قیمت دلار| قیمت دلار در بازار

حباب سکه نزدیک به ۶ درصد است و بین ارزش ذاتی و قیمت بازاری سکه فاصله معناداری افتاده است.

سایت شماره یک:

قیمت دلار ارزان شد.قیمت دلار بعد از توافق ایران و آمریکا ارزان شد.قیمت دلار همه را شوکه کرد.قیمت دلار یعنی دوباره گران می شود؟

سکه امامی در بازار پشت خطی در مسیر صعودی قرار گرفت و حتی به بالای محدوده حساس ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی رفت. چنین رفتار قیمتی در بازار فلز گران بهای داخلی عجیب بود، چرا که در بازار پشت خطی دلار خبری از رشد معنادار نبود و این ارز هم چنان پشت محدوده ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان نوسان می کرد.

دو دیدگاه در مورد رشد پشت خطی فلز گران بهای داخلی وجود دارد. گروهی از معامله گران باور دارند که سکه بازان نسبت به رشد قیمت دلار در روز شنبه امیدوار هستند و در بعدازظهر روز جمعه به استقبال چنین افزایشی رفته اند. آن ها باور دارند که اسکناس آمریکایی در روز جاری به بالای محدوده ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد رفت.

در مقابل این دیدگاه کسانی قرار دارند که معتقدند سکه شانس زیادی برای رشد بیشتر ندارد. از نگاه آن ها سکه بازان در بازار پشت خطی قیمت را بالا برده اند تا امروز بتوانند در بالاترین قیمت ممکن دارایی خود را خالی کنند و به فروش برسانند. در واقع این عده باور دارند که با توجه به حباب سنگین سکه، نگه داری آن چندان منطقی نیست و معامله گران تنها به دنبال فرصت مناسبی برای فروش ذخیره فلز گران بهای داخلی خود هستند.

حباب سکه نزدیک به ۶ درصد است و بین ارزش ذاتی و قیمت بازاری سکه فاصله معناداری افتاده است. البته در مهرماه ۹۹ فاصله بین قیمت سکه و ارزش ذاتی آن در برخی مقاطع نیز به بالای ۲ میلیون تومان رفت. در شرایط کنونی این فاصله حدود ۶۵۰ هزار تومان است. تنها در شرایط تغییر معنادار انتظارات می توان تصور کرد که فاصله بیشتری بین ارزش ذاتی و قیمت بازار بیافتد.

صعود ملایم دلار نیمایی

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی بیان کرد: برای ارزیابی بازار دلار به‌جای نگاه کردن به دلار بازار آزاد باید بازار دلار نیما را مدنظر قرار دهیم. بازاری که صادرکنندگان از آن استفاده می‌کنند و در بازار رسمی کشور استفاده می‌شود.

او ادامه داد: این دلار شیب افزایشی ملایمی داشته که سیگنالی برای دلار آزاد است و نشان‌ می‌دهد که علیرغم تلاش دولت برای کنترل نرخ ارز به‌دلیل عوامل جانبی و اقتصادی این امر امکان‌پذیر نیست.

شرایط نرخ دلار درصورت احیای برجام

علی طباطبایی، دیگر کارشناس بازارهای مالی درخصوص روند دلار گفت: من احتمال می‌دهم دلار در طولانی‌مدت تا ۳۲ هزار تومان نیز افزایش داشته باشد.

او ادامه داد: درصورت احیای برجام نیز من نزول چشم‌گیری را برای دلار پیش‌بینی نمی‌کنم، ولی اگر برجام با شرایط ایده‌آلی به امضا برسد این ارز بین محدوده ۲۵ تا ۲۸ هزار تومان ثابت می‌شود.

قیمت حقیقی دلار

 

در نرخ حقیقی دلار ما می توانیم کالا ها و یا خدمات یک کشور را با خدمات و کالاهای یک کشور دیگر تبادل کنیم. نرخ حقیقی دلار را می توانیم از راه فرمولی ساده بدست بیاوریم؛ نرخ اسمی دلار را در قیمت داخلی محصول ضرب و جواب را تقسیم بر قیمت خارجی آن محصول می کنیم و نرخ حقیقی دلار برای یک محصول مورد نظر را در می یابیم . از آنجاییکه نرخ حقیقی دلار در ترسیم الگوی تجارت و میزان واردات و صادرات هر کشوری موثر است از اهمیتی ویژه ای برخوردار است.در نتیجه نرخ واقعی دلار از شاخص برابری قدرت خرید دلار امریکا به ریال ایران به دست می آید.

قیمت دلار نیمایی

در تاریخ اردیبهشت ماه سال 1397 بانک مرکزی با ارئه طرحی به نام سامانه نیمایی در راستای بهبود بازار ارز و واردات کالا را رونمایی کرد. سامانه نیمایی شامل یک نظام یکپارچه در معاملات ارزی است. این سامانه در راستای فراهم کردن ارز و آسان نمودن تامین ارز برای واردات کالا و ساخن یک فضای مطمئن معاملات برای خریداران و فروشندگان کالا و ارز به وجود امده است.

ساز و کار سامانه نیمایی به این صورت است که خریدار می‌تواند در یک محیط متحد درخواست خرید ارز خود را به فروشندگان بدهد و همچنین فروشندگان به تقاضای افراد و خریداران دسترسی دارد و فروشنده‌ای که بخواهد خدمات ارائه دهد می‌تواند در یک محیط سالم رقابتی خدمات خود را در دسترس خریداران قرار دهد و پیشنهاد خرید ارز خریداران را پاسخگو باشد. به عبارت ساده تر، سامانه ارز نیمایی فضای آنلاین برای تبادل ارز است که در اختیار خریداران و فروشندگان قرار می گیرد.

 

قیمت دلار فردایی

در این جا منظور دلاری است که شما امروز در بازار خرید و فروش می کنید اما فردای روز خرید خود آن را دریافت می نمایید. در این قیمت گذاری که بر اساس پیش بینی های فعالان اقتصادی در بازار غیر رسمی انجام می شود ممکن است بالا رود یا پایین بیاید و همچنین تابع تمام اتفاقات و نوسانات مختلف است. پس به طور دقیق نمی توان از گران بودن یا ارزن تر بودن دلار فردایی صحبت کرد.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر