیرد.

قیمت مسکن چه تغییری می‌کند؟

تلقی صاحب‌نظران اقتصادی این است که در سال ۱۴۰۲ رشد قیمت مسکن در حدود ۴۰- ۵۰ درصد خواهد بود. افزایش قیمت مصالح ساختمانی، انتظارات تورمی، انگیزه پایین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به دلیل نااطمینانی و ریسک‌های غیراقتصادی و عرضه ناکافی واحد‎های مسکونی و... می‌تواند موجب تداوم روند صعودی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ باشد. اگرچه تحقق برنامه‌های دولت در راستای اعطای مشوق‌های سرمایه‌گذاری به انبوه‌سازان تولید مسکن با متراژهای کوچک و متناسب با قدرت خرید متقاضیان مصرفی و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا، می­‌تواند از التهاب بازار مسکن بکاهد.

تگ های مرتبط

ارسال نظر