قیمت طلا و سکه | قیمت طلا و سکه الان | قیمت طلا و سکه امروز

قیمت طلا و سکه در این هفته با بازدهی مثبت همراه بود و از نوسانات قیمت دلار تبعیت کرد. ورود سیگنال‌های سیاسی و تصمیمات بانک مرکزی برای بازار ارز باعث جهش قیمتی در بازار طلا و سکه شده است.

سایت شماره یک:

قیمت طلا و سکه این هفته کاهشی است. قیمت طلا و سکه همسو با قیمت دلار است. مدتی قیمت طلا و سکه کاهشی بود. قیمت طلا و سکه ممکن است دوباره ارزان شود. قیمت طلا و سکه مدام در نوسان است.

طی هفت روز اخیر بازار طلا و سکه تنها دو روز میانی هفته را فعالیت داشت. سایر روزهای هفته جاری بازار معاملات پشت‌خطی داغ بود و بازیگران پر قدرت طلا و سکه به قیمت‌ها خط می‌دادند.

در یک‌ هفته گذشته قیمت سکه در میان بازارهای مالی بیشترین رشد قیمت را داشت و بیشترین بازدهی را از آن خود کرد. به‌رغم اینکه کارشناسان اقتصادی معتقدند بازارساز با خبردرمانی و کنترل بازار، قیمت دلار و به دنبال آن طلا را سرکوب می‌کند و بدون این فشارها نرخ ارز و طلا می‌تواند روند افزایشی بگیرد، اما فعالیت برخی فعالان پر قدرت بازار طلا در بازار فلز زرد را نمی‌توان نادیده گرفت.

قدرت‌نمایی بازیگران بازار طلا در تعطیلات

 برخی فعالان بازار می‌گویند برخلاف ارز، بازار طلا و سکه بازیگران پر قدرتی دارد که در برخی مقاطع می‌توانند حتی به بازار ارز نیز مسیر دهند.

کارشناسان بازارهای مالی با تکیه به نوسانات قیمت دلار معتقدند قیمت طلا و سکه نیز از همین نوسانات پیروی می‌کند. سکه همیشه حباب دارد و معمولا در رشد قیمت، حباب بزرگ‌تر و در ریزش‌ها حباب کوچک‌تر می‌شود.

در روزهای گذشته اخبار مربوط به افزایش فعالیت‌های نظامی آمریکا در خلیج فارس و مانورهای نظامی ایران سیگنال افزایش تنش میان دو کشور را به بازارهای مالی داد، اما به تعبیر کارشناسان سیاسی این موضوعات جنبه بازدارنده دارد و جای نگرانی نیست.

از سوی دیگر، بازارهای مالی با موضوع انحلال کانون صرافان مواجه‌اند که در میانه هفته گذشته روند قیمت‌ها در بازار فلز زرد را به شکل شارپی بالا برد.

حال باید دید با بازگشایی بازارها در روز شنبه، ۱۴ مرداد، بازارهای مالی در چه مسیری حرکت می‌کنند.

پایداری خانواده سکه‌ها در کانال قیمتی جدید

روز گذشته دوازدهم مرداد تمام قطعات سکه با همان ارقام روز قبل معامله شدند.  قیمت سکه امامی با رقم ۲۹میلیون و ۴۹۶ هزار تومان مبادله شد. سکه بهار در کف کانال ۲۶ میلیون تومانی قرار گرفت.

نیم‌، ربع سکه و سکه گرمی به ترتیب با قیمت ۱۵ میلیون و ۹۵۰ و ۱۰ میلیون و ۹۵۰ و  شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شدند.

هر مثقال طلای ۱۸ عیار با رقم ۱۰ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار نیز با قیمت دو میلیون و ۳۹۰ هزار تومان به معامله رسیدند. طلای دست دوم نیز با قیمت دو میلیون و ۳۶۰ هزار تومان به کار خود پایان داد.

ویژگی‌هایی مثل نقدشوندگی سریع، حمل آسان (ارزش بالا در حجم کم) و نگهداری راحت (فاسد نمی‌شود، زنگ نمی‌زند و از بین نمی‌رود) باعث شده که این فلز کمیاب از دیرباز مورد توجه افراد و دولت‌ها قرار بگیرد. طلا فلزی چکش‌خوار است و به‌سادگی شکل می‌گیرد. همین موضوع باعث شد که در دوران باستان، نفیس‌ترین و ظریف‌ترین مصنوعات از طلا ساخته شوند. قیمت طلای ۲۴ عیار از عیارهای ۲۲ و ۱۸ بالاتر است. اما برای نگه‌داری و سرمایه‌گذاری طلای ۲۴ بهترین گزینه نیست. طلای خالص (۹۹٫۹%) به‌سادگی آسیب می‌بیند و تغییر شکل می‌دهد.

در ایران معمولاً از عیار ۱۸ استفاده می‌شود و عیارهای ۲۰ و ۲۲ هم به رسمیت شناخته می‌شوند اما تولید طلا با عیار پایین‌تر از ۱۸ فقط برای صادرات مجاز است و عرضه آن در بازار داخل ممنوع است.  عیار سکه‌ها معمولاً بالاتر از عیار جواهرات است و گاهی از طلای خالص هم در سکه‌زنی استفاده می‌شود. در ایران تمام انواع سکه‌های بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰٪) ضرب می‌شوند.

اونس چیست؟

اونس، واحد اندازه‌گیری وزن است که برای فلزات گرانبها و نیز برای سایر اجسام به کار می‌رود و آن را با نماد oz1 نشان می‌دهند. اونس معمولی در اوزان بین الملی برابر است با یک شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن که در سیستم متریک مساوی می‌شود با ۲۸.۳۴۹۵۲۳۳۶۰۵ گرم. اونس در آمریکا بسیار رایج است به گونه‌ای که خرید و فروش طلا بین مردم معمولی جامعه براساس واحد وزن اونس صورت می‌گیرد.  واحد اونس برای فلزات گران قیمتی مانند طلا ، نقره، پلاتین، رودیم و پالادیم نیز استفاده می‌شود. واحد اونس که برای طلا در معاملات استفاده می‌شود؛ معادل ۳۱.۹۲۹۶ گرم است.

اصطلاح اونس طلا

اصطلاح یک اونس طلا به‌ معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ ( ۲۴ عیار ) می‌باشد. بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

 وزن آن برابر گرم ۳۱.۹۳۴۷۳۵ = oz1  باشد. این وزن برای طلا در تمامی دستگاه‌ها یکسان هست.

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

تگ های مرتبط
ارسال نظر