وام مسکن ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: علاوه بر کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن از ٢٣ درصد به ١٨ درصد، اقساط این تسهیلات پلکانی خواهد شد.​

سایت شماره یک:

طرح مسکن ملی برای افرادی است که خانه ندارن طرح مسکن ملی با مبلغ کمتر در اختیار مردم قرار می گیرد طرح مسکن ملی کمک می کند تا همه خانه دار شوند طرح مسکن ملی هر چند وقت یکبار ثبت نام می شود.​ثبت نام طرح مسکن ملی به زودی شروع می شود باشرایط خاص.

هادی عباسی، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در سطح روستاهای کشور ٢ میلیون واحد روستایی فرسوده در سطح کشور وجود دارد، اظهار داشت: کلیات افزایش وام روستایی به سقف ٣۵٠ میلیون تومان اخیرا تصویب شد و با افزایش سقف وام می‌توان روند مقاوم‌سازی، بازسازی و نوسازی مسکن روستایی را افزایش داد و می‌تواند گشایشی در این زمینه ایجاد کند. 

وی افزود: با توجه به سهمیه‌ای که در قانون برای سال سوم جهش تولید مسکن در نظر گرفته شده این سهمیه در بخش مسکن روستایی، امسال عملیاتی می‌شود، این وام شامل شهرهای زیر ٢۵ هزار جمعیت هم می‌شود و ساکنان شهرها با این جمعیت می‌توانند نسبت به دریافت تسهیلات ٣۵٠ میلیون تومانی با نرخ ۵ درصد اقدام می‌کنند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن گفت: با تصویب شورای عالی مسکن نرخ سود تسهیلات از ٢٣ درصد به ١٨ درصد کاهش پیدا کرد.​

وی از پلکانی شدن پرداخت اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: علیرغم کاهش نرخ سود در حال پیگیری برای پلکانی اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن هستیم، بطوریکه اقساط در سالهای اول کمتر و در سالهای پایانی بیشتر خواهد شد.

زمان ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن

ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن فرآیندی همیشگی نیست و وزارت راه و شهرسازی هر بار بازه‌هایی را برای این فرآیند مشخص می‌کند. زمان ثبت نام نهضت ملی مسکن در مرحله جدید​​، هنوز از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام نشده است.

آورده اولیه برای واحدهای مسکن ملی

در دوره قبلی ثبت نام اعلام شده بود که متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در تهران باید در هشت قسط حدود ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنند. این در حالی بود که در پروژه شهر جدید پرند متقاضیان علاوه بر وام ۴۵۰ میلیونی، باید در هشت مرحله این 40 میلیون را می‌پرداختند که مجموع آن به 320 میلیون تومان می‌رسید.

این ۴۰ میلیون تومان به‌عنوان آورده اولیه افراد به حسابی که آن‌ها به نام خود در بانک افتتاح کرده‌اند واریز می‌شد و سازندگان پروژه، مطابق با زمان‌بندی در نظر گرفته‌شده می‌توانستند از آن پول برداشت کنند.

چهار مرحله واریز آورده نهضت ملی مسکن عبارت بود از:

واریزی اول؛ هنگام ثبت‌نام

واریزی دوم؛ پس از فونداسیون

واریزی سوم؛ پس از اسکلت و سفت‌کاری

واریزی چهارم؛ در زمان نازک‌کاری

شرایط ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن

دولت از همان ابتدا شرایط خاصی را برای متقاضیان نهضت ملی مسکن معین کرد که در غیر این صورت قادر به به رد شدن از غربال وزارت راه و شهرسازی نبودند. این شرایط عبارت بود از:

متقاضیان طرح مسکن ملی و افراد تحت تکفل آنها نباید در پنج سال اخیر مالک هیچ زمین مسکونی یا واحد مسکونی باشند.

متقاضیان نباید از تاریخ 1357/11/27 از هیچ یک از امکانات و تسهیلات دولتی یا عمومی غیردولتی، برای خرید یا ساخت مسکن استفاده کرده باشند. همچنین این افراد از ابتدای سال 1384 تا کنون نباید از سیستم بانکی کشور تسهیلات ساخت یا خرید مسکن دریافت کرده باشند.

متقاضیان طرح مسکن باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند. ثبت‌نام مسکن ملی مجردها، در صورتی امکان‌پذیر است که زنان مجرد، بیش از 35 سال و مردان مجرد، بیش از 40 سال سن داشته باشند.

متقاضی باید در شهر مورد تقاضا حداقل پنج سال سابقه سکونت داشته باشد.

متقاضیان باید توانایی بازپرداخت وام مسکن ملی 1401 را داشته باشند و بتوانند حداقل 400 میلیون ریال در مرحله اول اجرای طرح مسکن ملی سپرده‌گذاری کرده باشند.

نحوه ثبت نام در نهضت ملی مسکن

ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن از همان ابتدا به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و نیاز به مراجعه حضوری به هیچ مرکزی نیست. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت saman.mrud.ir ثبت‌نام خود را انجام دهند. اگرچه این روند منوط به اعلام وزارت راه و شهرسازی مبنی بر آغاز دوباره ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن است.

مطالعه بیشتر:وعده تحویل هفتگی واحدهای مسکونی تحقق می‌یابد؟

همچنین کسانی که در مراحل قبلی، اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده‌اند می‌توانند بر اساس اعلام رسمی وزارت راه و شهرسازی و با مراجعه به سامانه saman.mrud.ir در بازه‌ای که تعیین می‌شود برای ویرایش اطلاعات در سامانه نهضت مسکن و تغییر شهر انتخابی اقدام کنند.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر